Текстът със зелени букви е, само, помощен материал насочващ, към възможно предаване на смисъла на оригиналния текст, и не е одобряван от Фондация Урантия. Настоятелно препоръчвам да сверявате с оригиналния текст! Официалният сайт е: http://www.urantia.org/

Документ 134. ПЕРЕХОДНЫЕ ГОДЫ

Документ 134. ПРЕХОДНИ ГОДИНИ

ПУТЕШЕСТВУЯ по Средиземноморью, Иисус внимательно изучал людей, с которыми он встречался, и страны, через которые он проезжал, и примерно в это же время он пришел к окончательному решению относительно остатка своей жизни на земле. Ранее он всесторонне обдумал - и теперь полностью одобрил - план, согласно которому ему предстояло родиться от еврейских родителей в Палестине. И поэтому он намеренно вернулся в Галилею, чтобы дождаться начала главного дела своей жизни - стать публичным проповедником истины. Он начал готовиться к общественному служению на земле, населенной народом его отца Иосифа, и он сделал это по своей собственной воле.

ПЪТЕШЕСТВАЙКИ по Средиземноморието, Иисус внимателно изучавал хората, с които той се срещал, и страните, през които той пътувал, и примерно в същото това време той достигнал до окончателното решение относно остатъка от своя живот на земята. По-рано той всестранно обмислял - и сега напълно одобрил - плана, съгласно който на него предстояло да се роди от еврейски родители в Палестина. И поради това то преднамерено се върнал в Галилея, за да дочака началото на главното дело на своя живот - да стане публичен проповедник на истината. Той започнал да се готви към общественото служене на земята, населена от народа на неговия баща Йосиф, и той направил това по своя собствена воля.

На своем личном человеческом опыте Иисус понял, что во всём римском мире Палестина была наилучшим местом для того, чтобы перевернуть последние страницы и разыграть заключительные сцены своей земной жизни. Впервые он был полностью удовлетворен планом открытого проявления своей истинной сущности и раскрытия своей божественной личности среди евреев и иноверцев родной Палестины. Он определенно решил закончить свою земную жизнь и завершить свое смертное существование на той же земле, где он вошел в мир человеческого опыта в виде беспомощного младенца. Его урантийский путь начался среди евреев Палестины, и он решил завершить свою жизнь в Палестине и среди евреев.

От своя личен човешки опит Иисус разбрал, че в целия римски свят Палестина била най-доброто място за това, за да прелисти последните страници и да разиграе заключителните сцени от своя земен живот. На първо място той бил напълно удовлетворен от плана за открито проявление на своята истинска същност и разкриването на своята божествена личност сред евреите и друговерците в родната Палестина. Той определено решил да завърши своя земен живот и да завърши своето смъртно съществуване на тази същата земя, където той влязъл в света на човешкия опит във вид на безпомощен младенец. Неговият урантийски път се започнал сред евреите в Палестина, и той решил да завърши своя живот в Палестина и сред евреите.

1. ТРИДЦАТЫЙ ГОД (24 ГОД Н. Э.)

1. ТРЕДЕСЕТАТА ГОДИНА (24 ГОДИНА ОТ Н.Е.)

Расставшись с Гонодом и Ганидом в Хараксе (в декабре 23 года н. э.), Иисус через Ур вернулся в Вавилон, где он примкнул к каравану, направлявшемуся через пустыню в Дамаск. Из Дамаска он отправился в Назарет, сделав короткую остановку в Капернауме, чтобы повидаться с семьей Зеведея. Здесь он встретил своего брата Иакова, который ранее переселился в Капернаум для работы на его месте в лодочной мастерской Зеведея. Поговорив с Иаковом и Иудой (также оказавшимся в Капернауме) и передав своему брату Иакову небольшой дом, который удалось приобрести Иоанну Зеведееву, Иисус продолжил путь в Назарет.

Разделяйки се с Гонод и Ганид в Харакс (в декември 23година от н.е.), Иисус през Ур се върнал във Вавилон, където се присъединил към кервана, насочващ се през пустинята към Дамаск. От Дамаск той се отправил към Назарет, правейки кратко спиране в Капернаум, за да се види със семейството на Зеведей. Тук той срещнал своя брат Иаков, който по-рано се преселил в Капернаум за работа на неговото място в лодкарската работилница на Зеведей. След като поговорил с Иаков и Иуда така също оказал се в Капернаум) и предавайки на своя брат Иаков малкия дом, който успял да придобие Йоан Зеведеев, Иисус продължил пътя си към Назарет.

По окончании путешествия по Средиземноморью Иисус получил деньги, которых хватило для покрытия расходов почти до начала его общественного служения. Однако кроме Зеведея из Капернаума, а также тех людей, которых он встретил во время этой необыкновенной поездки, мир так никогда и не узнал о его путешествии. Его семья всегда считала, что он потратил это время на учебу в Александрии. Иисус никогда не подтверждал этих предположений, но и не опровергал открыто подобных заблуждений.

След завършване на пътешествието по Средиземно море Иисус получил пари, които стигали за покриване на разходите почти до началото на неговото обществено служене. Обаче освен Зеведей от Капернаум, а така също тези хора, които той срещнал по времето на това необикновено пътуване, света така и никога не узнал за неговото пътешествие. Неговото семейство винаги е считало, че той похарчил това време за учене в Александрия. Иисус никога не е потвърждавал тези предположения, но и не е опровергавал открито подобни заблуждения.

За те несколько недель, которые Иисус провел в Назарете, он навестил свою семью и друзей и провел некоторое время в ремонтной мастерской со своим братом Иосифом, но больше всего внимания он уделил Марии и Руфи. В то время Руфи

За тези няколко седмици, които Иисус провел в Назарет, той навестил своето семейство и другари и провел известно време в ремонтната работилница със своя брат Йосиф, но повече от всичко внимание той отделил на Мария и Руф. В това време Руф


Страница 1484

было уже почти пятнадцать лет, и это было первой для Иисуса возможностью обстоятельно побеседовать с ней, ведь за это время она превратилась в молодую женщину.

била вече почти на петнадесет години, и това била първата възможност за Иисус обстоятелно да побеседва с нея, нали за това време тя се превърнала в млада жена.

Как Симон, так и Иуда уже подумывали о женитьбе, но они не хотели делать этого без согласия Иисуса; поэтому они отложили свои планы до возвращения старшего брата. В большинстве вопросов главой семьи единодушно считался Иаков, однако прежде, чем жениться, им хотелось получить благословение Иисуса. Поэтому Симон и Иуда сыграли двойную свадьбу в начале марта этого года - 24 года н. э. Теперь уже все старшие дети были женаты или замужем. Только самая младшая - Руфь - оставалась дома с Марией.

Както Симон, така и Иуда вече мислили за женитба, но те не желаели да правят това без съгласието на Иисус, поради това те отложили своите планове до завръщането на старшия брат. По болшинството въпроси глава на семейството единодушно се признавал Яков, обаче преди, да се оженят, те искали да получат благословията на Иисус. Поради това Симон и Иуда направили двойна сватба в началото на март тази година -24 година от н.е. Сега вече всички старши деца били женени или омъжени. Само най-младата - Руф - оставала в дома с Мария.

Иисус вполне нормально и естественно общался с отдельными членами своей семьи, но когда они собирались все вместе, он становился столь неразговорчивым, что они говорили об этом между собой. Больше других необычное поведение первенца смущало Марию.

Иисус напълно нормално и естествено общувал с отделните членове на своето семейство, но когато те се събирали всички заедно, той ставал неразговорчив, че те говорили за това между себе си. Повече от другите необичайното поведение на първенеца смущавало Мария.

Примерно в то же время, когда Иисус готовился покинуть Назарет, проводник большого каравана, проходившего через город, тяжело заболел, и Иисус - как человек, знающий иностранные языки, - предложил свои услуги. Ввиду того, что на путешествие должен был уйти целый год, а также поскольку все его братья были женаты и его мать жила с Руфью, Иисус собрал семейный совет, на котором предложил, чтобы его мать и Руфь отправились в Капернаум и поселились в доме, лишь недавно переданном Иакову. В соответствии с этим, через несколько дней после отбытия Иисуса с караваном Мария и Руфь переехали в Капернаум, где до самой смерти Марии жили в предоставленном Иисусом доме. Иосиф со своей семьей перебрался в старый назаретский дом.

Примерно в това същото време, когато Иисус се готвел да напусне Назарет, водачът на голям керван, преминаващ през града, тежко заболял, и Иисус - като човек, знаещ чужди езици, - предложил своите услуги. В предвид на това, че за пътешествието трябвало да отиде цяла година, а така също доколкото всички негови братя били женени и неговата майка живяла с Руф, Иисус събрал семейния съвет , на който предложил, че неговата майка и Руф да се отправят в Капернаум и да се заселят в дома, едва неотдавна предаден на Иаков. В съответствие с това, няколко дни след заминаване на Иисус с кервана Мария и Руф се преместили в Капернаум, където до самата смърт на Мария живели в предоставения от Иисус дом. Йосиф със своето семейство се преместил в стария назаретски дом.

Этот год был одним из самых необычных для внутреннего опыта Сына Человеческого. Он добился огромных успехов в достижении гармоничных взаимоотношений человеческого разума и внутреннего Настройщика. Настройщик принимал активное участие в реорганизации мышления и подготовке разума к великим событиям близкого будущего. Личность Иисуса готовилась к огромной перемене в его отношении к миру. Это было промежуточным периодом - переходным этапом - для того существа, которое начало свою жизнь в качестве Бога, представшего в образе человека, и которое теперь готовилось к завершению своего земного пути в качестве человека, представшего в образе Бога.

Тази година била една от най-необичайните за вътрешния опит на Сина Човешки. Той постигнал огромни успехи в достигането на хармонични взаимоотношения между човешкия разум и вътрешния Настройчик. Настройчикът вземал активно участие в реорганизацията на мисленето и подготовката на разума към великите събития от близкото бъдеще. Личността на Иисус се готвила към огромна промяна в неговото отношение към света. Това бил промеждутъчен период - преходен етап - за това същество, което започнало своя живот в качеството на Бог, представен в образа на човек, и което сега се готвело към завършване на своя земен път в качеството на човек, представен в образа на Бог.

2. ПУТЕШЕСТВИЕ С КАРАВАНОМ К КАСПИЮ

2. ПЪТЕШЕСТВИЕ С КЕРВАНА КЪМ КАСПИЙСКО МОРЕ

Первого апреля 24 года н. э. Иисус покинул Назарет, отправившись с караваном в район Каспийского моря. Караван, проводником которого стал Иисус, направлялся из Иерусалима через Дамаск и озеро Урмия и далее - через Ассирию, Мидию и Парфию - в район юго-восточного Каспия. Прошел целый год, прежде чем он вернулся из этого путешествия.

