Текстът със зелени букви е, само, помощен материал насочващ, към възможно предаване на смисъла на оригиналния текст, и не е одобряван от Фондация Урантия. Настоятелно препоръчвам да сверявате с оригиналния текст! Официалният сайт е: http://www.urantia.org/

Документ 160. РОДАН АЛЕКСАНДРИЙСКИЙ

Документ 160. РОДАН АЛЕКСАНДРИЙСКИ

УТРОМ в воскресенье, 18 сентября, Андрей сообщил, что на ближайшую неделю не запланировано никакой работы. Все апостолы, кроме Нафанаила и Фомы, разошлись по домам к своим семьям или отправились погостить к друзьям. Эту неделю Иисус смог почти целиком посвятить отдыху, однако Нафанаил и Фома провели много времени в беседах с греческим философом из Александрии по имени Родан. Немногим ранее этот грек стал последователем Иисуса под воздействием учения одного из соратников Абнера, побывавшего с миссией в Александрии. Теперь Родан поставил перед собой задачу привести свою философию жизни в соответствие с новыми религиозными учениями Иисуса, и он прибыл в Магадан в надежде обсудить эти проблемы с Учителем. Он также надеялся услышать евангелие непосредственно из первых рук - от самого Иисуса или одного из его апостолов. Хотя Учитель отказался вступить с Роданом в такую беседу, он любезно принял его и сразу же распорядился, чтобы Нафанаил и Фома выслушали всё, что тот хотел сказать им, и в ответ рассказали ему о евангелии.

СУТРИНТА в неделя, 18 септември, Андрей съобщил, че за наближаващата седмица не е планирана никаква работа. Всички апостоли, освен Натанаил и Тома, се разотишли по домовете при своите семейства или се отправили да гостуват на другари. Тази неделя Иисус могъл почти изцяло да се посвети на отдиха, обаче Натанаил и Тома провели много време в беседи с гръцки философ от Александрия на име Родан. Малко по-рано този грък станал последовател на Иисус под въздействие ученията на един от съратниците на Абнер, пребиваващ с мисия в Александрия. Сега Родан поставил пред себе си задача да приведе своята философия за живота в съответствие с новите религиозни учения на Иисус, и той пристигнал в Магадан с надежда да обсъди тези проблеми с Учителя. Той така също се надявал да чуе евангелието непосредствено от първа ръка - от самия Иисус или от един от неговите апостолите. Макар Учителят да се отказал да встъпи с Родан в такава беседа, той любезно го приел и веднага се разпоредил, че Натанаил и Тома да изслушат всичко, което той искал да им каже, и в отговор да му разкажат за евангелието.

1. ГРЕЧЕСКАЯ ФИЛОСОФИЯ РОДАНА

1. ГРЪЦКАТА ФИЛОСОФИЯ НА РОДАН

С раннего утра в понедельник Родан начал свой цикл из десяти обращений к Нафанаилу, Фоме и группе примерно из двух десятков верующих, оказавшихся в Магадане. В этих беседах, выраженных современным языком в сжатом и обобщенном виде, рассматриваются следующие идеи.

От ранното утро в понеделник Родан започнал своя цикъл лекции от десет обръщения към Натанаил, Тома и група примерно от две десетици вярващи, оказали се в Магадан. В тези беседи, изразени на съвременен език в сбит и обобщен вид, се разглеждат следните идеи.

Человеческая жизнь включает в себя три великие движущие силы - инстинкты, желания и соблазны. Твердый характер, сильная личность, обретается только за счет превращения естественного жизненного инстинкта в социальное искусство жизни, за счет преобразования сиюминутных желаний в те более высокие устремления, которые способны привести к устойчивым достижениям, в то время как притягательная сила каждодневного существования должна исходить не от обычных и знакомых идей, а от более высоких сфер неисследованных идей и неоткрытых идеалов.

Човешкия живот включва в себе си три велики движещи сили - инстинкти, желания и съблазни. Твърдият характер, силната личност, се придобиват само за сметка на превръщането на естествения жизнен инстинкт в социалното изкуство за живот, за сметка на преобразуването на ежеминутните желания в тези по-високи стремления, които са способни да приведат към устойчиви достижения, в това време когато притегателната сила на всекидневното съществуване е длъжна да излиза не от тези обикновени и познати идеи, а от по-високите сфери на неизследваните идеи и неоткрити идеали.

Чем сложнее будет становиться цивилизация, тем труднее будет овладевать искусством жизни. Чем быстрее будут протекать перемены в социальных укладах, тем труднее будет решать задачу становления характера. Для продолжения прогресса, каждые десять поколений человечество должно заново учиться искусству жизни. А если изобретательность человека приведет к тому, что он будет еще быстрее повышать уровень сложности общества, искусству жизни придется переучиваться гораздо чаще - быть может, каждое новое поколение. Если эволюция искусства жизни будет отставать от развития способов существования, человечество быстро скатится к простому жизненному инстинкту - достижению удовлетворения сиюминутных желаний. Так человечество останется незрелым; общество не сможет достичь своей полной зрелости.

Колкото по-сложна става цивилизацията, толкова по-трудно ще става овладяването на изкуството за живот. Колкото по-бързо протичат промените в социалното устройство, толкова по-трудно ще бъде да се решава задачата за изграждане на характера. За продължаване на прогреса, всяко десето поколение от човечеството трябва отново да се учи на изкуството за живота. А ако изобретателността на човека приведе към това, че той още по-бързо да повишава нивото на сложност на обществото, изкуството за живота се налага да се изучава отново много по-често - може би, от всяко ново поколение. Ако еволюцията на изкуството за живота започне да изостава от развитието на начините за съществуване, човечеството бързо ще се свие към простия жизнен инстинкт - достигане удовлетворение на ежеминутните желания. Така човек ще си остане незрял; обществото няма да може да достигне своята пълна зрелост.


Страница 1773

Социальная зрелость эквивалентна степени готовности человека отказаться от удовлетворения одних только скоротечных и сиюминутных желаний ради испытания тех высших влечений, стремление к достижению которых приносит чувство более глубокой удовлетворенности, присущее последовательному движению к неизменным целям. Однако настоящим признаком социальной зрелости является готовность народа отказаться от права на мирную и покойную жизнь в согласии с поощряющими праздность устоями - соблазном общепринятых верований и привычных идей - в пользу лишающего спокойствия и требующего энергии соблазна: поиска неисследованных возможностей в достижении нераскрытых целей, заключенных в идеалистических духовных реальностях.

Социалната зрелост е еквивалентна на степента на готовност на човека да се откаже от удовлетворението на едните само скоротечни и ежеминутни желания заради изпитването на тези висши влечения, стремежа към достигането на които принася чувството на по-дълбока удовлетвореност, присъщо за последователното движение към неизменните цели. Обаче истински признак за социална зрелост се явява готовността на народа да се откаже от правото на мирен и спокоен живот в съгласие с поощряващото безделието устройство - съблазните на общоприетите вярвания и привични идеи - в полза на излишното спокойствие и изискващата енергия съблазън: търсенето на неизследвани възможности в достигането на неразкрити цели, заключени в идеалистичните духовни реалности.

Животные превосходно подчиняются жизненному инстинкту, но только человек способен достигнуть искусства жизни, хотя большая часть человечества испытывает лишь присущее животным, инстинктивное стремление жить. Животные знают только это слепое и инстинктивное побуждение; человек способен выйти за пределы этого функционального природного инстинкта. Человек способен избрать жизнь на высоком уровне интеллектуального искусства и даже небесной радости и духовного восторга. Животных не интересует смысл жизни. Поэтому они никогда не тревожатся и не кончают жизнь самоубийством. Самоубийства среди людей свидетельствуют о том, что такие существа оторвались от чисто животной стадии существования, а также о том, что у таких людей познавательные усилия не достигли эстетического уровня нравственного опыта. Животным неизвестен смысл жизни; человек не только обладает способностью осознавать ценности и понимать значения, но он также осознает значение значений - осознает свое собственное постижение.

Животните превъзходно се подчиняват на жизнения инстинкт, но само човека е способен да достигне изкуството за живота, макар голямата част от човечеството да изпитва само присъщото за животните, инстинктивното стремление да живее. Животните познават само това сляпо и инстинктивно подбуждение; човекът е способен да излезе зад пределите на този функциониращ природен инстинкт. Човекът е способен да избира живот на високо ниво на интелектуалното изкуство и даже небесна радост и духовен възторг. Животните не се интересуват от смисъла за живота. Поради това те никога не се тревожат и не завършват живота със самоубийство. Самоубийството сред хората свидетелствува за това, че такива същества са се откъснали от чисто животинския стадий на съществуване, а така също за това, че у такива хора познавателните усилия не са достигнали естетическото ниво на нравствения опит. За животните е неизвестен смисъла за живота; човека не само притежава способността на осъзнава ценностите и да разбира значението, но той също така осъзнава значението на значенията - осъзнава своето собствено постижение.

