Текстът със зелени букви е, само, помощен
материал насочващ, към възможно предаване на смисъла на оригиналния
текст, и не е одобряван от Фондация Урантия. Настоятелно препоръчвам
да сверявате с оригиналния текст! Официалният сайт е: http://www.urantia.org/
Документ 128. ИИСУС В ПЕРИОДА НА РАННА ЗРЕЛОСТ
ИИСУС Назарянин вступил в первые годы своей зрелости, продолжая вести нормальную земную жизнь обыкновенного человека. Иисус появился в этом мире так же, как и остальные дети; он не выбирал себе родителей. Он действительно избрал данный конкретный мир в качестве планеты своего седьмого и завершающего посвящения - воплощения в образе смертной плоти, - однако в остальном он появился здесь естественным путем, рос как обычный ребенок данного мира и боролся с превратностями своего окружения, как и другие смертные в этом и схожих мирах.
ИИСУС Назарянинът встъпил в първите години от своята зрелост, продължавайки да води нормален земен живот на обикновен човек . Иисус се появил в този свят така също, както и останалите деца, той не е избирал за себе си родителите. Той действително е избрал дадения конкретен свят в качеството на планета за своето седмо и завършващо посвещение - въплъщаването в образа на смъртна плът, - обаче в останалото той се появил тук по естествен път, расъл като обикновено дете от дадения свят и се борил с превратностите на своето обкръжение, както и другите смъртни в този и подобните му светове.
Всегда помните о двуединой цели посвящения Михаила на Урантии:
Винаги помнете за двуединната цел на посвещението на Михаила на Урантия:
1. Овладение опытом полноценной жизни смертного человека во плоти - достижение полновластия в Небадоне.
1. Овладяване опита от пълноценния живот на смъртен човек в плът - достигане на пълновластие в Небадон.
2. Раскрытие Всеобщего Отца смертным обитателям пространственно-временных миров и указание тем же смертным более плодотворного пути к лучшему пониманию Всеобщего Отца.
2. Разкриване на Всеобщия Отец на смъртните обитатели от пространствено-времевите светове и указание на тези същите смъртни за по-плодотворен път към по-доброто разбиране на Всеобщия Отец.
Все остальные блага для созданий или преимущества для вселенной имели второстепенный характер и стали следствием достижения этих главных целей его посвящения в образе смертного.
Всичко останали блага за създанията или преимущества за вселената имали второстепенен характер и станали в следствие достижението на тези главни цели на неговото посвещение в образа на смъртен.
1. ДВАДЕСЕТ И ПЪРВА ГОДИНА (15 ГОДИНА ОТ Н.Е.)
С достижением зрелости Иисус всерьез и с полным самосознанием приступил к завершению своей задачи - овладеть глубокими знаниями жизни низшего типа его разумных созданий. Именно благодаря данному опыту он приобретал окончательное и полное право безусловного владычества в созданной им вселенной. Он приступил к этой исполинской задаче, полностью осознавая свою двойную сущность. Однако он уже сумел успешно объединить две эти сущности в одну - Иисуса Назарянина.
С достигане на зрелостта Иисус сериозно и с пълно самосъзнание пристъпил към завършване на своята задача - да овладее дълбоките знания за живота на низшия тип от своите разумни създания. Именно благодарение на дадения опит той придобил окончателно и пълно право на безусловно владичество в създадената от него вселена. Той пристъпил към тази исполинска задача, напълно осъзнавайки своята двойна същност. Обаче той вече съумял успешна да обедини тези две същности в една - на Иисус Назарянина.
Иешуа бен Иосиф прекрасно знал, что он - человек, смертный человек, рожденный женщиной. Это видно по выбранному им для себя первому имени, Сын Человеческий. Он был настоящей плотью и кровью, поэтому и сейчас, являясь полновластным вершителем судеб вселенной, среди своих многочисленных и заслуженных титулов он носит имя "Сын Человеческий". Буквально истинно то, что созидательное Слово Всеобщего Отца - Сын-Создатель - "стало плотью и пребывало в качестве человека на Урантии". Он трудился, уставал, отдыхал и спал. Он испытывал голод и утолял его пищей; он испытывал жажду и утолял ее водой. Он познал всю гамму человеческих чувств и эмоций. Он был "искушен во всём, подобно нам", и он страдал и умер.
Йешуа бен Йосиф прекрасно е знаел, че той - е човек, смъртен човек, роден от жена. Това е видно по избраното от него за себе си първо име, Син Човешки. Той бил истинска плът и кръв, поради това и сега, явявайки се пълновластен вършител съдбата на вселената, сред своите многочислени заслужени титули той носи името "Син Човешки" . Буквално е истина това, че съзидателното Слово на Всеобщия Отец - Сина-Създател - "естанало плът и е пребивавало в качеството на човек на Урантия". Той се е трудил, уморявал се, почивал и спал. Той е изпитвал глад и го е утолявал с храна; той е изпитвал жажда и я е утолявал с вода. Той е познал цялата гама на човешките чувства и емоции. Той е бил "изпитан във всичко, подобно на нас", и той е страдал и умрял.
Как и остальные смертные данного мира, он получал знания, приобретал опыт и объединял их в мудрость. До своего крещения он не пользовался сверхъестественной
Както и останалите смъртни от дадения свят, той получил знания, придобивал опит и ги обединявал в мъдрост. До своето кръщение той не се ползувал от свръхестествена
силой. Он не использовал каких-либо средств, которые не были частью его человеческих способностей как сына Иосифа и Марии.
сила. Той не е използувал каквито и да било средства, които не са били част от неговите човешки способности като син на Йосиф и Мария.
Что касается атрибутов дочеловеческого существования, то он освободил себя от них. До начала общественного труда его знания людей и событий приобретались только им самим. Он был истинным человеком среди людей.
Що се отнася до атрибутите на до човешкото съществуване, то той е освободил себе си от тях. До началото на обществения труд неговото знание за хората и събитията са се придобивали само от него самия. Той бил истински човек сред хората.
Извечна и благословенна истина: "У нас есть высокий правитель, способный сострадать нам в наших слабостях. У нас есть властелин, искушенный, подобно нам, во всём, кроме греха". И поскольку он сам страдал, пройдя испытания и искушения, он способен исчерпывающе понять и помочь тем, кто смущен и попал в беду.
Извечна и благословена е истината: "У нас има висок управител, способен да проявява състрадание към нас в нашите слабости. У нас има властелин, изпитан, подобно на нас, във всичко, освен в греха". И доколкото той самият е страдал, преминавайки изпитанията и изкушенията, той е способен изчерпващо да разбере и да помогне на този, който е смутен и е попаднал в беда.
Теперь назаретский плотник уже хорошо представлял себе уготованный ему труд, однако он решил жить человеческой жизнью в ее естественном течении. И в некоторых отношениях он действительно является примером для своих смертных созданий, ибо сказано: "Рассуждайте так, как Иисус Христос, который, будучи Богом по своей природе, не считал странным быть равным Богу. Но он принял образ малозначительного создания - родился как человек. И явившись в образе человеческом, он смирил себя до такой степени, что принял смерть - и не просто смерть, а смерть на кресте".
Сега назаретския строителен дърводелец вече добре си представял приготвения за него труд, обаче той решил да живее човешкия живот в неговото естествено течение. И в някои отношения той действително се явява пример за своите смъртни създания, защото е казано: "Разсъждавайте така, както Иисус Христос, който, бидейки Бог по своята природа, не считал за странно да бъде равен на Бога. Но той е приел образа на малко значително създание - родил се е като човек. И явявайки се в образа човешки, той смирил себе си до такава степен, че приел смъртта - и не просто смъртта, а смъртта на кръста"
Он прожил свою смертную жизнь так же, как могут прожить свою жизнь все другие люди - он, "который при жизни во плоти столь часто, порой с сильными чувствами и слезами, возносил молитвы и воззвания Ему, могущему спасти от всякого зла, и услышан был, ибо верил". Поэтому ему надлежало во всех отношениях сделаться таким, как его братья, дабы он мог стать их милосердным и отзывчивым властелином.
Той проживял своя живот така също, както могат да проживеят своя живот всички други хора - той, "който при живота в плът толкова често, понякога със силни чувства и сълзи, възнасял молитви и възвания към Него, могъщия да го спаси от всякакво зло, и чут бил, защото вярвал". Поради това за него било нужно във всички отношения да стане такъв, каквито са неговите братя, за да може той да стане техен милосърден и отзивчив властелин.
Он никогда не сомневался в своей человеческой природе; она была для него очевидной, и он всегда ее осознавал. Что же касается природы божественной, то здесь всегда оставалось место сомнениям и догадкам. По крайней мере, так продолжалось до его крещения. Самоосознание божественности было медленным и с человеческой точки зрения естественным эволюционным раскрытием. Это раскрытие и самоосознание божественности началось в Иерусалиме, когда ему было неполных тринадцать лет, с первым сверхъестественным явлением в его человеческой жизни. И этот опыт обретения самоосознания своей божественной сущности был завершен во время второго сверхъестественного случая во плоти - случая, произошедшего при его крещении Иоанном в Иордане и ознаменовавшего собой начало его общественного служения в качестве пастыря и учителя.
Той никога не се е съмнявал в своята човешка природа; тя била за него очевидна, и той винаги я е осъзнавал. Що се отнася до божествената природа, то тук винаги оставало място за съмнения и предположения. В крайна степен, така продължавало до неговото кръщение. Самосъзнанието за божествеността било бавно и от човешки гледна точка естествено еволюционно разкритие. Това разкриване и самоосъзнаване на божествеността започнало в Йерусалим, когато той не бил навършил тринадесет години, с първото свръхестествено явление в неговия човешки живот. И този опит на придобиване самоосъзнаване на своята божествена същност бил завършен по време на втория свръхестествен случай в плът - случая, протекъл при неговото кръщение от Йоан в Йордан и ознаменуващ със себе си началото на неговото обществено служене в качеството на пастир и учител.