На първи април 24 година от н.е. Иисус напуснал Назарет, отправяйки се с кервана в района на Каспийско море. Керванът, водач на който станал Иисус, се насочил от Йерусалим през Дамаск и езерото Урмия и по-нататък - през Асирия, Мидия и Парфия - в района юго-източно от Каспийско море. Изминала цяла година, преди той да се върне от това пътешествие.

Для Иисуса это путешествие стало очередной исследовательской экспедицией и опытом личного служения. Ему было интересно общаться со своим караванным семейством - пассажирами, охранниками и погонщиками верблюдов. Множество мужчин, женщин и детей, встретившихся ему по пути следования каравана, начали жить более богатой жизнью в результате общения с Иисусом, который являлся для них необыкновенным проводником обыкновенного каравана. Не всем, кому довелось испытать на себе его личную опеку, она пошла на пользу, однако абсолютное большинство тех, с кем он встречался и беседовал, изменились к лучшему и оставались таковыми до конца своей жизни во плоти.

За Иисус това пътешествие станало поредната изследователска експедиция и опит от лично служене. На него му било интересно да общува със своето керванно семейство - пасажерите, охраната и камиларите. Множеството мъже, жени и деца, срещнали се с него по пътя на следване на кервана, започнали да живеят по-богат живот в резултат от общуването с Иисус, който се явявал за тях необикновен водач на обикновен керван. Не за всички, на които се отдало да изпитат върху себе си неговата лична опека, тя отишла към полза, обаче абсолютното болшинство от тези, с които той се срещал и беседвал, се изменили към по-добро и останали такива до края на своя живот в плът.

Из всех его странствий по миру путешествие к Каспийскому морю больше других приблизило Иисуса к Востоку и позволило ему лучше понять народы

От всичките негови странствувания по света пътешествието към Каспийско море повече от другите приближило Иисус към Изтока и му позволило по-добре да разбере народите


Страница 1485

Дальнего Востока. Он близко и лично познакомился со всеми сохранившимися урантийскими расами, за исключением красной. Он получал одинаковое удовлетворение от личной опеки каждой из этих различных рас и смешанных народов, и все они были восприимчивы к живой истине, которую он принес им. Как европейцы далеко на западе, так и азиаты Дальнего Востока внимали его словам надежды и вечной жизни; как те, так и другие испытали на себе влияние его жизни, столь благотворно прожитой среди них в любвеобильном служении и духовной опеке.

от Далечния Изток. Той отблизо и лично се запознал със всички запазили се урантийски раси, с изключение на червената. Той получил еднакво удовлетворение от личната опека на всяка от тези различни раси и смесени народи, и всички те били възприемчиви към живата истина, която той им донесъл. Както европейците далеч на запад , така и азиатците от Далечния Изток внимавали за неговите думи на надежда и вечен живот; както едните, така и другите изпитвали върху себе си влиянието на неговия живот, толкова благотворно проживян сред тях в любвеобилно служене и духовна опека.

Путешествие с караваном было успешным во всех отношениях, оказавшись чрезвычайно интересным эпизодом человеческой жизни Иисуса, ибо в течение этого года он действовал в качестве руководителя, отвечая за вверенные ему грузы и благополучие путешественников, составлявших караванную партию. И он предельно добросовестно, умело и мудро справился со всеми многочисленными обязанностями.

Пътешествието с кервана било успешно във всички отношения, оказвайки се изключително интересен епизод от човешкия живот на Иисус, защото в течение на тази година той действувал в качеството на ръководител, отговаряйки за поверените му товари и благополучието на пътешествениците, съставляващи керванната партия. И той пределно добросъвестно, умело и мъдро се справил със всички многочислени задължения.

Иисус сложил с себя полномочия проводника каравана при возвращении из района Каспия, у озера Урмия, где он пробыл чуть более двух недель. В качестве пассажира, он вернулся с одним из последующих караванов в Дамаск, где владельцы верблюдов упрашивали его остаться у них на службе. Отклонив это предложение, он добрался с караваном до Капернаума, куда прибыл 1 апреля 25 года н. э. Он более не считал своим местожительством Назарет. Капернаум стал местопребыванием Иисуса, Иакова, Марии и Руфи. Однако Иисус навсегда отделился от своей семьи. Находясь в Капернауме, он жил у Зеведеевых.

Иисус свалил от себе си пълномощията на водач на кервана при завръщането от района на Каспийско море, до езерото Урмия, където той прекарал малко повече от две седмици. В качеството на пасажер, той се върнал с един от следващите кервани в Дамаск, където собствениците на камили го помолили да остане при тях на служба. Отклонявайки това предложение, той достигнал с керван до Капернаум, където пристигнал на 1 април 25 година от н.е. Той повече не считал за свое местожителство Назарет. Капернаум станал местопребиваване на Иисус, Иаков, Мария и Руф. Обаче Иисус завинаги се отделил от своето семейство. Намирайки се Капернаум, той живял у Зеведееви.

3. УРМСКИЕ ЛЕКЦИИ

3. УРМСКИ ЛЕКЦИИ

На пути к Каспийскому морю Иисус на несколько дней остановился для отдыха и восстановления сил в древнем персидском городе Урмии, стоявшем на западном берегу озера Урмия. В этом месте, на небольшом расстоянии от берега, находилась группа островов, на крупнейшем из которых стояло большое здание - лекционный амфитеатр, посвященный "духу религии". В действительности, это строение являлось храмом философии религий.

На път към Каспийско море Иисус за няколко дни се установил за почивка и възстановяване на силите в древния персийски град Урмия, намиращ се на западния бряг на езерото Урмия. В това място, на малко разстояние от брега, се намирали група острови, на най-крупния от които стояло голямо здание - лекционен амфитеатър, посветен на "духа на религията". В действителност, тази постройка се явявала храм на философията на религията.

Этот храм религии был построен неким купцом, богатым гражданином Урмии, и его тремя сыновьями. Этого человека звали Кимбойтон, и среди его предков были представители многих народов.

Този храм на религията бил построен от някакъв търговец, богат гражданин на Урмия, и неговите трима синове. Този човек наричали Кимбойтон, и сред неговите предци имало представители на много народи.

Лекции и беседы в этой школе религии начинались ежедневно в 10 часов утра. Послеполуденные занятия начинались в 3 часа, а вечерние дебаты открывались в 8 часов. Кимбойтон, или один из его трех сыновей, всегда председательствовали на этих занятиях, проходивших в форме обучения, беседы или диспута. Основатель этой уникальной школы религии жил и умер, так и не раскрыв своих собственных религиозных взглядов.

Лекциите и беседите в тази школа на религията започвали ежедневно в 10 часа сутринта. Следобедните занятия започвали в 3 часа, а вечерните дебати се откривали в 8 часа. Кимбойтон, или един от неговите трима синове, винаги председателствали на тези занятия, преминаващи във формата на обучение, беседи или диспути. Основателят на тази уникална школа на религията живял и умрял, така и не разкривайки своите собствени религиозни възгледи.

Иисус несколько раз принимал участие в этих дискуссиях, и до того, как он покинул Урмию, Кимбойтон договорился с ним, что на обратном пути он задержится на две недели и прочитает цикл из двадцати четырех лекций о "Братстве людей", а также проведет двенадцать вечерних занятий в форме ответов на вопросы, бесед и диспутов по содержанию его лекций в частности и по теме братства людей вообще.

Иисус няколко пъти вземал участие в тези дискусии, и до тогава, докато той напуснал Урмия, Кимбойтон се договорил с него, че на обратния път той да се задържи две седмици и да прочете цикъл от двадесет и четири лекции за "Братството между хората", а така също да проведе дванадесет вечерни занятия във формата на отговори на въпроси, беседи и диспути по съдържанието на неговите лекции и в частност по темата за братството между хората въобще.

В соответствии с договором, на обратном пути Иисус сделал остановку и прочитал курс этих лекций. Из всех учений Иисуса на Урантии этот курс отличался наибольшей систематичностью и стройностью. Никогда - ни до, ни после этого - он не уделял такого внимания одной теме, как в этих лекциях и беседах о братстве людей. В действительности, темами этих лекций были "Царство Божье" и "Царства людей".

В съответствие с договора, на обратния път Иисус направил спирка и прочел курса от тези лекции. От всички учения на Иисус на Урантия този курс се отличавал с най-голяма систематичност и стройност. Никога - нито преди, нито след това - той не е отделял такова внимание на една тема, както в тези лекции и беседи за братството между хората. В действителност, темите на тези лекции били "Царството Божие" и "Царството на хората".


Страница 1486

Среди преподавателей этого храма религиозной философии были представители более тридцати религий и религиозных культов. Соответствующие религиозные группы выбирали и содержали своих учителей, предоставляя им все необходимые полномочия. В то время в штат преподавателей входило около семидесяти пяти учителей. Они жили в коттеджах, вмещавших примерно по двенадцать человек. Каждое новолуние эти группы заменялись по жребию. Нетерпимость, дух соперничества или что-либо иное, мешающее спокойному управлению общиной, приводили к решительному и безотлагательному увольнению виновного учителя. Он без обиняков освобождался от работы, а его место сразу же занимал ждущий своей очереди преподаватель.

Сред преподавателите на този храм на религиозната философия били представители на повече от тридесет религии и религиозни култове. Съответствуващите религиозни групи избирали и издържали свои учители, предоставяйки им всички необходими пълномощия. В това време в щата на преподавателите влизали около седемдесет и пет учители. Те живели в котеджи, побиращи примерно по дванадесет човека. Всяко новолуние тези групи се сменяли по жребий. Нетърпимостта, духа на съперничеството или нещо друго, пречещо на спокойното управление на общината, привеждали към решителното и без отлагане уволнение на виновния учител. Той без заобикалки се освобождавал от работа, а неговото място веднага заемал чакащия своя ред преподавател.

Эти учители различных религий предпринимали огромные усилия, чтобы показать, сколь схожими были их религии в отношении принципиальных понятий этой и последующей жизни. Для того чтобы стать преподавателем, требовалось признание только одной доктрины: каждый учитель должен был представлять религию, признающую Бога - некоторый тип высшего Божества. Среди преподавателей было пять независимых учителей, не представлявших какую-либо из организованных религий. Именно в качестве такого независимого учителя и предстал перед ними Иисус.

Тези учители от различните религии предприемали огромни усилия, за да покажат, колко сходни били техните религии по отношение на принципните понятия за този и следващия живот. За това за да станат преподаватели, се изисквало признаването само на една доктрина: всеки учител трябвало да представлява религия, признаваща Бога - някакъв тип висше Божество. Сред преподавателите имало пет независими учители, не представляващи каквато и да било от организираните религии. Именно в качеството на такъв независим учител и застанал пред тях Иисус.