Когда люди решаются отказаться от жизни, основанной на природных инстинктах, в пользу жизни, которой свойственно дерзновенное искусство и неопределенная логика, они должны быть готовы к столкновению с вытекающими отсюда опасностями эмоциональных потерь - конфликтов, несчастий и неуверенности - по крайней мере, вплоть до обретения некоторой интеллектуальной и эмоциональной зрелости. Обескураженность, беспокойство и леность - верные признаки нравственной незрелости. Перед обществом стоят две проблемы: достижение зрелости индивидуумом и достижение зрелости человечеством. Зрелый человек вскоре начинает смотреть на всех остальных смертных с добротой и терпимостью. Зрелые люди относятся к незрелым с любовью и участием, которые испытывают родители по отношению к своим детям.

Когато хората се решат да се откажат от живота, основан на природните инстинкти, в полза на живота, за който е присъщо дръзновеното изкуство и неопределената логика, те трябва да бъдат готови към стълкновение с произтичащите от тук опасности от емоционални загуби - конфликти, нещастия и неувереност - в крайна степен, чак до придобиване на известна интелектуална и емоционална зрелост. Обезкуражеността, безпокойството и леността - са верните признаци за нравствена незрялост. Пред обществото стоят два проблема: достигането на зрелост от индивида и достигане на зрелост от човечеството. Зрелият човек скоро ще започне да гледа на всички останали смъртни с доброта и търпимост. Зрелите хора се отнасят към незрелите с любов и участие, които изпитват родителите към своите деца.

Успешная жизнь - это не что иное, как искусство овладения надежными методами решения обычных проблем. Первый шаг при решении любой проблемы - выявить трудность, вычленить проблему и откровенно осознать ее природу и сложность. Огромная ошибка заключается в том, что мы отказываемся признать существование жизненных проблем, если они пробуждают в нас глубинный страх. Таким же образом, когда выявление наших трудностей влечет за собой снижение взлелеянного самомнения, признание собственной зависти или отказ от укоренившихся предрассудков, обычный человек предпочитает цепляться за прежние иллюзии безопасности и привычное ложное чувство уверенности. Только смелый человек готов откровенно признать и бесстрашно противостоять тому, что открывается честному и логическому уму.

Успешният живот - това не е нещо друго, а изкуството в овладяването на надеждни методи за решаване на различни проблеми. Първата стъпка при решаване на кой да е проблем - е да се разкрие трудността, да се отдели проблема и откровено да се осъзнае неговата природа и сложност. Огромната грешка де заключава в това, че ние се отказваме да признаем съществуването на жизнените проблеми, ако те пробуждат в нас дълбок страх. По такъв същият начин, когато разкриването на нашите трудности влече след себе си снижаване на грижливо възпитаното самомнение, признаването на собствената завист или отказа от вкоренените предразсъдъци, обикновения човек предпочита да държи здраво за предишните илюзии за безопасност и да противостои на това, което се открива пред честния и логически ум.

Мудрое и эффективное решение любой проблемы требует того, чтобы разум был свободен от предубеждений, страстей и всех других чисто субъективных предрассудков, способных помешать беспристрастному рассмотрению реальных факторов, составляющих решаемую проблему. Решение жизненных проблем требует мужества и искренности. Только честные и смелые индивидуумы способны доблестно пройти по сложному и запутанному лабиринту жизни туда, куда их может привести логика бесстрашного разума. И этого освобождения разума и души никогда не достигнуть без движущей силы разумного вдохновения,

Мъдрото и ефективно решение на всеки проблем изисква това, че разума да бъде свободен от предубеждения, страсти и всички други чисто субективни предразсъдъци, способни да попречат за безпристрастното разглеждане на реалните факти, съставляващи решавания проблем. Решението на жизнените проблеми изисква мъжество и искреност. Само честните и смели индивиди са способни доблестно да преминат по сложния и объркан лабиринт на живота тук, където тях може да ги приведе логиката на безстрашния разум. И това освобождаване на разума и душата никога не се достига без движещата сила на разумното вдъхновение,


Страница 1774

граничащего с религиозным рвением. Необходима притягательная сила великого идеала, чтобы вести человека к цели вопреки серьезным материальным проблемам и многочисленным интеллектуальным опасностям.

граничещо с религиозното усърдие. Необходима е притегателната сила на велик идеал, за да води човека към целта въпреки сериозните материални проблеми и многочислените интелектуални опасности.

Даже если вы хорошо подготовлены к сложным жизненным ситуациям, вы едва ли можете рассчитывать на успех, если вы не наделены той мудростью разума и тем обаянием личности, которые позволят вам добиваться от своих товарищей искренней поддержки и сотрудничества. Вы не можете надеяться на ощутимый успех в светской или религиозной деятельности, если вы не научитесь убеждать своих товарищей, склонять их на свою сторону. Вам просто необходимы такт и терпимость.

Даже ако вие сте добре подготвени към сложните жизнени ситуации, вие едва ли може да разчитате на успех, ако вие не сте надарени с тази мъдрост на разума и с това обаяние на личността, които позволяват вам да постигнете от своите другари искрена поддръжка и сътрудничество. Вие не можете да се надявате на осезаем успех в светския живот или религиозната деятелност, ако вие не се научите да убеждавате своите другари, да ги скланяте на своя страна. Вам просто са необходими такт и търпимост.

Однако величайший из всех методов решения проблем я почерпнул у Иисуса, вашего Учителя. Я имею в виду то, чем он столь часто занимается и чему он столь хорошо научил вас - уединению в вероисповедном раздумье. В этом обычае Иисуса - его частых уединениях для общения с небесным Отцом - заключен не только метод накопления силы и мудрости, необходимых в обычных жизненных конфликтах, но также способ извлечения энергии для решения более высоких проблем нравственного и духовного свойства. Но даже правильные методы решения проблем не смогут компенсировать врожденные дефекты личности или восполнить отсутствие потребности в истинной праведности.

Обаче най-великият от всички методи за решаване на проблемите аз почерпих от Иисус, вашия Учител. Аз имам в предвид това, с което той толкова често се занимава и на което той толкова добре е научил вас - уединяване във вероизповеден размисъл. В този обичай на Иисус - неговите чести уединения за общуване с небесния Отец - е заключен не само метода на натрупване на сила и мъдрост, необходими в обичайните жизнени конфликти, но така също способа за извличане на енергия за решаване на по-високи проблеми с нравствено и духовно свойство. Но даже и правилните методи за решаване на проблеми не могат да компенсират вродените дефекти на личността или да изпълнят отсъствието на потребност от истинска праведност.

На меня произвело глубокое впечатление обыкновение Иисуса периодически удаляться для того, чтобы в уединении предаться рассмотрению жизненных проблем, пополнить запасы мудрости и энергии для удовлетворения многочисленных потребностей общественного служения, укрепить и углубить высшую цель жизни фактическим подчинением всей личности осознанию соединенности с божественностью, стремиться обрести новые и лучшие методы приспособления к постоянно изменяющимся жизненным ситуациям, добиться тех принципиальных изменений и преобразований личных отношений человека, которые столь необходимы для расширенного проникновения во всё достойное и реальное, и делать всё это единственно во славу Божью, убежденно шепча свою любимую молитву: "Да исполнится воля твоя, а не моя".

На мен ми е направило дълбоко впечатление привичката на Иисус периодично да се отделя за това, че в уединение да се предаде на разглеждането на жизнените проблеми, да попълни запасите от мъдрост и енергия за удовлетворяването на многочислените потребности на общественото служене, да укрепи и да задълбочи висшата цел на живота във фактическото подчинение на цялата личност на осъзнаването на съединението с божествеността, да се стреми да придобие нови и по-добри методи за приспособяване към постоянно изменящите се жизнени ситуации, да постигне тези принципни изменения и преобразувания в личните отношения на човека, които са толкова необходими за разширеното проникване във всичко достойно и реално, и да прави всичко това единствено за славата Божия, убедено шепнейки своята любима молитва:"Да се изпълни волята твоя, а не моята".

Эта вероисповедная практика вашего Учителя дает тот отдых, который освежает разум, то просветление, которое вдохновляет душу, ту отвагу, которая позволяет человеку мужественно смотреть в глаза своим проблемам, то понимание себя, которое уничтожает изнуряющий страх, то осознание союза с божественностью, которое наделяет уверенностью, дающей человеку смелость быть подобным Богу. Вероисповедный отдых - или то духовное общение, которое практикует Учитель, - снимает напряжение, устраняет конфликты и чрезвычайно повышает совокупные возможности личности. Вместе с евангелием царства вся эта философия образует новую религию, какой ее понимаю я.

Тази вероизповедна практика на вашият Учител дава този отдих, който освежава разума, това просветление, което вдъхновява душата, тази храброст, която позволява на човека мъжествено да гледа в очите своите проблеми, това разбиране на себе си, което унищожава изтощаващия страх, това осъзнаване на съюза с божествеността, което надарява с увереността, даваща на човека смелост да бъде подобен на Бога. Вероизповедният отдих - или това духовно общуване, което практикува Учителят, - снема напрежението, отстранява конфликтите и черезвичайно повишава съвкупните възможности на личността. Заедно с евангелието за царството тази цялата философия образува нова религия, каквато я разбирам аз.