Между двумя этими небесными явлениями - одно из которых произошло на тринадцатом году, а другое при крещении, - в жизни воплощенного Сына-Создателя не произошло ничего сверхъестественного или сверхчеловеческого. Несмотря на это, вифлеемский младенец, мальчик, юноша и мужчина из Назарета в действительности являлся воплощенным Создателем вселенной. Однако вплоть до принятия крещения от Иоанна, за всю свою человеческую жизнь он ни разу и ни в малейшей мере не воспользовался ни своим могуществом, ни помощью небесных личностей, не считая своего серафима-хранителя. И мы, заявляющие это, знаем, о чем говорим.
Между двете тези небесни явления - едното от които протекло на тринадесет години, а другото при кръщението, - в живота на въплътеният Син-Създател не се е случвало нищо свръхестествено или свръхчовешко. Независимо от това, витлеемското дете, момченцето, юношата и мъжа от Назарет в действителност се явявал въплътеният Създател на вселената. Обаче до приемането на кръщението от Йоан, за целият свой човешки живот той нито веднъж в ни най-малка степен не се е възползувал нито от своето могъщество, нито от помощта на небесните личности, не считайки своя серафим-пазител. И ние, заявяващите това, знаем, за какво говорим.
И тем не менее в течение всех лет, прожитых во плоти, он был истинно божественным существом. Он действительно являлся Сыном-Создателем, Сыном Райского Отца. После того, как он встал на путь общественного служения - что произошло после формального завершения его сугубо смертного испытания, необходимого для обретения полновластия, - он, не колеблясь, публично признавал, что является Сыном Божьим. Он прямо заявлял: "Я есть Альфа и Омега, начало и конец, первый и последний". Он не возражал, когда в последующие годы его называли Господом Славы, Правителем Вселенной, Господом Богом всего
И още повече в течение на всичките години, проживени в плът, той е бил истинско божествено същество. Той действително се явявал Син-Създател, Син на Райския Отец. След като, когато той застанал на пътя на общественото служене - което се случило след формалното завършване на неговото извънредно смъртно изпитание, необходимо за придобиване на пълновластието, - той, без да се колебае, публично признавал, че се явява Син Божи. Той пряко заявявал: "Аз съм Алфата и Омегата, началото и края, първият и последният". Той не възразявал, когато в последващите години него го наричали Господ на Славата, Управител на Вселената, Господ Бог на цялото
творения, Святым Израиля, Господом всего, Господом нашим и Богом нашим, Богом с нами, имеющим имя выше всякого имени и во всех мирах, Всемогуществом вселенной, Вселенским Разумом всего творения, Тем, в котором сокрыты все сокровища премудрости и знаний, полнотой Наполняющего всё во всём, вечным Словом вечного Бога, Тем, который прежде всего и которым всё сто‡т, Создателем неба и земли, Вседержителем вселенной, Судьей всей земли, Дарителем вечной жизни, Истинным Пастырем, Спасителем миров и Вождем нашего спасения.
творение, Светия Израил, Господа на всичко, Господ наш и Бог наш, Бог с нас, имащ име по-висше от всяко име и във всички светове, Всемогъщата вселена, Вселенския Разум на цялото творение. В този, в който са скрити всички съкровища на премъдростта и знанията, пълнотата на Изпълващия всичко в цялото, вечното Слово на вечния Бог, Този, който е преди всичко, и който стр‡ва всичко, Създателят на небето и земята, Вседъжателят на вселената, Съдията на цялата земя, Дарителят на вечен живот, Истинският Пастир, Спасителят на световете и Вожда на нашето спасение.
Он никогда не возражал против какого-либо из этих титулов, которые стали присваивать ему с окончанием его чисто человеческой жизни и началом последующих лет самоосознания своего служения божественности в образе человека, во имя человека и для человека в этом и во всех других мирах. Применительно к себе, Иисус возражал только против одного имени: когда однажды он был назван Эммануилом, он просто ответил: "Не я - это мой старший брат".
Той никога не е възразявал против който и да бил от титулите, които започнали да му присвояват със завършване на неговия чисто човешки живот и началото на последващите години на самоосъзнаване на своето служене на божествеността в образа на човек, в името на човека и за човека в този и във всичките други светове. Прилагано към себе си, Иисус възразявал само против едно име: когато веднъж той бил наречен Еммануил, той просто отговорил: "Не съм аз - това е моят старши брат".
Всегда - даже после того, как его жизнь на земле приобрела более широкий смысл, - Иисус смиренно подчинялся воле небесного Отца.
Винаги - даже след това, когато неговият живот на земята придобил по-широк смисъл, - Иисус смирено се подчинявал на волята на небесния Отец.
После крещения он не придавал какого-либо значения поклонению своих искренних сторонников и благодарных последователей. Даже тогда, когда он боролся с бедностью и работал не покладая рук, чтобы обеспечить свою семью самым необходимым, в нем росло сознание того, что он есть Сын Божий. Он знал, что является творцом небес и той же самой земли, на которой он жил теперь жизнью человека. И сонмы небесных существ по всей огромной и взирающей на Урантию вселенной также знали, что этот назарянин является их возлюбленным Властелином и Создателем-отцом. На протяжении этих лет вся вселенная Небадон была глубоко охвачена тревожным ожиданием. Взоры всех небесных существ были сосредоточены на Урантии - на Палестине.
След кръщението той не придавал каквото и да било значение на поклонението на своите искрени привърженици и благодарни последователи. Даже тогава, когато той се борел с бедността и работил неуморно за да обезпечи своето семейство с най-необходимото, в него растяло съзнанието за това, че той е Син Божи. Той знаел, че се явява творец на небесата и тази същата земя, на която той живеел сега живота на човек. И множества от небесни същества по цялата огромна и взираща се в Урантия вселена така също знаели, че този назарянин се явява техния възлюбен Властелин и Създател-баща. По протежение на тези години цялата вселена Небадон била дълбоко обхваната от тревожно очакване. Погледите на всички небесни същества били съсредоточени върху Урантия - в Палестина.
В этом году Иисус отправился в Иерусалим вместе с Иосифом на празднование Пасхи. Побывав на посвящении в храме с Иаковом, он считал своим долгом привести сюда и Иосифа. Иисус никогда не отдавал кому-либо предпочтения в своих отношениях с членами семьи. Они отправились в Иерусалим обычным маршрутом через долину Иордана, но вернулись восточно-иорданским путем, который проходил через Амаф. Идя по долине Иордана, Иисус пересказывал Иосифу историю еврейского народа, а на обратном пути рассказывал ему об испытаниях славных племен Рувима, Гада и Илиадуда, которые, как гласили предания, обитали в этих местностях к востоку от реки.
В тази година Иисус се отправил в Йерусалим заедно с Йосиф за празнуването на Пасха. Присъствувайки на посвещението в храма с Яков, той считал за свой дълг да доведе тук и Йосиф. Иисус никога не отдавал каквото и да било предпочитание в своите отношения с членовете на семейството. Те се отправили в Йерусалим по обичайния маршрут през долината на Йордан, но се върнали по източно-йорданския път, който преминавал през Амаф. Вървейки по долината на Йордан, Иисус преразказал на Йосиф историята на еврейския народ, а по обратния път му разказвал за изпитанията на славните племена на Рувим, Гад, Илиадуд, които както гласели преданията, обитавали в тези местности на изток от реката.
Иосиф задавал Иисусу много наводящих вопросов о миссии его жизни, но на большинство из них Иисус отвечал только: "Мое время еще не исполнилось". Однако в этих задушевных беседах он обронил много слов, всплывавших в памяти Иосифа в течение волнующих событий последующих лет. Иисус и Иосиф встретили Пасху вместе с тремя друзьями в Вифании, что стало уже традицией при посещении Иерусалима для участия в этих празднествах.
Йосиф задавал на Иисус много насочващи въпроси към мисията на неговия живот, но на болшинството от тях Иисус отговарял само: "Моето време още не се е изпълнило". Обаче в тези задушевни беседи той изпуснал много думи, изплавали в паметта на Йосиф в течение на вълнуващите събития от последващите години. Иисус и Йосиф посрещнали Пасха заедно с тримата другари от Витания, което вече станало традиция при посещението на Йерусалим за участие в тези празненства.
2. ДВАДЕСЕТ И ВТОРА ГОДИНА (16 ГОДИНА ОТ Н.Е.)
Этот год был одним из нескольких лет, в течение которых братья и сестры Иисуса сталкивались с испытаниями и злоключениями, присущими переходному возрасту с его проблемами и изменением уклада жизни. К этому времени у Иисуса были братья и сестры в возрасте от семи до восемнадцати лет, и ему приходилось уделять им много времени, помогая свыкнуться с переменами в их интеллектуальной
Това била една от няколкото години, в течение на които братята и сестрите на Иисус се сблъсквали с изпитанията и несполуките, присъщи за преходната възраст с нейните проблеми и измененията в устройството на живот. Към това време у Иисус имало братя и сестри на възраст от седем до осемнадесет години, и на него му се налагало да им отделя много време, помагайки да свикнат с промените в техния интелектуален
и эмоциональной жизни. Так ему пришлось решать проблемы юности в том виде, в каком они проявлялись в жизни его младших братьев и сестер.
и емоционален живот. Така на него му се наложило да решава проблеми на юношеството в този вид, в който те се появили в живота на неговите младши братя и сестри.
В этом году Симон окончил школу и начал работать вместе со старым товарищем Иисуса по играм и его неизменным защитником - каменщиком Иаковом. В результате нескольких семейных советов было решено, что неблагоразумно всем мальчикам заниматься плотницким делом. Предполагалось, что освоив разные ремесла, они смогут брать контракты на строительство целых зданий. К тому же всем работы не хватало, ибо трое из них работали плотниками полный рабочий день.
В тази година Симон завършил школата и започнал да работи заедно със старите другари на Иисус по игри и неговия неизменен защитник - каменоделеца Яков. В резултат на няколко семейни съвета било решено, че е неблагоразумно всички момчета да се занимават с дърводелство. Предполагало се, че усвоявайки различни занаяти, те ще могат да вземат договори за строителство на цели здания. Към това същото за всички работата не достигала, защото трима от тях работели като строителни дърводелци на пълен работен ден.
