Текстът със зелени букви е, само, помощен материал насочващ, към възможно предаване на смисъла на оригиналния текст, и не е одобряван от Фондация Урантия. Настоятелно препоръчвам да сверявате с оригиналния текст! Официалният сайт е: http://www.urantia.org/

Документ 140. ПОСВЯЩЕНИЕ ДВЕНАДЦАТИ В АПОСТОЛЫ

Документ 140. ПОСВЕЩЕНИЕ НА ДВАНАДЕСЕТТЕ В АПОСТОЛИ

ОКОЛО полудня в воскресенье, 12 января 27 года н. э., Иисус собрал апостолов для посвящения в качестве общественных проповедников евангелия царства. Апостолы были готовы к тому, что их могут созвать в любой день. Поэтому в то утро они рыбачили неподалеку от берега. Некоторые из них остались на берегу чинить сети и приводить в порядок рыболовные снасти.

ОКОЛО обяд в неделя, 12 януари 27 година от н.е., Иисус събрал апостолите за посвещаване в качеството на обществени проповедници на евангелието за царството. Апостолите били готови за това, че тях могат да ги извикат в кой да е ден. Поради това в това утро те ловили риба не далеч от брега. Някои от тях останали на брега да поправят мрежите и да приведат в ред риболовните принадлежности.

Идя по берегу моря, Иисус стал созывать апостолов. Сначала он окликнул рыбачивших неподалеку Андрея и Петра; затем он позвал Иакова и Иоанна - они находились поблизости в лодке и чинили сети, беседуя со своим отцом Зеведеем. Так, попарно, Иисус собрал остальных апостолов, и когда все двенадцать были в сборе, отправился с ними в горы к северу от Капернаума, где приступил к наставлениям, предварявшим официальное посвящение.

Вървейки по брега на морето, Иисус започнал да извиква апостолите. От начало той викнал на ровещите риба не далеч Андрей и Петър; след това той извикал Иаков и Йоан - те се намирали на близо в лодка и поправяли мрежите, беседвайки със своя баща Зеведей. Така, по двойки, Иисус събрал останалите апостоли, и когато всичките дванадесет били събрани, се отправил с тях в планината на север от Капернаум, където пристъпил към наставленията, предхождащи официалното посвещение.

Впервые все апостолы молчали; даже Петр впал в задумчивость. Наконец-то настал долгожданный час! Им предстояло отправиться в путь со своим Учителем, чтобы принять участие в некоем торжественном ритуале личного освящения и коллективного посвящения возвышенному труду в качестве представителей их Учителя - провозвестников грядущего царства его Отца.

За първи път всички апостоли мълчали; даже Петър изпаднал в замисленост. Най-накрая настанал дълго очакваният час! На тях им предстояла да се отправят на път със своя Учител, за да приемат участие в някакъв тържествен ритуал на лично освещаване и колективно посвещение на възвишения труд в качеството на представители на техния Учител - възвестители на идващото царство на неговия Отец.

1. ПРЕДВАРИТЕЛЬНЫЕ НАСТАВЛЕНИЯ

1. ПРЕДВАРИТЕЛНИ НАСТАВЛЕНИЯ

Перед тем, как приступить к официальной церемонии, Иисус обратился к сидящим перед ним апостолам: "Братья мои, час царства пробил. Я привел вас сюда для того, чтобы представить вас Отцу в качестве посланников царства. Некоторые из вас, призванные первыми, слышали, как я говорил об этом царстве в синагоге. С тех пор как вы начали трудиться вместе со мной в городах в окрестностях Галилейского моря, каждый из вас лучше познакомился с царством Отца. Но сейчас я хочу рассказать вам нечто большее об этом царстве.

Преди това, когато да пристъпи към официалната церемония, Иисус се обърнал към седящите пред него апостоли:"Братя мои, часа на царството удари. Аз ви доведох тук за това, за да представя вас на Отца в качество на посланици на царството. Някои от вас, призваните първи, са чували, как аз съм говорил за това царство в синагогата. От този момент когато вие сте започнали да се трудите заедно с мен в градовете и околностите на Галилейско море, всеки от вас по-добре се е запознал с царството на Отца. Но сега аз искам да ви разкажа нещо повече за това царство.

Новое царство, которое мой отец собирается воздвигнуть в сердцах своих земных детей, будет царством вечным. Бесконечным будет это господство моего Отца в сердцах тех, кто пожелает исполнить его божественную волю. Я заявляю вам, что мой Отец не есть Бог иудеев или язычников. Многие придут с востока и запада, чтобы воссесть вместе с нами в царстве Отца, и многие из детей Авраама откажутся вступить в это новое братство - владычество духа Отца в сердцах детей человеческих.

Новото царство, което моят отец се събира да въздигне в сърцата на своите земни деца, ще бъде царство вечно. Безкрайно ще бъде това господство на моя Отец в сърцата на тези, които пожелаят да изпълнят неговата божествена воля. Аз ви заявявам, че моят Отец не е Бог на юдеите или езичниците. Мнозина ще дойдат от изток и запад, за да седнат тържествено с нас в царството на Отца, и много от децата на Авраам ще се откажат да встъпят в това ново братство - владичеството на духа на Отца в сърцата на децата човешки.

Не численность армий и не власть богатства определят могущество этого царства, но слава божественного духа, который явится для того, чтобы учить умы и господствовать в сердцах возрожденных граждан этого небесного царства - Божьих сынов. Это братство любви, где господствует праведность и где боевым

Не числеността на армията и не властта на богатството определят могъществото на това царство, но славата на божествения дух, който ще се яви за това, за да учи умовете и да господства в сърцата на възродените граждани на това небесно царство - на Божиите синове. Това е братство на любовта, където господства праведност и където боен


Страница 1569

кличем станут слова: „Мир на земле и добрая воля для всех людей". Это царство, к провозглашению которого вам предстоит так скоро приступить, является мечтой праведных людей во все века, надеждой всей земли и исполнением мудрых обещаний всех пророков.

вик ще станат думите:"Мир на земята и добра воля за всички хора ".Това е царството, към провъзгласяването, на което на вас ви предстои така скоро да пристъпите, се явява мечта за праведните хора от всички векове, надежда за цялата земя и изпълнение на мъдрите обещания на всички пророци.

Но вас, дети мои, и всех других, кто пожелает войти в это царство, ждет суровое испытание. Только вера проведет вас через врата царства, но вы должны принести плоды духа моего Отца, прежде чем продолжить восхождение в жизни божественного братства. Истинно, истинно вам говорю: не всякий, говорящий „Господи, Господи", войдет в царство небесное, а тот, кто исполняет волю моего небесного Отца.

Но вас, деца мои, и всички други, които желаят да влязат в това царство, ви чака сурово изпитание. Само вярата ще ви преведе през вратата на царството, но вие трябва да принесете плодовете на духа на моя Отец, преди да продължите възхождането в живота на божественото братство. Истина, истината ви казвам: не всеки, казващ "Господи, Господи ",ще влезе в царството небесно, а този, който изпълнява волята на моя небесен Отец.

И будет вашей проповедью в мире: „Ищите прежде всего царства Божьего и его праведности, и всё остальное, что нужно вам для вечного спасения, приложится". А теперь я хотел бы, чтобы вы поняли: царство моего Отца не свершится через зримое могущество или неподобающее знамение. Не для того пойдете отсюда возвещать царство, чтобы говорить: „вот оно" или „вон оно", ибо царство это, которое будете проповедовать, в вас самих.

И ще бъде вашата проповед в света:"Търсете преди всичко царството Божие и неговата праведност, и всичко останало, което ви е нужно за вечното спасение, ще ви се приложи". А сега аз бих искал, че вие да разберете: царството на моя Отец не се извършва чрез зримо могъщество или неподобаващо знамение. Не за това ще тръгнете от тук да възвестявате за царството, за да говорите:"ето го" или "вън е то", защото това царство, за което ще проповядвате, е във вас самите.

Тот, кто хочет быть великим в царстве моего Отца, должен стать всем слугой; и тот, кто хочет быть первым среди вас, пусть служит своим братьям. Когда же вас примут в качестве истинных граждан небесного царства, вы будете уже не слугами, а сынами, сынами живого Бога. Так это царство будет крепнуть в мире, пока не сокрушит все преграды и не позволит всем людям познать моего Отца и поверить в спасительную истину, возвестить которую я пришел. Приблизилось царство, и некоторые из вас при жизни своей увидят великое могущество Божьей власти.

Този, който иска да бъде велик в царството на моя Отец, трябва да стане слуга на всички; и този, който би искал да първи сред вас, нека да служи на своите братя. Когато вече вас ви приемат в качеството на истински граждани на небесното царство, вие ще бъдете вече не слуги, а синове, синове на живия Бог. Така това царство ще укрепва в света, докато не съкруши всички прегради и не позволи на всички хора да познаят моя Отец и да повярват в спасителната истина, за която да възвестя аз съм дошъл. Приближило се е царството, и някои от вас още при живота свой ще видят великото могъщество на Божията власт.

И то, что вы видите своими глазами, - это скромное начало, двенадцать простых мужчин, - будет множиться и расти, пока весь мир не исполнится хвалой моему Отцу. И не столько по словам вашим, сколько по жизни вашей люди будут знать, что вы были со мной и познали истинность царства. Я не стал бы отягощать печальным бременем ваш разум, но я собираюсь возложить серьезную ответственность на ваши души: вскоре я покину вас, оставив вас представлять меня в этом мире, как сам я ныне представляю моего Отца в этой жизни, которую проживаю во плоти". И сказав это, он встал.

И това, което вие ще видите със своите очи, - това скромно начало, дванадесет обикновени мъже, - ще се умножава и расте, докато целия свят не се изпълни с хвала за моя Отец. И не само по думите ваши, колкото по живота вашите хора ще знаят, че вие сте били с мен и сте познали истинността на царството. Аз не бих започнал да отежнявам с печално бреме вашия разум, но аз се събирам да възложа сериозна отговорност на вашите души: скоро аз ще ви напусна, оставяйки вас да ме представлявате в този свят, както аз самият днес представлявам моя Отец в този живот, който проживявам в плът". И казвайки това, той станал.

2. ПОСВЯЩЕНИЕ В САН

2. ПОСВЕЩЕНИЕ В САН

Иисус велел двенадцати смертным, которые только что выслушали его наставления, преклонить колена вокруг него. После этого Учитель возложил руки на голову каждого из апостолов, начав с Иуды Искариота и закончив Андреем. Благословив их, он простер свои руки и произнес молитву:

Иисус заповядал на дванадесетте смъртни, които едва що изслушали неговите наставления, да коленичат в кръг около него. След това Учителят положил ръце върху главата на всеки от апостолите, започвайки с Юда Искариот и завършвайки с Андрей. Благословявайки ги, то вдигнал своите ръце и произнесъл молитвата:

"Отец мой, я привел к тебе этих людей, моих посланников. Я избрал этих двенадцать человек среди наших земных детей для того, чтобы они отправились в мир и представляли меня так же, как я пришел сюда, чтобы представлять тебя. Люби их и будь с ними, так же, как ты всегда любил меня и пребывал со мной. А теперь, Отец мой, дай этим людям мудрости, ибо я доверяю им все дела грядущего царства. И если будет на то твоя воля, я хотел бы задержаться на земле на срок, дабы помочь им в их трудах во благо царства. И вновь я благодарю тебя, Отец мой, за этих людей и передаю их твоей опеке, пока я завершаю порученный тобой труд".

"Отец мой, аз доведох към теб тези хора, моите посланици. Аз избрах тези дванадесет човека сред нашите земни деца за това, че те да се отправят в света и да представляват мен така също, както аз дойдох тук, за да представлявам теб. Обичай ги и бъди с тях, така също, както ти винаги си обичал мен и си пребивавал с мен. А сега, Отец мой, дай на тези хора мъдрост, защото аз им доверявам всички дела на идващото царство. И ако ще бъде на това твоята воля, аз бих искал да се задържа на земята за известно време, за да мога да им помогна в труда за благото на царството. И отново аз ти благодаря, Отец мой, за тези хора и ги предавам на твоята опека, докато аз завърша поръчания от теб труд".


Страница 1570

Когда Иисус закончил молиться, каждый из апостолов остался на своем месте с преклоненной головой. И прошла не одна минута, прежде чем даже Петр осмелился поднять глаза и взглянуть на Учителя. Один за другим они обняли Иисуса, однако никто не проронил ни слова. Воцарилась великая тишина, и небесное воинство взирало сверху на это торжественное и священное действо - Создателя вселенной, передающего дела божественного братства людей под начало человеческого разума.

Когато Иисус завършил да се моли, всеки от апостолите останал на своето място с преклонена глава. И изминала не една минута, преди когато даже Петър да се осмели да повдигне очи и да погледне Учителя. Един след друг те прегърнали Иисус, обаче никой не проронил нито дума. Възцарила се велика тишина, и небесното войнство се взирало отгоре на това тържествено и свещено действо - Създателя на вселената, предаващ делата на божественото братство на хората под началото на човешкия разум.

3. ПРОПОВЕДЬ ПОСВЯЩЕНИЯ

3. ПРОПОВЕД НА ПОСВЕЩЕНИЕТО

После этого Иисус обратился к ним со словами: "Теперь, став посланниками царства моего Отца, вы стали особым классом людей, отличным от всех других людей на земле. Теперь вы уже не просто люди среди людей, а просвещенные граждане другой, небесной страны среди несведущих созданий этого невежественного мира. Недостаточно, чтобы вы жили так, как прежде; отныне вы должны жить, как вкусившие блаженства лучшей жизни и посланные назад на землю в качестве посланников Владыки нового и лучшего мира. От учителя ждут больше, чем от ученика; с господина больше спрос, чем со слуги. От граждан небесного царства требуется больше, чем от граждан земной власти. Кое-что из того, что я собираюсь сказать, может показаться вам суровым, однако вы приняли решение представлять меня в мире, так же, как я представляю сейчас Отца; и в качестве моих земных посредников вы будете обязаны придерживаться тех учений и обычаев, которые отражают мои идеалы смертной жизни в мирах пространства и которые я выражаю своей земной жизнью, посвященной раскрытию небесного Отца.

След това Иисус се обърнал към тях с думите:"Сега, ставайки посланици на царството на моя Отец, вие станахте особен клас хора, различни от всички други хора на земята. Сега вие вече не сте просто хора сред хората, а просветени граждани на друга, небесна страна сред незнаещите създания от този невеж свят. Не е достатъчно, че вие да живеете така, както преди; от днес вие сте длъжни да живеете, като вкусили от блаженството на по-добър живот и изпратени назад на земята в качеството на посланици на Владиката на новия и по-добър свят. От учителят очакват повече, отколкото от ученика; от господина повече въпроси, отколкото от слугата. От гражданинът на небесното царство се изисква повече, отколкото от гражданина на земната власт. Нещо от това, което аз се събирам да кажа, може да ви изглежда сурово, обаче вие сте взели решение да ме представлявате в света, така също, както аз представям сега Отца; и в качеството на мои земни посредници вие ще бъдете задължени да се придържате към тези учения и обичаи, които отразяват моите идеали за смъртния живот в световете от пространството и които аз изразявам в своя земен живот, посветен на разкриването на небесния Отец.

Я посылаю вас в мир возвещать свободу духовным пленникам, радость - узникам страха и лечить больных по воле моего небесного Отца. Видя моих детей в горе, ободряйте их словами:

Аз ви изпращам в света да възвестявате свободата на духовните пленници, радостта - на окованите от страха и да лекувате болните по волята на моя небесен Отец. Виждайки моите деца в мъка, ободрявайте ги с думите:

„Счастливы нищие духом, смиренные, ибо богатства царства небесного принадлежат им.