[Когда мы, промежуточные создания, впервые подготовили краткое изложение учений Иисуса в Урмии, между серафимами церквей и серафимами прогресса возникло разногласие относительно целесообразности включения этих учений в Урантийское Откровение. Условия, господствующие в двадцатом веке как в религии, так и в формах правления людей, настолько отличаются от тех, которые преобладали в эпоху Иисуса, что оказалось действительно трудным адаптировать доктрины Учителя в Урмии к проблемам царства Божьего и царств людей в той их форме, в которой эти общемировые функции существуют в двадцатом веке. Мы так и не смогли сформулировать ни одного положения из доктрин Учителя, которое удовлетворяло бы обе группы серафимов планетарного правительства. Наконец, Мелхиседек - председатель комиссии богооткровения - назначил комиссию из трех членов нашей категории для изложения нашего взгляда на урмские учения Христа, видоизмененные применительно к религиозным и политическим условиям Урантии двадцатого века. В соответствии с этим, мы - три вторичных промежуточных создания - подготовили адаптированный вариант учений Иисуса, перефразировав его высказывания так, как, по нашему мнению, они могли бы выглядеть с учетом современных условий. И теперь мы предлагаем эти положения в редакции Мелхиседека - председателя комиссии богооткровения.]

[Когато ние, промеждутъчните създания, за първи път подготвихме кратко изложение на ученията на Иисус в Урмия, между серафимите от църквата и серафимите на прогреса възникнало разногласие относно целесъобразността на включването на тези учения в Урантийското Откровение. Условията, господстващи в двадесети век както в религията, така и във формите на управление на хората, до толкова се отличават от тези, които преобладавали в епохата на Иисус, че се оказало действително трудно да се адаптират доктрините на Учителя в Урмия към проблемите на царството Божие и царството на хората в тази тяхна форма, в която тези общо световни функции съществуват в двадесети век. Ние и така не можахме да формулираме нито едно от положенията в доктрината на Учителя, което да би удовлетворявало двете групи серафими в планетарното правителство. Най-накрая, Мелхиседекът - председателят на комисията по богооткровенията - назначи комисия от трима члена от нашата категория за излагане на нашия възглед за урмските учения на Христа, видоизменени за прилагане към религиозните и политически условия на Урантия в двадесети век. В съответствие с това, ние - трите вторични промеждутъчни създания - подготвихме адаптиран вариант на ученията на Иисус, перифразирайки неговите изказвания така, както, по наше мнение, те биха могли да изглеждат с отчитане на съвременните условия. И сега ние предлагаме тези положения в редакцията на Мелхиседека - председателя на комисията по богооткровенията.]

4. СУВЕРЕННОСТЬ - БОЖЕСТВЕННАЯ И ЧЕЛОВЕЧЕСКАЯ

4. СУВЕРЕННОСТ - БОЖЕСТВЕНА И ЧОВЕШКА

Братство людей основано на отцовстве Бога. Божья семья образуется из Божьей любви - Бог есть любовь. Бог-Отец божественно любит своих детей, каждого из них.

Братството между хората е основано на бащинството на Бога. Божието семейство се образува от Божията любов - Бог е любов. Бог-Отец божествено обича своите деца, всяко едно от тях.

Царство небесное, божественная форма управления, основано на факте божественной суверенности - Бог есть дух. Поскольку Бог есть дух, его царство духовно. Царство небесное не является ни материальным, ни только интеллектуальным; оно есть духовная взаимосвязь между Богом и человеком.

Царството небесно, божествената форма на управление, е основано на факта за божествената суверенност - Бог е дух. Доколкото Бог е дух, неговото царство е духовно. Царството небесно не се явява нито материално, нито само интелектуално; то е духовната взаимовръзка между Бога и човека.

Если различные религии признат духовную суверенность Бога-Отца, то все эти религии пребывают в мире. Только тогда, когда одна религия заявляет, что она в чём-то превосходит все остальные и обладает исключительной властью над ними, такая религия становится нетерпимой по отношению к другим религиям или смеет преследовать иноверцев.

Ако различните религии признават духовната суверенност на Бог-Отец, то всички тези религии пребивават в света. Само тогава, когато една религия заявява, че тя в нещо превъзхожда всички останали и притежава изключителна власт над тях, такава религия става нетърпима по отношение към другите религии или смее да преследва друговерците.


Страница 1487

Религиозный мир - братство - невозможен до тех пор, пока все религии не захотят сложить с себя всю церковную власть и полностью отказаться от какой-либо идеи духовной суверенности. Только Бог является духовным сувереном.

Религиозният свят - братството - е невъзможен до тогава, докато всички религии не поискат да свалят от себе си цялата църковна власт и напълно да се откажат от каквато и да било духовна суверенност. Само Бог се явява духовно суверен.

У вас не будет равенства религий (религиозной свободы), и религиозные войны будут продолжаться до тех пор, пока все религии не согласятся передать всю религиозную суверенность на некоторый сверхчеловеческий уровень - самому Богу.

У вас няма да има равенство между религиите (религиозна свобода), и религиозните войни ще продължават до този момент, докато всички религии не се съгласят да предадат цялата религиозна суверенност на някакво свръхчовешко ниво - на самия Бог.

Царство небесное в сердцах людей создаст религиозное единство (необязательно единообразие), ибо любая и все религиозные группы, состоящие из таких верующих, будут свободны от каких-либо атрибутов церковной власти - религиозной суверенности.

Царството небесно в сърцата на хората създава религиозно единство (не задължително еднообразие), защото всяка и всички религиозни групи, състоящи се от такива вярващи, ще бъдат свободни от каквито и да било атрибути на църковната власт - религиозната суверенност.

Бог есть дух, и Бог дает частицу своего духа для вселения в сердце человека. В духовном отношении все люди равны. Царство небесное не знает каст, классов, социальных уровней и экономических групп. Вы все - братья.

Бог е дух, и Бог дава частица от своя дух за вселяване в сърцето на човека. В духовно отношение всички хора са равни. Царството небесно не познава кастите, класите, социалните нива и икономическите групи. Вие всички - сте братя.

Однако, как только вы забудете о духовной суверенности Бога-Отца, одна из религий заявит о своем превосходстве над другими. И тогда, вместо мира на земле и доброй воли среди людей, начнутся раздоры, взаимные обвинения и даже религиозные войны - во всяком случае, войны среди религиозных людей.

Обаче, когато едва само вие забравите за духовната суверенност на Бог- Отец, една от религиите ще заяви за своето превъзходство над другите. И тогава, вместо мир на земята и добра воля сред хората, ще се започната раздори, взаимни обвинения и даже религиозни войни - във всеки случай, война сред религиозните хора.

Если обладающие свободной волей и считающие себя равными существа не приходят к взаимному признанию того, что они подчиняются некоторому сверхвладычеству - некоторой власти, которая над ними и превыше их, - то рано или поздно они поддаются соблазну испытать свою собственную способность обрести могущество и власть над другими людьми и группами людей. Принцип равенства обеспечивает мир только в том случае, когда существует взаимное признание некоторого сверхуправляющего влияния или сверхвладычества.

Ако притежаващите свободна воля и считащи себе си за равни същества не достигнат към взаимно признание на това, че те се подчиняват на някакво свръх водачество - някаква власт, която е над тях и превишаваща ги, то рано или късно те ще се поддадат на съблазънта да изпитат собствената способност да придобият могъщество и власт над другите хора и групи. Принципът на равенството обезпечава мира само в този случай, когато съществува взаимно признание на някакво свръх управляващо влияние или свръх владичество.

Религиозные деятели Урмии жили в относительном мире и спокойствии благодаря полному отказу от всех своих представлений о религиозной суверенности. В духовном отношении все они верили в полновластного Бога. В социальном отношении высшая и неоспоримая власть находилась в руках их главы - Кимбойтона. Они хорошо знали, что произойдет с любым учителем, который позволит себе помыкать своими коллегами. Устойчивый религиозный мир наступит на Урантии только тогда, когда все религиозные группы добровольно откажутся от всех своих представлений о божественном покровительстве, богоизбранности и религиозной суверенности. Только тогда, когда высшим станет Бог-Отец, люди станут религиозными братьями и будут жить в религиозном мире на земле.

Религиозните деятели в Урмия живели в относителен мир и спокойствие благодарение на отказа от всички свои представи за религиозна суверенност. В духовна отношение всички те вярвали в пълновластния Бог. В социално отношение висшата и неоспорима власт се намирала в ръцете на техния глава - Кимбойтон. Те добре знаели, какво ще се случи с всеки учител, който позволи на себе си да разтакава своите колеги. Устойчивият религиозен мир ще настъпи на Урантия само тогава, когато всички религиозни групи доброволно се откажат от всички свои представи за божествено покровителство, богоизбраност и религиозна суверенност. Само тогава, когато най-висш стане Бог-Отец, хората ще станат религиозни братя и ще живеят в религиозен мир на земята.

5. ПОЛИТИЧЕСКАЯ СУВЕРЕННОСТЬ

5. ПОЛИТИЧЕСКА СУВЕРЕННОСТ

[В то время как доктрины Учителя относительно суверенности Бога являются истиной - хотя и осложненной последующим появлением среди мировых религий религии, рассказывающей о нем, - его концепции политической суверенности чрезвычайно усложнены политической эволюцией государства за последние девятнадцать с лишним столетий. Во времена Иисуса в мире существовали только две великие мировые державы - Римская империя на Западе и империя династии Хань на Востоке, отделенные обширным пространством - Парфянским царством и другими государствами каспийского и туркестанского регионов. Поэтому в следующем повествовании мы в большей степени отошли от содержания доктрин Учителя в Урмии, касавшихся политической суверенности, одновременно пытаясь показать значение таких учений в той мере, в какой они применимы к специфически критическому этапу в эволюции политической суверенности в двадцатом веке после Христа.]

[В това време когато доктрините на Учителят относно суверенността на Бога се явяват истина - макар и усложнена от последващото появяване сред световните религии на религия, разказваща за него, - за неговите концепции за политическа суверенност изключително са усложнени от политическата еволюция на държавата за последните деветнадесет и малко столетия. По времето на Иисус в света са съществували само две велики световни държави - Римската империя на Запад и империята на династията Хан на Изток, отделени от обширно пространство - Парфянското царство и други държави от каспийския и туркестански региони. Поради това в следващото повествувание ние в голяма степен сме се отделили от съдържанието на доктрините на Учителя в Урмия, отнасящи се до политическата суверенност, едновременно опитвайки се да покажем значението на такива учения в този степен, в каквато те са приложими към специфично критичния етап в еволюцията на политическата суверенност в двадесети век след Христа. ]

Войны на Урантии не прекратятся до тех пор, пока нации будут цепляться за призрачные представления о неограниченной национальной суверенности. В

Войните на Урантия няма да се прекратят до този момент, докато нациите се вкопчват в призрачните представи за неограничената национална суверенност. В


Страница 1488

обитаемом мире существует только два уровня относительной суверенности: свободная духовная воля смертного индивидуума и совокупная суверенность человечества в целом. Между уровнем смертного индивидуума и уровнем всего человечества любые объединения и ассоциации являются относительными, преходящими, имеющими ценность только в той мере, в какой они способствуют благополучию, процветанию и прогрессу индивидуума и планетарного целого - человека и человечества.