В этом году Иисус продолжал заниматься отделкой домов и тонкой столярной работой, однако большую часть своего времени он проводил в ремонтной мастерской по обслуживанию караванов, где его начал подменять Иаков. Во второй половине этого года, когда спрос на плотницкий труд в районе Назарета упал, Иисус оставил ремонтную мастерскую Иакову и домашнюю мастерскую Иосифу, а сам отправился в Сепфорис, где нанялся на работу к кузнецу. В течение шести месяцев он работал по металлу и приобрел значительный опыт в кузнечном деле.
В тази година Иисус продължавал да се занимава с довършителни работи в домовете и фина дърводелска работа, обаче по-голямата част от своето време той провеждал в ремонтната работилница по обслужване на керваните, където него започнал да го отменя Яков. Във втората половина на тази година, когато търсенето труда на строителните дърводелци в района на Назарет намаляло, Иисус оставил ремонтната работилница на Яков и домашната работилница на Йосиф, а сам се отправил в Сепфорис, където се наел на работа при ковач. В течение на шест месеца той работел по метала и придобил значителен опит в ковашкото дело.
До того, как приступить к новой работе в Сепфорисе, Иисус устроил один из своих регулярных семейных советов и торжественно утвердил Иакова, которому недавно исполнилось восемнадцать лет, исполняющим обязанности главы семьи. Он пообещал своему брату полную поддержку и всяческое участие и получил от каждого члена семьи формальное обещание слушаться Иакова. С того дня Иаков взял на себя всю материальную ответственность за семью, а Иисус каждую неделю отдавал свой заработок брату. Впоследствии он уже никогда не забирал бразды правления из рук Иакова. Работая в Сепфорисе, Иисус, при желании, мог бы каждый вечер приходить домой, однако он специально держался в стороне, ссылаясь на погоду и другие обстоятельства, хотя истинной причиной было желание приучить Иакова и Иосифа нести ответственность за семью. Он начал постепенно отучать свою семью от себя. Каждую субботу, а иногда и на неделе, если это было необходимо, Иисус возвращался в Назарет, чтобы посмотреть, как осуществляется новый план, дать советы и полезные рекомендации.
До тогава, когато да пристъпи към новата си работа в Сепфорис, Иисус устроил един от своите редовни семейни съвети и тържествено утвърдил Яков, който неотдавна навършил осемнадесет години, за изпълняващ задълженията на глава на семейството. Той обещал на своя брат пълна поддръжка и всякакво участие и получил от всеки член на семейството формално обещание да слушат Яков. От този ден Яков взел върху себе си цялата материална отговорност за семейството, а Иисус всяка седмица отдавал своята заработка на брат си. В последствие той вече никога не вземал юздите на управлението от ръцете на Яков. Работейки в Сепфорис, Иисус, при желание, би могъл всяка вечер да се прибира в къщи, обаче той специално се държал в страни, позовавайки се на годишното време и други обстоятелства, макар истинската причина да било желанието да приучи Яков и Йосиф да носят отговорност за семейството. Той започнал постепенно да отучва своето семейство от себе си. Всяка събота, а понякога и в неделя, ако това било необходимо, Иисус се завръщал в Назарет, за да погледне, как се осъществява новия план, да даде съвети и полезни препоръки.
В течение шести месяцев Иисус большую часть времени проводил в Сепфорисе, что дало ему новую возможность лучше познакомиться с языческим взглядом на жизнь. Он работал с иноверцами, жил среди них и использовал любую возможность для того, чтобы подробно и тщательно изучить особенности их жизни и мышления.
В течение на шест месеца Иисус по-голямата част от времето прекарвал в Сепфорис, което му дало нова възможност по-добре да се запознае с езическите възгледи за живота. Той работел с друговерци, живял сред тях и използувал всяка възможност за това, че подробно и щателно да изучи особеностите на техния живот и мислене.
По своим моральным критериям этот город - родина Ирода Антипы - настолько уступал даже караванному Назарету, что после шестимесячного пребывания в Сепфорисе Иисус с готовностью воспользовался предлогом и вернулся в Назарет. Бригада, на которую он работал, должна была принять участие в строительстве общественных сооружений как в Сепфорисе, так и в новом городе Тивериаде, и Иисус не желал принимать какого-либо участия в работах под надзором Ирода Антипы. Были и другие причины, из-за которых, по мнению Иисуса, ему следовало возвратиться в Назарет. Вернувшись в ремонтную мастерскую, он не принял на себя управления семейными делами. Работая вместе с Иаковом в мастерской, Иисус, насколько это было возможно, позволял ему оставаться хозяином в доме. Иаков продолжал по собственному усмотрению распоряжаться расходами и бюджетом семьи.
По своите морални критерии този град - родината на Ирод Антипа - до толкова изоставал даже от керванния Назарет, че след шест месечното пребиваване в Сепфорис Иисус с готовност се възползувал от предлог и се върнал в Назарет. Бригадата, на която той работел, трябвало да вземе участие в строителството на обществени съоръжения както в Сепфорис, така и в новия град Тивердиада, и Исус не желаел да вземе каквото и да било участие в работите под надзора на Ирод Антипа. Имало и други причини, поради които, по мнението на Иисус, за него следвало да се върне в Назарет. Връщайки се в ремонтната работилница, той не взел върху себе си управлението на семейните дела. Работейки заедно с Яков в работилницата, Иисус, до колкото това било възможно, му позволявал да се остане стопанин в дома. Яков продължил по собствено усмотрение да се разпорежда с разходите и бюджета на семейството.
Именно благодаря такому мудрому и продуманному планированию Иисус смог обеспечить условия для постепенного самоустранения от активного участия в семейных делах. Когда Иаков приобрел двухгодичный опыт в качестве исполняющего обязанности главы семьи - и за два года до того, как он (Иаков) женился, - распоряжение семейными деньгами и общее управление делами семьи было возложено на Иосифа.
Именно благодарение на такова мъдро и обмислено планиране Иисус е могъл да обезпечи условията за постепенното само отстраняване от активното участие в семейните дела. Когато Яков придобил двугодишен опит в качеството на изпълняващ задълженията на глава на семейството - и за две години до това, когато той (Яков) се оженил, - разпореждането със семейните пари и общото управление на делата в семейството били възложени на Йосиф.
3. ДВАДЕСЕТ И ТРЕТА ГОДИНА (17 ГОДИНА ОТ Н.Е.)
В этом году финансовые трудности несколько ослабли, так как работали уже четыре члена семьи. Мириам хорошо зарабатывала продажей молока и масла; Марфа стала искусной ткачихой. Было выплачено уже более трети суммы, причитавшейся за ремонтную мастерскую. Это позволило Иисусу на три недели прервать работу, чтобы отправиться вместе с Симоном в Иерусалим на празднование Пасхи, и со времени смерти отца это был самый продолжительный период, в течение которого он не занимался ежедневным трудом.
В тази година финансовите трудности малко отслабнали, тъй като работели вече четири члена от семейството. Мириам добре заработвала от продажбите на мляко и масло; Марфа станала изкусна тъкачка. Вило изплатено вече повече от една трета от сумата, пресмятана за ремонтното работилница. Това позволило на Иисус за три седмици да прекъсне работа, за да се отправи заедно със Симон в Йерусалим за празнуването на Пасха, и от времето на смъртта на бащата това бил най-продължителния период, в течение на който той не се занимавал с ежедневен труд.
Они шли в Иерусалим через Декаполис, минуя Пеллу, Герасу, Филадельфию, Хешбон и Иерихон. Возвращаясь в Назарет, они пошли побережьем - через Лидду, Иоппию и Кесарию, после чего, обогнув гору Кармил, вышли к Птолемаиде и Назарету. Это путешествие позволило Иисусу достаточно хорошо познакомиться со всей Палестиной к северу от Иерусалима.
Те отишли в Йерусалим през Декаполис, минавайки Пела, Герас, Филаделфия, Хешбон и Йерихон. Завръщайки се в Назарет, те вървели по крайбрежието - през Лидд, Йопия и Кесария, след което, заобикаляйки Кармил, излезли към Птолемиада и Назарет. Това пътешествие позволило на Иисус достатъчно добре да се запознае с цялата Палестина на север от Йерусалим.
В Филадельфии Иисус и Симон познакомились с купцом из Дамаска, которому настолько полюбилась назаретская пара, что он уговорил их остановиться в его иерусалимской резиденции. Пока Симон находился в храме, Иисус проводил время в продолжительных беседах, обсуждая мировые проблемы с этим образованным и много повидавшим человеком. Этому купцу принадлежало более четырех тысяч караванных верблюдов; его коммерческие интересы охватывали весь римский мир, и в настоящее время он находился на пути в Рим. Он предложил, чтобы Иисус приехал в Дамаск и вошел в его дело - импорт восточных товаров, - однако в тот момент Иисус не считал себя вправе уезжать так далеко от семьи. Тем не менее по дороге домой он много думал о тех далеких городах и еще более далеких странах Запада и Востока - странах, о которых он слышал столько рассказов от караванных путешественников и проводников.
Във Филаделфия Иисус и Симон се запознали с търговец от Дамаск, който толкова обикнал назаретската двойка, че той ги уговорил да се установят в неговата йерусалимска резиденция. Докато Симон се намирал в храма, Иисус прекарвал времето в продължителни беседи, обсъждайки световните проблеми с този образован и много видял човек. На този търговец принадлежали повече от четири хиляди керванни камили; неговите търговски интереси обхващали целия римски свят, и в настояще време той се намирал на път към Рим. Той предложил, че Иисус да пристигне в Дамаск и да влезе в неговото дело - износ на източни стоки, - обаче в този момент Иисус не считал себе си в правото да заминава така далеч от семейството. Още повече по пътя към дома той много мислил за тези далечни градове и още по-далечните страни от Запад и Изток - страните, за които той слушал толкова разкази от керванните пътешественици и водачи.