"Щастливи бедните духом, смирените, защото богатството на царството небесно им принадлежи.

Счастливы изголодавшиеся и жаждущие праведности, ибо они насытятся.

Щастливи гладните и жадни за праведност, защото те ще се наситят.

Счастливы кроткие, ибо они унаследуют землю.

Щастливи кротките, защото те ще наследят земята.

Счастливы чистые сердцем, ибо они увидят Бога".

Щастливи чистите по сърце, защото те ще видят Бога ".

И так еще говорите моим детям, обращаясь со словами духовного утешения и надежды:

И така още говорете на моите деца, обръщайки се със думи на духовно утешение и надежда:

„Счастливы скорбящие, ибо они будут утешены. Счастливы плачущие, ибо они обретут дух радости.

"Щастливи скърбящите, защото те ще бъдат утешени. Щастливи плачещите, защото те ще придобият духа на радостта.

Счастливы милостивые, ибо им будет оказана милость.

Щастливи милостивите, защото на тях ще бъде оказана милост.

Счастливы миротворцы, ибо они будут названы сынами Божьими.

Щастливи миротворците, защото те ще бъдат наречени синове Божии.

Счастливы преследуемые за праведность, ибо царство небесное принадлежит им. Счастливы вы, когда оскорбляют вас и преследуют и всячески клевещут на вас. Радуйтесь и ликуйте, ибо велика ваша награда на небесах".

Щастливи преследваните за праведност, защото царството небесно им принадлежи. Щастливи вие, когато ви оскърбяват и преследват и всячески ви клеветят. Радвайте се и ликувайте, защото велика е вашата награда на небесата".

Братья мои, кого я посылаю в мир! Вы - соль земли, соль со спасительной силой. Но если соль становится безвкусной, то как ей снова стать соленой? Непригодна она более ни к чему, разве только выбросить ее, чтобы затоптали ее ногами.

Братя мои, които аз изпращам в света! Вие - сте солта на земята, сол със спасителна сила. Но ако солта стане безвкусна, то как тя отново да стане солена? Непригодна тя повече за нищо, нима само да я изхвърлите, за да стъпчат с крака.

Вы - свет мира. Нельзя скрыть город, построенный на вершине холма. И никто не прячет зажженный светильник под перевернутый кверху дном сосуд, а ставят его на подсвечник; и он светит всем в доме. Пусть свет ваш сияет перед людьми так,

Вие - сте светлината на света. Не може да се скрие град, построен на върха на хълма. И никой не поставя запален светилник под обърнат с дъното нагоре съд, а го оставят на подсвещника, и той осветява всичко в дома. Нека вашата светлина да сияе пред хората така,


Страница 1571

чтобы они видели ваши добрые деяния и пришли к прославлению вашего небесного Отца.

за да виждат те вашите добри деяния и да дойдат към прославяне на вашия небесен Отец.

Я посылаю вас в мир быть моими представителями и действовать в качестве представителей царства моего Отца; отправляясь в путь для проповеди благой вести, доверьтесь Отцу, чьими посланниками вы являетесь. Не противьтесь несправедливости насилием; не доверяйтесь силе плоти. Если ваш ближний ударит вас в правую щеку, обратите к нему и другую. Будьте готовы терпеть несправедливость, нежели судиться друг с другом. Добром и милосердием помогайте всем, кто в горе и нужде.

Аз ви изпращам в света да бъдете мои представители и да действувате в качеството на представители на царството на моя Отец; оправяйки се на път за проповядване на благата вест, доверете се на Отца, чийто посланици вие се явявате. Не се противете на несправедливостите на насилието; не се доверявайте на силата на плътта. Ако вашият ближен ви удари по дясната буза, обърнете към него и друга. Бъдете готови да търпите несправедливостта, отколкото да се съдите един с друг. С добро и милосърдие помагайте на всички, които са в мъка и нужда.

Говорю вам: любите врагов ваших, делайте добро тем, кто ненавидит вас, благословляйте проклинающих вас и молитесь за тех, кто безжалостно использует вас. И во всём поступайте с людьми так, как, по вашему мнению, поступал бы с ними я.

Казвам ви: обичайте вашите врагове, правете добро на тези които ви ненавиждат, благославяйте проклинащите ви и се молете за тези, които безжалостно ви използуват. И във всичко постъпвайте с хората така, както, по ваше мнение, постъпвал бих с тях аз.

Отец ваш небесный - причина того, что солнце сияет над злыми и добрыми людьми; он посылает дождь на справедливых и несправедливых. Вы - сыны Божьи, более того: теперь вы - посланцы царства моего Отца. Будьте милосердны, как милосерден Бог, и в вечном будущем царства вы будете совершенны, как совершенен ваш небесный Отец.

Отецът ваш небесен - е причина за това, че слънцето сияе над злите и добрите хора; той изпраща дъжд над справедливите и несправедливите. Вие - сте синове Божии, повече от това: сега вие - сте посланици на царството на моя Отец. Бъдете милосърдни, както е милосърден Бог, и във вечното бъдеще на царството вие ще бъдете съвършени, както е съвършен вашия небесен Отец.

Вы посланы спасать людей, а не судить их. В конце своей земной жизни все вы ждете милосердия; поэтому я требую от вас, чтобы в течение своей смертной жизни вы были милосердны ко всем своим братьям во плоти. Не пытайтесь напрасно вынуть сучок из глаза своего брата, когда в собственном глазу - бревно. Выньте прежде бревно из своего глаза, и тогда сможете лучше увидеть, как вынуть сучок из глаза своего брата.

Вие сте изпратени да спасите хората, а не да ги съдите. В края на своя земен живот всички вие очаквате милосърдие; поради това аз изисквам от вас, че в течение на своя смъртен живот вие да бъдете милосърдни към всички свои братя в плът. Не се опитвайте напразно да вадите съчката от очите на своя брат, когато в собственото око - имате греда. Извадете преди това гредата от своето око, и тогава ще можете по-добре да видите, как да извадите съчката от окото на своя брат.

Ясно распознавайте истину; бесстрашно живите праведной жизнью; так вы будете моими апостолами и посланцами моего Отца. Вы слышали, как говорят: „Если слепой поведет слепого, то оба они упадут в яму". Если вы хотите направлять других в царство, то вы сами должны жить в ясном свете живой истины. В любом деле царства я призываю вас выказывать справедливое суждение и глубокую мудрость. Не предлагайте псам ничего святого и не бросайте жемчуга свиньям, чтобы не затоптали они жемчужины ногами своими и не набросились на вас.

Ясно разпознавайте истината; безстрашно живейте праведен живот; така вие ще бъдете мои апостоли и посланици на моя Отец. Вие сте чували, как говорят: "Ако слепият поведе сляп, то двамата ще паднат в яма". Ако вие иската да направлявате другите в царството, то вие самите трябва да живеете в ясната светлина на живата истина. Във всяко дело на царството аз призовавам вас да изказвате справедливо съждение и дълбока мъдрост. Не предлагайте на кучетата нищо свято и не хвърляйте бисери на свинете, за да не ги стъпчат бисерите с краката свои и да не се нахвърлят срещу вас.

Остерегайтесь лжепророков, которые приходят к вам в овечьей одежде, а внутри они - свирепые волки. По плодам их узнаете их. Собирают ли с терновника виноград или с репейника фиги? Так вот, всякое хорошее дерево приносит хорошие плоды, а плохое дерево приносит плохие плоды. Не может хорошее дерево приносить плохие плоды, как не может плохое дерево приносить хорошие плоды. Всякое дерево, которое не приносит хороших плодов, срубают и бросают в огонь. Доступ в царство небесное определяется побуждением. Мой Отец исследует сердца людей и судит по их внутренним стремлениям и искренним намерениям.

Предпазвайте се от лъже пророците, които ще идват към вас в овча кожа, а от вътре те - са свирепи вълци. По плодовете ще ги познаете. Събират ли от трънка грозде или от репей смокини? Така ето, всяка добро дърво принася добри плодове, а лошото дърво принася лоши плодове. Не може доброто дърво да принася лоши плодове, както не може лошото дърво да принася добри плодове. Всяко дърво, което не принася добри плодове, го отсичат и хвърлят в огъня. Достъпът в царството небесно се определя от подбуждението. Моят Отец изследва сърцата на хората и съди по техните вътрешни стремежи и искрени намерения.

В великий судный день царства многие скажут мне: „Разве мы не пророчествовали от твоего имени и не совершали многие чудеса во имя твое?" Но мне придется сказать им: „Я никогда не знал вас; уйдите от меня, лжеучители". Но перед каждым, кто слышит этот наказ и искренне исполняет свое поручение - представляя меня перед людьми так же, как я представляю моего Отца перед вами, - широко распахнутся двери в мое служение и в царство небесного Отца".

Във великият съдебен ден в царството мнозина ще ми кажат: "Нима ние не сме правели пророчества от твое име и не сме извършвали чудеса в твое име? " Но на мен ще ми се наложи да им кажа:"Аз никога не съм ви познавал; вървете си от мен, лъжеучители". Но пред всеки, който чува тази заповед и искрено изпълнява своето поръчение - представя мен пред хората така също, както аз представям моя Отец през вас, - широко ще се отворят вратите в моето служене и в царството на небесния Отец".

Никогда прежде апостолы не слышали от Иисуса подобных речей, ибо он говорил с ними, как облеченный верховной властью. Они спустились с горы перед заходом солнца, но никто не задал Иисусу ни одного вопроса.

Никога преди това апостолите не са чували от Иисус подобна реч, защото той говорел с тях, като облечен във върховна власт. Те се спуснали от планината преди залеза на слънцето, но никой не задал на Иисус нито един въпрос.


Страница 1572

4. ВЫ - СОЛЬ ЗЕМЛИ

4. ВИЕ - СТЕ СОЛТА НА ЗЕМЯТА

Так называемая "Нагорная проповедь" не является евангелием Иисуса. Она действительно содержит много полезных наставлений, однако это был наказ, данный Иисусом при посвящении двенадцати апостолов в сан, личное поручение Учителя тем, кому предстояло отправиться с проповедью евангелия в стремлении представлять его в мире людей так же, как он столь красноречиво и совершенно представлял своего Отца.

Така наричаната "Планинска проповед" не се явява евангелие на Иисус . Тя действително съдържа много полезни наставления, обаче това било заповед, дадена от Иисус при посвещението на дванадесетте апостола в сан, лично поръчение на Учителят към тези, на които предстояло да се отправят с проповед на евангелието в стремеж да го представляват в света на хората така също, както той толкова красноречиво и съвършено представлявал своя Отец.

"Вы - соль земли, соль со спасительной силой. Но если соль становится безвкусной, то как она снова станет соленой? Непригодна она более ни к чему, разве только выбросить ее, чтобы затоптали ее ногами".

"Вие - сте солта на земята, сол със спасителна сила. Но ако тя стане безвкусна, то как тя отново ще стане солена? Непригодна повече за нищо, нима само я изхвърлете, за да я стъпчат с крака".

Во времена Иисуса соль была ценным продуктом. Ею даже пользовались вместо денег. Современное слово salary (зарплата) происходит от слова salt (соль). Соль не только приправляет пищу, но является также консервантом. Она придает вкус другим продуктам; так она служит свою службу тем, что ее расходуют.

По времето на Иисус солта била ценен продукт. Нея даже я ползували вместо пари. Съвременната дума salary (заплата) произлиза от думата salt (сол). Солта не само подправя храната, но се явява също така консервант. Тя придава вкус на другите продукти; така тя служи своята служба на тези, които я изразходват.

"Вы - свет мира. Нельзя скрыть город, построенный на вершине холма. И никто не прячет зажженный светильник под перевернутый кверху дном сосуд, а ставят его на подсвечник; и он светит всем в доме. Пусть свет ваш сияет перед людьми так, чтобы они видели ваши добрые деяния и пришли к прославлению вашего небесного Отца".

"Вие - сте светлината на света. Не може да се скрие град, построен на върха на хълма. И никой не скрива запален светилник под обърнат с дъното нагоре съд, а го оставят на подсвещника; и той осветява всичко в дома. Нека светлината ваша да сияе пред хората така, че те да видят вашите добри деяния и да дойдат към прославяне на вашия небесен Отец."

Хотя свет рассеивает тьму, он может быть также настолько "слепящим", что приводит в смущение и повергает в уныние. Нас призывают светить так, чтобы направлять своих товарищей на новые и благочестивые стези лучшей жизни. Наш свет должен сиять так, чтобы не привлекать внимания к нам самим. Даже собственная профессия может использоваться в качестве эффективного "отражателя", распространяющего этот свет жизни.

Макар светлината да разсейва тъмнината, тя може да бъде толкова "ослепителна", че да привежда в смущение и хвърля в тъга. Нас ни призовават да светим така, че да направляваме своите другари на нови и благочестиви пътища на по-добър живот. Нашата светлина трябва да сияе така, че да не привлича вниманието към нас самите. Даже собствената професия може да се използува в качеството на ефективен "отражател", разпространяващ тази светлина на живот.

Сильный характер возникает не оттого, что человек не творит зло, а оттого, что он реально творит добро. Бескорыстие является признаком человеческого величия. Высшие уровни самораскрытия достигаются в поклонении и служении. Счастливый и активный человек движется не тем, что боится совершить дурной поступок, а тем, что любит творить добрые дела.

Силният характер възниква не от това, че човек не твори зло, а от това, че той реално твори добро. Безкористието се явява признак на човешкото величие. Висшите нива на саморазкриване се достигат в поклонение и служене. Щастливият и активен човек се движи не от това, че се бои да извърши глупава постъпка, а от това, че той обича да твори добри дела.

"По плодам их узнаете их". Личность в основном остается неизменной; изменяется - растет - нравственный характер. Основным заблуждением современных религий является негативизм. Дерево, не приносящее плодов, "срубают и бросают в огонь". Нравственные ценности не могут быть следствием одного только подавления - подчинения требованию "не смей". Страх и стыд - мотивация, недостойная религиозной жизни. Религия убедительна лишь тогда, когда она раскрывает отцовство Бога и укрепляет братство людей.

"По плодовете им ще ги познаете". Личността в основното си остава неизменна; изменя се - расте - нравствения характер. Основно заблуждение на съвременните религии се явява негативизма. Дървото, не принасящо плодове, "отсичат и хвърлят в огъня". Нравствените ценности не могат да бъдат следствие от едното само подавяне - подчиняването на изискването "не смей". Страхът и срамът - са мотивации, недостойни за религиозния живот. Религията е убедителна едва тогава, когато тя разкрива бащинството на Бога и укрепва братството между хората.

Действенная философия жизни складывается из постижения космоса и всей совокупности эмоциональных реакций человека на его социальное и экономическое окружение. Помните: хотя унаследованные побуждения невозможно изменить коренным образом, эмоциональные реакции на такие побуждения подвержены изменениям. Поэтому нравственная природа способна видоизменяться, характер способен улучшаться. В сильном характере эмоциональные реакции взаимосвязаны и согласованы; так формируется цельная личность. Недостаточная цельность ослабляет нравственную природу и порождает несчастье.

Действената философия на живота се създава от постигането на космоса и цялата съвкупност от емоционални реакции на човека на неговото социално и икономическо обкръжение. Помнете: макар наследените подбуждания да е невъзможно да се изменят по коренен начин, емоционалните реакции на такива подбуждания са подложени на изменения. Поради това нравствената природа е способна да се видоизменя, характерът е способен да се подобрява. В силният характер емоционалните реакции са взаимосвързани и съгласувани; така се формира цялостна личност. Недостатъчната цялостност (монолитност) отслабва нравствената природа и поражда нещастие.