Предвзятость ослепляет душу, не позволяя ей увидеть истину. Устранить предвзятость можно только путем искреннего посвящения и поклонения души всеохватному делу, включающему в себя всех человеческих собратьев. Предвзятость неотделима от эгоизма. Предвзятость можно уничтожить только в том случае, если отказаться от своекорыстия и заменить его стремлением получить удовлетворение от служения делу, которое не только больше "я", но и больше всего человечества - поиску Бога, обретению божественности. Признаком зрелой личности является такая трансформация человеческого желания, при которой оно постоянно стремится к осознанию высочайших и наиболее божественно реальных ценностей.

Предубедеността ослепява душата, не позволявайки и да види истината. Да се отстрани предубедеността може само по пътя на искреното посвещение и поклонение на душата към всеобхватното дело, включващо в себе си всички човешки събратя. Предубедеността е неотделима от егоизма. Предубедеността може да се унищожи само в този случай, ако се откажете от користта в своя полза и да я замените със стремежа да получите удовлетворение от служенето на делото, което не сама е повече от "аз-а", но и повече от цялото човечество - търсенето на Бога, придобиването на божественост. Признак за зрялата личност се явява такава трансформация на човешкото желание, при която то постоянно се стреми към осъзнаване на височайшите и най-божествено реални ценности.

В постоянно изменяющемся мире, в условиях эволюционирующего социального устройства, невозможно стремиться к неизменным и укоренившимся жизненным

В постоянно изменящият се свят, в условията на еволюиращо социално устройство, е невъзможно да се стремите към неизменен и вкоренени жизнени


Страница 1775

целям. Только тот может обрести устойчивость личности, кто нашел и принял живого Бога как вечную цель бесконечного достижения. Поэтому для того, чтобы перенести цель из времени в вечность, с земли в Рай, с человеческого уровня на божественный, требуется, чтобы человек обновился, обратился и заново родился, стал воссозданным дитя божественного духа, добился вступления в братство небесного царства. Все философии и религии, не достигшие этих идеалов, незрелы. Философия, которой учу я, вместе с евангелием, которое проповедуете вы, представляет собой новую религию зрелости - идеал для всех будущих поколений. И это так потому, что наш идеал является окончательным, непогрешимым, вечным, всеобщим, абсолютным и бесконечным.

цели. Само тази може да придобие устойчивост на личността, който е намерил и приел живия Бог като вечна цел в безкрайното достигане. Поради това, за да се пренесе целта от времето във вечността, от земята в Рая, от човешкото ниво на божественото, се изисква, че човек да се обнови, да се обърне и отново да се роди, да стане възсъздадено дете на божествения дух, да постигне встъпването в братството на небесното царство. Всички философии и религии, не достигнали тези идеали, са незрели. Философията, на която уча аз, заедно с евангелието, което проповядвате вие, представлява по себе си нова религия на зрелостта - идеал за всички бъдещи поколения. И това е така защото, нашият идеал се явява окончателен, непогрешим, вечен, всеобщ, абсолютен и безкраен.

Моя философия побудила меня искать истинно достижимые реальности - цель зрелости. Но мое побуждение было беспомощным; моим поискам не хватало движущей силы; мое стремление страдало от отсутствия уверенности в его верной направленности. И эти недостатки были с лихвой восполнены новым евангелием Иисуса с его более глубокой проницательностью, возвышенными идеями и неизменными целями. И теперь, без сомнений и опасений, я могу чистосердечно вступить на вечный путь.

Моята философия ме е подбудила да търся истински достижимите реалности - целта на зрелостта. Но моето подбуждани би било безпомощно; за моите търсения не би достигнала движеща сила; моя стремеж би страдал от отсъствие на увереност в неговата вярна насоченост. И тези недостатъци бяха с лихвите изпълнени от новото евангелие на Иисус с неговата по-дълбока проницателност, възвишени идеи и неизменни цели. И сега, без съмнения и опасения, аз мога чистосърдечно да стъпя на вечния път.

2. ИСКУССТВО ЖИЗНИ

2. ИЗКУСТВОТО НА ЖИВОТА

У смертных есть только два пути для совместной жизни: материальный, или животный, и духовный, или человеческий. Пользуясь сигналами и звуками, животные способны, в ограниченном смысле, общаться друг с другом. Однако такие формы общения не передают значений, ценностей или идей. Единственное отличие человека от животного состоит в том, что человек способен общаться со своими собратьями посредством символов, которые совершенно определенно соотносятся со значениями, ценностями, идеями и даже идеалами.

У смъртните има само два пътя за съвместен живот: материален, или животински, и духовен, или човешки. Ползувайки се от сигнали и звуци, животните са способни, в ограничен смисъл, да общуват едни с други. Обаче такива форми на общуване не предават значенията, ценностите или идеите. Единствената разлика на човека от животното се състои в това, че човекът е способен да общува със своите събратя посредством символи, които съвършено определено се съотнасят със значенията, ценностите, идеите и даже идеалите.

Поскольку животные неспособны сообщать друг другу идеи, у них не может развиться личность. Человек развивает личность благодаря такой способности общаться со своими товарищами, обмениваясь как идеями, так и идеалами.

Доколкото животните са неспособни да съобщават един на друг идеи, у тях не може да се развива личност. Човекът развива личност благодарение на такава способност да общува със своите другари, обменяйки както идеи, така и идеали.

Именно эта способность общаться и пользоваться общими значениями составляет человеческую культуру и позволяет человеку, посредством социальных объединений, создавать цивилизации. Знания и мудрость накапливаются благодаря способности человека передавать эти достояния последующим поколениям. Так возникают культурные виды человеческой деятельности: искусство, наука, религия и философия.

Именно тази способност да общува и де се ползува от общите значения съставлява човешката култура и позволява на човека, посредством социалните обединения, да създаде цивилизацията. Знанията и мъдростта се натрупват благодарение на способността на човека да предава тези достояния на последващите поколения. Така възникват културните видове човешка деятелност: изкуство, наука, религия и философия.

Межчеловеческое общение, основанное на использовании символов, предопределяет появление социальных групп. Наиболее эффективной из всех социальных групп является семья, в первую очередь - двое родителей. Личная привязанность есть духовная связь, которая скрепляет подобные материальные союзы. Такая плодотворная связь возможна также между двумя людьми одного пола, что широко подтверждается преданностью настоящих друзей.

Между човешкото общуване, основано на използуване на символите, определя появата на социалните групи. Най-ефективна от всички социални групи се явява семейството, на първо място - двамата родители. Личната привързаност е духовна връзка, която скрепява подобни материални съюзи. Такава плодотворна връзка е възможна така също между двама хора от един пол, което широко се потвърждава от предаността на истинските приятели.

Основанные на дружбе и взаимной привязанности, такие объединения готовят к общественной жизни и облагораживают, ибо они способствуют важнейшим факторам, относящимся к высшим уровням искусства жизни:

Основани на дружбата и взаимната привързаност, такива обединения готвят към обществен живот и облагородяват, защото те способстват най-важните фактори, отнасящи се към висшите нива на изкуството за живот:

1. Взаимовыражение и взаимопонимание. Многие благородные человеческие порывы умирают из-за того, что они остаются неуслышанными. Воистину, нехорошо человеку быть одному. Для развития человеческого характера совершенно необходима некоторая степень признания и понимания. Без подлинной любви в семье ни один ребенок не может достигнуть полноты развития нормального

1. Взаимно изразяване и взаимно разбиране. Много благородни човешки пориви умират поради това, че те остават не чути. Наистина, не е добре за човека да бъде сам. За развитието на човешкия характер съвършено е необходима някаква степен на признание и разбиране. Без истинска любов във семейството нито едно дете не може да достигне пълнотата в развитието на нормален


Страница 1776

характера. Характер - это нечто большее, чем только разум и нравственность. Из всех общественных отношений, рассчитанных на развитие характера, наиболее эффективным и идеальным является нежная и отзывчивая дружба мужчины и женщины, объединенных в разумном супружестве. Брак, с его многоплановыми отношениями, наилучшим образом приспособлен пробуждать те ценные импульсы и высокие мотивы, которые незаменимы для становления сильного характера. Я без сомнений прославляю так семейную жизнь, ибо ваш Учитель мудро избрал взаимоотношения отца и дитя в качестве краеугольного камня этого нового евангелия царства. И такое несравненное, основанное на родственных отношениях сообщество, - мужчина и женщина, заключенные в нежные объятия высочайших идеалов времени, - является столь ценным и радующим опытом, что оно стоит любой платы, любой жертвы, которая требуется для обладания им.

характер. Характерът - това е нещо повече, отколкото разум и нравственост. От всички обществени отношения, разчетени за развитие на характера, най-ефективни и идеални се явяват нежната и отзивчива дружба между мъжете и жените, обединени в разумно съпружество. Бракът, с неговите многопланови отношения, по най-добър начин е приспособен да пробужда тези ценни импулси и високи мотиви, които са незаменими за изграждането на силен характер. Аз без съмнения прославям такъв семеен живот, защото вашия Учител мъдро е избрал взаимоотношенията между бащата и децата в качеството на крайъгълен камък за това ново евангелие за царството. И такова несравнено, основано на родствените отношения общество, - мъжа и жената, заключени в нежните обятия на най-високите идеали на времето, - се явява толкова ценен и радващ опит, че той си струва всяка цена, всяка жертва, която се изисква за притежаването му.