Симону чрезвычайно понравилось их посещение Иерусалима. Он был должным образом принят в граждане общества Израиля при пасхальном посвящении новых сынов завета. Пока Симон присутствовал на пасхальных церемониях, Иисус бродил в толпе посетителей и провел много интересных бесед с многочисленными обращенными в иудаизм язычниками.
На Симон изключително се харесало тяхното посещение в Йерусалим. Той бил по необходимия начин приет за гражданин на обществото на Израил при пасхалното посвещение на новите синове на завета. Докато Симон присъствувал на пасхалните церемонии, Иисус бродил в тълпата посетители и провел много интересни беседи с многочислените обърнати в юдаизма езичници.
Наверное, самой примечательной из всех этих встреч было знакомство с молодым натурализованным греком по имени Стефан. Этот юноша впервые посетил Иерусалим и случайно встретился с Иисусом пополудни в четверг на пасхальной неделе. Пока оба они прогуливались, глядя на дворец Хасмонеев, Иисус завел непринужденную беседу, в результате которой они заинтересовались друг другом и в течение четырех часов говорили о том, как следует жить, каким является истинный Бог и как должно ему поклоняться. Стефан был потрясен словами Иисуса и никогда их не забывал.
Навярно, най-забележителната от всички тези срещи било запознанството с младия натурализиран грък на име Стефан. Този юноша за първи път посетил Йерусалим и случайно се срещнал с Иисус след обяд в четвъртъка от пасхалната седмица. Докато те двамата се разхождали, гледайки към двореца на Хасмонеите, Иисус започнал непринудена беседа, в резултат, на която те се заинтересовали един от друг и в течение на четири часа говорили за това, как трябва да се живее, какъв се явява истинския Бог и как трябва да му се покланяме. Стефан бил потресен от думите на Иисус и никога не ги забравил.
И это был тот же самый Стефан, который впоследствии уверовал в учения Иисуса и чья смелая проповедь раннего евангелия привела к тому, что разгневанные иудеи забили его насмерть камнями. Отчасти храбрость Стефана в провозглашении своего взгляда на новое евангелие была прямым результатом его первой беседы с Иисусом. Однако у Стефана ни разу не возникло даже смутной догадки о том, что галилеянин, с которым он разговаривал примерно пятнадцать лет назад, был тем же самым человеком, которого он впоследствии провозгласил Спасителем мира и за которого ему было суждено вскоре умереть, став первым мучеником нарождающейся христианской веры. Когда Стефан прощался с жизнью, заплатив ею за свои нападки на иудейский храм и его традиционные обряды, рядом стоял некий человек по имени Савл, житель Тарса. И когда Савл увидел, на какую смерть был способен этот грек за свою веру, в его сердце пробудились чувства,
И това бил този същият Стефан, който в последствие повярвал в ученията на Иисус и чиято смела проповед на ранното евангелие довела до това, че разгневените юдеи го убили с камъни. Отчасти храбростта на Стефан в провъзгласяването на своя възглед за новото евангелие била пряк резултат от неговата първа беседа с Иисус. Обаче у Стефан нито веднъж не възникнало даже смутно предположение за това, че галилееца, с който той разговарял примерно преди петнадесет години, бил този същия човек, който той в последствие провъзгласил за Спасителя на света и за, който на него било съдено скоро да умре, ставайки първият мъченик на ново раждащата се християнска вяра. Когато Стефан се прощавал с живота, заплащайки с него за нападките към юдейския храм и неговите традиционни обреди, редом до него стоял някакъв човек на име Савл, жител на Тарса. И когато Савл видял, на каква смърт бил способен този грък за своята вяра, в неговото сърце се пробудили чувства,
приведшие его со временем к принятию того учения, за которое умер Стефан; впоследствии он стал энергичным и неукротимым Павлом - философом христианской религии, если не ее единоличным основателем.
привели го с времето към приемане на това учение, за което умрял Стефан; в последствие той станал енергичния и неукротим Павел - философът на християнската религия, ако не неин едноличен основател.
В воскресенье после Пасхи Симон и Иисус отправились назад в Назарет. Симон никогда не забывал того, чему научил его Иисус во время этого путешествия. Он всегда любил Иисуса, однако именно теперь он почувствовал, что стал понимать своего отца-брата. По дороге они много говорили по душам - и в пути, и во время привалов. Они прибыли домой в четверг в полдень, и в тот вечер Симон допоздна рассказывал домашним о своих впечатлениях.
В неделята след Пасха Симон и Исус се отправили назад към Назарет. Симон никога не забравил това, на което го научил Иисус по време на това пътешествие. Той винаги обичал Иисус, обаче именно сега той почувствал, че започва да разбира своя баща-брат. По пътя те много говорили на воля - и по пътя, и по време на почивките. Те се прибрали в дома в четвъртък по обяд, и в тази вечер Симон до късно разказвал на домашните за своите впечатления.
Мария была очень расстроена словами Симона о том, что большую часть своего времени в Иерусалиме Иисус провел "во встречах с незнакомцами, особенно с теми, которые прибыли из дальних стран". Семья Иисуса никогда не понимала его огромного интереса к людям, его желания встречаться с ними, знакомиться с их жизнью и узнавать от них, о чём они думают.
Мария била много разстроена от думите на Симон за това, че по-голямата част от своето време в Йерусалим Иисус е провел "в срещи с непознати, особено с тези, които са пристигнали от далечните страни". Семейството на Иисус никога не разбирало неговия огромен интерес към хората, неговото желание да се среща с тях, да се запознава с техния живот и да узнава от тях, за какво те мислят.
Всё больше и больше приходилось назаретской семье заниматься решением непосредственных человеческих проблем. Домашние нечасто вспоминали про миссию Иисуса, да и сам он крайне редко говорил о своем будущем труде. Его мать почти не вспоминала о том, что он был заветным дитя. Постепенно она расставалась с мыслью о некоей божественной миссии, которую Иисусу было суждено осуществить на земле. И всё же порой ее вера возрождалась, когда она задумывалась, вспоминая о явлении Гавриила до рождения ребенка.
Все повече и повече се налагало на назаретското семейство да се занимава с решаването на непосредствените човешки проблеми. Домашните рязко си спомняли за мисията на Иисус, да и самия той крайно рядко говорил за своето бъдещ труд. Неговата майка почти не си спомняла за това, че той бил заветното дете. Постепенно тя се разделяла с мисълта за някаква божествена мисия, която на Иисус било съдено да осъществи на земята. И все така понякога нейната вяра се възраждала, когато тя се замисляла, спомняйки си за явяването на Гавриил преди раждането на детето.
4. ДАМАСКИ ЕПИЗОД
Последние четыре месяца этого года Иисус провел в Дамаске в гостях у купца, с которым он повстречался в Филадельфии на пути в Иерусалим. Будучи в Назарете, представитель купца разыскал Иисуса и как почетного гостя проводил его в Дамаск. Этот купец, наполовину еврей, предложил выделить необычайно крупную сумму денег для организации в Дамаске религиозно-философской школы. Он собирался создать центр образования, который превзошел бы Александрию. И он предложил Иисусу сразу же отправиться в длительное путешествие по мировым центрам просвещения, чтобы, получив необходимую подготовку, возглавить это начинание. Это было одним из величайших соблазнов, с которыми когда-либо сталкивался Иисус в течение чисто человеческой части своего пути.
Последните четири месеца от тази година Иисус прекарал в Дамаск на гости у търговеца, с който той се срещнал във Филаделфия на път за Йерусалим. Бидейки в Назарет, представителят на търговеца потърсил Иисус и като почетен гост го завел в Дамаск. Този търговец, наполовина евреин, предложил да отдели необичайно крупна сума пари за организиране в Дамаск на религиозно-философска школа. Той смятал да създаде център за образование, който да би надминал този в Александрия. И той предложил на Иисус веднага също да се отправи на дълго пътешествие по световните центрове на просвещение, за да може, получавайки необходимата подготовка, да възглави това начинание. Това била една от най-великите съблазни, с които когато и да било се сблъсквал Иисус в течение на чисто човешката част от своя път.
Вскоре этот купец привел к Иисусу группу из двенадцати купцов и банкиров, готовых поддержать создание новой школы. Иисус проявил глубокий интерес к идее создания школы и помог подготовить план ее организации. Однако всякий раз, когда об этом заходила речь, он выражал свое опасение, что некоторые неназванные, но взятые на себя ранее обязательства не позволят ему взяться за руководство столь значительным предприятием. Купец, желавший стать его благотворителем, настаивал. Он дал Иисусу несколько выгодных заказов на переводы, которые тот выполнял у него дома. Одновременно он сам, его жена, а также его сыновья и дочери пытались убедить Иисуса не отказываться от предлагаемой чести. Но Иисус не соглашался. Он прекрасно знал, что ему нельзя ни в коей мере подчинять себя "советам людей", сколь бы благими ни были их намерения.
Скоро този търговец завил при Иисус група от дванадесет търговци и банкери, готови да поддържат създаването на новата школа. Иисус проявил дълбок интерес към идеята за създаване на школа и помогнал да се подготви плана за нейната организация. Обаче всеки път, когато за това ставало дума, той изразявал своето опасение, че някои не наречени, но взети върху себе се по-рано задължения няма да му позволят да се заеме с ръководството на толкова значително предприятие. Търговецът, желаещ да стане негов благотворител, настоявал. Той дал на Иисус няколко изгодни поръчки за прехвърляния, които той изпълнил в неговия дом. Едновременно с него самия, неговата жена, а така също неговите синове и дъщери се опитвали да убедят Иисус да не се отказва от предлаганата чест. Но Иисус не се съгласявал. Той прекрасно знаел, че за него не трябва в никаква степен да подчинява себе си на "съветите на хората", колкото и благи да са били техните намерения.
Тот, кого отвергли религиозные вожди Иерусалима, - даже после того, как он продемонстрировал свои качества вождя, - был признан выдающимся учителем деловыми людьми и банкирами Дамаска, причем в то время, когда он являлся скромным, никому не известным плотником из Назарета.