Без достойной цели жизнь становится бессмысленной и бесполезной. В этом кроется причина многих бед. Речь Иисуса при рукоположении двенадцати апостолов представляет собой образцовую философию жизни. Иисус призвал своих последователей развивать в себе эмпирическую веру. Он предупреждал их, что одного только интеллектуального согласия недостаточно, что не следует быть излишне доверчивыми и полагаться на признанные авторитеты.

Без достойна цел живота става безсмислен и безполезен. В това се крие причината за много беди. Речта на Иисус при ръкополагането на дванадесетте апостола представлява по себе си образцова философия за живота. Иисус призовавал своите последователи да развиват в себе си емпирическа вяра. Той ги предупреждавал, че едното само интелектуално съгласие е недостатъчно, че не следва да бъдете излишно доверчиви и да се полагате на признати авторитети.


Страница 1573

Образование должно быть методом постижения (открытия) более совершенных методов удовлетворения наших естественных и унаследованных побуждений, и счастье является проистекающей отсюда совокупностью этих улучшенных методов достижения эмоционального удовлетворения. Счастье мало зависит от среды, хотя приятное окружение может значительно способствовать счастью.

Образованието трябва да бъде метод за постигане (откриване) на по-съвършени методи за удовлетворяване на нашите естествени и наследени подбуждания, и щастието се явява произтичащата от тук съвкупност на тези подобрени методи за достигане на емоционално удовлетворение. Щастието малко зависи от средата, макар приятното обкръжение да може значително да способства щастието.

Каждый смертный действительно стремится стать полноценным существом, быть совершенным, как совершенен небесный Отец, и такое достижение возможно потому, что в конечном счете "вселенной присущ подлинно отеческий характер".

Всеки смъртен действително се стреми да стане пълноценно същество, да бъде съвършено, както съвършен е небесния Отец, и такова достижение е възможно поради това, че в крайна сметка "на вселената е присъщ истински бащински характер".

5. ОТЕЧЕСКАЯ И БРАТСКАЯ ЛЮБОВЬ

5. БАЩИНСКА И БРАТСКА ЛЮБОВ

Начиная с Нагорной проповеди и кончая речью на Тайной Вечере, Иисус учил своих последователей проявлять отеческую любовь, а не братскую любовь. Любить своего ближнего братской любовью - значит любить его, как себя самого, что было бы адекватно выполнению "золотого правила". Отеческое же чувство предполагает, что вы любите своих смертных собратьев так же, как Иисус любит вас.

Започвайки н Планинската проповед и завършвайки с речта на Тайната Вечеря, Иисус учил своите последователи да проявяват бащинска любов, а не братска любов. Да обичаш своя ближен с братска любов - означава да го обичаш, както себе си самия, което би било адекватно на изпълнение на "златното правило". Бащинското вече чувство предполага, че вие обичате своите смъртни събратя така също, както Иисус обича вас.

Иисус любит человечество двоякой любовью. Он жил на земле как двуединая личность - человеческая и божественная. Как Сын Божий, он любит человека отеческой любовью - он является Создателем человека, его вселенским Отцом. Как Сын Человеческий, Иисус любит смертных как брат - он поистине являлся человеком среди людей.

Иисус обича човечеството с двойна любов. Той живял на земята като двуединна личност - човешка и божествена. Като Син Божии, той обича човека с бащинска любов - той се явява Създател на човека, негов вселенски Отец. Като Син Човешки, Иисус обича смъртните като брат - той наистина се явявал човек сред хората.

Иисус не требовал от своих последователей достижения невозможного в проявлении братской любви, однако он действительно требовал от них стремления стать подобными Богу, - быть совершенными, как совершенен небесный Отец. Он действительно надеялся, что они смогут начать смотреть на человека так же, как Бог смотрит на свои создания, и потому смогут начать любить людей так же, как Бог любит их, - проявлять зачатки отеческого чувства. В ходе этих наставлений Иисус попытался раскрыть своим апостолам новое понятие отеческой любви в той мере, в какой оно имеет отношение к некоторым эмоциональным состояниям, связанным с осуществлением многочисленных социальных приспособлений к среде.

Иисус не изисквал от своите последователи достигането на невъзможното в проявлението на братската любов, обаче действително изисквал от тях стремеж да станат подобни на Бога, - да бъдат съвършени, както е съвършен небесния Отец. Той действително се надявал, че те ще могат да започнат да гледат на човека така също, както Бог гледа на своите създания, и поради това ще могат да започнат да обичат хората така също, както Бог ги обича, - да проявяват заченки на бащинско чувство. В хода на тези наставления Иисус се опитал да разкрие на своите апостоли новото понятие за бащинска любов в тази степен, в каквато то има отношение към някои емоционални състояния, свързани с осъществяване на многочислените социални приспособявания към средата.

Учитель начал свое знаменательное рассуждение с того, что обратил внимание апостолов на четыре состояния веры, что стало вступлением к последующему изображению его четырех трансцендентальных и высших реакций отеческой любви в противоположность ограничениям сугубо братской любви.

Учителят започнал своето знаменателно разсъждение с това, че обърнал внимание на апостолите на четирите състояния на вярата, което станало встъпление към последващото изобразяване на неговите четири трансцедентални и висши реакции на бащинската любов в противоположност на ограниченията на особената братска любов.

Сначала он говорил о тех, кто нищ духом, жаждет правды, безропотно кроток и чист сердцем. От таких смертных, понимающих духовность, можно ожидать достижения тех уровней божественного бескорыстия, на которых они становятся способными к поразительному проявлению отеческого чувства; можно ожидать, что даже в скорби они найдут в себе возможность проявлять милосердие, укреплять мир и стойко переносить преследования, продолжая во всех этих трудных положениях любить отеческой любовью даже непривлекательное человечество. Отеческое чувство способно достичь уровней преданности, неизмеримо превышающих братское чувство.

От начало той говорел за тези, които са бедни духом, жадуват правдата, безропотно кротки и чисти по сърце. От такива смъртни, приемащи духовността, може да се очакват достигания на тези нива на божествено безкористие, на които те стават способни към поразително проявяване на бащинското чувство; може да се очаква, че даже и в скръбта те ще намерят в себе си възможност да проявяват милосърдие, да укрепяват мира и твърдо да понасят преследванията, продължавайки във всички тези трудни положения да обичат с бащината любов даже непривлекателното човечество. Бащинското чувство е способно да достигне нивата на преданост, неизменно превишаващи братското чувство.

Вера и любовь, заключенные в этих заповедях блаженства, укрепляют нравственный характер и создают счастье. Страх и гнев ослабляют характер и разрушают счастье. Эта знаменательная проповедь началась с темы счастья.

Вярата и любовта, съдържащи се в тези заповеди за блаженството, укрепяват нравствения характер и създават щастие. Страхът и гневът отслабват характера и разрушават щастието. С тази знаменателна проповед се започнали темите за щастието.

1. "Счастливы нищие духом - смиренные". Для ребенка счастье - это незамедлительное удовлетворение жажды удовольствий. Взрослый человек готов посеять семена самоотречения, чтобы впоследствии собрать урожай возросшего счастья. Во времена Иисуса и в последующие эпохи счастье слишком часто отождествлялось с идеей обладания богатством. В рассказе о фарисее и мытаре, молившихся в храме, один чувствовал себя богатым духом - эгоистичным; другой

1. "Щастливи просещите от духа - смирените". За детето щастието - това е незабавното удовлетворяване на жаждата за удоволствие. Възрастният човек е готов да посее семената на самоотричането, за да може в последствие да събере реколтата на порасналото щастие. Във времената на Иисус и в следващите епохи щастието прекалено често се отъждествявало с идеята за притежаване на богатство. В разказа за фарисея и митаря, молещи се в храма, единият чувствал себе си богат духом - егоистичен; другият


Страница 1574

чувствовал себя "нищим духом" - смиренным. Один был самодовольным, другой был способен к учению и искал истину. Нищий духом ищет цели, представляющие собой духовное богатство, - ищет Бога. И таким искателям истины не нужно ждать награды в далеком будущем; они получают ее сейчас. Они находят царство небесное в своих собственных сердцах, и они ощущают это счастье сейчас.

чувствал себе си "просещ от духа" - смирен. Единият бил самодоволен, другият бил способен към учене и търсел истината. Просещият от духа търси цели, представляващи по себе си духовно богатство, - търси Бога. И за такива търсещи истината не е нужно да чакат награди в далечното бъдеще; те я получават сега. Те намират царството небесно в своите собствени сърца, и те усещат това щастие сега.

2. "Счастливы изголодавшиеся и жаждущие праведности, ибо они насытятся". Только те, кто чувствует себя нищими духом, смогут когда-либо возжаждать праведности. Только кроткие ищут божественную силу и стремятся обрести духовную мощь. Однако было бы чрезвычайно опасно сознательно идти на духовный пост для того, чтобы усилить стремление к духовным дарам. Через четыре или пять дней физический пост становится опасным; человек может полностью утратить вкус к пище. Продолжительный пост - будь он физическим или духовным - способен уничтожить чувство голода.

2. "Щастливи гладните и жадуващите праведност, защото те ще се наситят". Само тези, които чувстват себе си просещи от духа, ще могат когато и да било да утолят жаждата си праведност. Само кротките търсят божествената сила и се стремят да придобият духовна мощ. Обаче би било черезвичайно опасно съзнателно да се отиде на духовен пост за това, за да се усили стремежа към духовните дарове. След четири или пет дни физическият гладуване става опасено; човек може напълно да загуби вкус към храната. Продължителното гладуване - било то физическо или духовно - е способно да унищожи чувството за глад.

Эмпирическая праведность - это наслаждение, а не обязанность. Праведность Христа - в его динамичной любви, любви отца и брата. Такой тип праведности не является негативным, или запретительным. Как вообще можно жаждать чего-то негативного - жаждать "не делать"?

Емпирическата праведност - това е наслаждение, а не задължение. Праведността на Христа - е в неговата динамична любов, любовта на баща и брат. Такъв тип праведност не се явява негатива, или забранителна. Как въобще може да се жадува нещо негативно - да се жадува "не правене"?

Не так легко научить детский разум этим первым двум заповедям блаженства, однако зрелый разум должен быть способным понять их смысл.

Не е така леко да се научи детският разум на тези първи две заповеди за блаженството, обаче зрелият разум трябва да бъде способен да разбере техния смисъл.

3. "Счастливы кроткие, ибо они унаследуют землю". Подлинная кротость не имеет ничего общего со страхом. Наоборот: она является отношением человека, сотрудничающего с Богом - "да будет воля твоя". Она включает терпение и выдержку и побуждается несгибаемой верой в законопослушную и дружественную вселенную. Она укрощает любой соблазн восстать против божественного руководства. Иисус был идеалом кроткого урантийца, и он унаследовал обширную вселенную.

3. "Щастливи кротките, защото те ще наследят земята". Истинската кротост няма нищо общо със страха. Обратно: тя се явява отношението на човека, сътрудничещ с Бога - "да бъде волята твоя". Тя включва търпение и издръжливост и се подбужда от непреклонната вяра в послушанието към закона и дружествената вселена. Тя укротява всяка съблазън да въстава против божественото ръководство. Иисус бил идеал за кротък урантиец, и той наследил обширната вселена.

4. "Счастливы чистые сердцем, ибо они узреют Бога". Духовная чистота не является отрицательной категорией, если не считать того, что в ней действительно отсутствуют подозрительность и мстительность. Говоря о чистоте, Иисус не имел в виду только половые отношения людей. В первую очередь, он подразумевал необходимую человеку веру в своего ближнего - ту веру в своего дитя, которая есть у родителя и которая позволяет ему любить своих собратьев так же, как их любил бы отец. Любви отца чуждо баловство; она не потворствует злу и всегда нетерпима к цинизму. Отеческая любовь отличается целеустремленностью и всегда ищет в человеке лучшее; таково отношение настоящего родителя.

4. "Щастливи чистите по сърце, защото те ще видят Бога". Духовната чистота не се явява отрицателна категория, ако не се счита това, че в нея действително отсъствува подозрителност и отмъстителност. Говорейки за чистотата, Иисус не е имал в предвид само половите отношения между хората. На първо място, той подразбирал необходимата за човека вяра в своя ближен - тази вяра в своето дете, която е у родителя и която му позволява да обича своите събратя така също, както тях би ги обичал баща. За любовта на бащата е чуждо глезенето; тя не е снизходителна към злото и винаги е нетърпима към цинизма. Бащинската любов се отличава с целеустременост и винаги търси в човека най-доброто; такова е отношението на истинския родител.

Видеть, с помощью веры, Бога - значит обрести истинную духовную проницательность. Духовная проницательность, в свою очередь, помогает руководству Настройщика и вместе с ним ведет к усилению богосознания. А когда вы знаете Отца, вы обретаете прочную уверенность в божественном сыновстве и начинаете всё больше любить каждого из своих братьев во плоти не только как брат - братской любовью, - но и как отец - отеческим чувством.

Да видите, с помощта на вярата, Бога - означава да придобиете истинска духовна проницателност. Духовната проницателност, на свой ред, помага на ръководството на Настройчика и заедно с него води към усилване на богосъзнанието. А когато вие познавате Бога, вие ще придобиете устойчива увереност в божествената синовност и ще започнете все повече да обичате всеки от своите братя в плът не само като брат - с братска любов, - но и като баща - с бащинско чувство.

Этот совет легко усваивается даже ребенком. Дети от природы доверчивы, и родители должны следить за тем, чтобы они не утратили этой простой веры. Общаясь с детьми, избегайте обмана и старайтесь не давать повода для подозрений. Мудро помогайте им выбирать своих героев и определять дело жизни.

Този съвет леко се усвоява даже от дете. Децата са по природа доверчиви, и родителите са длъжни да следят за това, че те да не загубят тази обикновена вяра. Общувайки с децата, избягвайте лъжата и се старайте да не давете повод за подозрения. Мъдро им помагайте да избират своите герои и да определят делото на живота.

После этого Иисус стал учить своих последователей реализации главной цели человеческих устремлений - совершенства - и даже достижения божественности. Он всегда призывал их: "Будьте совершенны, как совершенен Отец ваш небесный". Он не наставлял апостолов любить своих ближних, как самих себя. Это было бы достойным свершением и означало бы достижение братской любви. Скорее, Иисус призывал своих апостолов любить людей так, как любил их он, - любить

След като Иисус започнал да учи своите последователи на реализацията на главната цел на човешките стремежи - съвършенството - и даже достигането на божествеността. Той винаги ги призовавал: "Бъдете съвършени, както е съвършен Отеца ваш небесен". Той не наставлявал апостолите да обичат своите ближни, като самите себе си. Това би било достойно извършване и би означавало достигане на братската любов. По-скоро, Иисус призовавал своите апостоли да обичат хората така, както ги обичал той, - да обичат


Страница 1575

отеческой, равно как и братской любовью. И в качестве иллюстрации он указал на четыре высших свойства отеческой любви:

бащински, еднакво както и с братска любов. И в качеството на илюстрация той указал на четирите висши свойства на бащинската любов:

1. "Счастливы скорбящие, ибо они будут утешены". Исходя из так называемого здравого смысла или безупречной логики, счастье никогда не может быть следствием скорби. Однако Иисус не имел в виду внешнюю или нарочитую скорбь. Он говорил об эмоциональном отношении мягкосердечности. Великая ошибка - внушать мальчикам и юношам, что проявление ласки и вообще эмоционального чувства или физического страдания недостойно мужчины. Сочувствие красит и мужчину, и женщину. Чтобы стать мужественным, совсем не обязательно быть бессердечным. Это порочный путь воспитания отважных мужчин. Величайшие люди этого мира не боялись скорби. Скорбный Моисей был более великим человеком, чем Самсон или Голиаф. Моисей являлся выдающимся вождем, оставаясь кротким человеком. Чувствительность и отзывчивость к человеческой беде создает подлинное и устойчивое счастье, и в то же время эти добрые отношения защищают душу от губительных воздействий гнева, ненависти и подозрительности.