2. Союз душ - мобилизация мудрости. Каждый человек рано или поздно обретает определенное представление об этом мире и некое в‡дение следующего. Теперь - через соединение личностей - можно объединить эти взгляды на бренное существование и вечную перспективу. Так разум одного человека увеличивает свои духовные ценности за счет приобретения значительной части того, что постигнуто другим. Таким путем люди обогащают душу, объединяя взаимные духовные владения. Таким же образом, с помощью этого метода человек способен избежать извечной склонности становиться жертвой искаженных представлений, предвзятых мнений и ограниченных суждений. Страх, зависть и самомнение можно предотвратить только приобщением к разуму других людей. Я обращаю ваше внимание на тот факт, что Учитель никогда не посылает вас трудиться для расширения царства поодиночке: он всегда отправляет вас в путь парами. И так как мудрость есть сверхзнание, отсюда следует, что союз мудрости - большая или малая социальная группа - совместно владеет всем знанием.

2. Съюзът на душите - мобилизация на мъдростта. Всеки човек рано или късно придобива определена представа за този свят и някакво в‡ждане за следващия. Сега - чрез съединяване на личностите - могат да се обединят тези възгледи за тленното съществуване и вечната перспектива. Така разумът на един човек увеличава своите духовни ценности за сметка на придобиването на значителна част от това, което е постигнато от други. По такива пътища хората обогатяват душата, обединявайки взаимните духовни владения. По такъв същият начин, с помощта на този метод човекът е способен да избегне извечната склонност да стане жертва на изкривените представи, предубедените мнения и ограничени съждения. Страхът, завистта и съмнението могат да бъдат предотвратени само с приобщаването към разума на другите хора. Аз обръщам вашето внимание на този факт, че Учителя никога не изпраща вас да се трудите за разширяване на царството по един: той винаги изпраща вас на път по двойки. И тъй като мъдростта е свръхсъзнание, от тук следва, че съюза на мъдростта - на голяма или малко социална група - съвместно владее цялото знание.

3. Жизненный энтузиазм. Изоляция ведет к истощению энергетических запасов души. Объединение с собратьями совершенно необходимо для возрождения жизнелюбия и обязательно для поддержания отваги, необходимой для ведения тех сражений, которые являются следствием восхождения на более высокие уровни жизни. Дружба усиливает радость жизни и прославляет ее победы. Человеческие объединения, построенные на любви и сокровенном общении, помогают избавить страдание от сопутствующей печали и во многом освобождают лишения от присущей горечи. Дружба усиливает всякую красоту и возвышает всякую добродетель. С помощью разумных символов человек способен вызывать и расширять в своих друзьях способность к тонкому восприятию. Одно из высших достоинств человеческой дружбы заключается в этой силе и возможности взаимного стимулирования воображения. Огромная духовная сила неотъемлема от сознания беззаветного посвящения общему делу - взаимной преданности космическому Божеству.

3. Жизненият ентусиазъм. Изолацията води към изтощение на енергетическите запаси на душата. Обединението със събратята е съвършено необходимо за възраждане на жизнелюбието и обезателно за поддържането на храбростта, необходима за воденето на тези сражения, които се явяват следствие от възхождането на по-високите нива на живот. Дружбата усилва радостта от живота и прославя нейните победи. Човешките обединения, построени на любовта и съкровеното общуване, помагат да се избави страданието от съпътствуващата печал и в многото освобождава лишенията от присъщата горчивина. Дружбата усилва всяка красота и възвисява всяка добродетел. С помощта на разумните символи човекът е способен да извика и да разширява в своите другари способността към тънко възприятие. Едно от висшите достойнства в човешката дружба се заключава в тази сила и възможност за взаимно стимулиране на въображението. Огромната духовна сила е неотделима от съзнанието за беззаветно посвещение на общото дело - взаимната преданост с космическото Божество.

4. Усиленная защита против всякого зла. Объединение личностей и взаимная любовь - надежная гарантия против зла. Трудности, страдания, разочарования и поражения являются более болезненными и обескураживающими, когда они переносятся в одиночестве. Объединение не преобразует зло в праведность, однако оно действительно помогает существенно ослабить остроту боли. Ваш Учитель сказал: "Счастливы скорбящие" - если рядом есть друг, способный утешить. Сознание того, что ты живешь ради блага других и что эти другие тоже живут ради твоего блага, придает сил. Человек чахнет в изоляции. Люди обрекаются на разочарования, если они видят только преходящие процессы времени. Когда настоящее отделяется от прошлого и будущего, оно становится раздражающе пустым. Достаточно одного мимолетного вид†ния круга вечности, чтобы пробудить в человеке всё лучшее и заставить это лучшее показать всё, на что оно способно.

4. Усилена защита против всяко зло. Обединението на личностите и взаимната любов - е надеждна гаранция против злото. Трудностите, страданията, разочарованията и пораженията се явяват по-болезнени и обезкуражаващи, когато те се понасят в самота. Обединението не преобразува злото в праведност, обаче то действително помага съществено да се отслаби остротата на болката. Вашият Учител е казал:"Щастливи скърбящите" - ако редом има другар, способен да те утеши. Съзнанието за това, че ти живееш заради благото на другите и че другите така също живеят заради твоето благо, придава сили. Човекът вехне в изолация. Хората се обричат на разочарования, ако те виждат само преходните процеси на времето. Когато настоящето се отделя от миналото и бъдещето, то става раздразнително пусто. Достатъчно е едно мимолетно в†дение на кръга вечност, за да пробуди в човека всичко най-добро и да застави това най-добро да покаже всичко, на което то е способно.


Страница 1777

И когда в человеке пробуждается всё лучшее, он живет наиболее бескорыстной жизнью ради других людей - таких же, как он, обитателей времени и вечности.

И когато в човекът се пробужда всичко най-добро, той живее най-много безкористен живот заради другите хора - такива същите, като него, обитатели на времето и вечността.

Я повторяю: такое воодушевляющее и облагораживающее объединение обретает идеальные возможности в супружеских отношениях людей. Конечно, многое достигается вне брака, и во многих случаях брак оказывается неспособным принести нравственные и духовные плоды. Слишком часто в брак вступают те, кто ищет иные, более низкие ценности, по сравнению с этими высшими спутниками человеческой зрелости. Идеальный брак должен стоять на чём-то более устойчивом, чем колебания чувств или изменчивость одного лишь полового влечения. Он должен основываться на подлинной и взаимной личной преданности. И если вы сможете создать такие надежные и эффективные частички человеческого объединения, то в своей совокупности они предстанут перед миром великой и прославленной социальной структурой - цивилизацией нравственной зрелости. Такое человечество сможет приступить к частичной реализации идеала вашего Учителя - "мира на земле и доброй воли среди людей". Хотя такое общество не было бы совершенным или полностью свободным от зла, оно, как минимум, приблизилось бы к той устойчивости, которая присуща зрелости.

Аз повтарям: такова въодушевяващо и облагородяващо обединение придобива идеални възможности в съпружеските отношения на хората. Разбира се, много се постига извън брака, и в много от случаите брака се оказва неспособен да принесе нравствени и духовни плодове. Прекалено често в брак встъпват тези, които търсят други, по-ниски ценности, в сравнение с тези висши спътници на човешката зрелост. Идеалният брак трябва да стои на нещо по-устойчиво, отколкото на колебанията на чувствата или изменчивостта на едното само полово влечение. Той трябва да се основава на истинската и взаимна лична преданост. И ако вие можете да създадете такива надеждни и ефективни частици човешко обединение, то във своята съвкупност те ще застанат пред света велик и прославената социална структура - цивилизацията на нравствената зрелост. Такова човечество ще може да пристъпи към частична реализация на идеала на вашия Учител - "мир на земята и добра воля сред хората". Макар такова общество да не би било съвършено или напълно свободно от злото, то, като минимум, би се приближило към тази устойчивост, която е присъща за зрелостта.

3. СОБЛАЗНЫ ЗРЕЛОСТИ

3. СЪБЛАЗНИ НА ЗРЕЛОСТТА

Стремление к зрелости невозможно без работы, а работа требует энергии. Откуда взять силы на всё это? Физические вещи можно принимать как нечто само собой разумеющееся, однако Учитель хорошо сказал: "Не хлебом единым жив человек". Если нам даровано нормальное тело и относительно хорошее здоровье, мы должны перейти к поиску тех соблазнов, которые будут действовать как стимулы, способные пробудить дремлющие в человеке духовные силы. Иисус научил нас, что в человеке живет Бог; как, в таком случае, мы можем заставить человека высвободить эти связанные с душой божественные и бесконечные силы? Как нам заставить людей дать выход Богу, дабы он мог устремиться вперед, оживляя при этом наши души, а затем служить просвещению, возвышению и благословению бесчисленного множества других душ? Каким образом я мог бы, с наибольшим успехом, навечно пробудить эти скрытые силы, дремлющие в ваших душах? В одном я уверен: эмоциональное возбуждение не является лучшим духовным стимулом. Возбуждение не увеличивает энергию. Наоборот, оно истощает силы как разума, так и тела. Откуда же тогда поступает энергия для этих великих свершений? Посмотрите на своего Учителя. Он и сейчас находится в горах, насыщаясь силой, в то время как мы тратим здесь энергию. Секрет всей этой проблемы - в духовном общении, поклонении. С человеческой точки зрения, это вопрос сочетания созерцания и расслабления. Созерцание соединяет разум с духом; расслабление определяет способность к духовной восприимчивости. И эта замена слабости силой, страха - отвагой, собственных желаний - волей Бога и образует поклонение. Во всяком случае, таким оно представляется философу.