обитаемият свят съществуват само две нива на относителна суверенност: свободната духовна воля на смъртния индивид и съвкупната суверенност на човечеството като цяло. Между нивото на смъртния индивид и нивото на цялото човечество всички обединения и асоциации се явяват относителни, преходни, имащи ценност в тази степен, в която те се способстват благополучието, процъфтяването и прогреса на индивида и планетарното цяло - човека и човечеството.

Религиозные учители должны всегда помнить, что духовная суверенность Бога превыше всех промежуточных и переходных уровней лояльности. Когда-нибудь гражданские правители поймут, что Всевышние правят над царствами людей.

Религиозните учители трябва винаги да помнят, че духовната суверенност на Бога е по-високо от всички промеждутъчни преходни нива на лоялност. Някога, когато и да е гражданските управители, ще разберат, че Всевишните управляват над царствата на хората.

Это правление Всевышних над царствами людей осуществляется не для того, чтобы облагодетельствовать какую-то предпочтительную группу смертных. Не существует такого понятия, как "избранный народ". Правление Всевышних - верховных управляющих политической эволюцией - есть правление, рассчитанное на принесение наибольшей пользы наибольшему числу всех людей и в течение наиболее длительного времени.

Това управление на Всевишните над царствата на хората се осъществява не за това, че да се облагодетелствува някоя предпочитана група смъртни. Не съществува такова понятие, като "избран народ". Управлението на Всевишните - върховните управляващи политическата еволюция - е управление, разчетено за принасяне на най-голяма полза на най-голямо число от всички хора и в течение на най-дълго време.

Суверенность есть власть, и она растет за счет организации. Этот рост организованности политической власти является благим и нужным явлением, ибо в своей тенденции он стремится охватить всё более широкие части всего человечества. Однако, на каждой промежуточной стадии то же самое развитие политических организаций создает проблемы между изначальной и естественной организацией политической власти - семьей - и окончательным завершением политического развития - управлением всем человечеством, с участием всего человечества и для всего человечества.

Суверенността е власт, и тя расте за сметка на организацията. Този ръст на организираността в политическата власт се явява благо и нужно явление, защото в своята тенденция той се стреми да обхване все по-широки части от цялото човечество. Обаче на всеки промеждутъчен стадий това същото развитие на политическите организации създава проблеми между изначалната и естествена организация на политическата власт - семейството - и окончателното завършване на политическото развитие - управлението на цялото човечество, с участието на цялото човечество и за цялото човечество.

Начиная с власти родителей в семейной группе, политическая суверенность формируется за счет организации по мере того, как с†мьи сливаются в единокровные кланы, которые, в силу различных причин, объединяются в племена - надъединокровные политические группы. А затем, за счет торговли, общения и завоеваний, племена объединяются в нацию, в то время как сами нации иногда объединяются империей.

Започвайки с властта на родителите в семейната група, политическата суверенност се формира за сметка на организацията по степента, как с†мействата се сливат н еднокръвни кланове, които, по сила на различни причини, се обединяват в племена - не еднокръвни политически групи. А след това, за сметка на търговията, общуването и завоеванията, племената се обединяват в нация, в това време когато самите нации понякога се обединяват в империя.

По мере того, как суверенность переходит от меньших групп к большим, войны становятся более редкими, то есть сокращаются военные конфликты между малыми народами. Однако опасность возникновения крупных войн возрастает в процессе разрастания суверенных государств. Вскоре, когда весь мир будет исследован и заселен, когда в нем останется несколько сильных и могущественных наций, когда у этих великих и якобы суверенных государств появятся общие границы, когда их будут разделять только океаны, - тогда возникнут все условия для больших войн, всемирных конфликтов. Сосуществование так называемых суверенных государств не может не порождать конфликты и не приводить к войнам.

По степента на това, как суверенността преминава от малките групи към големите, войните стават по-редки, тоест съкращават се военните конфликти между малките народи. Обаче опасността от възникването на крупни войни нараства в процеса на разрастване на суверенните държави. Скоро, когато целият свят бъде изследван и заселен, когато в него останат няколко силни и могъщи нации, когато у тези велики и сякаш суверенни държави се появят общи граници, когато тях ги разделят само океаните, - тогава ще възникнат всички условия за големи войни, световни конфликти. Съсъществуването на така наречените суверенни държави не може да не поражда конфликти и да не привежда към войни.

Трудность эволюции политической суверенности от уровня семьи до уровня всего человечества заключается в том сопротивлении, которое оказывает инерция, проявляющаяся на всех промежуточных уровнях. С†мьи порой бросали вызов своим кланам, а действия кланов и племен зачастую бывали губительными для территориального государства. То, что является опорой на предыдущих этапах развития политической организации, всегда служит (и всегда служило) помехой и препятствием для каждого нового, поступательного развития политической суверенности. И так происходит потому, что однажды мобилизованная человеческая приверженность плохо поддается изменению. Та же лояльность, которая делает возможной эволюцию племени, затрудняет эволюцию сверхплемени - территориального государства. И та же лояльность (патриотизм), благодаря которой возможна эволюция территориального государства, чрезвычайно усложняет эволюционное развитие правительства всего человечества.

Трудността в еволюцията на политическата суверенност от нивото на семейството до нивото на цялото човечество се заключава в това съпротивление, което оказва инерцията, проявяваща се на всички промеждутъчни нива. С†мействата понякога са отправяли призив към своите кланове, а действията на клановете и племената често пъти са били пагубни за териториалната държава. Това, което се явява опора на предходните етапи в развитието на политическата организация, винаги служи (и винаги е служело) за пречка и препятствие за всяко ново, постъпателно развитие на политическата суверенност. И така се случва поради това, че веднъж мобилизирана човешката привързаност лошо се поддава на изменение. Тази същата лоялност, която прави възможно еволюцията на племето, затруднява еволюцията на свръх племето - териториалната държава. И тази същата лоялност (патриотизъм), благодарение на който е възможна еволюцията на териториалната държава, черезвичайно усложнява еволюционното развитие на правителството на цялото човечество.

Политическая суверенность создается из отказа от самоопределения - сначала индивидуума в пределах семьи, затем - семей и кланов по отношению к племени и более крупным группам. В целом, эта постепенная передача самоопределения от

Политическата суверенност се създава от отказа от самоопределение - от начало на индивида в пределите на семейството, след това - на семейството и клановете по отношение към племето и по-крупните групи. Като цяло, това постепенно предаване на самоопределението от


Страница 1489

меньших групп к всё более крупным политическим организациям протекала на Востоке с неослабевающей силой со времени появления династий Мин и Моголов. На Западе этот процесс продолжался более тысячелетия, вплоть до окончания мировой войны, когда злополучное ретроградное движение на время нарушило эту нормальную тенденцию, возродив исчезнувшую политическую суверенность многочисленных малых групп в Европе.

малките групи към все по-крупните политически организации е протекла на Изток с неотслабваща сила от времето на появяването на династиите Мин и Монголите. На Запад този процес се продължава повече от хилядолетие, чак до свършването на световната война, когато злополучното ретроградно движение на времето е нарушило тази нормална тенденция, възраждайки изчезналата политическа суверенност на многочислените малки групи в Европа.

Прочный мир воцарится на Урантии только тогда, когда так называемые суверенные государства осознанно передадут всю свою суверенную власть братству людей - всемирному правительству. Интернационализм - лиги наций - никогда не сможет дать человечеству прочного мира. Всемирные союзы наций смогут успешно предупреждать локальные войны и удовлетворительно контролировать малые государства, но они не предотвратят мировых войн, как не смогут они контролировать три, четыре или пять сильнейших правительств. В случае настоящего конфликта, одна из этих мировых держав выйдет из Лиги Наций и объявит войну. Невозможно избежать войн до тех пор, пока нации заражены обманчивым вирусом государственной суверенности. Интернационализм является шагом в правильном направлении. Международные полицейские силы смогут предотвратить многие малые войны, однако они будут неэффективными для предотвращения крупных войн - конфликтов между великими военными державами земли.

Устойчивият мир ще се възцари на Урантия само тогава, когато така наречените суверенни държави осъзнато ще предадат цялата своя суверенна власт на братството на хората - световното правителство. Интернационализмът - лигата на нациите - никога няма да може да даде на човечеството устойчив мир. Световните съюзи на нациите ще могат успешно да предотвратяват локалните войни и удовлетворително да контролират малките държави, но те няма да предотвратят световните войни, както и няма да могат те да контролират три, четири или пет силни правителства. В случай на истински конфликт, една от тези световни държави ще излезе от Лигата на Нациите и ще обяви война. Невъзможно е да се избегнат войните до този момент, докато нациите са заразени от измамния вирус на държавната суверенност. Интернационализмът се явява крачка в правилното направление. Международните полицейски сили ще могат да предотвратят много малки войни, обаче те ще бъдат неефективни за предотвратяването на крупните войни - конфликтите между великите военни държави на земята.

По мере сокращения числа действительно суверенных наций (великих держав), увеличивается как возможность, так и потребность во всемирном правительстве. Когда в мире остается лишь несколько действительно суверенных (великих) держав, то они должны либо вступить в смертельную борьбу за государственное (имперское) превосходство, либо - за счет добровольной передачи некоторых прерогатив суверенности - создать принципиальное ядро сверхгосударственной державы, которая послужит началом реальной суверенности всего человечества.

По степента на съкращаване числото на действително суверенните нации (велики държави), се увеличава както възможността, така и потребността от световно правителство. Когато в света останат едва няколко действително суверенни (велики) държави, те трябва или да встъпят в смъртна борба за държавно (имперско) превъзходство, или - за сметка на доброволното предаване на някои прерогативи на суверенността - да създадат принципно ядро свръх държавна държава, която да послужи като начало на реалната суверенност на цялото човечество.

Мир придет на Урантию только после того, как так называемые суверенные государства передадут право вед†ния военных действий представительному правительству всего человечества. Политическая суверенность присуща народам мира. Когда все народы Урантии создадут мировое правительство, у них будет право и возможность сделать такое правительство СУВЕРЕННЫМ; и только тогда, когда такая представительная, или демократическая мировая держава будет контролировать все сухопутные, воздушные и морские силы, смогут возобладать мир на земле и добрая воля среди людей.