1. "Щастливи скърбящите, защото те ще бъдат утешени". Изхождайки от така наречения здрав смисъл или безупречна логика, щастието никога не може да бъде следствие от скръбта. Обаче Иисус не е имал в предвид външната или умишлена скръб. Той говорел за емоционалното отношение на меко сърдечност. Велика грешка - е да внушавате на момчетата и юношите, че проявата на ласки и въобще емоционалното чувство или физическото страдание е недостойно за мъжете. Съчувствието краси мъжа, и жената. За да станете мъжествени, съвсем не е задължително да бъдете безсърдечни. Това е порочен път за възпитаване на храбри мъже. Най-великите хора от този свят не са се бояли от скръбта. Скръбният Мойсей е бил по-велик човек, отколкото Самсон или Голиат. Мойсей се е явявал забележителен вожд, оставайки кротък човек. Чувствителността и отзивчивостта към човешка беда създава истинско и устойчиво щастие, и в това същото време тези добри отношения защитават душата от пагубното въздействие на гнева, омразата и подозрителността.

2. "Счастливы милостивые, ибо им будет оказана милость". Здесь милость означает высоту, широту и глубину истинной дружбы - милосердие. Милость бывает пассивной, но в данном случае она является активной и динамичной - высшим проявлением отеческого чувства. Любящему родителю легко простить своего ребенка, даже много раз. И в неиспорченном ребенке живет естественное стремление облегчить страдание. Дети обычно добры и отзывчивы, когда они становятся достаточно взрослыми для того, чтобы быть способными по достоинству оценить реальные обстоятельства.

2. "Щастливи милостивите, защото на тях ще им бъде оказана милост". Тук милостта означава височината, широтата и дълбината на истинската дружба - милосърдието. Милостта бива пасивна, но в дадения случай тя се явява активна и динамична - най-висшето проявление на бащинското чувство. На любящия родител е леко да прости на своето дете, даже много пъти. И в непоквареното дете живее естествения стремеж да облекчи страданието. Децата обикновено са добри и отзивчиви, когато те станат достатъчно възрастни за това, за да бъдат способни по достойнство да оценят реалните обстоятелства.

3. "Счастливы миротворцы, ибо они будут названы сынами Божьими". Слушатели Иисуса жаждали призыва к войне, а не к миру. Однако мир Иисуса - не пацифистского и негативного свойства. В преддверии судов и преследований он говорил: "Свой мир я оставляю вам". "Да не смутятся сердца ваши и да не устрашатся". Такой мир предотвращает разрушительные конфликты. Внутренний мир объединяет личность. Социальный мир предотвращает страх, алчность и гнев. Политический мир предотвращает расовые антагонизмы, национальную подозрительность и войны. Миротворчество избавляет от недоверия и подозрительности.

3. "Щастливи миротворците, защото те ще бъдат наречени синове Божии".Слушателите на Иисус жадували за призив към война, а не към мир. Обаче света на Иисус - не с пацифистко и негативно свойство. В преддверията на съда и преследванията той казвал: "Своя мир аз оставям вам". "Да не се смутят сърцата ваши и да не уплашат". Такъв мир предотвратява разрушителните конфликти. Вътрешният мир обединява личността. Социалният мир предотвратява страха, алчността и гнева. Политическият мир предотвратява расовите антагонизми, националната подозрителност и войните. Миротворчеството избавя от недоверие и подозрителност.

Детей легко научить быть миротворцами. Им нравится действовать сообща; они любят играть вместе. В другом случае Учитель сказал: "Тот, кто сохранит свою жизнь, тот потеряет ее, а кто потеряет свою жизнь, тот обретет ее".

Децата е леко да се научат да бъдат миротворци. На тях им се нрави да действуват съвместно; те обичат да играят заедно. В друг случай Учителят е казал:"Този, който запази своя живот, той ще го загуби, а който изгуби своя живот, той ще го придобие".

4. "Счастливы преследуемые за праведность, ибо царство небесное принадлежит им. Счастливы вы, когда оскорбляют вас и преследуют и всячески клевещут на вас. Радуйтесь и ликуйте, ибо велика ваша награда на небесах".

4. "Щастливи преследваните за праведността, защото царството небесно им принадлежи. Щастливи вие, когато ви оскърбяват и преследват и всячески ви клеветят. Радвайте се и ликувайте, защото велика е вашата награда на небесата".

Сколь часто вслед за миром наступают преследования. Однако молодые люди и храбрые взрослые никогда не страшатся трудностей или опасностей. "Нет больше той любви, как если кто отдаст жизнь свою за друзей". Отеческой любви легко дается всё это - то, что едва ли доступно любви братской. И окончательным результатом преследований всегда является прогресс.

Колко често след идването на мира настъпват преследвания. Обаче младите хора и храбрите възрастни никога не се страхуват от трудностите или опасностите. "Няма по-голяма от тази любов, ако някой отдаде живота си за другарите си". На бащинската любов леко се отдава всичко това - това, което едва ли е достъпно за братската любов. И окончателен резултат от преследванията винаги се явява прогреса.

Дети неизменно откликаются, когда требуется проявить мужество. Юность никогда не отказывается "рискнуть". И каждый ребенок должен с раннего детства учиться жертвовать.

Децата неизменно откликват, когато е необходимо да се прояви мъжество. Младостта никога не се отказва да "рискува". И всяко дете трябва от ранно детство да се учи да жертва.

Отсюда видно, что заповеди блаженства Нагорной проповеди основаны на вере и любви, а не на законе - этике и долге.

От тук е видно, че заповедите за блаженството в Планинската проповед са основани на вярата и любовта, а не на закона - етиката и дълга.

Отеческая любовь радуется, когда платит добром за зло, - творит добро в ответ на несправедливость.

Бащината любов се радва, когато плаща с добро за злото, - твори добро в отговор на несправедливостта.


Страница 1576

6. ВЕЧЕРОМ В ДЕНЬ ПОСВЯЩЕНИЯ

6. ВЕЧЕРТА В ДЕНЯ НА ПОСВЕЩЕНИЕТО

К вечеру того же дня Иисус и двенадцать апостолов спустились с гор к северу от Капернаума и вернулись в дом Зеведея, где разделили скромный ужин. Позднее, когда Иисус отправился пройтись по берегу, у апостолов завязался разговор. Близнецы развели небольшой костер, дававший тепло и свет, и после короткого совещания Андрей отправился на поиски Иисуса. Догнав его, он сказал: "Учитель, мои братья не могут понять того, что ты сказал о царстве. Мы чувствуем, что не сможем приступить к этому труду, пока не получим от тебя дополнительных разъяснений. Я пришел, чтобы просить тебя присоединиться к нам в саду и помочь понять смысл твоих слов". И Иисус отправился вместе с Андреем к апостолам.

Към вечерта на този същия ден Иисус и дванадесетте апостола се спуснали от планината на север към Капернаум и се върнали в дома на Зеведей, където разделили скромната вечеря. По-късно, когато Иисус се отправил да върви по брега, у апостолите се завързал разговор. Близнаците разпалили малък огън, даващ топлина и светлина, и след кратко съвещание Андрей се отправил в търсене на Иисус. Догонвайки го, той казал:"Учителю, моите братя не могат да разберат това, което ти каза за царството. Ние чувствуваме, че не можем да пристъпим към този труд, докато не получим от теб допълнителни разяснения. Аз дойдох, за да те помоля да се присъединиш към нас в градината и да помогнеш да разберем смисъла на твоите думи". И Иисус се отправил заедно с Андрей към апостолите.

Войдя в сад, он собрал вокруг себя апостолов и продолжил свои наставления словами: "Вам трудно принять мою проповедь, потому что вы пытаетесь построить новое учение прямо на старом, но я заявляю вам, что вы должны родиться заново. Вы должны начать сначала, как малые дети, и быть готовы доверять моему учению и верить в Бога. Новое евангелие царства невозможно приспособить к уже существующему. Вы придерживаетесь неверных представлений о Сыне Человеческом и его миссии на земле. Но не думайте понапрасну, что я пришел устранить закон и пророков; я пришел не уничтожать, а наполнять, расширять и просвещать. Я пришел не для того, чтобы нарушать закон, а для того, чтобы высечь эти новые заповеди на скрижалях ваших сердец.

Влизайки в градината, той събрал в кръг около себе си апостолите и продължил наставленията с думите: "За вас е трудно да приемете моята проповед, поради това, че вие се опитвате да построите новото учение направо върху старото, но аз ви заявявам, че вие трябва да се родите отново. Вие трябва да започнете отначало, както малките деца, и да бъдете готови да се доверите на моето учение и да вярвате в Бога. Новото евангелие за царството е невъзможно да се приспособи към вече съществуващото. Вие се придържате към неверни представи за Сина Човешки и неговата мисия на земята. Но не мислете напразно, че аз съм дошъл да отстраня закона и пророците; аз съм дошъл не да унищожа, а да напълня, да разширя и да просветя. Аз дойдох не за това, че да наруша закона, а за това, за да изсека тези нови заповеди на скрижалите на вашите сърца.

Я требую, чтобы ваша праведность превзошла праведность тех, кто стремится завоевать благосклонность Отца подаяниями, молитвами и постом. Если вы хотите войти в царство, в вас должна быть праведность, которая заключается в любви, милосердии и истине - искреннем желании исполнять волю небесного Отца".

Аз изисквам, че вашата праведност да превъзхожда праведността на тези, които се стремят да завоюват благосклонността на Отца с подаяния, молитви и гладуване. Ако вие искате да влезете в царството, във вас трябва да има праведност, която се съдържа в любовта, милосърдието и истината - искреното желание да изпълнявате волята на небесния Отец".

Тогда Петр сказал: "Учитель, если у тебя есть новая заповедь, мы хотели бы услышать ее. Открой нам новый путь". Иисус ответил Петру: "Вы слышали, как говорят те, кто учит закону: „Не убивай; кто же убьет, подлежит суду". Но я смотрю глубже действия, дабы вскрыть мотив. Я заявляю вам, что всякому, кто гневается на брата своего, грозит проклятие. Тому, кто таит в своем сердце ненависть и вынашивает в своем уме планы отмщения, грозит суд. Вы вынуждены судить своих товарищей по их поступкам; небесный Отец судит по намерениям.

Тогава Петър казал: "Учителю, ако у теб има нова заповед, ние бихме искали да я чуем. Отвори за нас новия път". Иисус отговорил на Петър:"Вие сте чували, как говорят тези, които учат закона: "Не убивай; този който убие, подлежи на съд". Но аз гледам по-дълбоко на действията, за да разкрия мотива. Аз ви заявявам, че всеки, който се гневи на своя брат, го грози проклятие. Този, който таи в своето сърце ненавист и замисля във своя ум планове за отмъщение, го грози съд. Вие сте принудени да съдите своите другари по техните постъпки; небесният Отец съди по намеренията.

Вы слышали, как говорят законники: „Не прелюбодействуй". Я же говорю вам, что всякий, кто смотрит на женщину с вожделением, уже прелюбодействовал с нею в сердце своем. Вы можете судить людей только по их действиям, но мой Отец смотрит в сердца своих детей и милосердно судит их в соответствии с их намерениями и подлинными желаниями".

Вие сте чували, как говорят законниците: "Не прелюбодействай". Аз също ви казвам, че всеки, който гледа на жената с въжделение, вече е прелюбодействал с нея в сърцето свое. Вие може да съдите хората само по техните действия, но моя Отец гледа в сърцата на моите деца и милосърдно ги съди в съответствие с техните намерения и истински желания".

Иисус собирался перейти к другим заповедям, когда Иаков Зеведеев перебил его вопросом: "Учитель, чему следует учить людей относительно развода? Позволять ли мужчине разводиться со своей женой, как учил Моисей?" И когда Иисус услышал этот вопрос, он сказал: "Не законодательствовать пришел я, а просвещать. Не реформировать царства этого мира пришел я, а установить царство небесное. Не в воле Отца моего, чтобы я соблазнялся учить вас принципам правления, торговли или общественного поведения: пригодное сегодня, такое знание было бы совершенно негодным для общества в другую эпоху. Для того только пребываю я на земле, чтобы утешить разум человека, освободить его

Иисус смятал да премине към другите заповеди, когато Иаков Зеведеев го прекъснал с въпроса:"Учителю, на какво следва да учим хората относно развода? Да се позволява ли на мъжа да се разведе със своята жена, както е учил Мойсей?" И когато Иисус чул този въпрос, той казал:"Не да създавам закони съм дошъл аз, а да просвещавам. Не да реформирам царството на този свят съм дошъл аз, а да установя царството небесно. Не е във волята на Отеца мой, че аз да се съблазнявам да ви уча на принципите на управление, търговия или обществено поведение: пригодни за днес, такова знание би било съвършено непригодно за обществото в друга епоха. За това само пребивавам аз на земята, за да утеша разума на човека, да освободя неговия


Страница 1577

дух и спасти душу. Но я отвечу на этот вопрос о разводе: хотя Моисей одобрял такие вещи, в дни Адама и в Саду всё было иначе".

дух и спася душата. Но аз отговарям на този въпрос за развода: макар Мойсей да е одобрявал такива неща, в дните на Адам и в Градината всичко е било по друг начин".

После того, как апостолы немного поговорили между собой, Иисус сказал: "Вы должны всегда различать два взгляда на любое смертное поведение - человеческий и божественный; пути плоти и путь духа; суждения времени и взгляд вечности". И хотя апостолы не смогли понять всего, чему он учил их, они почувствовали истинное облегчение после этого наставления.

След като, когато апостолите малко поговорили между себе си, Иисус казал: "Вие сте длъжни винаги да различавате двата възгледа за всяко смъртно поведение - човешкият и божественият; пътя на плътта и пътя на духа; съжденията на времето и погледа на вечността". И макар апостолите да не могли да разберат всичко, на което той ги учил, те почувствали истинско облекчение след това наставление.

И затем Иисус сказал: "Но вы будете спотыкаться о мое учение, ибо по обыкновению своему понимаете мои слова буквально; вам трудно постигнуть дух моего учения. Кроме того, вы должны помнить, что являетесь моими посланниками; вы должны прожить свою жизнь так, как прожил я в духе свою. Вы - мои личные представители; однако было бы ошибкой с вашей стороны ожидать, что все люди будут во всех отношениях жить так же, как вы. Помните, что у меня есть и другие овцы, которые не принадлежат к этому стаду, и что у меня есть обязательства перед ними - я должен стать для них примером исполнения Божьей воли в течение смертной жизни".

И след това Иисус казал:"Но вие ще се препъвате за моето учение, защото по своя навик разбирате моите думи буквално; за вас е трудно да постигнете духа на моето учение. Освен това, вие трябва да помните, че се явявате мои посланици; вие трябва да проживеете своя живот така, както проживях аз в духа свой. Вие - сте моите лични представители; обаче би било грешка от ваша страна да очаквате, че всички хора ще живеят във всички отношения така също, както вие. Помнете, че у мен има и други овце, които не принадлежат към това стадо, и че аз имам задължения пред тях - аз съм длъжен да стана за тях пример за изпълнението на Божията воля в течение на смъртния живот".