Стремежът към зрелост е невъзможен без работа, а работата изисква енергия. От къде да се вземат сили за всичко това? Физическите неща може да се приемат като нещо само по себе си подразбиращо се, обаче Учителя добре е казал:"Не за хляба един е жив човека". Ако на нас ние дарено нормално тяло и относително добро здраве, ние сме длъжни да преминем към търсенето на тези съблазни, които ще ни действуват като стимули, способни да подбуждат дремещите в човека духовни сили. Иисус е научил нас, че в човека живее Бог, как, в такъв случай, ние можем да заставим човека да освободи тези свързани с душата божествени и безкрайни сили? Как ние да заставим хората да дадат изход на Бога, за да може той да се устреми напред, оживявайки при това нашите души, а след това да служи на просвещението, възвисяването и благословението на безчисленото множество други души? По какъв начин аз бих могъл, с най-добър успех, навеки да подбудя тези скрити сили, дремещи във вашите души? В едно аз съм уверен: емоционалната възбуда не се явява най-добрия духовен стимул. Възбуждането не увеличава енергията. Обратно, то изтощава силите както на разума, така и на тялото. Откъде тогава постъпва енергията за тези велики извършвания? Погледнете своя Учител. Той и сега се намира в планината, насищайки се със сила, в това време когато ние губим тук енергия. Тайната на целият този проблем - е в духовното общуване, в поклонението. От човешка гледна точка, това е въпрос за съчетаване на съзерцанието и разслабването. Съзерцанието съединява разума с духа; разслабването определя способността към духовна възприемчивост. И това е замяна на слабостта със сила, на страха - с храброст, на собствените желания - с волята на Бога и образуват поклонението. Във всеки случай, такова то изглежда за философа.

Частые повторения такого опыта превращаются в привычку, и со временем ставшее привычным, восполняющее силы поклонение формирует духовный характер, который в итоге воспринимается собратьями как зрелая личность. Поначалу такие упражнения трудны и отнимают много времени, однако когда они становятся привычными, то одновременно приносят отдых и экономят время. Чем сложнее становится общество, тем острее потребность в создании богопознавшими индивидуумами регулярных защитных методов сохранения и увеличения своей духовной энергии.

Честите повторения на такъв опит се превръща в привичка, и с времето станалите привички, изпълващите със сила поклонение формират духовния характер, който в крайна сметка се възприема от събратята като зряла личност. По начало такива упражнения са трудни и отнемат много време, обаче когато те станат привични, то едновременно принасят отдих и икономисват време. Колкото по-сложно става обществото, толкова ще е по-остра потребността в създаването от богопознали индивиди на регулярни защитни методи за съхраняване и увеличаване на своята духовна енергия.


Страница 1778

Еще одним условием для достижения зрелости является совместное приспособление социальных групп к постоянным изменениям среды. Незрелый индивидуум вызывает у своих собратьев враждебное отношение к себе. Зрелый человек добивается дружеского участия своих товарищей и тем самым приумножает плоды собственных усилий.

Още едно условие за достигане на зрелост се явява съвместното приспособяване на социалните групи към постоянното изменение на средата. Незрелият индивид предизвиква у своите събратя враждебно отношение към себе си. Зрелият човек постига дружеското участие на своите другари и по този начин приумножава плодовете на собствените си усилия.

Моя философия говорит мне, что бывают случаи, когда я вынужден воинственно отстаивать свое представление о праведности, но я не сомневаюсь в том, что Учитель, как более зрелая личность, способен с легкостью и изяществом добиваться тех же побед за счет своего плодотворного метода, основанного на такте и терпимости. Слишком часто в борьбе за правду оказывается, что и победитель, и побежденный терпят поражение. Не далее как вчера я услышал слова Учителя: "Если мудрецу нужно пройти через закрытую дверь, он не станет ломать ее, а поищет ключ, которым ее можно открыть". Слишком часто мы вступаем в борьбу только для того, чтобы убедить самих себя, что нам не страшно.

Моята философия ми говори, че има и случаи, когато аз съм принуден войнствено да отстоявам своите представи за праведността, но аз не се съмнявам в това, че Учителя, като по-зряла личност, е способен с лекота и изящество да постига тези същите победи за сметка на своя плодотворен метод, основан на такта и търпимостта. Прекалено често в борбата за правда се оказва, че и победителя, и победения търпят поражение. Не отдавана, когато вчера аз чух думите на Учителя: " Ако за мъдреца е нужно да премине през затворена врата, той няма да започне да я разбива, а ще потърси ключ, с който може да я отвори". Прекалено често ние встъпваме в борба само за това, за да убедим самите себе си, че не ни е страх.

Это новое евангелие царства оказывает большую помощь искусству жизни, предоставляя новый и более богатый стимул к возвышенной жизни. Оно дает новую величественную цель - высший смысл жизни. И эти новые концепции вечной и божественной цели существования сами по себе являются трансцендентальными стимулами, пробуждающими то лучшее, что заключено в высшей сущности человека. На каждой вершине интеллектуальной мысли можно найти отдых для разума, силу для души и общение для духа. С таких преимущественных позиций высокой жизни человек способен преодолеть материальные раздражения, свойственные более низким уровням мысли - беспокойство, ревность, зависть, месть и гордыню незрелой личности. Поднявшись высоко, такие души освобождаются от множества встречающихся на пути противоречий, порождаемых мелочными конфликтами, благодаря чему обретают свободу, необходимую для осознания более высоких потоков, порождаемых духовными представлениями и небесным общением. Однако смысл жизни должен ревностно охраняться от соблазна легких и преходящих достижений. Кроме того, человек должен воспитываться так, чтобы стать невосприимчивым к зловещим опасностям фанатизма.

На това ново евангелие за царството оказва голяма помощ изкуството за живота, представлявайки нов и по-богат стимул към възвишен живот. То дава нова величествена цел - висшият смисъл за живота. И тези нови концепции за вечната и божествена цел на съществуването сами по себе си се явяват трансцедентални стимули, пробуждащи това най-добро, които е заключено във висшата същност на човека. На всеки връх на интелектуалната мисъл може да се намери отдих за разума, сила за душата и общуване за духа. От такива преимуществени позиции на висок живот човекът е способен да преодолява материалните раздразнения, присъщи за по-ниските нива на мисълта - безпокойството, ревността, завистта, отмъстителността и гордостта на незрялата личност. Издигайки се високо, такива души се освобождават от множеството срещащи се по пътя противоречия, пораждани от конфликтите за дреболии, благодарение на което придобиват свободата, необходима за осъзнаването на по-високите потоци, пораждани от духовните представи и небесното общуване. Обаче смисъла за живота трябва ревностно да се охранява от съблазънта на червата и преходните достижения. Освен това, човекът е длъжен да се възпитава така, че да стане невъзприемчив към зловещите опасности на фанатизма.

4. УРАВНОВЕШЕННОСТЬ ЗРЕЛОСТИ

4. УРАВНОВЕСЕНОСТ НА ЗРЕЛОСТТА

Сосредоточиваясь на достижении вечных реальностей, необходимо заботиться и об удвлетворении потребностей мирской жизни. Хотя дух является нашей целью, плоть остается фактом. Порой предметы первой необходимости сами попадают нам в руки, но обычно мы должны добиваться этого своим трудом. Две основные проблемы жизни - это обеспечение бренного существования и достижение вечного спасения. Даже проблема средств существования не находит идеального решения без обращения к религии. Обе эти проблемы сугубо индивидуальны. Собственно говоря, истинная религия не существует в отрыве от индивидуума.

Съсредоточавайки се върху достигането на вечните реалности, е необходимо да се погрижите и за удовлетворяване на потребностите на светския живот. Макар духът да се явява наша цел, плътта си остава факт. Понякога предметите от първа необходимост сами попадат в нашите ръце, но обикновено ние сме длъжни да постигаме това със свой труд. Двата основни проблема на живота - това е обезпечението на тленното съществуване и достигането на вечното спасение. Даже проблемът за средствата за съществуване не намира идеалното решение без обръщането към религията. Тези два проблема са чисто индивидуални. Собствено казано, истинската религия не съществува откъсната от индивида.

Вот основы бренной жизни, какими их вижу я:

Ето основите на тленния живот, каквито ги виждам аз:

1. Хорошее физическое здоровье.