Мирът ще дойде на Урантия едва след това, когато така наречените суверенни държави предадат правото на ръковод†не на военните действия на представително правителство на цялото човечество. Политическата суверенност е присъща за народите от света. Когато всички народи на Урантия създадат световно правителство, у тях ще има правото и възможността да направят такова правителство СУВЕРЕННО; и само тогава, когато такава представителна, или демократична световна държава ще контролира всички сухопътни, въздушни и морски сили, ще може да установи трайно мира на земята и добрата воля сред хората.

Воспользуемся важным примером девятнадцатого и двадцатого веков: сорок восемь штатов Американской Федерации уже давно живут в мире. Они более не ведут междоусобных войн. Они передали свою суверенность федеральному правительству и, используя для решения конфликтов третейский суд, отказались от любых притязаний на иллюзорное самоопределение. Хотя каждый штат решает свои внутренние дела, он не связан с внешними сношениями, тарифами, иммиграцией, военными делами или торговлей между штатами. Не занимаются отдельные штаты и вопросами гражданства. Сорок восемь штатов страдают от разрушительных последствий войны только тогда, когда возникает угроза суверенности федерального государства.

Ще се възползуваме от важен пример от деветнадесети и двадесети векове: четиридесет и осемте щата на Американската Федерация вече отдавна съществуват в света. Те повече не водят междуособни войни. Те са предали своята суверенност на федералното правителство и използуват за решаване на конфликтите третейския съд, отказали са се от всякакви претенции за илюзорно самоопределение. Макар всеки щат да решава своите вътрешни дела, той не е свързан с външни връзки, тарифи, имиграция, военни дела или търговия между щатите. Не се занимават отделните щати и с въпроси за гражданството. Четиридесет и осемте щата страдат от разрушителните последствия на война само тогава, когато възникне заплаха за суверенността на федералното правителство.

Отказавшись от однотипных заблуждений - суверенности и самоопределения - сорок восемь штатов сохраняют мир между штатами и покой в отношениях между ними. Так и нации Урантии начнут обретать мир, когда они добровольно передадут свой суверенитет всемирному правительству - суверенности братства людей. В таком мире малые нации будут столь же могущественными, сколь и великие - подобно тому, как маленький штат Род-Айленд представлен двумя сенаторами в американском конгрессе, так же как густонаселенный штат Нью-Йорк или крупный штат Техас.

Отказвайки се от еднотипните заблуждения - суверенността и самоопределението - четиридесет и осемте щата запазват мира между щатите и покоя в отношенията между тях. Така и нациите на Урантия ще започнат да придобиват мира, когато те доброволно предадат своя суверенитет на световното правителство - суверенността на братството между хората. В такъв свят малките нации ще бъдат също толкова могъщи, колкото и великите подобно на това, както малкия щат Род-Айлънд е представен от двама сенатори в американския конгрес, така също както гъсто населеният щат Ню-Йорк или крупният щат Тексас.


Страница 1490

Ограниченная (местная) суверенность этих сорока восьми штатов была создана людьми и для людей. Федеральная (государственная) суверенность Американской Федерации была создана тринадцатью первыми штатами для их собственной пользы и для пользы людей. Когда-нибудь сверхгосударственная суверенность планетарного правительства всего человечества будет также создана нациями для их собственной пользы и для пользы всех людей.

Ограничената (местна) суверенност на тези четиридесет и осем щата е била създадена от хората и за хората. Федералната (държавната) суверенност на Американската Федерация е била създадена то тридесет и един щати за тяхна собствена полза и за полза на хората. Някога, когато и да било свръх държавната суверенност на планетарното правителство на цялото човечество ще бъде така също създадена от нациите за тяхна собствена полза и за полза на всички хора.

Граждане не рождаются для того, чтобы приносить пользу правительствам; правительства суть организации, которые создаются и предназначаются для пользы людей. Эволюция политической суверенности завершается только с появлением управления, обеспечивающего суверенность всех людей. Все остальные виды суверенности являются относительными по своей ценности, промежуточными по своему значению и подчиненными по своему статусу.

Гражданите не се раждат за това, че да принасят полза на правителствата; правителствата са в същност организации, които се създават и предназначават за полза на хората. Еволюцията на политическата суверенност се завършва едва само с появяването на управление, обезпечаващо суверенността на всички хора. Всички останали видове суверенност се явяват относителни по своята ценност, промеждутъчни по своето значение и подчинени по своя статус.

С развитием научного прогресса войны будут становиться всё более и более разрушительными, пока они не поставят под угрозу само существование человеческого рода. Сколько мировых войн должно вспыхнуть, сколько лиг наций должно пасть, прежде чем люди будут готовы создать правительство для всего человечества, вкусить благо прочного мира и прийти к процветанию, основанному на доброй воле среди людей всего мира?

С развитието на научния прогрес войните ще стават все повече и по-разрушителни, докато те не поставят под заплаха самото съществуване на човешкия род. Колко световни войни трябва да избухнат, колко лиги на нациите трябва да паднат, преди хората да бъдат готови да създадат правителство на цялото човечество, да вкусят благото на устойчивия мир и да дойдат към процъфтяването, основано на добрата воля сред хората от целия свят?

6. ЗАКОН, СВОБОДА И СУВЕРЕННОСТЬ

6.ЗАКОН, СВОБОДА И СУВЕРЕННОСТ

Если один человек стремится к независимости - свободе, - то он должен помнить, что к той же свободе стремятся и все остальные люди. Группы таких свободолюбивых смертных не могут жить вместе в мире, не подчиняясь таким законам, правилам и предписаниям, которые предоставляют каждому человеку одинаковую степень свободы, одновременно с этим гарантируя равную степень свободы для всех его собратьев. Если один человек станет абсолютно свободным, то это значит, что другой должен стать абсолютным рабом. Относительность свободы действительна в социальном, экономическом и политическом отношениях. Свобода есть дар цивилизации, который возможен благодаря действию ЗАКОНА.

Ако един човек се стреми към независимост - свобода, - то той е длъжен да помни, че към такава същата свобода се стремят и всички останали хора. Групите от такива свободолюбиви смъртни не могат да живеят заедно в света, не подчинявайки се на такива закони, правила и предписания, които предоставят на всеки човек еднаква степен на свобода, едновременно с това гарантирайки равна степен на свобода за всички негови събратя. Ако един човек остане абсолютно свободен, това означава, че друг е длъжен да стане абсолютен роб. Относителността на свободата е действителна в социално, икономическо и политическо отношения. Свободата е дар на цивилизацията, който е възможен благодарение действието на ЗАКОНА.

Религия создает духовные условия для претворения братства людей, однако для разрешения социальных, экономических и политических проблем, связанных с достижением такой цели, - человеческого счастья и эффективности, - потребуется общемировое правительство.

Религията създава духовните условия за претворяване братството между хората, обаче за разрешаване на социалните, икономическите и политически проблеми, свързани с достигането на такава цел, - човешкото щастие и ефективност, ще е необходимо световно правителство.

До тех пор, пока политическая суверенность в этом мире поделена группой наций-государств и несправедливо удерживается ими, войны и слухи о войнах сохранятся - одна нация будет идти войной на другую. Англия, Шотландия и Уэльс всегда враждовали, пока не отказались от суверенности, передав ее Соединенному Королевству.

До тогава, докато политическата суверенност в този свят е поделена между група нации-държави и несправедливо се задържа от тях, войните и слуховете за войни се запазват - една нация ще отива към война с друга. Англия, Шотландия и Уелс винаги са враждували, докато не са се отказали от суверенността, предавайки я на Обединеното Кралство.

Очередная мировая война заставит так называемые суверенные государства сформировать федерацию, которая станет механизмом для предупреждения малых войн - войн между малыми нациями. Однако глобальные войны будут продолжаться до тех пор, пока не будет создано мировое правительство. Только глобальная суверенность сможет предотвратить глобальные войны - ничто иное.

Поредната световна война ще застави така наречените суверенни държави да формират федерация, която да стане механизъм за предупреждаване за малки войни - войните между малките нации. Обаче глобалните войни ще продължават до този момент, докато не бъде създадено световно правителство. Само глобалната суверенност ще може да предотврати глобалните войни - нищо друго.

Сорок восемь американских свободных штатов живут вместе в мире. Среди граждан этих сорока восьми штатов есть представители всех национальностей и рас, которые живут в вечно воюющих государствах Европы. Эти американцы представляют почти все существующие в мире религии, религиозные секты и культы, и несмотря на это, здесь, в Северной Америке, они мирно уживаются друг с другом. И всё это стало возможным благодаря тому, что эти сорок восемь штатов отказались от своей суверенности и каких-либо притязаний на мнимое право самоопределения.

Четиридесет и осемте американски свободни щата живеят заедно в мир. Сред гражданите на тези четиридесет и осем щата има представители на всички националности и раси, които живеят във вечно воюващите държави от Европа. Тези американци представляват почти всички съществуващи в света религии, религиозни култове и секти, независимо от това, тук, в Северна Америка, те мирно привикват да живеят един с друг. И всичко това е станало възможно благодарение на това, че тези четиридесет и осем щата са се отказали от своята суверенност и каквито и да било претенции за мнимото право на самоопределение.

Дело не в вооружении или разоружении. Не связаны с проблемой сохранения мира во всём мире и вопросы обязательного призыва или вольного найма на военную

Делото не е във въоръжаването или разоръжаването. Не са свързани с проблема за запазване на мира в целия свят и въпросите за задължителния призив или доброволното наемане на военна


Страница 1491

службу. Если у сильных наций отобрать все виды современной военной техники и все виды взрывчатых веществ, они будут драться при помощи кулаков, камней и палок. И так будет продолжаться до тех пор, пока они будут цепляться за свои заблуждения - представление о том, что национальная суверенность является их божественным правом.

служба. Ако у силните нации се махнат всички видове съвременна военна техника и всички видове взривни вещества, те ще се бият с помощта на юмруци, камъни и тояги. И така ще продължава до този момент, докато те се вкопчват в своите заблуждения - представата за това, че националната суверенност се явява тяхно божествено право.

Не война является тяжелым и страшным заболеванием человека; война - это симптом, следствие. Настоящим заболеванием является вирус национальной суверенности.

Не войната се явява тежко и страшно заболяване на човека; войната - това симптом, следствие. Истинското заболяване се явява вирусът на националната суверенност.

Урантийские нации никогда не обладали настоящей суверенностью - такой, которая могла бы стать защитой от разрушительного, опустошающего действия мировых войн. Создавая глобальное общечеловеческое правительство, государства не столько отказываются от своей суверенности, сколько создают реальную, настоящую и прочную общемировую суверенность, которая сможет стать их всесторонней защитой от любых войн. Местные вопросы будут решаться местными правительствами; национальные дела - национальными правительствами; межнациональные отношения будут находиться в в†дении мирового правительства.