Затем спросил Нафанаил: "Учитель, следует ли нам отказаться от правосудия? Закон Моисея гласит: „Око за око, и зуб за зуб". Что должны говорить мы?" Иисус ответил: "Вы будете платить добром за зло. Мои посланники должны не противостоять людям, а быть добрыми ко всем. Воздаяние той же мерой не должно быть вашим правилом. Такие законы возможны у людских правителей, но не в царстве; пусть ваши суждения всегда определяются милосердием, а ваши поступки - любовью. И если эти слова тяжелы, то вам и сейчас не поздно повернуть назад. Если требования апостольства слишком трудны для вас, вы можете вернуться на менее тернистую стезю ученичества".

След това попитал Натанаил:"Учителю, следва ли за нас да се отказваме от правосъдието? Законът на Мойсей гласи:"Око за око, и зъб за зъб". Какво трябва да говорим ние?" Иисус отвърнал:"Ви ще платите с добро за злото. Моите посланици са длъжни не да противостоят на хората, а да бъдат добри към всички. Въздаването с тази същата мярка не трябва да бъде ваше правило. Такива закони са възможни у хорските управители, но не в царството; нека вашите съждения винаги да се определят от милосърдието, а вашите постъпки - от любовта. И ако тези думи са тежки, то за вас и сега не е късно да се върнете назад. Ако изискванията за апостолство са прекалено трудни за вас, вие може да се върнете на по-малко трънестата пътека на ученичеството".

Услышав эти поразительные слова, апостолы на время удалились, однако вскоре они вернулись, и Петр сказал: "Учитель, мы хотим остаться с тобой, никто из нас не желает повернуть вспять. Мы полностью готовы заплатить высокую цену; мы выпьем эту чашу. Мы хотим стать апостолами, а не просто учениками".

Чувайки тези поразителни слова, апостолите за известно време се отделили, обаче скоро те се върнали, и Петър казал:"Учителю, ние искаме да останем с теб, никой от нас не желае да се върне назад. Ние сме напълно готови да заплатим високата цена; ние ще изпием тази чаша. Ние искаме да станем апостоли, а не просто ученици".

Услышав это, Иисус сказал: "Тогда будьте готовы взять на себя ответственность и следовать за мной. Вершите благие дела втайне; когда подаете милостыню, пусть левая рука не знает, что делает правая. И когда молитесь, уединяйтесь и не пользуйтесь напрасными повторами и пустыми фразами. Всегда помните, что Отец знает, в чём вы нуждаетесь, еще до того, как вы попросили о том у него. И не будьте нарочито унылыми, когда поститесь. Как избранные апостолы мои, отделившиеся от остальных людей для служения, не собирайте себе сокровищ на земле, но своим бескорыстным трудом собирайте себе сокровища на небе, ибо где сокровище ваше, там будет и сердце ваше.

Чувайки това, Иисус казал:"Тогава бъдете готови да поемете върху себе си отговорността и да следвате след мен. Вършете благи дела в тайна; когато подавате милостиня, нека лявата ръка не знае какво прави дясната. И когато се молите, се уединявайте и не се ползувайте от напразни повторения и пусти фрази. Винаги помнете, че Отеца знае, от какво вие се нуждаете, още преди това, когато вие сте помолили за това у него. И не бъдете преднамерено унили, когато гладувате. Като избрани апостоли мои, отделили се от останалите хора за служене, не събирайте за себе си съкровища на земята, но със своя безкористен труд събирайте за себе си съкровища на небето, защото където е съкровището ваше, там ще бъде и сърцето ваше.

Глаз - источник света для тела; поэтому если твои глаза щедры, то и всё тело полно света. Но если твои глаза эгоистичны, то и всё тело полно тьмы. И если тот самый свет, который в тебе, превращается во тьму, то как ужасна эта тьма!"

Очите - източникът на светлина за тялото; поради това ако твоите очи са щедри, то и цялото тяло е пълно със светлина. Но ако твоите очи са егоистични, то и цялото тяло е пълно с тъмнина. И ако тази същата светлина, която е в теб, се превръща в тъмнина, то как ужасна е тази тъмнина!"

Затем Фома спросил Иисуса, следует ли им "продолжать делить всё между собой". Учитель ответил: "Да, мои братья, я хотел бы, чтобы мы жили вместе, одной семьей единомышленников. Вам доверено великое дело, и я требую от вас безраздельной преданности. Вы знаете, что по праву сказано: „Никто не может служить двум господам". Вы не можете искренне поклоняться Богу и в то же время всей душой служить мамоне. Целиком посвятив себя делу царства, не беспокойтесь за свою жизнь; еще меньше заботьтесь о еде или питье; не думайте и о том, ч†м покрыть свои тела. Вы уже поняли, что работящие руки и честные сердца голодать не будут. И теперь, когда вы готовитесь посвятить все свои

След това Тома попитал Иисус, следва ли за тях " да продължават да делят всичко между себе си". Учителят отговорил:"Да, мои братя, аз бих искал, че вие да живеете заедно, в единно семейство съмишленици. На вас е доверено велико дело, и аз изисквам от вас неразделна преданост. Вие знаете, че по право е казано:"Никой не може да служи на двама господари". Вие не можете искрено да се покланяте на Бога и в същото време от цялата си душа да служите на мамона. Изцяло посвещавайки себе си на делото на царството, не се безпокойте за своя живот; още по-малко се грижете за храната или питието; не мислете и за това, с к†кво да покриете своите тела. Вие вече сте разбрали, че работещите ръце и честните сърца не гладуват. И сега, когато ви се готвите да посветите всички свои


Страница 1578

силы делу царства, будьте уверены в том, что Отец ваш не забудет о ваших потребностях. Ищите же прежде всего царства Божьего, и когда найдете вход в него, всё остальное приложится. Поэтому не заботьтесь понапрасну о завтрашнем дне. Каждый день полон своих забот".

сили на делото на царството, бъдете уверени в това, че Отеца ваш няма да забрави за вашите потребности. Търсете преди всичко царството Божие, и когато намерите входа към него, всичко останало ще се приложи. Поради това не се грижете напразно за утрешния ден. Всеки ден е пълен със своите грижи".

Увидев, что они собираются бодрствовать всю ночь и задавать вопросы, Иисус сказал им: "Братья мои, вы - материальные сосуды; вам лучше бы отправиться на покой, чтобы быть готовыми к завтрашнему труду". Но им было уже не до сна. Петр отважился обратиться к своему Учителю с просьбой "немного поговорить наедине. Не потому, что у меня есть какие-то секреты от моих братьев, а оттого, что дух мой смущен, и если я заслужу нарекание от моего Учителя, мне было бы легче перенести его наедине с тобой". И Иисус сказал: "Пойдем со мной, Петр" - и первым вошел в дом. Когда Петр вернулся от Учителя повеселевшим и чрезвычайно воодушевленным, Иаков решил войти в дом и поговорить с Иисусом. Так, в предрассветные утренние часы, остальные апостолы поочередно входили в дом для разговора с Учителем. После того, как все, кроме уснувших близнецов, поговорили с Иисусом наедине, Андрей вошел к нему и сказал: "Учитель, близнецы заснули в саду около костра; поднять ли мне их, чтобы спросить, желают ли и они поговорить с тобой?" Улыбнувшись, Иисус ответил: "Им хорошо не беспокой их". Ночь подходила к концу. Занимался новый день.

Виждайки, че те се събират да бодърстват цялата нощ и да задават въпроси, Иисус им казал:"Братя мои, вие -сте материални съдове; за вас е по-добре да се отправите за почивка, за да бъдете готови към утрешния труд". Но на тях вече не им било до сън. Петър се осмелил да се обърне към своя Учител с молбата "малко да поговорят насаме. Не защото, че имам някакви тайни от моите братя, а поради това, че духа мой е смутен, и ако аз заслужа порицание от моя Учител, за мен ще бъде по-лесно да го понеса насаме с теб". И Иисус казал:"Върви с мен, Петре" - и пръв влязъл в дома. Когато Петър се върнал от Учителя развеселен и изключително въодушевен, Иаков решил да влезе в дома и да поговори с Иисус. Така, в утринните часове преди зазоряване, останалите апостоли по ред влизали в дома за разговор с Учителя. След това, когато всички, освен заспалите близнаци, поговорили с Иисус насаме, Андрей влязъл при него и казал:"Учителю, близнаците са заспали в градината около огъня; да ги вдигна ли, за да ги попитам, желаят ли те да поговорят с теб? Усмихвайки се, Иисус отвърнал:"На тях им е добре не ги безпокой". Нощта отивала към своя край. Започвал новият ден.

7. НЕДЕЛЯ ПОСЛЕ ПОСВЯЩЕНИЯ В АПОСТОЛЫ

7. СЕДМИЦАТА СЛЕД ПОСВЕЩЕНИЕТО ЗА АПОСТОЛИ

После нескольких часов сна, когда апостолы собрались на поздний завтрак с Иисусом, он сказал: "Теперь вы должны приступить к своему труду - проповеди благой вести и наставлению верующих. Приготовьтесь отправиться в Иерусалим". Когда Иисус кончил говорить, Фома собрался с духом и сказал: "Я знаю, Учитель, что теперь мы должны быть готовы приступить к своему труду, но я боюсь, что мы еще неспособны выполнить это великое дело. Не позволишь ли ты нам остаться здесь еще на несколько дней, прежде чем приступить к труду во имя царства?" И когда Иисус увидел, что все его апостолы охвачены тем же страхом, он сказал: "Пусть будет так, как вы просите; мы задержимся здесь до воскресенья".

След няколко часа сън, когато апостолите се събрали на късна закуска с Иисус, той казал:"Сега вие трябва да пристъпите към своя труд - проповедите за благата вест и наставляването на вярващите. Пригответе се да се отправите към Йерусалим". Когато Иисус завършил да говори, Тома набрал смелост и казал:"Аз знам, Учителю, че сега ние сме длъжни да бъдем готови да пристъпим към своя труд, но аз се боя, че ние още сме неспособни да изпълним това велико дело. Няма ли да ни позволиш ти да останем тук още няколко дни, преди да пристъпим към труда в името на царството?" И когато Иисус видял, че всички негови апостоли са обхванати от този същия страх, той казал: "Нека бъде така, както вие помолихте; ние ще се задържим тук до неделя".

Уже в течение многих недель небольшие группы искренних правдоискателей, наряду с любопытствующими зеваками, посещали Вифсаиду, чтобы увидеть Иисуса. Молва о нем разнеслась по всей округе. Группы интересовавшихся им людей прибывали даже из таких далеких мест, как Тир, Сидон, Дамаск, Кесария и Иерусалим. Вплоть до этого времени Иисус сам встречал таких посетителей и рассказывал им о царстве, однако теперь Учитель передал эту работу двенадцати апостолам. Андрей выбирал одного из апостолов и поручал ему группу посетителей, и порой все двенадцать были заняты этим делом.

Вече в течение на много седмици малки групи от искрени търсачи на истината, наред с любопитстващите зяпльовци, посещавали Вифсайда, за да видят Иисус. Мълвата за него се разнесла по целия окръг. Групи от интересуващи се от тях хора пристигали даже от такива далечни места, като Тир, Сидон, Дамаск, Кесария и Йерусалим. Чак до това време Иисус сам посрещал такива посетители и им разказвал за царството, обаче сега Учителят предал тази работа на дванадесетте апостола. Андрей избирал един от апостолите и му възлагал групата от посетители, и понякога всичките дванадесет били заети с това дело.

Так они работали два дня - днем они учили, а вечером собирались для беседы в своем кругу. На третий день Иисус отправился навестить Зеведея и Саломию, отослав апостолов "порыбачить, сменить обстановку или же навестить свои семьи". В четверг они вернулись и продолжали учить в течение трех дней.

Така те работили два дни - денем те учили, а вечерта те се събирали за беседи в своя кръг. На третият ден Иисус се отправил да навести Зеведей и Соломия, изпращайки апостолите "да ловят риба, да сменят обстановката или също да навестят своите семейства". В четвъртък те се върнали и продължили да учат в течение на три дни.

Во время этой недели подготовки Иисус неоднократно напоминал своим апостолам о двух важнейших задачах его посткрещенческой миссии на земле:

По време на тази седмица за подготовка Иисус нееднократно напомнял на своите апостоли за двете най-важни задачи на неговата мисия след кръщаването на земята.

1. Раскрыть человеку Отца.

1. Да разкрие на човека Отца.

2. Привести людей к осознанию своего сыновства - помочь им через веру осознать, что они являются детьми Всевышнего.

2. Да приведе хората към осъзнаване на своята синовност - да им помогне чрез вярата да осъзнаят, че те се явяват деца на Всевишния.


Страница 1579

Эта неделя, проведенная в разнообразных занятиях, принесла апостолам большую пользу; некоторые даже стали излишне самоуверенными. На последнем совещании, состоявшемся вечером после празднования субботы, Петр и Иаков пришли к Иисусу и сказали: "Мы готовы - отправимся же в путь, чтобы завладеть царством". На что Иисус ответил: "Пусть ваша мудрость сравняется с вашим рвением, и пусть ваше неведение возместится вашим мужеством".

Тази седмица, проведена в разнообразни занятия, принесла на апостолите голяма полза; някои даже станали излишно самоуверени. На последното съвещание, състояло се вечерта след празнуване на съботата, Петър и Иаков отишли при Иисус и казали:"Ние сме готови - да се отправим също на път, за да завладеем царството". На което Иисус отговорил:"Нека вашата мъдрост се сравнява с вашето горещо желание, и нека вашето незнание да се допълни от вашето мъжество".

Хотя многие из его учений остались для апостолов непонятными, им удалось понять смысл его восхитительной жизни, прожитой вместе с ними.

Макар много от неговите учения да останали за апостолите непонятни, на тях им се отдало да разберат смисъла на неговия възхитителен живот, проживян заедно с тях.

8. В ЧЕТВЕРГ ПОПОЛУДНИ НА ОЗЕРЕ

8. В ЧЕТВЪРТЪК ПО ОБЯД НА ЕЗЕРОТО

Иисус хорошо знал, что апостолы не усваивают его учение в полной мере. Он решил дать некоторые специальные разъяснения Петру, Иакову и Иоанну в надежде на то, что они смогут внести ясность в представления своих товарищей. Он видел, что хотя апостолы осознали некоторые идеи духовного царства, они упорно пытаются связать эти новые духовные учения со своими старыми и укоренившимися, буквальными представлениями о царстве небесном как восстановлении трона Давида и воссоздании Израиля в качестве мирской державы на земле. Поэтому в четверг пополудни Иисус отправился на лодке вместе с Петром, Иаковом и Иоанном, чтобы обсудить вопросы царства. Этот разговор продолжался четыре часа и включал десятки вопросов и ответов, и в рамках данного повествования наиболее целесообразным будет привести его, взяв за основу краткий рассказ о том знаменательном дне, поведанный на следующее утро Симоном Петром своему брату Андрею:

Иисус добре знаел, че апостолите не усвояват неговото учение в пълна степен. Той решил да даде някои специални разяснения на Петър, Иаков и Йоан в надежда на това, че те могат да внесат яснота в представите на своите другари. Той виждал, че макар апостолите да са осъзнали някои идеи за духовното царство, те упорито се опитват да свържат тези нови духовни учения със своите стари вкоренени, буквални представи за царството небесно като за възстановяване трона на Давид и възсъздаване на Израил в качеството на световна държава на земята. Поради това в четвъртък по обяд Иисус се отправил на лодката заедно с Петър и Иаков и Йоан, за да обсъди въпросите на царството. Този разговор продължил четири часа и включвал десетки въпроси и отговори, и в рамките на даденото повествувание най-целесъобразно ще бъде да бъде приведен, вземайки за основа краткия разказ за този знаменателен ден, разказан на следващото утро от Симон Петър на своя брат Андрей.