1. Добро физическо здраве.

2. Ясные и чистые мысли.

2. Ясни и чисти мисли.

3. Способности и умения.

3. Способности и умения.

4. Благополучие - жизненные блага.

4. Благополучие - жизнени блага.

5. Способность выдерживать поражения.

5. Способност да се издържа на поражения.

6. Культура - образование и мудрость.

6. Култура - образование и мъдрост.


Страница 1779

Даже физические проблемы телесного здоровья и эффективности наилучшим образом решаются при рассмотрении с религиозной позиции учения Иисуса: тело и разум человека являются местом пребывания дара Богов - духа Божьего, который становится духом человеческим. Так разум человека превращается в посредника между материальными вещами и духовными реальностями.

Даже физическите проблеми на телесното здраве и ефективност по най-добър начин се решават при разглеждане от религиозната позиция на ученията на Иисус: тялото и разума на човека се явяват място за пребиваването на дара на Боговете - духа Божий, който става дух човешки. Така разума на човека се превръща в посредник между материалните неща и духовните реалности.

Для получения своей доли жизненных благ необходим ум. Абсолютно неверно полагать, будто благополучие является наградой за добросовестный каждодневный труд. Оказывается, что за исключением случаев редкого и случайного приобретения богатства, материальные вознаграждения бренной жизни протекают по хорошо организованным каналам, и только те, у кого есть доступ к этим каналам, могут рассчитывать на достойное вознаграждение своих мирских трудов. Бедность всегда будет уделом тех, кто ищет благополучия в изолированных и индивидуальных каналах. Поэтому важнейшим условием земного процветания становится мудрое планирование. Для успеха требуется не только добросовестное выполнение собственного дела, но и функционирование человека в качестве участка одного из таких каналов материального благополучия. Если вы лишены мудрости, вы можете посвятить своему поколению преданную жизнь и остаться без материального вознаграждения; если же вы случайно получили доступ к потокам богатства, вы можете купаться в роскоши, не принося никакой пользы своим собратьям.

За получаването на своя дял от жизнени блага е необходим ум. Абсолютно невярно е да се полага, че благополучието се явява награда за добросъвестен всекидневен труд. Оказва се, че с изключение на случаите на рядко и случайно придобиване на богатство, материалните възнаграждения в тленния живот протичат по добре организирани канали, и само тези, у които има достъп към тези канали, могат да разчитат на достойно възнаграждение за своя светски труд. Бедността винаги ще бъде съдба за тези, които търсят благополучие в изолирани и индивидуални канали. Поради това най-важното условие за земното процъфтяване става мъдрото планиране. За успеха се изисква не само добросъвестно изпълнение на собственото дело, но и функционирането на човека в качеството на участ за един от тези канали на материалното благополучие. Ако вие сте лишени от мъдрост, вие можете да посветите на своето поколение предан живот и да останете без материално възнаграждение; ако също вие случайно сте получили достъп към потоците на богатство, вие може да се къпете в разкош, без да принасяте никаква полза за своите събратя.

Способности - это то, что вы наследуете, тогда как умения - это то, что вы приобретаете. Жизнь нереальна для того, кто неспособен выполнять какое-то дело как следует, профессионально. Умение - один из подлинных источников получаемого от жизни удовлетворения. Способность предполагает дар предвидения, прозорливости. Не обманывайтесь соблазнительными наградами нечестных достижений; будьте готовы упорно трудиться для того, чтобы впоследствии получить награду, неотъемлемую от честных усилий. Мудрец способен различать средства и цели; вообще же, избыточное планирование на будущее порой разрушает заключенное в этом самом будущем высокое назначение. В поисках удовольствий вы должны всегда стремиться быть не только их потребителем, но и производителем.

Способностите - това е това, което вие наследявате, тогава когато уменията - това е, което вие придобивате. Животът е нереален за този, който е неспособен да изпълнява някакво дело както трябва, професионално. Умението - е един от истинските източници на получаваното от живота удовлетворение. Способността предполага дар от провидението, прозорливостта. Не се залъгвайте от съблазнителните награди на нечестните достижения; бъдете готови упорито да се трудите за това, че в последствие да получите награда, неотделима от честните усилия. Мъдрецът е способен да различи средствата и целта; въобще също, излишното планиране на бъдещето понякога разрушава заключеното в това самото бъдеще високо назначение. В търсенето на удоволствия вие трябва да се стремите да бъдете не само техни потребители, но и производители.

Тренируйте свою память так, чтобы она свято хранила укрепляющие и достойные случаи из жизни, которые вы могли бы вспоминать по желанию для собственного удовольствия или в назидание. Так, в себе и для себя, создавайте хранилища красоты, добродетели и художественного великолепия. Однако наиболее благородными из всех являются дорогие сердцу воспоминания о великих мгновениях возвышенной дружбы. И все эти хранимые в памяти ценности оказывают свое наиболее важное и возвышающее воздействие при высвобождающем соприкосновении с духовным поклонением.

Тренирайте своята памет така, че тя свято да пази укрепващите и достойни случаи от живота, които вие бихте могли да се спомняте по желание за собствено удоволствие или за поука. Така, в себе си и за себе си, създавайте хранилища на красота, добродетели и художествено великолепие. Обаче най-благородни от всички се явяват скъпите за сърцето спомени за великите мигове на възвишената дружба. И всички тези пазени в паметта ценности оказват своето най-важно и възвишено въздействие при освобождаващото съприкосновение с духовното поклонение.

Но жизнь будет вам в тягость, если вы не научитесь встречать неудачи с достоинством. Существует искусство поражения, которым всегда овладевают благородные души. Вы должны уметь проигрывать, не унывая; вы не должны бояться разочарований. Всегда без колебаний признавайте поражение. Не пытайтесь скрыть поражение за обманчивой улыбкой и лучезарным оптимизмом. Неизменные провозглашения успеха ласкают слух, но их конечные результаты ужасают. Такой метод - прямой путь к созданию мира нереальности и к неизбежному краху, наступающему при окончательном разочаровании.

Но животът ще бъде вам в тежест, ако вие не се научите да срещате неуспехите с достойнство. Съществува изкуството на поражението, което винаги овладяват благородните души. Вие трябва да умеете да губите, без да унивате; вие не трябва да се боите от разочарованията. Винаги без колебание признавайте поражението. Не се опитвайте да скривате поражението зад измамна усмивка и лъчезарен оптимизъм. Неизменните провъзгласявания на успеха ласкаят слуха, но техните крайни резултати ужасяват. Такъв метод - е прекият път към създаването на нереален свят и към неизбежния крах, настъпващ при окончателното разочарование.

Успех может порождать мужество и укреплять уверенность, однако мудрость приходит только в опыте приспособления к результатам собственных поражений. Тот, кто вместо реальности отдает предпочтение оптимистическим иллюзиям, никогда не наберется мудрости. Только тот, кто прямо смотрит в лицо фактам и соотносит их с идеалами, способен достигнуть мудрости. Мудрость охватывает как факт, так и идеал, и тем самым спасает своих приверженцев от обеих бесплодных крайностей философии - исключающего факты идеализма и лишенного духовности материализма. Те робкие души, которые способны продолжать жизненную борьбу только

Успехът може да поражда мъжество и да укрепва увереността, обаче мъдростта пристига само в опита за приспособяване към резултатите от собствените поражения. Този, който вместо реалността отдава предпочитание на оптимистичните илюзии, никога няма изпълни с мъдрост. Само този, който направо гледа фактите лице в лице и ги съотнася с идеалите, е способен да достигне до мъдростта. Мъдростта обхваща както факта, така и идеала, и по този начин спасява своите привърженици от двете безплодни крайности във философията - изключваща факта на идеализма и лишения от духовност материализъм. Тези робски души, които са способни да продължават жизнената борба само


Страница 1780

с помощью обманчивых иллюзий успеха, обречены на провал и поражение, ибо в конце концов они пробуждаются ото сна, состоящего из их собственных фантазий.

с помощта на измамните илюзии за успех, са обречени на провал и поражение, защото в края на краищата те се пробуждат от съня, състоящ се от техните собствени фантазии.

Именно здесь - в сопротивлении неудачам и приспособлении к поражениям - прозорливое в‡дение религии оказывает свое наивысшее воздействие. Поражение есть лишь частный случай - культурный эксперимент в процессе обретения мудрости - в опыте богоискателя, приступившего к тому вечному свершению, которым является исследование вселенной. Для таких людей поражение - это лишь новое средство для достижения более высоких уровней вселенской реальности.

Именно тук - в съпротивление на неуспехите и приспособяването към пораженията - прозорливото р‡ководене от религията оказва своето най-висше въздействие. Поражението е само частен случай - културен експеримент в процеса на придобиване на мъдрост - в опита на търсещия Бога, пристъпващ към това вечно извършване, което се явява изследването на вселената. За такива хора поражението - това е само ново средство за достигане на по-високи нива на вселенската реалност.