Този, който отхвърлили религиозните вождове на Йерусалим, - даже след това, когато той демонстрирал своите качества на вожд, - бил признат от изтъкнатите учители, деловите хора и банкери в Дамаск, при което в това време, когато той се явявал скромен, никому неизвестен строителен дърводелец от Назарет.
Он никогда не рассказывал об этом предложении своей семье, и конец этого года застал его в Назарете при выполнении своих ежедневных обязанностей, как будто
Той никога не разказвал за това предложение на своето семейство, и края на тази година го застигнала в Назарет при изпълняване на своите ежедневни задължения, сякаш
он никогда не подвергался соблазну лестными предложениями своих дамасских друзей. Точно так же этим дамасцам никогда не приходило в голову, что будущий гражданин Капернаума, взбудораживший всё еврейство, был плотником из Назарета, осмелившимся отказаться от той чести, которую могло бы обеспечить их объединенное богатство.
той никога не се е подлагал на съблазънта на ласкателните предложения на своите дамаски другари. Точно така също на тези хора от Дамаск никога не им и идвало на ум, че бъдещият гражданин на Капернаум, разтревожил цялото еврейство, бил строителния дърводелец от Назарет, осмелил се да се откаже от тази чест, която могло би да обезпечи тяхното обединено богатство.
Иисусу удавалось с большим искусством и расчетом обособлять различные эпизоды своей жизни, так что люди никогда не воспринимали их как поступки одного и того же человека. Не раз в последующие годы он слышал этот рассказ о странном галилеянине, отказавшемся от возможности основать в Дамаске школу, которая соперничала бы с Александрией.
На Иисус се отдавало с голямо изкуство и пресмятане да обособява различните епизоди от своя живот, така, че хората никога да не ги възприемат като постъпки на един и същи човек. Не веднъж в последващите години той слушал този разказ за странния галилеец, отказал се от възможността да основе в Дамаск школа, която да би съперничела с тази в Александрия.
Одной из целей, преследуемых Иисусом при размежевании некоторых эпизодов своего земного опыта, было предотвратить создание столь многогранной и впечатляющей картины жизненного пути, чтобы побудить последующие поколения поклоняться учителю вместо подчинения истине, которую он воплотил в своей жизни и которой он учил. Иисус не желал, чтобы свидетельства его чисто человеческих достижений отвлекали внимание от его учения. Уже на раннем этапе он понял, что его последователи будут испытывать искушение создать религию о нем и что такая религия может стать соперником евангелия о царстве, которое он собирался провозгласить миру. Соответственно, он последовательно стремился пресечь в своей богатой событиями жизни всё, что могло бы послужить этой естественной человеческой тенденции возвеличивать учителя вместо его учения.
Една от целите, преследвани от Иисус при разграничаването на някои епизоди от своя земен опит, било да се предотврати създаването на толкова многостранна и впечатляваща картина на жизнения път, за да подбуди последващите поколения да се покланят към учителя вместо да се подчиняват на истината, която той е въплътил в своя живот и на която той учел. Иисус не желаел, че свидетелствата за неговите чисто човешки достижения да отвличат вниманието от неговото учение. Още на ранния етап той вече разбрал, че неговите последователи ще изпитват изкушението да създадат религия за него и, че такава религия може да стане съперник на евангелието за царството, което той смятал да провъзгласи на света. Съответно, той последователно се стремял да пресече в своя богат на събития живот всичко, което би могло да послужи за тази естествена човешка тенденция да се възвеличава учителя вместо неговото учение.
Этим же объясняется, почему он допускал, чтобы его знали под разными именами в различные периоды его разнообразной жизни на земле. С другой стороны, он не хотел оказывать неправомерного воздействия на свою семью или каких-либо других людей, заставляя их поверить в него против их собственных убеждений. Он всегда отказывался пользоваться незаслуженным или несправедливым преимуществом перед человеческим разумом. Он не хотел, чтобы люди верили в него, если их сердца глухи к духовным реальностям, раскрытым в его учениях.
С това също се обяснява, защо той е допускал, че него да го знаят под различни имена в различните периоди от неговия разнообразен живот на земята. От друга страна, той не искал да оказва неправомерно въздействие на своето семейство или на каквито и да било други хора, заставяйки ги да повярват в него против техните собствени убеждения. Той винаги се отказвал да се ползува от незаслужено или несправедливо преимущество пред човешкия разум. Той не искал, че хората да вярват в него, ако техните сърца са глухи за духовните реалности, разкрити в неговите учения.
К концу этого года дела в назаретской семье шли неплохо. Дети росли, и Мария начала привыкать к отсутствию Иисуса. Он продолжал передавать свои заработки Иакову на нужды семьи, оставляя только небольшую часть на свои непосредственные личные потребности.
Към края на тази година делата в назаретското семейство вървели не лошо. Децата растели, и Мария започнала да привиква с отсъствието на Иисус. Той продължавал да предава своите заработки на Яков за нуждите на семейството, оставяйки само малка част за своите непосредствени лични потребности.
С течением лет было всё труднее представить себе, что этот человек является Сыном Божьим на земле. Казалось, что он стал вполне обыкновенным индивидуумом этого мира - человеком среди людей. И то, что его посвящение должно было протекать именно таким образом, было предопределено его небесным Отцом.
С течение на годините било все по-трудно за себе си да си представи, че този човек се явява Син Божи на земята. Изглеждало, че той станал напълно обикновен индивид от този свят - човек сред хората. И това, че неговото посвещение би трябвало да протече именно по-такъв начин, било предопределено от неговия небесен Отец.
5. ДВАДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТА ГОДИНА (18 ГОДИНА ОТ Н.Е.)
Для Иисуса это был первый год относительной свободы от семейных обязанностей, ибо Иаков весьма успешно вел хозяйство, и Иисус помогал ему советом и деньгами.
За Иисус това била първата година на относителна свобода от семейни задължения, защото Яков изключително успешно водел домакинството, и Иисус му помагал със съвети и пари.
На следующей неделе после Пасхи в Назарет прибыл молодой человек из Александрии, чтобы организовать встречу Иисуса с группой александрийских евреев. Эта встреча должна была состояться в том же году где-то на палестинском побережье. Совещание было назначено на середину июня, и Иисус отправился в Кесарию, где пять видных александрийских евреев уговаривали его обосноваться в их городе и стать религиозным учителем, предложив для начала, в качестве стимула, место помощника хазана в их главной синагоге.
На следващата седмица след Пасха в Назарет пристигнал млад човек от Александрия, за да организира среща на Иисус с група александрийски евреи. Тази среща трябвало да се състои в тази същата година някъде на палестинското крайбрежие. Съвещанието било назначено за средата на юни, и Иисус се отправил в Кесария, където пет видни александрийски евреи го уговаряли да отседне в техния град и да стане религиозен учител, предлагайки за начало, в качеството на стимул, мястото на помощник на хазана в тяхната главна синагога.
Представители этого комитета объяснили Иисусу, что Александрии суждено стать всемирным центром еврейской культуры, что эллинистические тенденции в иудаизме практически уже вытеснили вавилонскую школу. Они напомнили Иисусу о распространявшихся в Иерусалиме и по всей Палестине зловещих слухах о восстании, уверяя его, что любой мятеж палестинских евреев будет равносилен национальному самоубийству, что железная рука Рима сокрушит восстание в три месяца, разрушит Иерусалим и сровняет с землей храм, не оставив от него камня на камне.
Представителите на този комитет обяснили на Иисус, че на Александрия е съдено да стане световен център на еврейската култура, че елинистичните тенденции в юдаизма практически вече се изтласкали вавилонската школа. Те напомнили на Иисус за разпространяващите се в Йерусалим и по цялата Палестина зловещи слухове за въстание, уверявайки го, че всеки метеж на палестинските евреи ще бъде равносилно на национално самоубийство, че желязната ръка на Рим ще съкруши въстанието за три месеца, ще разруши Йерусалим и ще сравни със земята храма, не оставяйки камък върху камък.
Иисус выслушал всё, что они хотели ему сказать, поблагодарил их за доверие и, отвергая предложение переехать в Александрию, сказал, по существу, следующее: "Мое время еще не исполнилось". Они были озадачены его явным равнодушием к той чести, которую они собирались ему оказать. Перед тем, как покинуть Иисуса, его египетские друзья передали ему кошелек с деньгами в знак своего уважения и для возмещения времени и расходов, связанных с прибытием в Кесарию на встречу с ними. Однако он отказался и от денег, сказав: "Семья Иосифа никогда не принимала подаяний, и мы не можем есть чужой хлеб, пока мои руки сильны и мои братья способны трудиться".
Иисус изслушал всичко, което те искали да му кажат, благодарил им за доверието и, отхвърляйки предложението да замине за Александрия, казал, по същество, следното: "Моето време още не се изпълнило." Те били озадачени от неговото явно равнодушие към тази чест, която те смятали да му окажат. Преди това, когато да напуснат Иисус, неговите египетски другари му предали кесия с пари в знак на своето уважение и за възмездяване на времето и разходите, свързани с пребиваването в Кесария за срещата с тях. Обаче той се отказал и от парите, казвайки:"Семейството на Йосиф никога не е приемало подаяния, и ние не можем да ядем чужд хляб, докато моите ръце са силни и моите братя са способни да се трудят".
Александрийцы отплыли домой, и в последующие годы, когда до них доходили слухи о лодочнике из Капернаума, вызвавшем такое волнение в Палестине, мало кто из них догадывался о том, что это был выросший вифлеемский младенец и тот самый странный галилеянин, который без долгих слов отказался от приглашения стать великим учителем в Александрии.
Александрийците отплавали за дома, и в последващите години, когато до тях достигали слухове за лодкаря от Капернаум, предизвикващ такова вълнение в Палестина, малко от тях се досещали за това, че това бил израсналия витлеемски младенец и този най-странен галилеец, който без дълги слова се отказал от поканата да стане велик учител в Александрия.
Иисус вернулся в Назарет. Вторая половина этого года была самым спокойным временем за всю его земную жизнь. Он наслаждался этой вр†менной передышкой в своих обычных делах - решении проблем и преодолении трудностей. Он много общался со своим небесным Отцом и совершил колоссальный прогресс в овладении своим человеческим разумом.