Урантийските нации никога не са притежавали истинска суверенност - такава, която би могла да стане защита от разрушителното, опустошаващо действие но световните войни. Създавайки глобално общочовешко правителство, държавите не само се отказват от своята суверенност, колкото създават реално, истинска и устойчива световна суверенност, която ще може да стане тяхна всестранна защита от всякакви войни. Местните въпроси ще се решават от местни правителства; националните дела - от национални правителства; между националните отношения ще се намират под ръков†дството на световно правителство.

Мир во всём мире невозможно поддерживать с помощью договоров, дипломатии, международной политики, союзов, баланса сил или любых других паллиативных перетасовок национальной суверенности. Мировой закон должен создаваться и осуществляться мировым правительством, выражающим суверенность всего человечества.

Мирът в целият свят е невъзможно да се поддържа с помощта на договори, дипломация, международна политика, съюзи, баланс на силите или всякакви палиативни размествания в националната суверенност. Световният закон трябва да се създава и осъществява от световното правителство, изразяващо суверенността на цялото човечество.

При всемирном правительстве индивидуум будет обладать значительно большей свободой. Налогообложение, предписания и контроль, которым подвергаются сегодня граждане великих держав, отличаются едва ли не деспотичностью. Многие из нынешних посягательств на индивидуальные свободы исчезнут, когда национальные правительства будут готовы доверить свою суверенность в области международных отношений общемировому правительству.

При всемирното правителство индивида ще притежава значително по-голяма свобода. Данъчното облагане, предписанията и контрола, на който се подлагат днес гражданите на великите държави, се отличава едва ли не с деспотичност. Много от днешните посегателства върху индивидуалните свободи ще изчезнат, когато националните правителства ще бъдат готови да доверят своята суверенност в областта на международните отношения на световно правителство.

При общемировом правительстве национальные группы действительно получат возможность претворять в жизнь и пользоваться личными свободами, присущими подлинной демократии. Софизму самоопределения придет конец. С глобальным регулированием финансов и торговли настанет новая эра всеобщего мира. Вскоре сможет появиться общемировой язык, и забрезжит надежда на появление общемировой религии - или религий с общемировым подходом.

При световното правителство националните групи действително получават възможност да претворяват в живота и да се ползуват от личните свободи, присъщи за истинската демокрация. Софизмът на самоопределението ще дойде към своя край. С глобалното регулиране на финансите и търговията ще настане нова ера за всеобщия мир. Скоро ще може да се появи световен език, и ще заблещука надеждата за появяване на световна религия - или религия с общо световен подход.

Коллективная безопасность принесет мир только тогда, когда под коллективом будет пониматься всё человечество.

Колективната безопасност ще донесе мир едва тогава, когато под колектив ще се разбира цялото човечество.

Политическая власть представительного правительства всего человечества обеспечит прочный мир на земле, а духовное братство навсегда станет гарантией доброй воли между людьми. И иного пути для достижения мира на земле и доброй воли между людьми не существует.

Политическата власт на представителното правителство на цялото човечество ще обезпечи устойчив мир на земята, а духовното братство завинаги ще стане гарант за добрата воля между хората. И друг път за достигане на мир на земята и добра воля между хората не съществува.

***

После смерти Кимбойтона его сыновья столкнулись с огромными трудностями в попытках сохранить мир среди учителей. Последствия учений Иисуса были бы намного значительней, если бы христианские учители, появившиеся позднее среди лекторов Урмии, проявили большую мудрость и терпимость.

***

След смъртта на Кимбойтон неговите синове се сблъскали с огромни трудности в опитите да запазят мира сред учителите. Последствията от ученията на Иисус биха били много по-значителни, ако християнските учители, появили се по-късно сред лекторите от Урмия, бяха проявили голяма мъдрост и търпимост.

Старший сын Кимбойтона обратился за помощью в Филадельфию, к Абнеру, однако его выбор учителей был крайне неудачным. Эти люди оказались непреклонными, неспособными идти на компромиссы и стремились сделать свою религию господствующей над другими учениями. Они так и не догадались о том, что часто упоминаемые лекции проводника каравана были прочитаны самим Иисусом.

Старшият син на Кимбойтон се обърнал за помощ във Филаделфия, към Абнер, обаче неговия избор на учители, бил крайно неуспешен. Тези хора се оказали непреклонни, неспособни да отидат на компромиси и се стремели да направят своята религия господстваща над другите учения. Обаче така и не се досетили за това, че често споменаваните лекции на водача на кервана били почетени от самия Иисус.

Так как столкновения среди преподавателей только усиливались, трое братьев прекратили свою финансовую поддержку, и через пять лет школа была закрыта.

Тъй като стълкновенията сред преподавателите само се усилвали, тримата братя прекратили своята финансова поддръжка, и след пет години школата била закрита.


Страница 1492

Позднее она открылась в качестве митраистского храма и в конце концов сгорела дотла при отправлении одного из их разнузданных ритуалов.

По-късно тя се отворила в качеството на митраистки храм и в края на краищата изгоряла при изпращането на един от техните разюздани ритуали.

7. ТРИДЦАТЬ ПЕРВЫЙ ГОД (25 ГОД Н. Э.)

7. ТРИДЕСЕТ И ПЪРВАТА ГОДИНА (25 ГОДИНА ОТ Н.Е.)

Когда Иисус вернулся из путешествия к Каспийскому морю, он знал, что его странствия подходят к концу. Он предпринял последнее путешествие за пределы Палестины - в Сирию. После короткой остановки в Капернауме, он отправился на несколько дней в Назарет. В середине апреля он вышел из Назарета в Тир. Оттуда он продолжил путь на север, задержавшись на несколько дней в Сидоне, однако местом его назначения была Антиохия.

Когато Иисус се завърнал от пътешествието към Каспийско море, той знаел, че неговите странствувания отиват към своя край. Той предприел последното пътешествие зад пределите на Палестина - в Сирия. След кратко спиране в Капернаум, той се отправил за няколко дни в Назарет. В средата на април той излязъл от Назарет в Тир. От тук той продължил пътя на север, задържайки се за няколко дни в Сидон, обаче мястото на неговото назначение била Антиохия.

Этот год стал временем странствий Иисуса по Палестине и Сирии. В течение этого времени, проведенного в путешествиях, в разных частях страны его знали под различными именами: назаретский плотник, капернаумский корабел, дамасский книжник и александрийский учитель.

Тази година станала време за странствуванията на Иисус по Палестина и Сирия. В течение на това време, проведено в пътешествия, в различни части на страната него го знаели под различни имена:назаретския дърводелец, капернаумския строител на лодки, дамаския книжник и александрийския учител.

В Антиохии Сын Человеческий пробыл более двух месяцев, в течение которых он работал, наблюдал, исследовал, беседовал, помогал и одновременно с этим изучал, как человек живет, как он думает, чувствует и реагирует на окружающую среду. В течение трех недель он занимался изготовлением палаток. Он задержался в Антиохии дольше, чем в других местах, где он останавливался во время своего путешествия. Десятью годами позже, когда апостол Павел выступал с проповедями в Антиохии, он слышал, как его последователи говорили об учениях дамасского книжника, однако он и не подозревал, что его ученики слышали голос и внимали наставлениям самого Учителя.

В Антиохия Синът Човешки прекарал повече от два месеца, в течение на които той работел, наблюдавал, изследвал, беседвал, помагал и едновременно с това изучавал, как живее човека, как той мисли, чувства и реагира на обкръжаващата среда. В течение на три седмици той се занимавал с изготвянето на палатки. Той се задържал в Антиохия по-дълго отколкото в други места, където се установявал по време на своето пътешествие. Десет години по-късно, когато апостол Павел излизал с проповеди в Антиохия, той слушал, как неговите последователи говорили за ученията на дамаския книжник, обаче той и не подозирал, че неговите ученици са чували гласа и са внимавали в наставленията на самия Учител.

Из Антиохии Иисус добрался по берегу моря до Кесарии, где он задержался на несколько недель, после чего продолжил путь на юг, в Иоппию. Из Иоппии он направился в глубь страны через Иамнию, Ашдод и Газу. Из Газы он отправился еще дальше, в Беершиву, где провел одну неделю.

От Антиохия Иисус се добрал по брега на морето до Кесария, където той се задържал за няколко седмици, след което продължил на юг, в Йопия. От Йопия той се насочил навътре в страната през Иамния, Ашод и Газа. От Газа той се отправил още по-далеч, в Беершив, където прекарал една седмица.

После этого отправился в свое последнее путешествие, предпринятое в качестве частного лица. Он прошел через глубинные районы Палестины - от Беершивы на юге до Дана на севере. Во время этого путешествия на север он останавливался в Хевроне, Вифлееме (где увидел место своего рождения), Иерусалиме (не заходя в Вифанию), Беерофе, Левоне, Сихаре, Сихеме, Самарии, Гиве, Ен-Ганниме, Ен-Доре и Мадоне; миновав Магдалу и Капернаум, он взял путь на север; и, пройдя к востоку от Меромских вод, он направился через Карату в Дан, или Кесарию Филиппову.

След това се отправил в своето последно пътешествие, предприето като частно лице. Той преминал през дълбоките райони на Палестина - от Беершив на юг до Дана на север. По време на това пътешествие на север той се установил в Хеврон, Витлеем (където видял мястото на своето раждане), Йерусалим (без да отива във Витания), Беерфол, Левон, Сихар, Сихем, Самария, Гив, Ен-Ганим, Ен-Дор и Мадон; минавайки през Магдала и Капернаум, той взел пътя на север; и, преминавайки към изток от Меромските води, той се отправил през Карат в Дан, или Кесарий Филипов.

Внутренний Настройщик Сознания вел теперь Иисуса прочь от человеческих поселений, к горе Ермон, где ему предстояло окончательно овладеть своим человеческим разумом и справиться с задачей, которая позволила бы ему целиком посвятить себя предстоящим свершениям в течение жизни на земле.

Вътрешният Настройчик на Съзнанието водел сега Иисус далеч от човешките селища, към град Ермон, където на него предстояло окончателно да овладее своя човешки разум и да се справи със задачата, която би му позволила изцяло да посвети себе си на предстоящите извършвания в течение на живота на земята.

Это был один из необычных и удивительных поворотных моментов в земной жизни Учителя на Урантии. Другим и очень похожим этапом стало то испытание, через которое он прошел, находясь в одиночестве в горах неподалеку от Пеллы сразу же после своего крещения. Этот период уединения на горе Ермон ознаменовал собой завершение его чисто человеческой жизни - то есть, формальное завершение посвящения в облике смертного, - в то время как второе уединение стало началом более божественного этапа этого посвящения. И в течение шести недель Иисус жил наедине с Богом на склонах горы Ермон.