В аспекте вечности путь богоискателя может оказаться чрезвычайно успешным, даже если весь его опыт бренной жизни представляется полным провалом, - при условии, если каждая неудача обогащала культурой с присущими ей мудростью и духовностью. Не ошибайтесь - не путайте знание, культуру и мудрость. В жизни они взаимосвязаны, однако они представляют совершенно различные духовные ценности: мудрость всегда подчиняет знание и возвышает культуру.

В аспект на вечността пътя на търсещият Бог може да се окаже черезвичайно успешен, даже ако целият негов опит от тленния живот изглежда пълен провал, - при условие, ако всеки неуспех е обогатил културата с присъщите за него мъдрост и духовност. Не се залъгвайте - не бъркайте знанието, културата и мъдростта. В живота те са взаимно свързани, обаче те представляват съвършено различни духовни ценности:мъдростта винаги подчинява знанието и възвисява културата.

5. РЕЛИГИЯ ИДЕАЛА

5. РЕЛИГИЯ НА ИДЕАЛА

Вы говорили мне, что ваш Учитель рассматривает истинную человеческую религию как опыт знакомства индивидуума с духовными реальностями. Я всегда представлял религию как опыт реагирования человека на нечто такое, что он считает достойным благоговения и приверженности всего человечества. В этом смысле религия символизирует нашу величайшую преданность тому, что соответствует высшему человеческому представлению об идеалах реальности и предельному устремлению нашего разума к вечным возможностям духовного достижения.

Вие сте ми говорили, че вашият Учител разглежда истинската човешка религия като опит за запознанство на индивида с духовните реалности. Аз винаги съм си представял религията като опит за реагиране на човека на нещо такова, което той счита достойно за благоговеене и привързаност на цялото човечество. В този смисъл религията символизира най-великата преданост към това, което съответствува на най-висшата човешка представа за идеалните реалности и пределното стремление на нашия разум към вечните възможности на духовното достижение.

Когда люди реагируют на религию в племенном, национальном или расовом смысле, это происходит потому, что они не считают полноценными людьми тех, кто не относится к их группе. Мы всегда считаем, что объект нашей религиозной преданности достоин почитания всеми людьми. Религия никогда не сводится к одним только интеллектуальным убеждениям или философским рассуждениям. Религия всегда была и всегда будет способом реагирования на жизненные ситуации; она есть разновидность поведения. Религия включает в себя благоговейные мысли, чувства и действия по отношению к некоторой реальности, которую мы считаем достойной всеобщего поклонения.

Когато хората реагират на религията в племенния, националния или расов смисъл, това се случва поради това, че те не считат за пълноценни хора тези, които не се отнасят към тяхната група. Ние винаги считаме, че обекта на нашата религиозна преданост е достоен за почитане от всички хора. Религията никога не се свежда към едните само интелектуални убеждения или философски разсъждения. Религията винаги е била и винаги ще бъде начин на реагиране на жизнените ситуации; тя е разновидност на поведението. Религията включва в себе си благоговейни мисли, чувства и действия по отношение на някаква реалност, която ние считаме достойна за всеобщо поклонение.

Если нечто стало религией в вашем опыте, само собой разумеется, что вы уже стали активным проповедником этой религии, ибо вы полагаете, что высшее представление о вашей религии достойно поклонения всего человечества, всех разумных существ во вселенной. Если вы не являетесь активным миссионером-проповедником своей религии, то вы занимаетесь самообманом, называя религией то, что является лишь традиционным верованием или системой интеллектуальной философии. Если ваша религия представляет собой духовный опыт, объект вашего поклонения должен быть всеобщей духовной реальностью и идеалом всех ваших одухотворенных идей. Я называю все религии, основанные на страхе, эмоциях, традициях и философии, интеллектуальными религиями, в то время как те, которые основаны на подлинном духовном опыте, я назвал бы истинными религиями. Объект религиозной преданности может быть материальным или духовным, истинным или ложным, реальным или нереальным, человеческим или божественным. Поэтому религии могут быть либо благом, либо злом.

Ако нещо е станало религия в нашия опит, само по себе си се разбира, че вие сте станали активни проповедници на тази религия, защото вие полагате, че най-висшите представи за вашата религия са достойни за поклонение от цялото човечество, от всички разумни същества във вселената. Ако вие не се явявате активен мисионер-проповедник на своята религия, то вие се занимавате със самозалъгване, наричайки религия тава, което се явява само традиционно вярване или система на интелектуална философия. Ако вашата религия представлява по себе си духовен опит, обект на вашето поклонение трябва да бъде всеобщата духовна реалност и идеала на всички ваши одухотворени идеи. Аз наричам всички религии, основани на страха, емоциите, традициите и философиите, интелектуални религии, в това време когато тези, които са основани на истинския духовен опит, аз бих нарекъл истински религии. Обектът на религиозната преданост може да бъде материален или духовен, истински или лъжлив, реален или нереален, човешки или божествен. Поради това религиите могат да бъдат или благо или зло.

Мораль и религия не обязательно совпадают. Если в нравственной системе появляется объект поклонения, такая система может стать религией. Религия, которая перестает взывать к безраздельной преданности и высшей приверженности, может переродиться в философскую систему или моральный кодекс. Вещь, существо, состояние, уклад бытия или возможность достижения - то, что образует

Моралът и религията не е задължително да съвпадат. Ако в нравствената система се появи обект за поклонение, такава система може да стане религия. Религията, която престане да призовава към безразделна преданост и най-висша привързаност, може да се прероди във философска система или морален кодекс. Вещта, съществото, състоянието, устройството на битието или възможността за достигане - е това, което образува


Страница 1781

высочайший идеал религиозной преданности и является объектом религиозной приверженности тех, кто поклоняется, - есть Бог. Каким бы именем ни называли этот идеал духовной реальности, он является Богом.

най-висшият идеал за религиозна преданост и се явява обект на религиозна привързаност на тези, които се покланят, - е Бог. С каквото и име да се назовава този идеал на духовната реалност, той се явява Бог.

Социальные характеристики истинной религии заключаются в том, что она неизменно стремится обратить индивидуума и преобразовать мир. Религия предполагает существование нераскрытых идеалов, которые значительно превосходят известные нормы этики и морали, воплощенные даже в самых развитых социальных укладах наиболее зрелых институтов цивилизации. Религия стремится к неизвестным идеалам, неисследованным реальностям, сверхчеловеческим ценностям, божественной мудрости и истинному духовному обретению. Истинная религия соответствует всему этому. Все остальные верования недостойны называться религией. Подлинная духовная религия невозможна без высшего небесного идеала вечного Бога. Религия без Бога - изобретение человека, человеческий институт безжизненных рациональных вероучений и бессмысленных эмоциональных церемоний. Религия может выдвигать в качестве объекта своей приверженности великий идеал. Однако такие идеалы несуществующей реальности недостижимы; такие идеи иллюзорны. Единственными идеалами, которых способен достигнуть человек, являются божественные реальности и бесконечные ценности, заключенные в духовном факте вечного Бога.

Социалните характеристики на истинската религия се заключава в това, че тя неизменно се стреми да обърне индивида и да преобразува света. Религията предполага съществуването на неразкрити идеали, които значително превъзхождат известните норми на етиката и морала, въплътени даже в най-развитите социални устройства на най-зрелите институти на цивилизацията. Религията се стреми към неизвестни идеали, неизследвани реалности, свръхчовешки ценности, божествено мъдрост и истинско духовно придобиване. Истинската религия съответствува на всичко това. Всички останали вярвания са недостойни да се наричат религия. Истинската духовна религия е невъзможна без най-висшият небесен идеал за вечния Бог. Религията без Бог - е изобретение на човека, човешки институт от безжизнени рационални вероучения и безсмислени емоционални церемонии. Религията може да издигне в качеството на обект на своята привързаност велик идеал. Обаче такива идеали от несъществуващата реалност са недостижими; такива идеи са илюзорни. Единствените идеали, към които е способен да достигне човек, се явяват божествените реалности и безкрайните ценности, съдържащи се в духовния факт на вечния Бог.

Слово Бог, идея Бога в противоположность идеалу Бога, может стать частью любой религии, вне зависимости от того, насколько наивной или ложной может оказаться такая религия. И в руках тех, кто придерживается этой идеи Бога, она может стать всем, чем угодно. Религии более низкого уровня формируют свои представления о Боге соответственно естественному состоянию человека. Религии более высокого уровня требуют от человеческого сердца измениться так, чтобы отвечать идеалам истинной религии.

Думата Бог, идеята за Бог в противоположност на идеала за Бога, може да стане част от коя да е религия, извън зависимостта от това, до колко наивна или лъжлива може да се окаже такава религия. И в ръцете на тези, които се придържат към тази идея за Бога, тя може да стане всичко, което е угодно. Религиите от по-ниско ниво формират своите представи за Бога съответно естественото състояние на човека. Религиите от по-високото ниво изискват от човешкото сърце да се измени така, че да отговори на идеалите на истинската религия.