Иисус се върнал в Назарет. Втората половина на тази година била най-спокойното време за целия земен живот. Той се наслаждавал на този вр†менен отдих в своите обичайни дела - решаването на проблеми и преодоляване на трудности. Той много общувал със своя небесен Отец и извършил колосален прогрес в овладяването на своя човешки разум.
Однако спокойное течение людских дел в мирах времени и пространства является недолгим. В декабре состоялся конфиденциальный разговор Иакова с Иисусом. Иаков поведал о своей сильной любви к назаретской девушке Есте и о том, что они хотели бы пожениться, если бы это было возможно. Он напомнил, что Иосифу скоро исполнится восемнадцать лет и что для него было бы полезно получить возможность исполнять обязанности главы семьи. Иисус дал согласие на то, чтобы Иаков женился через два года, при условии, что за это время он должным образом подготовит Иосифа к принятию на себя функций главы семьи.
Обаче спокойното течение на хорските дела в мирните времена и пространството се явява кратко. В декември се състоял конфиденциален разговор на Яков с Иисус. Яков разказал за своята силна любов към назаретската двойка Еста и за това, че те биха искали да се оженят, ако това би било възможно. Той напомнил, че Йосиф скоро ще навърши осемнадесет години и, че за него било би полезно да получи възможност да изпълнява задълженията на глава на семейството. Иисус дал съгласие за това, че Яков да се ожени след две години, при условие, че за това време той по необходимия начин ще подготви Йосиф към приемане върху себе си функциите на глава на семейството.
События следовали одно за другим - пришла пора брачных настроений. Успех Иакова, получившего согласие Иисуса на брак, придал смелости Мириам, которая также решила поговорить со своим братом-отцом о своих планах. Иаков, молодой каменщик, когда-то добровольно взявший на себя роль защитника Иисуса, а теперь являвшийся партнером Иакова и Иосифа, уже давно добивался от Мириам согласия стать его женой. После того, как Мириам раскрыла Иисусу свои планы, он распорядился, чтобы Иаков сам явился к нему и официально попросил ее руки, пообещав благословить их брак, как только Мириам сочтет, что Марфа готова к исполнению обязанностей старшей дочери.
Събитията следвали едно след друго - дошло време за брачни настроения. Успехът на Яков, получил съгласие от Иисус за брак, придал смелост на Мириам, която така също решила да поговори със своя баща-брат за своите планове. Яков, младият каменоделец, някога взел върху себе си ролята на защитник на Иисус, а сега явяващ се партньор на Яков и Йосиф, вече отдавна се опитвал да получи съгласие от Мириам да стане негова жена. След това, когато Мириам разкрила на Иисус своите планове, той се разпоредил, че Яков сам да се яви към него и официално да поиска нейната ръка, обещавайки да благослови техния брак, когато само Мириам счете, че Марфа е готова към изпълнение на задълженията на старша дъщеря.
Когда Иисус бывал дома, трижды в неделю, по вечерам, он продолжал домашнее обучение. По субботам он часто читал Писания в синагоге, проводил время с матерью, учил детей и в целом вел себя как достойный и уважаемый житель Назарета в обществе Израиля.
Когато Иисус бил в дома, три пъти в седмицата, вечерите, той продължавал домашното обучение. В съботите той често четял Писанията в синагогата, прекарвал време с майка си, учил децата и като цяло тай водел себе си като достоен и уважаван жител на Назарет в обществото на Израил.
6. ДВАДЕСЕТ И ПЕТА ГОДИНА (19 ГОДИНА ОТ Н.Е.)
Этот год все члены назаретской семьи встретили в добром здравии, и в течение года все дети закончили образование, если не считать того, что Марфе нужно было еще заниматься с Руфью.
Тази година всички членове на назаретското семейство посрещнали в добро здраве, и в течение на годината всички деца завършили образованието, ако не се счита това, че за Марфа било нужно още да се занимава с Руф.
Иисус являлся одним из наиболее здоровых, сильных и благовоспитанных представителей мужчин, когда-либо появлявшихся на земле со времен Адама. Его физическое развитие было совершенным. Его разум, достигнув гигантских масштабов по сравнению с обычным умственным развитием его современников, являлся активным, глубоким и проницательным, и его дух был действительно по-человечески божественным.
Иисус се явявал един от най-здравите, силни и благовъзпитани представители на мъжете, когато и да било появили се на земята от времената на Адам. Неговото физическо развитие било съвършено. Неговия разум, достигайки гигантски мащаби в сравнение с обичайното умствено развитие на неговите съвременници, се явявал активен, дълбок и проницателен, и неговия дух бил действително по човешки божествен.
В материальном отношении семья была лучше обеспечена, чем когда-либо со времени утраты состояния Иосифа. Они полностью рассчитались за караванную ремонтную мастерскую; они никому не были должны, и впервые за многие годы у них появились некоторые сбережения. Ввиду этого, а также потому, что он сопровождал других своих братьев для участия в их первых пасхальных церемониях, Иисус решил отправиться в путь вместе с Иудой (только что окончившим школу), которому предстояло впервые посетить храм.
В материално отношение семейството било по-добре обезпечено, от когато и да било от времето на загубата на състоянието на Йосиф. Те напълно разплатили за керванната ремонтна работилница; те не били никому длъжни, и за първи път от много години у тях се появили спестявания. В предвид на това, а така също поради това, че той съпровождал другите свои братя за участие в техните първи пасхални церемонии, Иисус решил да се отправи на път заедно с Иуда (едва що завършил школата), комуто предстояло за първи път да посети храма.
И в Иерусалим, и обратно они шли одним и тем же путем - через долину Иордана, так как Иисус опасался, что вести младшего брата через Самарию будет чревато неприятностями. Еще в Назарете невыдержанность Иуды в сочетании с сильными патриотическими чувствами несколько раз приводили к тому, что он оказывался в затруднительном положении.
И към Йерусалим, и обратно те вървели по един и същи път - през долината на Йордан, тъй като Иисус се опасявал, че да води младшия си брат през Самария ще бъде изпълнено с неприятности. Още в Назарет невъздържаността на Иуда в съчетание със силни патриотични чувства няколко пъти привеждали към това, че той се оказвал в затруднено положение.
Они прибыли в Иерусалим вовремя и в первый раз направлялись в храм - один вид которого взволновал и потряс Иуду до глубины души, - когда им повстречался Лазарь из Вифании. Пока Иисус разговаривал с Лазарем с целью договориться о совместном праздновании Пасхи, Иуда неожиданно нарвался на крупные неприятности, коснувшиеся всех троих. Стоявший неподалеку римский стражник отпустил неприличное замечание в адрес проходившей мимо еврейской девушки. Иуда вспыхнул от возмущения и тут же выразил в адрес солдата свое негодование по поводу такой непристойности, причем достаточно громко, чтобы тот услышал. Что касается римских легионеров, то они весьма чувствительно реагировали на малейшее неуважение со стороны евреев. Поэтому стражник тут же задержал Иуду. Для молодого патриота это было уже слишком, и еще до того, как Иисус успел предупредить его своим взглядом, он разразился пространной обвинительной речью, выплеснув накопившиеся антиримские чувства, чем только усугубил и без того скверную ситуацию. Иуду сразу же отвели в военную тюрьму. Вместе с ним туда направился и Иисус.
Те пристигнали в Йерусалим на време и за първи път те се отправили към храма - единия вид на който развълнувал и потресъл Иуда до дълбините на душата, - когато тях ги срещнал Лазар от Витания. Докато Иисус разговарял с Лазар с цел да се договорят за съвместното празнуване на Пасха, Иуда неочаквано налетял на крупни неприятности, засягащи всичките трима. Стоящият недалеч римски стража пуснал неприлична забележка по адрес на преминаващата покрай еврейска девойка. Иуда избухнал от възмущение и тутакси също изразил по адрес на войника своето негодувание по повод на тази непристойност, при което на достатъчно висок глас, че той да чуе. Що се отнася до римските легионери, то те изключително чувствително реагирали на най-малкото неуважение от страна на евреите. Поради това стражата веднага задържал Иуда. За младия патриот това било вече прекалено, и още преди това, когато Иисус да успее да го предупреди за своите виждания, той се разразил в пространна обвинителна реч, изригвайки от натрупалите се антиримски чувства, с което толкова задълбочил и без това лошата ситуация. Иуда веднага отвели във военния затвор. Заедно с него на там тръгнал и Иисус.
Иисус пытался добиться либо немедленного слушания по делу Иуды, либо его освобождения, с тем чтобы Иуда успел вечером принять участие в праздновании Пасхи, однако все его попытки оказались безуспешными. Ввиду того, что следующий день был днем "священного собрания" в Иерусалиме, даже римляне не решались выдвигать обвинений против евреев. Поэтому Иуда оставался в заключении до утра второго дня после своего ареста, и Иисус находился в тюрьме вместе с ним. Они не присутствовали в храме на церемонии принятия новых сынов закона в полноправные граждане общества Израиля. Иуда прошел эту официальную церемонию только через несколько лет, когда в очередной раз оказался в Иерусалиме во время Пасхи в связи с агитационной деятельностью в качестве представителя зелотов - патриотической организации, активным членом которой он являлся.
Иисус се опитал да постигне или незабавно слушане по делото на Иуда, или неговото освобождение, за това че Иуда да успее вечерта да вземе участие в празнуването на Пасха, обаче всички негови опити се оказали безуспешни. В предвид на това, че на следващия ден бил денят на "свещеното събрание" в Йерусалим, даже римляните не се решавали да повдигат обвинения против евреите. Поради това Иуда си останал в затвора до утрото на втория ден след своя арест, и Исус се намирал в затвора заедно с него. Те не присъствували в храма на церемонията по приемане на нови синове на закона за пълноправни граждани на обществото на Израил. Иуда преминал тази официална церемония едва след няколко години, когато за пореден път се оказал в Йерусалим по времето на Пасха във връзка с агитационна деятелност в качеството на представител на зелотите - патриотична организация, активен член на която той се явявал.