Това бил един от необичайните и удивителни повратни моменти в земния живот на Учителя на Урантия. Друго много сходно с този етап станало това изпитание, през което той преминал, намирайки се в самота в планината недалеч от Пелла веднага след своето кръщение. Този период на уединени на планината Ермон ознаменувал със себе си завършването на неговия чисто човешки живот - тоест, формалното завършване на посвещението в облика на смъртен, - в това време когато второто уединение станало начало на по-божествения етап от това посвещение. И в течение на шест седмици Иисус живял заедно с Бога на склоновете на планината Ермон.

8. ПРЕБЫВАНИЕ НА ГОРЕ ЕРМОН

8. ПРЕБИВАВАНЕ НА ПЛАНИНАТА ЕРМОН

Проведя некоторое время вблизи Кесарии Филипповой, Иисус приготовил всё необходимое и, взяв с собой вьючное животное, в сопровождении юноши по имени

Провеждайки известно време в близост до Кесарий Филипов, Иисус приготвил всичко необходимо и, вземайки със себе си товарно животно, в съпровождане от юноша на име


Страница 1493

Тиглаф, направился по дамасской дороге к деревне, известной в свое время под названием Бейт-Иенн и располагавшейся у подножья горы Ермон. Здесь, примерно в середине августа 25 года н. э., он устроил лагерь и, оставив провиант на попечение Тиглафа, поднялся по пустынным склонам горы. В первый день Тиглаф сопровождал Иисуса до определенного места, находившегося на высоте около 6.000 футов над уровнем моря, где они соорудили укрытие из камней, в котором дважды в неделю Тиглаф должен был оставлять еду.

Тиглав, се насочил по дамаския път към селото, известно в своето време под названието Бейт-Иенн и разположено в подножието на планината Ермон. Тук, примерно в средата на август 25 година от н.е., той устроил лагер и, оставайки провизиите на попечение на Тиглав, се изкачил по пустинните склонове на планината. В първия ден Тиглав съпровождал Иисус до определеното място, намиращо се на височина 6.000 фута над нивото но морето, където те направили укритие от камъни, в което два пъти в седмицата Тиглав трябвало да оставя храна.

В первый день, покинув Тиглафа, Иисус, лишь немного поднявшись по склону горы, остановился для молитвы. Среди прочего, он попросил Отца, чтобы тот отослал серафима-хранителя назад и "оставил с Тиглафом". Он попросил, чтобы ему было позволено приступить к его последней борьбе с реальностями смертного существования без посторонней помощи. И его просьба была удовлетворена. Он приступил к великому испытанию, опираясь на руководство и поддержку одного только внутреннего Настройщика.

В първият ден, напускайки Тиглав, Иисус, само малко изкачил се по склона на планината, се спрял за молитва. Сред останалото, той помолил Отца, да отзове серафима-пазител назад и "да го остави с Тиглав". Той помолил, на него да му бъде позволено да пристъпи към неговата последна борба с реалностите на смъртното съществуване без странична помощ. И неговата молба била удовлетворена. Той пристъпил към великото изпитание, опирайки се на ръководството и поддръжката на единия само вътрешен Настройчик.

Во время своего пребывания на горе Иисус питался умеренно; каждый раз, когда он воздерживался от еды, это продолжалось не более одного-двух дней. Сверхчеловеческие существа, противостоявшие ему на этой горе, - существа, с которыми он боролся в духе и которым нанес поражение в могуществе, - были реальными; они являлись его злейшими врагами в системе Сатания; они не были фантазмами воображения, возникшими из-за неустойчивости интеллекта ослабленного и голодающего смертного, неспособного отличить реальность от вид†ний расстроенного сознания.

По време на своето пребиваване на планината Иисус се хранил умерено; всеки път, когато той се въздържал от храна, това продължавало не повече от един-два дни. Свръхчовешките същества, противостоящи му на тази планина, - съществата, с които той се борил в духа и които нанесли поражение в могъществото, - били реални; те се явявали неговите най-зли врагове в системата Сатания; те не били фантазии на въображението, възникнали поради неустойчивост на интелекта на отслабен и гладуващ смъртен, неспособен да отличи реалността от вид†нията на разстроеното съзнание.

Иисус провел на горе Ермон три последние недели августа и три первые недели сентября, в течение которых он выполнил смертную задачу, связанную с достижением кругов понимания разума и контроля над личностью. В этот период общения с небесным Отцом внутренний Настройщик также завершил необходимое служение. Таким образом была достигнута смертная цель этого земного создания. Незавершенной оставалась только окончательная стадия гармонизации разума и Настройщика.

Иисус прекарал на планината Ермон трите последни седмици от август и трите първи седмици от септември, в течение на които той изпълнил смъртната задача, свързана с достигане на кръговете на разбиране на разума и контрола над личността. В този период на общуване с небесния Отец вътрешният Настройчик също така завършил необходимото служене. По такъв начин била достигната смъртната цел на това земно създание. Незавършен оставал само окончателният стадий в хармонизацията на разума и Настройчика.

Проведя более пяти недель в непрерывном общении со своим Райским Отцом, Иисус обрел абсолютную уверенность в своей сущности и не сомневался в своей победе над материальными уровнями пространственно-временного проявления личности. Он всецело верил в господство своей божественной природы над своей человеческой природой и, не колеблясь, заявлял об этом.

Провеждайки повече от пет седмици в непрекъснато общуване със своя Райски Отец, Иисус придобил абсолютна увереност в своята същност и не се съмнявал в своята победа над материалните нива в пространствено-времевото проявление на личността. Той изцяло вярвал в господството на своята божествена природа над своята човешка природа и, без да се колебае, заявявал за това.

К концу своего пребывания на горе Иисус попросил Отца позволить ему встретиться со своими врагами из системы Сатания как Сыну Человеческому - Иешуа бен Иосифу. Его просьба была удовлетворена. Последняя неделя, проведенная на горе Ермон, стала временем великого соблазна, вселенского испытания. Сатана (представлявший Люцифера) и мятежный Планетарный Князь Калигастия предстали перед Иисусом, сделавшись полностью видимыми. И это "искушение", это последнее испытание человеческой преданности, противостоящей измышлениям мятежных личностей, не имело отношения к пище, башням храма или самонадеянным действиям. Речь шла не о царствах этого мира, а о владычестве в могущественной и величественной вселенной. Символический характер ваших письменных свидетельств предназначался для отсталых эпох, когда в мире бытовали наивные представления. Последующие поколения должны понимать, какого огромного напряжения стоил Сыну Человеческому тот знаменательный день на горе Ермон.

Към края на своето пребиваване на планината Ермон Иисус помолил Отца да му позволи да се срещне със своите врагове от системата Сатания като Син Човешки - Йешуа бен Йосиф. Неговата молба била удовлетворена. Последната седмица, проведена на планината Ермон, станало времето на великата съблазън, вселенското изпитание. Сатана (представляващ Луцифер) и метежният планетарен Княз Калигастия застанали пред Иисус, ставайки напълно видими. И това "изкушение", това последно изпитание на човешката преданост, противостоящо на измислиците на метежните личности, не е имало отношение към храната, кулата в храма или самонадеяни действия. Ставало дума не за царствата от този свят, а за владичество в могъществената и величествена вселена. Символичният характер на вашите писмени свидетелства е бил предназначен за другите епохи, когато в света са битували наивни представи. Последващите поколения трябва да разберат, какво огромно напрежение струвало на Сина Човешки този знаменателен ден на планината Ермон.

На многочисленные предложения и контрпредложения эмиссаров Люцифера Иисус отвечал только одно: "Пусть исполнится воля моего Отца, а тебя, мой мятежный сын, пусть судят От Века Древние. Я - твой Отец-Создатель; я едва ли

На многочислените предложения и контра предложения на емисарите на Луцифер Иисус отговарял само едно: "Нека да се изпълни волята на моя Отец, а теб, мой метежен син, нека те съдят Ит Векове Древните. Аз - твоят Отец-Създател; аз едва ли


Страница 1494

способен судить тебя объективно, а мое милосердие ты уже с презрением отверг. Я передаю тебя суду, который вершат Судьи великой вселенной".

съм способен да те съдя обективно, а моето милосърдие ти вече с презрение отхвърли. Аз ще те предам на съда, който извършват Съдиите на великата вселена".

На все предложенные Люцифером компромиссы и паллиативы, на все лицемерные предложения, касавшиеся посвящения во плоти, Иисус отвечал только одно: "Да исполнится воля моего Райского Отца". И когда тяжелое испытание осталось позади, освобожденный серафим-хранитель вернулся к Иисусу и возобновил свою опеку.

На всички предложени от Луцифер компромиси и полиативи, на всички лицемерни предложения, отнасящи се до посвещението в плът, Иисус отговарял само едно: Да се изпълни волята на моя Райски Отец". И когато тежкото изпитание останало назад, освободеният серефим-пазител се върнал към Иисус и възобновил своята опека.

В один из дней позднего лета, пополудни, в тишине окружавших деревьев, Михаил Небадонский завоевал статус полновластного владыки своей вселенной. В тот день он выполнил обязанность Сынов-Создателей - прожил полноценную жизнь в образе смертного в эволюционном пространственно-временном мире. Вселенское оповещение этого важного достижения состоялось только в день его крещения, несколько месяцев спустя, однако в действительности всё это произошло уже в тот день на горе. И когда Иисус завершил свое пребывание на горе Ермон, восстание Люцифера в Сатании и мятеж Калигастии на Урантии были практически ликвидированы. Иисус выполнил последнее условие обретения полновластия в своей вселенной, что само по себе определяет статус всех мятежников и устанавливает, что в будущем все аналогичные бунты (если, конечно, они произойдут) смогут прекращаться быстро и эффективно. Отсюда видно, что так называемое "великое искушение" Иисуса произошло за некоторое время до его крещения, а не сразу же после него.

В един от дните от късното лято, по обяд, в тишината на обкръжаващите дървета, Михаил Небадонски завоювал статуса на пълновластен владика във своята вселена. В този ден той изпълнил задължението на Сина-Създател - проживял пълноценен живот в образа на смъртен в еволюционен пространствено-времеви свят. Вселенското оповестяване за това важно достижение се състояло едва в деня на неговото кръщение, няколко месеца по-късно, обаче в действителност всички това се случило вече в този ден на планината. И когато Иисус завършил своето пребиваване на планината Ермон, въстанието на Луцифер в Сатания и метежа на Калигастия на Урантия били практически ликвидирани. Иисус изпълнил последното условие за придобиване на пълновластие във своята вселена, което само по себе си определя статуса на всички метежници и установява, че в бъдеще всички аналогични бунтове (ако, разбира се те се случат) ще могат да се прекратяват бързо и ефективно. От тук е видно, че така наричаното "велико изкушение" на Иисус се е случило известно време преди неговото кръщение, а не веднага след него.