1. Исполнение воли Отца. Учение Иисуса, призывающее полагаться на высшую опеку небесного Отца, не являлось слепым и пассивным фатализмом. В тот день он с одобрением процитировал старое еврейское выражение: "Кто не работает - тот не ест". Он указал, что его собственный опыт является достаточным комментарием к этому учению. Его заповедь доверия к Отцу не должна рассматриваться сквозь призму социальных или экономических условий нынешней или какой-либо иной эпохи. Его наставления охватывают идеальные принципы жизни рядом с Богом во все эпохи и во всех мирах.

1. Изпълнение волята на Отца. Учението на Иисус, призоваващо да се полагат на висшата опека на небесния Отец, не се явявало сляп и пасивен фатализъм. В този ден той с одобрение цитирал старата еврейска поговорка: "Който не работи - той не яде". Той указал, че неговият собствен опит се явява достатъчен коментар към това учение. Неговата заповед за доверието към Отца не трябва да се разглежда покрай призмата на социалните или икономически условия на днешната или която и да било друга епоха. Неговите наставления обхващат идеалните принципи за живот редом с Бога във всички епохи и във всички светове.

Иисус объяснил трем апостолам, чем отличаются требования, предъявляемые к апостолам и к ученикам. И он отнюдь не запрещал апостолам пользоваться благоразумием и предусмотрительностью. Он осуждал не предусмотрительность, а тревоги, беспокойства. Он учил активному и живому подчинению воле Отца. В ответ на многочисленные вопросы об умеренности и бережливости, он лишь обратил их внимание на свою жизнь столяра, корабела, рыбака и его тщательную организацию двенадцати апостолов. Он попытался объяснить, что к миру не следует относиться, как к врагу, что обстоятельства жизни образуют божественный промысл, действующий заодно с детьми Божьими.

Иисус обяснил на тримата апостоли, с какво се отличават изискванията, предявявани към апостолите и учениците. И той съвсем не забранявал на апостолите да се ползуват от благоразумие и предвидливостта. Той не осъждал не предпазливостта, а тревогата, безпокойството. Той учил на активно и живо подчинение на волята на Отца. В отговор на многочислените въпроси за умереността и пестеливостта, той само им обърнал внимание на своя живот като дърводелец, корабен строител, рибар и неговата щателна организация на дванадесетте апостола. Той се опитал да обясни, че към света не следва да се отнасят, както към враг, че обстоятелствата на живота образуват божествения промисъл, действуващ съвместно с децата Божии.

Иисусу было чрезвычайно трудно добиться от них понимания его личного принципа непротивления. Он наотрез отказывался защищать себя, и апостолам казалось, что ему было бы приятно, если бы и они придерживались той же линии поведения. Он учил их не сопротивляться злу, не бороться с несправедливостью или оскорблениями, но он не учил пассивной терпимости по отношению к злодеяниям. И в тот день он дал ясно понять, что выступает за общественное наказание злодеев и преступников и что гражданское правительство иногда должно использовать силу для поддержания общественного порядка и вершения правосудия.

За Иисус било черезвичайно трудно да постигне от тях разбиране на неговия личен принцип на непротивенето. Той категорично се отказвал да защитава себе си, и на апостолите изглеждало, че на него би му било приятно, ако и те биха се придържали към тази същата линия на поведение. Той ги учил да не съпротивляват на злото, да не се борят с несправедливостта или оскърбленията, но той не учел на пасивна търпимост по отношение на злодеите. И в този ден той дал ясно да се разбере, че излиза за обществено наказание на злодеите и престъпниците и, че гражданското правителство понякога е длъжно да използува сила за поддържане на обществения порядък и за извършване на правосъдието.

Он непрестанно предостерегал своих учеников против порочной практики возмездия; он не признавал мести, идеи сведения счетов. Он считал предосудительным

Той непрестанно предпазвал своите ученици против порочната практика на възмездието; той не признавал отмъщението, идеята за разчистване на сметките. Той смятал за заслужаващо порицание


Страница 1580

таить злобу на других людей. Он отвергал принцип "око за око и зуб за зуб". Он полностью отрицал понятие частной и личной мести и отводил эти функции, с одной стороны, гражданскому правительству, а с другой - суду Божьему. Он разъяснил трем апостолам, что его учения касаются индивидуума, а не государства. Он резюмировал данные к тому времени наставления по этим вопросам в следующих положениях.

да се таи злоба към другите хора. Той отхвърлял принципа "око за око и зъб за зъб". Той напълно отричал понятието за частно и лично отмъщение и отвеждал тези функции, от една страна, към гражданското правителство, а от друга - към съда Божии. Той разяснил на тримата апостоли, че неговите учения се отнасят до индивида, а не за държавата. Той резюмирал дадените към това време наставления по тези въпроси в следните положения.

Любите своих врагов - помните о нравственных требованиях братства людей.

Обичайте своите врагове - помнете за нравствените изисквания за братство между хората.

Тщетность зла: зло не исправить возмездием. Не боритесь понапрасну со злом его же собственными средствами.

Безполезността на злото: злото не се поправя със възмездие. Не се борете напразно със злото, с неговите собствени средства.

Имейте веру - уверенность в окончательном торжестве божественной справедливости и вечной добродетели.

Имайте вяра - увереност в окончателното тържество на божествената справедливост и вечната добродетел.

2. Отношение к политическим вопросам. Он призывал апостолов к осторожности в своих замечаниях относительно напряженных отношений, существовавших в то время между еврейским народом и римской властью. Он запрещал им каким бы то ни было образом ввязываться в эти сложные проблемы. Он всегда был осмотрительным, обходя расставленные его врагами политические ловушки и неизменно отвечая: "Отдавайте кесарю кесарево, а Богу Божье". Он не позволял отвлекать себя от своей миссии - установления нового пути спасения; он не позволял себе сосредоточиться на чём-либо ином. В своей личной жизни он всегда соблюдал все гражданские законы и правила; в своих публичных учениях он никогда не затрагивал гражданских, социальных и экономических вопросов. Он сказал трем апостолам, что он занимается только принципами внутренней и личной духовной жизни человека.

2. Отношение към политическите въпроси. Той призовавал апостолите към предпазливост в своите забележки относно напрегнатите отношения, съществуващи в това време между еврейския народ и римската власт. Той им забранявал по какъвто и начин да било да се намесват в тези сложни проблеми. Той винаги е бил предпазлив, заобикаляйки поставените от неговите врагове политически капани и неизменно отговаряйки :"Отдавайте кесарю кесаревото, а Богу Божието". Той не позволявал да го отвличат от своята мисия - установяване на нов път за спасение; той не си позволявал да се съсредоточава върху каквото и да било друго. В своя личен живот той винаги съблюдавал всички граждански закони и правила; в своите публични учения той никога не засягал, гражданските социалните и икономически въпроси. Той казал на тримата апостоли, че той се занимава само с принципите на вътрешния и личен духовен живот на човека.

Таким образом, Иисус не являлся политическим реформатором. Он пришел не для того, чтобы переустроить мир. Но даже если бы он это сделал, такое переустройство соответствовало бы только тому времени и эпохе. Тем не менее, он действительно показал человеку путь лучшей жизни, и ни одно поколение не исключается из поиска возможностей наилучшего использования жизни Иисуса для решения своих собственных проблем. Однако никогда не пытайтесь отождествить учение Иисуса с какой-либо политической или экономической теорией, социальной или индустриальной системой.

По такъв начин, Иисус не се явявал политически реформатор. Той дошъл не за това, за да преустроява света. Но даже ако той би направил това, такова преустройство би съответствувало само на това време и епоха. Още повече, той действително показал на човека пътя към по-добър живот, и нито едно поколение не се изключва от търсенето на възможности за най-добро използуване на живота на Иисус за решаване на своите собствени проблеми. Обаче никога не се опитвайте да отъждествите учението на Иисус с каквато и да било политическа или икономическа теория, социална или индустриална система.

3. Отношение к социальным вопросам. Еврейские раввины уже давно спорили о том, кого считать ближним. Иисус пришел с идеей активной и спонтанной доброты, столь великодушной любви к собратьям, что она расширяла понятие ближнего до целого мира, превращая всех людей в ближних. Но при всём этом Иисус интересовался только индивидуумом, а не массой. Он не был социологом, однако он действительно трудился над разрушением всех форм эгоистической изоляции. Он учил чистому сочувствию, состраданию. Михаил Небадонский - это Сын, преобладающим качеством которого является милосердие; сострадание - сама его сущность.

3. Отношение към социалните въпроси. Еврейските равини вече отдавна спорили за това, кого трябва да се счита за ближен. Иисус дошъл с идеята за активна и спонтанна доброта, толкова великодушната любов към събратята, че тя разширила понятието за ближен до целия свят, превръщайки всички хора в ближни. Но при всичко това Иисус се интересувал само от индивида, а не от масата. Той не бил социолог, обаче той действително се трудил над разрушаване на всички форми на егоистична изолация. Той учил на чисто съчувствие, на състрадание. Михаил Небадонски - този Син, преобладаващото качество на който се явява милосърдието; състраданието - самата негова същност.

Учитель не говорил, что люди никогда не должны приглашать на обед своих друзей, но он действительно говорил, что его последователям следует устраивать праздники для бедных и обделенных. Иисус обладал непоколебимым чувством справедливости, но оно всегда смягчалось милосердием. Он не говорил своим апостолам, что им следует взвалить на себя общественных паразитов и профессиональных попрошаек. Самое большее, на что он пошел в социологических вопросах, было его изречение "не судите, да не судимы будете".

Учителят никога не е говорил, че хората никога не трябва да поканват на обяд своите другари, но той действително говорил, че неговите последователи следва да устройват празници за бедните и получаващите по-малко. Иисус притежавал непоколебимо чувство за справедливост, но то винаги се смекчавало от милосърдието. Той не говорил на своите апостоли, че за тях следва да стоварят от себе си обществените паразити и професионалните просяци. Най-голямото, на което той отишъл в социологическите въпроси, било неговото изречение "не съдете, за да не бъдете съдени" .

Он разъяснил, что слепая доброта может быть причиной многих социальных пороков. На следующий день Иисус уведомил Иуду о том, что милостыни из апостольских средств можно раздавать только по его просьбе или по совместному прошению любых двух из апостолов. В отношении всех таких вещей Иисус обычно говорил: "Будьте мудры, как змеи, и безобидны, как голуби". Казалось, что во всех социальных ситуациях он стремится учить сдержанности, терпимости и умению прощать.

Той разяснил, че сляпата доброта може да бъде причина за много социални пороци. На следващият ден Иисус уведомил Юда за това, че милостиня от апостолските средства може да се раздава само по негова молба или по съвместна молба на кои да са двама от апостолите. По отношение на всички такива неща Иисус обичайно говорил:"Бъдете мъдри, като змиите, и безобидни, като гълъбите". Изглеждало че във всички социални ситуации той се стреми да учи на сдържаност, търпимост и умение да се прощава.


Страница 1581

Семья занимала центральное место в предложенной Иисусом философии жизни - этой жизни и следующей. Он основывал свои учения о Боге на семье, одновременно стремясь исправить склонность евреев к чрезмерному почитанию предков. Он возвышал семейную жизнь как высшую обязанность человека, но разъяснял, что семейные отношения не должны мешать выполнению религиозных обязанностей. Он обращал внимание на тот факт, что семья является бренным институтом, что она не сохраняется после смерти. Иисус без колебания оставил свою семью, когда ее действия пошли вразрез с волей Отца. Он учил новому и более широкому братству людей - сынов Божьих. В эпоху Иисуса в Палестине и по всей Римской империи существовало либеральное отношение к разводу. Он упорно отказывался сформулировать законы, регулирующие брак и развод, однако многие из ранних последователей Иисуса придерживались строгих взглядов на развод и без колебаний приписали их Иисусу. Все авторы Нового Завета придерживались этих более строгих и прогрессивных взглядов на развод, за исключением Иоанна Марка.

Семейството заемало централно място в предложената от Иисус философия за живота - в този живот и следващия. Той основавал своите учения на Бога и семейството, едновременно стремейки се да поправи склонността на евреите към черезмерно почитане на предците. Той възвисявал семейния живот като висше задължение на човека, но разяснил, че семейните отношения не трябва да пречат на изпълнението на религиозните задължения. Той обръщал внимание на този факт, че семейството се явява тленен институт, и че то не се запазва след смъртта. Иисус без колебание оставил своето семейство, когато неговите действия тръгнали в разрез с волята на Отца. Той учил за новото и по-широко братство между хората - синовете Божии. В епохата на Иисус в Палестина и по цялата Римска империя съществувало либерално отношение към развода. Той упорито се отказвал да формулира закони; регулиращи брака и развода, обаче много от ранните последователи на Иисус се придържали към строгите възгледи за развода и без колебание ги приписвали на Иисус. Всички автори на Новия Завет се придържали към тези по-строги и прогресивни възгледи за развода, с изключение на Йоан Марк.

4. Отношение к экономическим вопросам. Иисус трудился, жил и зарабатывал на жизнь в таком мире, каким он его застал. Он не был экономическим реформатором, хотя и обращал часто внимание на несправедливость неравномерного распределения богатств. Однако он не предложил каких-либо решений этой проблемы. Он разъяснил Петру, Иакову и Иоанну, что хотя апостолы не должны владеть собственностью, его проповедь направлена не против богатства и собственности, а лишь против ее неравномерного и несправедливого распределения. Он признавал потребность в общественной справедливости и производственной честности, но он не предлагал каких-либо принципов их достижения.

4. Отношение към икономическите въпроси. Иисус се трудил, живял и заработвал за живеене в такъв свят, какъвто той го заварил. Той не бил икономически реформатор, макар и да обръщал често внимание на несправедливостта от неравномерното разпределение на богатствата. Обаче той не предложил каквито и да било решения на този проблем. Той разяснил на Петър, Иаков и Йоан, че макар апостолите да не са длъжни да притежават собственост, неговата проповед е насочена не против богатството и собствеността, а само против нейното неравномерно и несправедливо разпределение. Той признавал потребността от обществена справедливост и производствена честност, но той не предлагал каквито и да било принципи за тяхното достигане.

Иисус никогда не призывал своих последователей отказаться от земных владений - он требовал этого только от двенадцати апостолов. Лука, врач, был убежденным сторонником социального равенства, и он сделал многое для того, чтобы привести высказывания Иисуса в соответствие со своими собственными взглядами. Иисус никогда лично не призывал своих апостолов перейти к общинному образу жизни; он вообще ничего не говорил о таких вещах.

Иисус никога не призовавал своите последователи да се отказват от земните владения - той изисквал това само от дванадесетте апостола. Лука, лекарят, бил убеден привърженик на социалното равенство, и той направил много за това, че да приведе изказванията на Иисус в съответствие със своите собствени възгледи. Иисус никога лично не е призовавал своите апостоли да преминат към общинен начин на живот; той въобще нищо не е говорил за такива неща.

Иисус часто предостерегал своих последователей против алчности, заявляя, что "счастье человека состоит не в изобилии его материальных владений". Он всегда повторял: "Какой прок человеку, если, приобретя весь мир, он потеряет свою душу?" Хотя он не совершал прямых нападок на владение собственностью, он действительно настаивал на том, что в аспекте вечности непременным условием является первостепенность духовных ценностей. В своих более поздних учениях он стремился исправить многие ошибочные урантийские взгляды на жизнь, используя в своем общественном служении многочисленные притчи. Иисус никогда не собирался формулировать экономические теории; он прекрасно знал, что каждая эпоха должна найти свои собственные средства решения существующих проблем. И если бы Иисус оказался сегодня на земле, большинство добродетельных мужчин и женщин были бы разочарованы по той простой причине, что он не присоединился бы ни к одной из сторон в нынешних политических, социальных или экономических спорах. Оставаясь величественно отчужденным, он учил бы вас совершенствовать свою внутреннюю духовную жизнь так, чтобы многократно улучшить свои возможности решения чисто человеческих проблем.