После двух дней, проведенных ими в тюрьме, утром третьего дня Иисус предстал перед военным судьей от имени Иуды. Извинившись за своего юного
След двата дни, прекарани в затвора, в утрото на третия ден Иисус застанал пред военния съдия от името на Иуда. Извинявайки се за своя млад
брата, Иисус выступил с оправдательной, хотя и беспристрастной речью, в которой упомянул о провокационном характере эпизода, приведшего к аресту его брата. Благодаря трактовке Иисуса, судья пришел к заключению, что у молодого еврея могли быть определенные основания для своей резкой выходки. Предупредив Иуду не позволять себе снова подобной опрометчивости, он отпустил их, сказав Иисусу: "Тебе следует присматривать за мальчиком; он способен доставить всем вам много неприятностей". И римский судья был прав. Иуда действительно был источником значительных неприятностей для Иисуса, и всегда эти неприятности заключались в одном и том же - столкновениях с гражданскими властями из-за неосмотрительных и неразумных патриотических порывов.
брат, Иисус излязъл с оправдателна, макар и безпристрастна реч, в която упоменал за провокационния характер на епизода, привел към ареста на неговия брат. Благодарение на трактовката на Иисус, съдията дошъл до заключение, че у младия евреин би могло да има определени основания за своята рязка, неуместна постъпка. Предупреждавайки Иуда да не си позволява отново подобна необмисленост, той ги пуснал, казвайки на Иисус: "За теб следва да наглеждаш момчето; той е способен да достави на всички вас много неприятности". И римският съдия бил прав. Иуда действително бил източник на значителни неприятности за Иисус, и винаги тези неприятности се заключавали в едно и също нещо - стълкновенията с гражданските власти поради непредпазливи и неразумни патриотични пориви.
Иисус и Иуда пришли на ночь в Вифанию, объяснили, почему они не смогли принять участие в пасхальном ужине и на следующий день отправились в Назарет. Иисус ничего не сказал домашним об аресте своего младшего брата в Иерусалиме, однако примерно через три недели после возвращения у него состоялся продолжительный разговор по этому поводу с Иудой. После этого разговора Иуда сам рассказал обо всём семье. Он никогда не забывал, какое терпение и выдержку продемонстрировал его брат-отец в течение всего этого тяжелого испытания.
Иисус и Иуда пристигайки за нощуване във Витания, обяснили, защо те не могли да вземат участие в пасхалната вечеря и на следващия ден се отправили за Назарет. Иисус нищо не казал на домашните за ареста на своя младши брат в Йерусалим, обаче примерно след три седмици след завръщането у него се състоял продължителен разговор по този повод с Иуда. След този разговор Иуда сам разказал за всичко на семейството. ТОй никога не забравял, какво търпение и издръжливост демонстрирал неговия брат-баща в течение на цялото това тежко изпитание.
Это была последняя Пасха, на которой Иисус побывал с кем-либо из членов своей семьи. Приближалось время всё большего ослабления связи Сына Человеческого со своими родными.
Това била последната Пасха, на която Иисус пребивавал с когото и да било от членовете от своето семейство. Приближавало се времето на все по-голямото отслабване на връзките на Сина Човешки със своите роднини.
В этом году периоды его глубоких раздумий часто прерывались Руфью и ее товарищами. И Иисус всегда был готов отложить размышления о своем будущем труде для мира и вселенной, чтобы разделить детскую радость и молодой задор этих ребятишек, которые никогда не уставали слушать о его различных путешествиях в Иерусалим. Они также чрезвычайно любили его рассказы о животных и природе.
В тази година периодите на неговите дълбоки размишления често се прекъсвали от Руф и нейните другари. И Иисус винаги бил готов да отложи размишленията за своето бъдещ труд за света и вселената, за да сподели детската радост и младежката разпаленост на тези дечурлига, които никога не се уморявали да слушат за неговите различни пътешествия в Йерусалим. Те така също черезвичайно обичали неговите разкази за животните и природата.
Дети всегда были желанными гостями в ремонтной мастерской. У стены мастерской Иисус оставлял песок, кирпичи и камни, и здесь всегда резвились стайки детей. Устав от игр, самые отважные из них заглядывали в мастерскую и, если ее владелец не был занят, то они, набравшись смелости, заходили внутрь и говорили: "Дядя Иешуа, выходи к нам и расскажи длинную историю". Затем они хватали его за руки и тащили за собой, пока он не усаживался на любимый камень у угла мастерской, а сами устраивались перед ним полукругом. И как же малыши любили своего дядю Иешуа! Они учились смеяться, и смеяться от души. Обычно один или двое самых маленьких забирались ему на колени и сидели там, завороженно глядя на его выразительное лицо, пока он рассказывал свои истории. Дети любили Иисуса, и Иисус любил детей.
Децата винаги били желани гости в ремонтната работилница. До стената на работилницата Иисус оставял пясък, тухли и камъни, и тук винаги лудували децата. Изморявайки се от игрите, най- храбрите от тях поглеждали в работилницата и ако нейният стопанин не бил зает , то те, набирали смелост, влизали вътре и казвали: "Чичо Йешуа, ела при нас и ни разкажи дълга история". След това те го хващали за ръка и го теглили след себе си, докато той не сядал на любимия камък в ъгъла на работилницата, а самите те се настанявали пред него в полукръг. И как само малчуганите обичали своя чичо Йешуа! Те се учили да се смеят, и се смели от душа. Обикновено едно или две от най-малките се качвали на неговите колена и сядали там, очаровани гледайки неговото изразително лице, докато той разказвал своите истории. Децата обичали Иисус, и Иисус обичал децата.
Его друзьям было трудно понять размах его интеллектуальной деятельности - каким образом ему удавалось столь внезапно и полностью переключаться с глубоких обсуждений политики, философии или религии на беспечную и веселую шаловливость этих малышей, которым было от пяти до десяти лет. Его собственные братья и сестры подросли; теперь у него было больше свободного времени, и пока в семье не появились внуки, он уделял огромное внимание этим малышам. Однако он прожил на земле слишком мало, чтобы успеть по-настоящему насладиться внуками.
На неговите другари било трудно да разберат размаха на неговата интелектуална деятелност - по какъв начин на него му се отдавало толкова внезапно и напълно да се превключва от дълбоките обсъждания на политиката, философията или религията на безгрижната и весела игривост на тези малчугани, които били от пет до десет години. Неговите собствени братя и сестри израснали; сега у него имало много свободно време, и докато в семейството не се появили внуци, той отделял огромно внимание на тези малчугани. Обаче той проживял на земята прекалено малко време, за да успее истински да се наслади на внуци.
7. ДВАДЕСЕТ И ШЕСТА ГОДИНА (20 ГОДИНА ОТ Н.Е.)
С началом этого года Иисус Назарянин начал твердо осознавать в себе огромное потенциальное могущество. Но он был в равной степени полностью уверен в том,
С началото на тази година Иисус Назарянинът започнал твърдо да осъзнава в себе си огромно потенциално могъщество. Но той бил в равна степен напълно уверен в това,
что это могущество не может использоваться его личностью Сына Человеческого - во всяком случае, до тех пор, пока не пробьет его час.
че това могъщество не може да се използува от неговата личност на Син Човешки - във всеки случай, до тогава, докато не удари неговият час.
В это время он много думал, но мало говорил о своей связи с небесным Отцом. И результатом всех этих размышлений были слова, произнесенные им однажды в молитве на вершине холма: "Кем бы я ни являлся и какое бы могущество ни было в моих руках, я всегда подчинялся и всегда буду подчиняться воле моего Райского Отца". И тем не менее, когда этот человек шел по Назарету на работу и с работы, "в нем были сокрыты все сокровища мудрости и познания", что применительно к огромной вселенной было буквальной истиной.
В това време той много мислил, но малко говорил за своята връзка с небесния Отец. И резултат от всички тези размишления били думите, произнесени веднъж в молитвата на върха на хълма:"Какъвто и аз да бих се явявал и каквото и могъщество да би имало в моите ръце, аз винаги съм се подчинявал и винаги ще се подчинявам на волята на моя Райски Отец". И още повече, когато този човек отивал в Назарет на работа и се връщал от работа, "в него били скрити всички съкровища на мъдростта и познанието", което е приложимо към огромното вселена било буквална истина.
Весь этот год семейные дела шли гладко для всех, кроме Иуды. В течение многих лет младший брат доставлял Иакову неприятности, не желая заняться каким-либо ремеслом. Невозможно было положиться и на его участие в семейных расходах. Хотя он жил дома, он недобросовестно относился к обязанности вносить свой вклад в содержание семьи.
Цялата тази година семейните дела вървели гладко за всички, освен за Иуда. В течение на много години младшият брат доставял на Яков неприятности, не желаейки да се заеме с какъвто и да било занаят. Невъзможно било да се довери и на неговото участие в семейните разходи. Макар той да живеел в дома, той недобросъвестно се отнасял към задължението да внася свои принос в издръжката на семейството.
Иисус был мирным человеком и чувствовал себя неловко из-за постоянных агрессивных выходок Иуды и его многочисленных патриотических демаршей. Иаков и Иосиф предлагали выгнать его из дома, но Иисус не соглашался. Всякий раз, когда их терпение готово было лопнуть, Иисус лишь советовал: "Будьте терпеливы. Будьте благоразумны в своих советах и подавайте пример собственной жизнью, дабы ваш брат мог сначала познать лучший путь, а затем был бы вынужден следовать за вами по этому пути". Мудрый и добрый совет Иисуса предотвратил раскол в семье; они остались вместе. Однако Иуда образумился только после женитьбы.
Иисус бил мирен човек и чувствал себе си неловко поради постоянните агресивни изблици на Иуда и неговите патриотични демарши. Яков и Йосиф предлагали да го изгонят от дома, но Иисус не се съгласявал. Всеки път, когато тяхното търпение било готово да се изчерпи, Иисус само ги съветвал:"Бъдете търпеливи. Бъдете благоразумни в своите съвети и давайте пример със собствения си живот, за да може вашия брат отначало да познае добрия път, а след това би бил принуден да следва зад вас по този път". Мъдрият и добър съвет на Иисус предотвратил разцеплението в семейството; те останали заедно. Обаче Иуда се вразумил едва след женитбата си.