В конце своего пребывания на горе Иисус, спускаясь вниз, встретил Тиглафа, который нес еду в условленное место. Отправляя его назад, он сказал только: "Время отдыха закончено; я должен вернуться к делу своего Отца". Это был молчаливый и сильно изменившийся человек. Они вернулись в Дан, где Иисус покинул юношу, оставив ему осла. После этого он направился на юг, в Капернаум, тем же путем, которым он пришел сюда.

В края на своето пребиваване на планината Иисус, спускайки се надолу, срещнал Тиглав, който носел храна в уговореното място. Отправяйки го назад, той казал само: "Времето за почивка е завършено; аз трябва да се върна към делото на моя Отец". Това бил мълчалив и силно изменил се човек. Те се върнали в Дан, където Иисус напуснал юношата, оставяйки му магарето. След това той се отправил на юг, в Капернаум, по този същия път, по който той дошъл тук.

9. ВРЕМЯ ОЖИДАНИЯ

9. ВРЕМЕ НА ОЧАКВАНЕ

Лето подходило к концу; приближался день искупления и праздник кущей. В субботу Иисус провел в Капернауме семейный совет и на следующий день отправился в Иерусалим вместе с Иоанном, сыном Зеведея, обойдя озеро с востока, через Герасу, и продолжив путь долиной Иордана. Хотя по дороге Иисус разговаривал с некоторыми из своих попутчиков, Иоанн заметил в нем огромную перемену.

Лятото отивало към своя край, приближавал се денят на изкуплението и празника на храната. В съботата Иисус провел в Капернаум семейния съвет и на следващия ден се отправил в Йерусалим заедно с Йоан, сина на Зеведей, обхождайки езерото от към изток,през Герас, и продължавайки пътя в долината на Йордан. Макар по пътя Иисус да разговарял с някои от своите спътници, Йоан забелязал в него огромна промяна.

Иисус и Иоанн заночевали в Вифании у Лазаря и его сестер, а на следующий день, ранним утром, отправились в Иерусалим. Они провели в городе и его окрестностях почти три недели - во всяком случае, Иоанн. Много раз Иоанн отправлялся в город один, а Иисус бродил по соседним холмам и часто предавался духовному общению со своим небесным Отцом.

Иисус и Йоан нощували във Витания у Лазар и неговите сестри, а на следващия ден, в ранното утро, се отправили към Йерусалим. Те прекарали в града и неговите околности почти три седмици - във всеки случай, Йоан. Много пъти Йоан се отправял в града сам, а Иисус бродил по съседните хълмове и често се предавал на духовно общуване със своя небесен Отец.

Оба они присутствовали на торжественном богослужении в день искупления. Из всех дней еврейского религиозного календаря этот день произвел на Иоанна самое сильное впечатление, но Иисус оставался задумчивым и молчаливым зрителем. Для Сына Человеческого это было жалкое зрелище. Он взирал на всё это как на извращение характера и атрибутов своего небесного Отца. Для него события этого дня были пародированием фактов божественной справедливости и истин бесконечного милосердия. Он горел желанием провозгласить подлинную истину о любвеобильном характере Отца, о его милосердном руководстве вселенной, но верный Наставник предупредил, что его час еще не пробил. Однако вечером, в

Двамата те присъствували на тържественото богослужение в деня на изкуплението. От всички дни в еврейския календар този ден направил на Йоан най-силно впечатление, но Иисус оставал замислен и мълчалив зрител. За Синът Човешки това било жалко зрелище. Той гледал на всичко това като на извращаване характера и атрибутите на своя небесен Отец. За него събитията от този ден били пародия на фактите на божествената справедливост и истината за безкрайното милосърдие. Той горял от желание да провъзгласи действителната истина за любвеобилния характер на Отца, за неговото милосърдно ръководство на вселената, но верния Наставник предупредил, че неговия час още не е ударил. Обаче вечерта, в


Страница 1495

Вифании, Иисус всё же обронил несколько замечаний, чрезвычайно обеспокоивших Иоанна, так и не понявшего всего смысла тех слов, которые им довелось услышать в тот вечер.

Витания, Иисус все пак промълвил няколко забележки, черезвичайно обезпокоили Йоан, така и не разбиращ целия смисъл на тези думи,които им се докарало да чуят в тази вечер.

Иисус собирался провести всю неделю, на которую пришелся праздник кущей, вместе с Иоанном. Этот праздник ежегодно отмечался по всей Палестине; в это время евреи отдыхали. Хотя Иисус не принимал участия в весельях, устраиваемых по этому поводу, он явно получал удовольствие и испытывал удовлетворение, наблюдая за беззаботностью и весельем, которым предавались все люди - и стар, и млад.

Иисус се приготвял да проведе цялата седмица, в която идвал празника на храната, заедно с Йоан. Този празник ежегодно се отбелязвал по цяла Палестина; в това време евреите почивали. Макар Иисус да не взимал участие във веселията, устройвани по този повод, той явно получавал удоволствие и изпитвал удовлетворение, наблюдавайки безгрижното веселие, на което се предавали всички хора - и стари, и млади.

В середине праздничной недели, до завершения празднеств, Иисус покинул Иоанна, сказав ему, что желает удалиться в горы, где он мог бы с большим успехом общаться со своим Райским Отцом. Иоанн хотел отправиться вместе с ним, однако Иисус настоял на том, чтобы тот провел здесь всю праздничную неделю, сказав: "От тебя не требуется нести бремя Сына Человеческого; только стражник должен бодрствовать, когда город мирно спит". Иисус не вернулся в Иерусалим. Пробыв в одиночестве почти неделю на холмах неподалеку от Вифании, он отправился в Капернаум. По пути домой он провел день и ночь в одиночестве на склонах Гелвуя, неподалеку от того места, где покончил с собой царь Саул. И когда он прибыл в Капернаум, он казался более веселым, чем при расставании с Иоанном в Иерусалиме.

В средата на празничната седмица, преди завършване на празненствата, Иисус напуснал Йоан, казвайки му, че желае да се уедини в планината, където той би могъл с голям успех да общува със своя Райски Отец. Йоан искал да се отправи заедно с него, обаче Иисус настоял за това, че той да прекара тук цялата празнична седмица, казвайки: "От теб не се изисква да носиш бремето на Сина Човешки; само стражът трябва да бодърства, когато града мирно спи". Иисус не се върнал в Йерусалим. Прекарвайки в самота почти цяла седмица по хълмовете недалеч от Витания, той се отправил към Капернаум. По пътя към дома той прекарал ден и нощ в самото на склоновете на Гелвей, не далеч от това място, където се самоубил цар Саул. И когато той пристигнал в Капернаум, той се оказал по-весел, отколкото при раздялата с Йоан в Йерусалим.

На следующее утро Иисус подошел к сундуку, который оставался в мастерской Зеведея и в котором хранилось его личное имущество, надел свой фартук и взялся за работу, сказав: "Мне следует заняться делом в ожидании своего часа". И он проработал в течение нескольких месяцев - до января следующего года - в лодочной мастерской вместе со своим братом Иаковом. Какие бы сомнения ни одолевали в будущем Иакова, когда он пытался осмыслить дело жизни Сына Человеческого, после этого периода работы с Иисусом он полностью уверовал в его миссию.

На следващото утро Иисус отишъл към сандъка, който оставал в работилницата на Зеведей и в който се пазело неговото лично имущество, облякъл своята престилка и се захванал за работа, казвайки: "За мен следва да се захвана с работа в очакване на своя час". И той поработил в течение на няколко месеца - до януари следващата година - в лодкарската работилница заедно с със своя брат Иаков. Каквито и да би съмнения да са измъчвали в бъдещето Иаков, когато той се опитвал да осмисли делото на живото на Сина Човешки, след този период на работа с Иисус той напълно повярвал в неговата мисия.

В завершающий период работы в лодочной мастерской большую часть своего времени Иисус тратил на внутреннюю отделку некоторых более крупных лодок. Он с огромной тщательностью выполнял всю ручную работу и, потрудившись на славу, получал явное удовлетворение от того, чего он добивался как человек. Хотя он почти не тратил времени на пустяки, он был старательным работником, когда дело касалось сути любого начинания.

В завършващия период на работа в лодкарската работилница голяма част от своето време Иисус употребявал за вътрешното обзавеждане на някои по-крупни лодки. Той с голяма акуратност изпълнявал цялата ръчна работа и, трудейки се за слава, получавал явно удовлетворение от това, което той постигал като човек. Макар той почти на не губел време за празни неща, той бил старателен работник, когато делото се отнасяло към същността на което и да било начинание.

Со временем до Капернаума дошли слухи о некоем Иоанне, который крестил кающихся грешников в Иордане, проповедуя: "Приблизилось царство небесное; покайтесь и креститесь". Иисус слушал эти сообщения об Иоанне, который медленно продвигался на север по долине Иордана от ближайшей к Иерусалиму речной переправы. Но он продолжал работать, строя лодки, до тех пор, пока в январе 26 года н. э. Иоанн не поднялся до того места реки, которое находилось неподалеку от Пеллы. Тогда Иисус сложил свои инструменты и заявил: "Мое время исполнилось". Вскоре после этого он предстал перед Иоанном для крещения.

С времето до Капернаум достигнали слуховете за някой си Йоан, който кръщавал каещите се грешници в Йордан, проповядвайки: "Приближава се царството небесно; покайте се и се кръстете". Иисус слушал тези съобщения за Йоан който бавно се придвижвал на север по долината на Йордан от близкото към Йерусалим място за преминаване на реката. Но той продължил да работи, строейки лодки, до този момент, докато в януари 26 година от н.е. Йоан не достигнал до това място на реката, което се намирало не далеч от Пелла. Тогава Иисус оставил своите инструменти и заявил:"Моето време се изпълни". Скоро след това той застанал пред Йоан за кръщаване.

Однако с Иисусом происходили огромные перемены. Мало кто из тех, кому довелось общаться с ним и воспользоваться его помощью в период его путешествий по стране, смог позднее узнать в публичном учителе того же человека, которого они знали как частное лицо и любили в прошлые годы. И неспособность прежних подопечных Иисуса узнать его в последующем облике влиятельного проповедника имела свое объяснение: трансформация его разума и духа продолжалась на протяжении многих лет и была завершена во время его незабываемого пребывания на горе Ермон.

Обаче с Иисус станали огромни промени. Малко от тези, на които им се случило да общуват с него и да се възползуват от неговата помощ в периода на неговото пътешествие по страната, са могли по-късно да познаят в публичния учител този същия човек, който те познавали като частно лице и обичали в миналите години. И неспособността на предишните подопечни на Иисус да го познаят в последващия облик на влиятелен проповедник имало своето обяснение: трансформацията на неговия разум и дух се продължавала по протежение на много години и била завършена по времето на неговото незабравимо пребиваване на планината Ермон.


Страница 1496