Иисус често е предпазвал своите последователи против алчността, заявявайки, че "щастието на човека се състои не в изобилието на неговите материални владения". Той винаги повтарял: "Каква е ползата на човека, ако придобивайки целия свят, той загуби своята душа?" Макар той да не е извършвал преки нападки на владеенето на собствеността, той действително настоявал на това, че в аспект на вечността непременно условие се явява първостепенността на духовните ценности. В своите по-късни учения той се стремял да поправи много грешни урантийски възгледи за живота, използувайки в своето обществено служене многочислени притчи. Иисус никога не е смятал да формулира икономически теории; той прекрасно знаел, че всяка епоха трябва да намери своите собствени средства за решаване на съществуващите проблеми. И ако Иисус би се оказал днес на земята, болшинството добродетелни мъже и жени биха били разочаровани по тази проста причина, че той не би се присъединил към нито една от страните в днешните политически, социални или икономически спорове. Оставайки величествено отчужден, той би учил вас да усъвършенствате своя вътрешен духовен живот така, че многократно да подобрите своите възможности за решаване на чисто човешките проблеми.

Иисус хотел бы сделать всех людей подобными Богу и затем отойти в сторону, благожелательно наблюдая за тем, как эти сыны Божьи решают свои политические, социальные и экономические проблемы. Он осуждал не богатство, а то, что оно делает с большинством его ревнителей. В этот четверг Иисус впервые сказал своим товарищам, что "блаженнее давать, нежели брать".

Иисус би искал да направи всички хора подобни на Бога и след това да се отдръпне на страни, благожелателно наблюдавайки за това, как тези синове Божии решават своите политически, социални и икономически проблеми. Той осъждал не богатството, а това, какво то прави с болшинството негови ревностни привърженици. В този четвъртък Иисус за първи път казал на своите другари, че "по-блажено е дадеш, отколкото вземеш".

5. Личная религия. Как и апостолы, вы лучше поймете учения Иисуса, посмотрев на них сквозь призму его жизни. Он прожил на Урантии совершенную

5. Личната религия. Както и апостолите, вие по-добре ще разберете ученията на Иисус, поглеждайки на тях през призмата на неговия личен живот. Той проживял на Урантия съвършен


Страница 1582

жизнь, и его уникальные учения можно понять только в том случае, если представить эту жизнь в ее непосредственном контексте. Именно его жизнь, а не наставления, которые он давал двенадцати апостолам, или проповеди, с которыми он выступал перед народом, лучше всего поможет раскрыть божественный характер и любвеобильную личность Отца.

живот, и неговите уникални учения може да се разберат само в този случай, ако се представи този живот в неговия непосредствен контекст. Именно неговия живот, а не наставленията, които той давал на дванадесетте апостола, или проповедите, с които той излизал пред народа, най-добре от всичко ще помогне да се разкрие божествения характер и любвеобилната личност на Отца.

Иисус не критиковал учения иудейских пророков или греческих моралистов. Он сознавал, что эти великие учители отстаивали много хорошего, однако он явился на землю для того, чтобы научить чему-то еще - "добровольному подчинению воли человека воле Бога". Иисус не хотел создать только религиозного человека - смертного, исполненного религиозных чувств и движимого исключительно духовными импульсами. Если бы вы могли хотя бы раз взглянуть на него, вы бы поняли, что Иисус был реальным человеком, прекрасно знающим этот мир. Учения Иисуса в этом отношении были чрезвычайно извращены и претерпели многочисленные искажения на протяжении всех веков христианской эры. Кроме того, вы придерживаетесь извращенных представлений о кротости Учителя и его покорности. На наш взгляд, в своей жизни он стремился к возвышенному чувству собственного достоинства. Он советовал человеку смириться только для того, чтобы стать истинно возвышенным. Его действительной целью было смирение перед Богом. Он высоко ценил искренность - чистосердечие. Преданность была основным достоинством в его оценке характера, а мужество - самой душой его учения. "Не бойтесь" было его девизом, долготерпение - идеалом сильного характера. Учения Иисуса образуют религию благородства, мужества и героизма. Именно поэтому он избрал в качестве своих личных представителей двенадцать простых мужчин, большинство из которых были закаленными, энергичными и мужественными рыбаками.

Иисус не критикувал ученията на юдейските пророци или гръцките материалисти. Той съзнавал, че тези велики учители са отстоявали много доброто, обаче той се явил на земята за това, за да научи на нещо още- "на доброволното подчиняване волята на човека на волята на Бога". Иисус не искал да създаде само религиозен човек - смъртен, изпълнен от религиозни чувства и движен изключително от духовни импулси. Ако вие бихте могли макар и един път да погледнете на него, вие бихте разбрали, че Иисус е бил реален човек, прекрасно познаващ този свят. Ученията на Иисус в това отношение били черезвичайно извратени и претърпели многочислени изкривявания по протежение на всичките векове от християнската ера. Освен това, вие се придържате към извратените представи за кротостта на Учителя и неговата покорност. В нашите възгледи, в своя живот той се стремял към възвишеното чувство за собствено достойнство. Той съветвал човека да се смири само за това, за да стане истински възвишен. Неговата действителна цел било смирението пред Бога. Той високо ценял искреността - чистосърдечието. Предаността било основното достойнство в неговата оценка за характера, а мъжеството - самата душа на неговото учение. "Не бойте се" бил негов девиз, дълго търпението - идеал за силен характер. Ученията на Иисус образуват религия на благородството, мъжеството и героизма. Именно поради това той избрал в качеството на свои лични представители дванадесет обикновени мъже, болшинството от които били закалени, енергични и мъжествени рибари.

Иисус почти ничего не говорил о социальных пороках своего времени. Он редко упоминал о моральных проступках. Он был позитивным учителем истинной добродетели. Он старательно избегал негативного метода обучения: он отказывался афишировать зло. Не был Иисус и реформатором нравов. Он хорошо знал, и внушал своим апостолам, что чувственные побуждения человека не подавляются ни религиозным порицанием, ни правовыми запретами. Его редкие обличения были направлены в основном против гордости, тирании, угнетения и лицемерия.

Иисус почти нищо не говорил за социалните пороци на своето време. Той рядко упоменавал за моралните простъпки. Той бил позитивен учител на истинската добродетел. Той старателно избягвал негативния метод на обучение: той се оказвал да афишира злото. Не бил Иисус и реформатор на нравите.Той добре знаел, и внушавал на своите апостоли, че чувствените подбуждания на човека не се подавят нито от религиозно порицание, нито от правови забрани. Неговите редки изобличавания били насочени в основното против гордостта, тиранията, угнетението и лицемерието.

В отличие от Иоанна, Иисус не выступал с резкими обличениями даже фарисеев. Он знал, что многие книжники и фарисеи являются чистосердечными людьми. Он понимал, что они находятся в рабском плену религиозных обычаев. Иисус придавал особое значение тому, чтобы "сначала вылечить само дерево". Он внушал трем апостолам, что он ценит всю жизнь, а не отдельные добродетели.

За разлика от Йоан, Иисус не излизал с резки разобличения даже на фарисеите. Той знаел, че много книжници и фарисеи се явяват чистосърдечни хора. Той разбирал, че те се намират в робски плен на религиозните обичаи. Иисус придавал особено значение на това, че "от начало да се излекува самото дърво". Той внушавал на тримата апостоли, че той цени целия живот, а не отделните добродетели.

Главный вывод, сделанный Иоанном после этого урока, состоял в том, что суть религии Иисуса заключается в приобретении сострадательного характера и формировании личности, стремящейся исполнить волю небесного Отца.

Главният извод, направен от Йоан след този урок, се състоял в това, че същността на религията на Иисус се заключава в придобиването на състрадателен характер и формиране на личността, стремяща се да изпълни волята на небесния Отец.

Петр усвоил идею о том, что евангелие, которое им предстоит провозгласить, является действительно новым началом для всего человечества. Впоследствии он передал это впечатление Павлу, который вывел отсюда свою доктрину о Христе как о "втором Адаме".

Петър усвоил идеята за това, че евангелието, което им предстои да провъзгласят, се явява действително ново начало за цялото човечество. В последствие той предал това впечатление на Павел, който извел от тук своята доктрина за Христа като за "втори Адам".

Иаков постиг волнующую истину о том, что Иисус желает, чтобы его земные дети жили так, как если бы они уже были гражданами совершенного небесного царства.

Иаков постигнал вълнуващата истина за това, че Иисус желае, че неговите земни деца да живеят така, както ако те биха били вече граждани на съвършеното небесно царство.

Иисус знал, что люди неодинаковы, и учил этому своих апостолов. Он постоянно призывал их воздерживаться от попыток формировать взгляды учеников и верующих по одному шаблону. Он стремился дать каждой душе возможность развиваться по-своему, превращаясь в совершенствующегося и самостоятельного

Иисус знаел, че хората не са еднакви, и учил на това своите апостоли. Той постоянно ги призовавал да се въздържат от опити да формират възгледи на учениците и вярващите по един шаблон. Той се стремял да даде на всяка душа възможност да се развива по свой начин, превръщайки се в усъвършенствуващ се и самостоятелен


Страница 1583

индивидуума перед Богом. В ответ на один из многих вопросов Петра, Учитель сказал: "Я хочу освободить людей, дабы они, подобно малым детям, могли начать жить новой, лучшей жизнью". Иисус всегда утверждал, что истинное великодушие должно быть неосознанным - когда человек подает милостыню, его левая рука не должна знать, что делает правая.

индивид пред Бога. В отговор на един от многото въпроси на Петър, Учителя казал: Аз искам да освободя хората, да би те, подобно на малките деца, да могат да започната нов, по-добър живот". Иисус винаги утвърждавал, че истинското великодушие трябва да бъде не осъзнавано - когато човек подава милостиня, неговата лява ръка не трябва да знае, какво прави дясната.

В тот день трое апостолов были потрясены, осознав, что религия их Учителя не предусматривает духовного самоанализа. Все религии до и после Иисуса, включая христианство, уделяют особое внимание добросовестному самоанализу. Иное дело - религия Иисуса Назарянина. Философия жизни Иисуса лишена религиозного самонаблюдения. Сын плотника никогда не учил формированию характера; он учил росту характера, заявляя, что царство небесное подобно горчичному зерну. Однако Иисус не говорил ничего, что запрещало бы самоанализ в качестве предупреждения высокомерного эгоизма.

В този ден тримата апостоли били потресени, осъзнавайки, че религията на техния Учител не предвижда духовен самоанализ. Всички религии до и след Иисус, включително и християнството, отделят особено внимание на добросъвестния самоанализ. Друго дело било - религията на Иисус Назарянина. Философията за живота на Иисус е лишена от религиозно самонаблюдение. Синът на строителния дърводелец никога не е учил за формиране на характера; но той учил за растежа на характера, заявявайки, че царството небесно е подобно на синапеното зърно. Обаче Иисус не говорил нищо, което би забранявало самоанализа в качеството на предупреждение на високомерния егоизъм.

Право войти в царство определяется верой, личным убеждением. Продолжение постепенного восхождения в царстве - что драгоценная жемчужина, за обладание которой человек продает всё, что у него есть.

Правото да влезе в царството се определя от вярата, от личното убеждение. Продължението на постепенното изкачване в царството - като скъпоценен бисер, за притежаването на който човек продава всичко, което у него има.

Учение Иисуса - это религия для всех, а не только для слабых людей и рабов. Эта религия никогда (при его жизни) не принимала законченной формы, не превращалась в символы веры и теологические законы; он не оставил после себя ни строчки. Его жизнь и учения были завещаны вселенной как воодушевляющее и идеалистическое наследие, которым можно пользоваться в качестве духовного принципа и нравственного руководства во все эпохи и во всех мирах. Так и сегодня учения Иисуса отличаются от всех религий как таковых, являясь, тем не менее, живой надеждой для каждой из них.

Учението на Иисус - това е религия за всички, а не само за слабите хора и робите. Тази религия никога (при неговия живот) не е приемала окончателни форми, не са се превръщали в символи на вярата и теологическите закони; той не е оставил след себе си нито ред. Неговият живот и учения били завещани на вселената като въодушевяващо и идеалистично наследство, което може да се ползува в качеството на духовен принцип и нравствено ръководство във всички епохи и във всички светове. Така и днес ученията на Иисус се отличават от всички религии като такива, явявайки се, още повече, живо надежда за всяка от тях.

Иисус не учил своих апостолов тому, что религия является единственным занятием человека на земле. Таковым было иудейское представление о служении Богу. Однако он действительно настаивал на том, чтобы религия стала исключительным делом двенадцати апостолов. Иисус не учил ничему, что мешало бы верующим в него людям стремиться к подлинной культуре. Он лишь был невысокого мнения о скованных традициями религиозных школах Иерусалима. Он отличался широтой взглядов, великодушием, образованностью и терпимостью. В его философии праведной жизни не было места для показного благочестия.

Иисус не учил своите апостоли на това, че религията се явява единственото занимание на човека на земята. Такава била еврейската представа за служенето на Бога. Обаче той действително настоявал на това, че религията да стане изключително дело на дванадесетте апостола. Иисус не учил на нищо, което би пречело на вярващите в него хора да се стремят към истинската култура. Той само бил с не високо мнение за скованите от традициите религиозни школи в Йерусалим. Той се отличавал със широта на възгледите, великодушие, образованост и търпимост. В неговата философия за праведния живот нямало място за показно благочестие.

Учитель не предлагал решений для нерелигиозных проблем своего времени или какой-либо последующей эпохи. Иисус хотел развить духовное понимание вечных реальностей и пробудить интерес к самобытной жизни. Он обращал внимание только на основополагающие и неизменные духовные потребности человеческого рода. Он раскрыл добродетель, равную Богу. Он возвысил любовь - истину, красоту и добродетель - в качестве божественного идеала и вечной реальности.

Учителят не предлагал решения за не религиозните проблеми от своето време или в която и да е последваща епоха. Иисус да развива духовното разбиране на вечните реалности и да подбуди интереса към самобитния живот. Той обръщал внимание само на основополагащите и неизменни духовни потребности на човешкия род. Той разкрил добродетелта, като равна на Бога. Той възвисил любовта - истината, красотата и добродетелта - в качеството на божествен идеал и вечна реалност.

Учитель пришел для того, чтобы создать в человеке новый дух, новое желание - наделить его новой способностью постигать истину, испытывать сострадание и выбирать добродетель, - желание быть в гармонии с желанием Бога, вместе с вечным стремлением стать совершенным, как совершенен небесный Отец.

Учителят дошъл за това, за да създаде в човека нов дух, ново желание - да надари него с новата способност да постига истината, да изпитва състрадание и да избира добродетелта, - желанието да бъде в хармония с желанието на Бога, заедно с вечния стремеж да стане съвършен, както съвършен е небесния Отец.

9. ДЕНЬ ДУХОВНОГО ПОСВЯЩЕНИЯ

9. ДЕНЯТ НА ДУХОВНОТО ПОСВЕЩЕНИЕ

Следующую субботу Иисус провел со своими апостолами, снова отправившись с ними в горы, где ранее он посвятил их в сан. И там, после продолжительной и восхитительно трогательной, воодушевляющей проповеди, он приступил к торжественному действу - духовному посвящению двенадцати апостолов. В ту субботу, пополудни, Иисус собрал своих апостолов вокруг себя на склоне горы и передал их в руки своего небесного Отца, готовясь к тому дню, когда он будет вынужден оставить их одних в мире. На этот раз апостолы не услышали новых учений; время прошло в дружеском общении.