Мария редко говорила о будущей миссии Иисуса. Всякий раз, когда об этом заходила речь, Иисус лишь отвечал: "Мое время еще не исполнилось". Иисус почти уже справился с трудной задачей, которая заключалась в том, чтобы отучить свою семью быть зависимой от его непосредственного присутствия. Он быстро готовился к тому дню, когда он мог бы уверенно покинуть свой назаретский дом и начать более активную подготовку к действительному служению людям.
Мария рядко говорила за бъдещата мисия на Иисус. Всеки път, когато за това ставало дума, Иисус само отговарял: "Моето време още не се е изпълнило". Иисус почти вече се справил с трудната задача, която се заключавала в това , че да отучи своето семейство да бъде зависимо от неговото присъствие. Той бързо се готвил към този ден, когато той би могъл уверено да напусне своя назаретски дом и да започне активна подготовка към действително служене на хората.
Никогда не упускайте из виду того обстоятельства, что первоочередной задачей Иисуса в его седьмом посвящении было обретение опыта создания, достижение полновластия в Небадоне. И при накоплении именно этого опыта он осуществил высшее, предназначенное для Урантии и всей локальной вселенной, раскрытие Райского Отца. Помимо достижения этих главных целей он также взял на себя решение тех проблем этого мира, которые были связаны с восстанием Люцифера.
Никога не изпускайте от поглед това обстоятелство, че първостепенната задача на Иисус в неговото седмо посвещение била придобиването на опита на създание, достигане на пълновластие в Небадон. И при натрупване именно на такъв опит той осъществил най-висшето, предназначено за Урантия и цялата локална вселена, разкриване на Райския Отец. Покрай достигането на тези главни цели той така също взел върху себе си решаването на тези проблеми от този свят, които били свързани с въстанието на Луцифер.
В этом году у Иисуса было больше, чем обычно, досуга, и он уделял много времени подготовке Иакова к управлению ремонтной мастерской и Иосифа - к распоряжению домашними делами. Мария чувствовала, что он готовится покинуть их. Куда он собирается уйти? Чем он намерен заняться? Она почти уже перестала думать об Иисусе как о Мессии. Она не могла его понять; она просто была неспособна постичь своего первенца.
В тази година у Иисус имало повече, от обичайното, свободно време, и той отделял много време за подготовката на Яков към управление на ремонтната работилница и Йосиф - към разпореждане с домашните дела. Мария чувствала, че той се готви да ги напусне. Къде той смята да замине? С какво той има намерение да се заеме? Тя почти вече престанала да мисли за Иисус като за Месия. Тя не могла да го разбере; тя просто била неспособна да постигне своя първенец.
В этом году Иисус очень много времени уделял каждому члену своей семьи. Он отправлялся с ними в длительные и частые прогулки, забираясь на вершину холма и гуляя по окрестностям. Перед жатвой он отвел Иуду на ферму к своему дяде, которая находилась к югу от Назарета, однако Иуда там не задержался. Вскоре после жатвы он сбежал, и позднее Симон нашел его на озере в компании рыбаков. После того как Симон привел его домой, Иисус обстоятельно поговорил с беглецом и, так как тот хотел быть рыбаком, отправился с ним в Магдалу и оставил его на попечении их родственника, рыбака; с того времени и до своей женитьбы Иуда успешно и регулярно трудился и продолжал рыбачить после того, как стал женатым человеком.
В тази година Иисус много време отделял на всеки член от семейството. Той се отправял с тях в продължителни и чести разходки, изкачвайки се на върха на хълма и разхождайки се по околностите. Преди жътвата той отвел Иуда във фермата при своя вуйчо, която се намирала на юг от Назарет, обаче Иуда там не се задържал. Скоро след жътвата той избягал, и по-късно Симон го намерил на езерото в компанията на рибари. След това когато Симон го довел в дома, Иисус подробно поговорил с беглеца и, тъй като искал да бъде рибар, се отправил с него в Магдала и го оставил на попечение при техен родственик, рибар; от това време и до своята женитба Иуда успешно и редовно се трудил и продължил да лови риба и след това, когато станал женен човек.
Наконец, пришел день, когда все братья Иисуса нашли себе занятие в жизни и овладели своим ремеслом. Всё было готово для того, чтобы Иисус мог покинуть семью.
Най-накрая, дошъл деня, когато всичките братя на Иисус намерили за себе си занимание в живота и овладели свой занаят. Всичко било готово за това, че Иисус можел да напусне семейството.
В ноябре состоялась двойная свадьба. Иаков, брат Иисуса, женился на Есте, а Мириам вышла замуж за соседского Иакова. Это было поистине радостным событием. Даже Мария снова чувствовала себя счастливой, если не считать тех моментов, когда она понимала, что Иисус готовится уйти. Она страдала под тяжким бременем неопределенности: если бы только Иисус сел и открыто поговорил с ней, как это бывало, когда он был ребенком! Однако он всегда был замкнутым и хранил полное молчание относительно своего будущего.
В ноември се състояла двойна сватба. Яков, братът на Иисус, се оженил за Еста, а Мириам се омъжила за съседския Яков. Това било наистина радостно събитие. Даже Мария отново чувствала себе си щастлива, ако не се считат тези моменти, когато тя разбрала, че Иисус се готви да замине. Тя страдала под тежкото бреме на неопределеността: ако само Иисус би седнал и открито би поговорил с нея, както това било, когато той бил дете! Обаче той винаги бил затворен и пазел пълно мълчание относно своето бъдеще.
Иаков и его невеста, Еста, перебрались в скромный небольшой дом в западной части города, подаренный ее отцом. Хотя Иаков продолжал поддерживать семью матери, из-за женитьбы его квота была урезана наполовину, и Иисус официально назначил Иосифа главой семьи. К этому времени Иуда исправно присылал домой свою ежемесячную долю в семейных расходах. Брак Иакова и Мириам оказал на него весьма благотворное воздействие, и на следующий день после свадьбы, перед тем как отправиться на рыбный промысел, он заверил Иосифа, что тот может твердо рассчитывать "на его долю, а если потребуется - то и на большее". И он сдержал свое слово.
Яков и неговата невеста, Еста, се преместили в скромен малък дом в западната част на града, подарен и от нейния баща. Макар Яков да продължавал да поддържа семейството на майка си,поради женитбата неговата квота била орязана наполовина, и Иисус официално назначил Йосиф за глава на семейството. Към това време Иуда редовно изпращал в дома своята ежемесечна част в семейните разходи. Бракът на Яков и Мириам оказал върху него изключително благотворно въздействие, и на следващия ден след сватбата, преди да се отправи към рибарството, той уверил Йосиф, че той може твърдо да разчита "на неговата част, а ако е необходимо - и на повече". И той удържал на своята дума.
Мириам жила в доме Иакова по соседству с Марией. К этому времени Иаков старший уже лежал в земле вместе с предками. Марфа заменила в доме Мириам, и к концу года реорганизация семьи была благополучно завершена.
Мириам живяла в дома на Яков в съседство с Мария. Към това време Яков старши вече лежал в земята заедно с предците. Марфа заменила в дома Мириам, и към края на годината реорганизацията в семейството била благополучно завършена.
На следующий день после двойной свадьбы у Иисуса состоялся важный разговор с Иаковом. Конфиденциально сообщив Иакову, что собирается покинуть семью, он передал ему все права на ремонтную мастерскую, формально и торжественно снял с себя обязанности главы дома Иосифа и чрезвычайно трогательно назначил своего брата Иакова "главой и защитником дома моего отца". Он составил - и они оба подписали - тайное соглашение, в котором оговаривалось, что, в обмен на подаренную ему ремонтную мастерскую, Иаков принимает на себя полную материальную ответственность за семью и тем самым освобождает Иисуса от любых дальнейших обязанностей в этих вопросах. После того, как они подписали договор и распределили семейный бюджет таким образом, чтобы реальные семейные расходы могли погашаться без участия Иисуса, Иисус сказал Иакову: "Однако, сын мой, пока не исполнится мое время, я буду продолжать посылать тебе некоторую сумму каждый месяц, но то, что я буду присылать, должно использоваться тобой по обстоятельствам. Расходуй эти деньги на предметы первой необходимости для семьи или на развлечения - так, как ты посчитаешь нужным. Трать их в случае болезни или для погашения непредвиденных расходов, с которыми могут столкнуться отдельные члены семьи".
На следващият ден след двойната сватба у Иисус се състоял важен разговор с Яков. Конфиденциално съобщавайки на Яков, че смята да напусне семейството, той му предал всички права върху ремонтната работилница, формално и тържествено снел от себе си задълженията на глава на дома на Йосиф и черезвичайно трогателно назначил своя брат Яков "за глава и защитник на дома на моя баща". Той съставил - и те двамата подписали - тайно съглашение, в което се уговаряли, че в замяна на подарената му ремонтна работилница, Яков приема върху себе си пълната материална отговорност за семейството и по този начин освобождава Иисус от всякакви понататъшни задължения по тези въпроси. След това, когато те подписали договора и разпределили семейния бюджет по такъв начин, че реалните семейни разходи да могат да се погасяват без участието на Иисус, Иисус казал на Яков: "Обаче, сине мой, докато не се изпълни моето време, аз ще продължавам да ти изпращам известна сума всеки месец, но това, което аз ще ти изпращам, трябва да се използува от теб според обстоятелствата. Изразходвай тези пари да неща от първа необходимост за семейството или за развлечения - така, както ти сметнеш за нужно. Дай ги в случай на болест или на погасяване на непредвидени разходи, с които могат да се сблъскат отделните членове на семейството."
Так Иисус действительно подготовился ко второму периоду зрелой жизни, который он провел вне семьи, прежде чем он приступил к публичной деятельности - делу Отца.
Така действително Иисус се подготвил към втория период на зрял живот, който той провел извън семейството, преди той да пристъпи към публичната деятелност - делото на Отца.