Религия Иисуса превосходит все предшествующие представления об идее поклонения, ибо он не только рисует своего Отца идеалом бесконечной реальности, но уверенно провозглашает, что этот божественный источник ценностей и вечный центр вселенной истинно и лично достижим каждым смертным созданием, которое решает войти в царство небесное на земле и тем самым заявить о принятии богосыновства и человеческого братства. Я призна, что это является высшим представлением о религии из всех, когда-либо известных миру, и я заявляю, что более высокое представление невозможно, ибо это евангелие охватывает бесконечность реальностей, божественность ценностей и вечность всеобщих достижений. Такая концепция представляет собой достижение опыта идеализма на высшем и предельном уровнях.

Религията на Иисус превъзхожда всички предшестващи представи за идеята за поклонение, защото той не само рисува своя Отец като идеал на безкрайната реалност, но уверено провъзгласява, че този божествен източник на ценности и вечен център на вселената истински и лично е достижим от всяко смъртно създание, което реши да влезе в царството небесно на земята и по този начин заяви за приемането на божествената синовност и човешкото братство. Аз признавам, че всичко това се явява най-висшата представа за религията от всички, когато и да било известни на света, и аз заявявам, че по-висока представа е невъзможна, защото това евангелие обхваща безкрайността на реалностите, божествеността на ценностите и вечността на всеобщите достижения. Такава концепция превъзхожда по себе си достигането на опита от идеализма на висшите и пределни нива.

Я не только глубоко заинтересован совершенными идеалами религии вашего Учителя: я испытываю глубокое волнение, признавая свою веру в его утверждение достижимости этих идеалов духовных реальностей, что вы и я можем приступить к этому длительному и вечному подвигу, вдохновленные его заверениями в несомненности того, что со временем мы придем к вратам Рая. Братья мои, я верую, я встал на этот путь. Вместе с вами я иду по пути этого вечного свершения. Учитель говорит, что он пришел от Отца и что он укажет нам путь. Я полностью уверен в том, что он говорит правду. Я абсолютно убежден, что не существует иных достижимых идеалов реальности или ценностей совершенства, кроме вечного Всеобщего Отца.

Аз не само съм дълбоко заинтересован от съвършените идеали на религията на вашия Учител: аз изпитвам дълбоко вълнение, признавайки своята вяра в неговото утвърждаване на достижимостта на тези идеали на духовната реалност, че вие и аз може да пристъпим към този продължителен и вечен подвиг, вдъхновени от неговите уверения в несъмнеността на това, че с времето ние ще отидем към вратите на Рая. Братя мои, аз вярвам, аз съм застанал на този път. Заедно с вас аз вървя по пътя на това вечно извършване. Учителят казва, че той е дошъл от Отца и че той ще ни покаже пътя. Аз напълно съм уверен в това, че той говори истината. Аз абсолютно съм убеден, че не съществуват други достижими идеали от реалността или ценности на съвършенството, освен вечния Всеобщ Отец.

Следовательно, я начинаю поклоняться не только Богу бытия, но и Богу возможности всего будущего существования. Поэтому ваша приверженность высочайшему идеалу - если он реален - должна стать приверженностью этому Богу прошлых, настоящих и будущих вселенных вещей и существ. И другого Бога нет, ибо существование другого Бога невозможно. Все остальные боги являются плодом воображения, иллюзиями смертного разума, искажениями ошибочной логики и идолами - результатом самообмана их творцов. Да, религия без этого Бога

Следователно, аз започвам да се покланям не само към Бога на битието, но и към Бога на възможността за цялото бъдещо съществуване. Поради това вашата привързаност към височайшия идеал - ако той е реален - трябва да стане привързаност към този Бог на миналите, настоящите и бъдещите вселени на нещата и съществата. И друг Бог няма, защото съществуването на друг Бог е невъзможно. Всички останали богове се явяват плод на въображението, илюзии на смъртния разум, изкривявания на погрешната логика и идоли - резултат от самозаблудата на техните творци. Да, религия без този Бог


Страница 1782

возможна, но она лишена какого-либо смысла. И если вы стремитесь заменить реальность этого идеала живого Бога словом "Бог", то вы лишь обманываете себя, заменяя идеал - божественную реальность - идеей. Такие религии - это всего лишь верования, основанные на иллюзорных мечтаниях.

е възможна, но тя е лишена от какъвто и да било смисъл. Ако вие се стремите да замените реалността на този идеал за живия Бог с думата "Бог", то вие само залъгвате себе си, заменяйки идеала - божествената реалност - с идея. Такива религии - това са само вярвания, основани на илюзорните мечти.

В учениях Иисуса я вижу религию в лучшем смысле этого слова. Это евангелие позволяет нам искать истинного Бога и находить его. Но готовы ли мы платить такую цену за вхождение в царство небесное? Хотим ли мы нового рождения, желаем ли мы воссоздания? Готовы ли мы подвергнуть себя этому необыкновенно тяжелому процессу уничтожения "я" и восстановления души? Разве Учитель не сказал: "Тот, кто захочет сберечь свою жизнь, тот потеряет ее. Не думайте, что я пришел принести на землю мир, - я принес душевную борьбу"? Конечно, заплатив цену, - посвятив себя исполнению воли Отца, - мы действительно обретаем огромный покой, если продолжаем идти по этим духовным путям посвященной жизни.

В ученията на Иисус аз виждам религия в най-добрия смисъл на тази дума. Това евангелие позволява нам да търсим истинския Бог и да го намерим. Но готови ли сме ние да платим такава цена за влизането в царството небесно? Искаме ли ние ново раждане, желаем ли ние да се възсъздаване? Готови ли сме ние за подложим себе си на този необикновен тежък процес на унищожаване на "аз-а" и възстановяване на душата? Нима Учителят не е казал:"Този, който поиска да запази своя живот, то ще го изгуби. Не мислете, че аз съм дошъл на земята да донеса мир, - аз донесох душевната борба"? Разбира се, заплащайки цената, - посвещавайки себе си на изпълнението на волята на Отца, - ние действително придобиваме огромен покой, ако продължаваме да вървим по този духовен път на посветения живот.

Ныне мы действительно отказываемся от соблазнов известного уклада бытия и безоговорочно посвящаем себя поиску соблазнов неизвестного и неисследованного уклада бытия будущей жизни - жизни свершений в мирах духа, где господствует высший идеализм божественной реальности. Мы ищем такие способы выражения, с помощью которых можно было бы передать нашим собратьям эти представления о реальности идеализма, заключенного в религии Иисуса, и мы будем неустанно молиться о том дне, когда всё человечество будет захвачено единым в‡дением высочайшей истины. Пока же основное представление об Отце, хранимое в наших сердцах, состоит в том, что Бог есть дух, а выражаемое нашим товарищам - в том, что Бог есть любовь.

Днес ние действително се отказваме от съблазните на известното устройство на битието и безпрекословно посвещаваме се бе си на търсенето на съблазните на неизвестното и неизследвано устройство на битието в бъдещия живот - животът в съвършените светове на духа, където господства висшият идеализъм на божествената реалност. Ние търсим такива начини на изразяване, с помощта на които би могло да предадем на нашите събратя тези представи за реалността на идеализма, заключен в религията на Иисус, и ние непрестанно ще се молим за този ден, когато цялото човечество ще бъде обхванато от единното р‡ководство на височайшата истина. За сега основната представа за Отца, пазена в нашите сърца, се състои в това, че Бог е дух, а изразяването пред нашите другари - в това, че Бог е любов.

Религия Иисуса требует живого духовного опыта. Остальные религии могут заключаться в традиционных верованиях, эмоциональных переживаниях, философском сознании и во всём вышеупомянутом, однако учение Иисуса требует восхождения на действительные уровни реального духовного прогресса.

Религията на Иисус изисква жив духовен опит. Останалите религии могат да се заключават в традиционните вярвания, емоционалните преживявания, философското осъзнаване и във всичко по-горе казано, обаче ученията на Иисус изискват изкачването на действителните нива на реалния духовен прогрес.

Осознание стремления стать подобным Богу не есть истинная религия. Ощущение чувства поклонения Богу не есть истинная религия. Осознанное намерение отказаться от себя и служить Богу не есть истинная религия. Мудрость рассуждения о том, что данная религия является лучшей из всех, не есть религия как личный и духовный опыт. Истинная религия имеет отношение к предназначению и реальности достижения, равно как и к реальности и идеализму того, что чистосердечно принято верой. И всё это должно стать нашим личным достоянием благодаря откровению Духа Истины.

Осъзнаването на стремлението да станете подобни на Бог не е истинска религия. Усещането на чувството в поклонението към Бога не е истинска религия. Осъзнатото намерение да се откажете от себе си и да служите Богу не е истинска религия. Мъдростта в разсъжденията за това, че дадена религия се явява най-добра от всички, не е религия като личен и духовен опит. Истинската религия има отношение към предназначението и реалността на достигането, еднакво както и към реалността и идеализма на това, което чистосърдечно е прието от вярата. И всичко това трябва да стане наше лично достояние благодарение откровението на Духа на Истината.

Так завершились рассуждения греческого философа - одного из величайших представителей своего народа, который уверовал в евангелие Иисуса.

Така завършили разсъжденията на гръцкия философ - един от най-великите представители на своя народ, който повярвал в евангелието на Иисус.


Страница 1783