Следващата събота Иисус посетил със своите апостоли, отново отправяйки се с тях в планината, където той по-рано ги посветил в сан. И там, след продължителна и възхитително трогателна, въодушевяваща проповед, той пристъпил към тържествено действо - духовното посвещение на дванадесетте апостола. В тази събота, по обяд, Иисус събрал своите апостоли около себе си на склона на планината и ги предал в ръцете на своя небесен Отец, да се готвят към този ден, когато той ще бъде принуден да ги остави сами в света. Този път апостолите не чули нови учения; времето преминало в дружеско общуване.


Страница 1584

Иисус напомнил о многих положениях проповеди, произнесенной им на том же месте при посвящении в сан, а затем, вызывая их к себе по одному, он поручил им идти в мир в качестве своих представителей. Заповедь Учителя, произнесенная при духовном посвящении, гласила: "Идите по всему миру и проповедуйте благую весть о царстве. Освобождайте духовных пленников, утешайте угнетенных и помогайте страждущим. Даром получили, даром давайте".

Иисус напомнил за много положения в проповедта, произнесена от него на това същото място при посвещението в сан, а след това, извиквайки ги към себе си по един, той им поръчал да вървят в света в качеството на негови представители. Заповедта на Учителят, произнесена при духовното посвещение, гласяла:"Вървете по целия свят и проповядвайте благата вест за царството. Освобождавайте духовните пленници, утешавайте угнетените и помагайте на страдащите. Даром получили даром давайте".

Иисус советовал не брать с собой ни денег, ни запаса одежды, говоря: "Тот, кто трудится, заслужил свое пропитание". В заключение он сказал: "Смотрите, я посылаю вас, словно овец к волкам; так будьте мудры, как змеи, и невинны, как голуби. Но остерегайтесь, ибо враги ваши будут приводить вас в свои суды и вас будут сурово осуждать в синагогах. И поведут вас к правителям и царям, потому что вы верите в это евангелие, и сами речи ваши будут для них свидетельством обо мне. И когда они поведут вас на суд, не беспокойтесь о том, что сказать, ибо дух моего Отца пребывает в вас и будет говорить вашими устами. Некоторых из вас казнят, и прежде чем установить царство на земле, вы будете ненавидимы многими людьми за это евангелие; но не бойтесь: я буду с вами, и дух мой обойдет прежде вас весь мир. И частица моего Отца будет пребывать с вами, когда сначала вы пойдете к иудеям, а затем к иноверцам".

Иисус съветвал да не взимат със себе си нито пари, нито запас от дрехи, говорейки:"Този, който се труди, е заслужил своята прехрана". В заключение той казал:"Погледнете, аз ви изпращам, казано като овце към вълци; така бъдете мъдри, като змиите, и невинни като гълъбите. Но се предпазвайте, защото враговете ваши ще ви привеждат в своите съдилища и вас сурово ще ви осъждат в синагогите. И ще ви поведат към управителите и царете, защото вие вярвате в това евангелие, и самите речи ваши ще бъдат за тях свидетелство за мен. И когато те ви поведат на съд, не се безпокойте за това, какво ще кажете, защото духа на моя Отец пребивава във вас и ще говори с вашите уста. Някои от вас ще екзекутират, и преди да се установи царството на земята, вие ще бъдете ненавиждани от много хора за това евангелие; но не се бойте:аз ще бъда с вас, и духа мой ще обиколи преди вас целия свят. И частица от моя Отец ще пребивава с вас, когато от начало вие отидете към юдеите, а след това към друговерците".

Спустившись с горы, они вернулись к своему пристанищу, в дом Зеведея.

Спускайки се от планината, те се върнали към своето пристанище, в дома на Зеведей.

10. ВЕЧЕРОМ В ДЕНЬ ДУХОВНОГО ПОСВЯЩЕНИЯ

10 .ВЕЧЕРТА В ДЕНЯ НА ДУХОВНОТО ПОСВЕЩЕНИЕ

В тот вечер Иисус учил в доме, ибо за окном начался дождь. Он долго говорил, пытаясь объяснить апостолам, чем они должны быть, а не что они должны делать. Они знали только такую религию, которая предписывала делать определенные вещи для того, чтобы обрести праведность - спасение. Иисус же повторял: "В царстве вы должны быть праведными, чтобы выполнять свой труд". Много раз он говорил им: "Будьте совершенны, как совершенен Отец ваш небесный". Учитель постоянно объяснял своим смущенным апостолам, что спасение, которое он пришел дать миру, достижимо только для верующего человека - только через простую и искреннюю веру. Иисус сказал: "Иоанн проповедовал крещение покаяния, раскаяния в прежней жизни. Вам же предстоит провозглашать крещение товарищества с Богом. Проповедуйте покаяние тем, кто нуждается в таком учении; для тех же, кто уже искренне ищет вступления в царство, широко распахните двери и позовите их в радостное братство сынов Божьих". Но это была сложная задача - убедить галилейских рыбаков в том, что в царстве сначала нужно быть праведным через веру, для того чтобы вершить праведность в каждодневной жизни земных смертных.

В тази вечер Иисус учил в дома, защото зад прозореца започнал дъжд. Той дълго говорил, опитвайки се да обясни на апостолите, какви те трябва да бъдат, а не какво те трябва да правят. Те познавали само такава религия, която предписвала да се правят определени неща за това, за да се придобие праведност - спасение. Иисус също повтарял:"В царството вие трябва да бъдете праведни, за да изпълнявате своя труд". Много пъти той им говорил:"Бъдете съвършени, както е съвършен Отеца ваш небесен". Учителят постоянно обяснявал на своите смутени апостоли, че спасението, което той е дошъл да даде на света, е достижимо само за вярващия човек - само чрез обикновена и искрена вяра. Иисус казал:"Йоан проповядваше кръщение в покаяние, разкаяние в предишен живот. На вас също предстои да провъзгласявате кръщение в другарство с Бога. Проповядвайте покаяние на тези, които се нуждаят от такова учение; за тези също, които вече искрено търсят встъпване в царството, широко разтворете вратите и ги призовете в радостното братство на синовете Божии". Но това била сложна задача - да се убедят галилейските рибари в това, че в царството от начало е нужно да бъдеш праведен чрез вярата, за това за да вършиш праведност във всекидневния живот за земните смъртни.

Еще одной огромной помехой при обучении апостолов была их склонность превращать высокоидеалистические и духовные принципы религиозной истины в конкретные правила личного поведения. Иисус дарил им тот прекрасный дух, которым исполнено отношение души; они же упорно пытались перевести такие учения в правила личного поведения. Не раз, заботясь о том, чтобы запомнить сказанное Учителем, они почти начисто забывали то, чего он не говорил. Однако понемногу они усваивали его учение, потому что Иисус был всем тем, чему он учил. То, что они не могли почерпнуть из его словесных наставлений, они постепенно приобретали благодаря тому, что жили рядом с ним.

Още една огромна пречка при обучението на апостолите била тяхната склонност да превръщат високо идеалистичните духовни принципи на религиозната истина в конкретни правила за лично поведение. Иисус им дарил този прекрасен дух, с който е изпълнено отношението на душата; те също упорито се опитвали да преведат такива учения в правила за лично поведение. Не веднъж, грижейки се за това, че да запомнят казаното от Учителя, те почти напълно забравяли това, за което той не говорел. Обаче по малко те усвоявали неговото учение, поради това, че Иисус бил всичко това, на което той учил. Това, което те не могли да почерпят от неговите словесни наставления, ти постепенно придобили благодарение на това, че живели редом с него.


Страница 1585

Апостолы не видели того, что жизнь их Учителя была призвана духовно воодушевлять каждое создание, в каждую эпоху, в каждом мире обширной вселенной. Хотя Иисус периодически говорил им об этом, апостолы не понимали идею его труда на этой планете, но для всех остальных миров его огромного творения. Иисус прожил свою земную жизнь на Урантии не для того, чтобы на своем личном примере показать, какой должна быть смертная жизнь мужчин и женщин этого мира, а для того, чтобы создать высокий духовный и вдохновляющий идеал для всех смертных существ во всех мирах.

Апостолите не виждали това, че живота на техния Учител бил призван духовно да въодушевява всяко създание, във всяка епоха, във всеки свят от обширната вселена. Макар Иисус периодично да им говорел за това, апостолите не разбирали идеята на неговия труд на тази планета, но за всички останали светове от неговото огромно творение. Иисус проживял своят земен живот на Урантия не за това, че със своя личен пример да покаже, какъв трябва да бъде смъртния живот на мъжа и жената от този свят, а за това, за да създаде висок духовен и вдъхновяващ идеал за всички смъртни същества във всички светове.

В тот же вечер Фома спросил Иисуса: "Учитель, ты говоришь, что мы должны стать, как малые дети, прежде чем сможем войти в царство Отца - и в то же время ты предупреждаешь нас остерегаться лжепророков и не бросать жемчуга свиньям. Честно говоря, я озадачен. Я не понимаю твоего учения". Иисус ответил Фоме: "Сколько же мне еще терпеть вас! Вечно вы пытаетесь понять буквально всё, чему я учу. Когда в качестве платы за вступление в царство я попросил вас стать, как малые дети, я имел в виду не способность легко обманываться - обыкновенную доверчивость - и не готовность доверять угодливым незнакомцам. В действительности, я хотел, чтобы в этом примере вы увидели взаимоотношения дитя и отца. Вы - дети, и вы ищете вступления в царство именно вашего Отца. Между каждым нормальным ребенком и отцом есть то естественное чувство, которое обеспечивает отзывчивость и взаимную любовь и которое навечно предотвращает любую склонность торговаться из-за любви и милосердия Отца. И евангелие, с проповедью которого вы отправляетесь в путь, связано со спасением, произрастающим именно из этого, постигаемого в вере вечного взаимоотношения дитя и отца".

В тази същата вечер Тома попитал Иисус :"Учителю, ти говориш, че ние трябва да станем, както малките деца, преди да можем да влезем в царството на Отца - и в това същото време ти предупреждаваш нас да се пазим от лъжепророците и да не хвърляме бисери на свинете. Честно казано, аз съм озадачен. Аз не разбирам твоето учение". Иисус отвърнал на Тома:"Колко време също ще ми се налага да ви търпя! Вечно вие се опитвате да разберете всичко, на което ви уча. Когато в качеството на отплата за встъпване в царството аз съм ви помолил да станете, като малки деца, аз съм имал в предвид не способността леко да се лъжете - обикновената доверчивост - и не готовността да се доверявате на прекалено услужливи непознати. В действителност, аз искам в този пример вие да видите взаимоотношенията на детето и бащата. Вие - сте децата, и вие търсите встъпване в царството именно на вашия Отец. Между всяко нормално дете и баща има това естествено чувство, което обезпечава отзивчивост и взаимна любов и, което навеки предотвратява всяка склонност да се търгува поради любовта и милосърдието на Отца. И евангелието, с проповедта за което вие се отправяте на път, е свързано със спасението, произлизащо именно от това, постигано във вярата вечно взаимоотношение между детето и бащата".

Характерной чертой учения Иисуса было то, что мораль его философии была порождением личных взаимоотношений индивидуума с Богом - всё тех же взаимоотношений дитя и отца. Иисус придавал особое значение индивидууму, а не расе или нации. За ужином, в разговоре с Матфеем, Иисус объяснил, что мораль любого поступка определяется мотивом индивидуума. Мораль Иисуса всегда была позитивной. В новой формулировке Иисуса золотое правило требует активного социального контакта; прежнее негативное правило можно было соблюдать в изоляции. Иисус освободил мораль от всяких норм и обрядов, возвысив ее до величественных уровней духовного мышления и истинно праведной жизни.

Характерна черта в ученията на Иисус бола това, че морала на неговата философия бил породен от личните взаимоотношения на индивида с Бога - всички тези същите отношения между детето и бащата. Иисус придавал особено значение на индивида, а не на расата или нацията. След вечерята, в разговор с Матей, Иисус обяснил, че морала на коя да е постъпка се определя от мотива на индивида. Моралът на Иисус винаги бил позитивен. В новата формулировка на Иисус златното правило изисква активен социален контакт; предишното негативно правило можело да се съблюдава в изолация. Иисус освободил морала от всякакви норми и обреди, възвисявайки го да неговите величествени нива на духовно мислене и истински праведен живот.

Эта новая религия Иисуса не лишена практического смысла, однако любая извлекаемая из его учения практическая ценность в политической, социальной или экономической сфере является естественным претворением этого внутреннего опыта души, который проявляется в духовных плодах добровольного ежедневного служения, свидетельствующего о подлинном личном религиозном опыте.

Тази нова религия не е лишена от практически смисъл, обаче всяка извличана от неговите учения практическа ценност в политическата, социалната или икономическа сфери се явява естествено претворяване на този вътрешен опит на душата, който се проявява в духовните плодове на доброволното ежедневно служене, свидетелствуващо за истинския личен религиозен опит.

После того, как Иисус и Матфей закончили свой разговор, Симон Зелот спросил: "Однако, Учитель, являются ли все люди сынами Божьими?" И Иисус ответил: "Да, Симон, все люди - сыны Божьи, и это та благая весть, которую вам предстоит возвестить". Но апостолы были неспособны постигнуть такое учение; это сообщение было новым, странным и поразительным. Именно из-за своего желания внушить эту истину апостолам Иисус учил своих последователей обращаться со всеми людьми, как со своими братьями.

След това, когато Иисус и Матей завършили своя разговор, Симон Зелот попитал:"Обаче, Учителю, явяват ли се всички хора синове Божии?" И Иисус отговорил:"Да, Симон, всички хора - са синове Божии, и това е благата вест, която ви предстои да възвестите". Но апостолите били неспособни да постигнат такова учение; това съобщение било ново, странно и поразително. Именно поради своето желание да внушат тази истина на апостолите Иисус учил своите последователи да се отнасят към всички хора, както към свои братя.

Отвечая на вопрос, заданный Андреем, Учитель разъяснил, что мораль его учения неотделима от религии его жизни. Он учил морали, исходя не из природы человека, а из его отношения к Богу.

Отговаряйки на въпроса, зададен от Андрей, Учителят разяснил, че морала на неговото учение е неотделим от религията на неговия живот. Той учел на морал, изхождайки не от природата на човека, а от неговото отношение към Бога.

Иоанн спросил у Иисуса: "Учитель, что такое царство небесное?" Иисус ответил: "Царство небесное - это три основные вещи: во-первых, признание

Йоан попитал Иисус:"Учителю, какво е царството небесно?" Иисус отговорил:"Царството небесно - това са три основни неща: първо, признаване


Страница 1586

факта полновластия Бога; во-вторых, вера в истину сыновства по отношению к Богу; и в-третьих, вера в плодотворность высшего человеческого желания исполнить Божью волю - стать подобным Богу. И благая весть евангелия заключается в том, что благодаря своей вере каждый смертный может обрести все эти самые необходимые для спасения вещи".

факта на пълновластие на Бога; второ, вярата в истината за синовността по отношение към Бога; и трето, вярата в плодотворността на най-висшето човешко желание да изпълни Божията воля - да станеш подобен на Бога. И благата вест на евангелието се заключава в това, че благодарение на своята вяра всеки смъртен може да придобие всички тези най-необходими за спасението неща".

Неделя ожидания подошла к концу, и они приготовились отправиться на следующий день в Иерусалим.

Седмицата на очакването отивала към своя край, и те се приготвили да се отправят на следващия ден за Йерусалим.


Страница 1587