Текстът със зелени букви е, само, помощен материал насочващ, към възможно предаване на смисъла на оригиналния текст, и не е одобряван от Фондация Урантия. Настоятелно препоръчвам да сверявате с оригиналния текст! Официалният сайт е: http://www.urantia.org/

Документ 99. СОЦИАЛЬНЫЕ ПРОБЛЕМЫ РЕЛИГИИ

Документ 99. СОЦИАЛНИ ПРОБЛЕМИ НА РЕЛИГИЯТА

РЕЛИГИЯ достигает своего высшего социального служения, когда она наименее всего связана со светскими институтами общества. В прошлые века, ввиду того, что социальные реформы в основном ограничивалисьсферой нравственности, религии не приходилось приспосабливаться к радикальным изменениям в экономической и политической системе. Главной проблемой религии было стремление заменить зло добром в пределах существующего социального порядка политической и экономической культуры. Поэтому религия косвенным образом способствовала сохранению установившегося в обществе уклада, укреплению существующего типа цивилизации.

РЕЛИГИЯТА достига своето най-висше социално служене, когато тя най-малко е свързана със светските институти на обществото. В миналите векове, в предвид на това, че социалните реформи в основното се ограничавали със сферата на нравственост, на религията не се налагало да се приспособява към радикалните изменения в икономическата и политическа система. Главният проблем на религията бил стремежа да се замени злото с добро в пределите на съществуващия социален порядък на политическата и икономическа култура. За това религията по косвен начин способствала за съхранението на установилото се в обществото устройство, укрепването на съществуващия тип цивилизация.

Однако религия не должна иметь непосредственного отношения ни к созданию новых социальных систем, ни к сохранению старых. Истинная религия действительно противится насилию как методу социальной эволюции, но она не противится разумным попыткам общества адаптировать свои обычаи и приспособить свои институты к новым экономическим условиям и культурным требованиям.

Обаче религията не трябва да има непосредствено отношение нито към създаването на нови социални системи, нито към съхраняването на старите. Истинската религия действително се противи на насилието като метод за социална еволюция, но тя не се противи на разумните опити на обществото да адаптира своите обичаи и да приспособи своите институти към новите икономически условия и културни изисквания.

В прошлом религия иногда действительно одобряла социальные реформы, но в двадцатом веке ей приходится сталкиваться с необходимостью приспособления к широкомасштабному и долговременному социальному переустройству. Условия жизни изменяются столь стремительно, что необходимо значительно ускорить преобразование общественных институтов. Поэтому религия должна быстрее адаптироваться к этому новому и постоянно изменяющемуся социальному порядку.

В миналото религията понякога действително е одобрявала социалните реформи, но в двадесети век на нея и се налага да се сблъсква с необходимостта от приспособяване към широко мащабното и дълговременно социално преустройство. Условията на живот се изменят толкова стремително, че е необходимо значително да се ускори преобразованието на обществените институти. За това религията трябва бързо да се адаптира към това нов и постоянно изменящ се ред.

1. РЕЛИГИЯ И ПРЕОБРАЗОВАНИЕ ОБЩЕСТВА

1. РЕЛИГИЯТА И ПРЕОБРАЗУВАНЕТО НА ОБЩЕСТВОТО

Технические изобретения и распространение знаний видоизменяют цивилизацию; некоторые экономические приспособления и социальные перемены обязательны для предотвращения культурной катастрофы. Потребуется тысячелетие, прежде чем этот новый, грядущий социальный порядок станет устойчивым. Люди должны примириться с процессом перемен, адаптаций и повторных адаптаций. Человечество находится на пути к новой, нераскрытой планетарной судьбе.

Техническите изобретения и разпространението на знанията видоизменят цивилизацията; някои икономически приспособления и социални промени са задължителни за предотвратяване на културна катастрофа. Необходимо е около хилядолетие, преди този нов, грядущ социален порядък да стане устойчив. Хората трябва да се примирят с процеса на промени, адаптации и повторни адаптации. Човечеството се намира на пътя към нова, неразкрита планетарна съдба.

Религия должна стать ощутимым и динамичным фактором моральной устойчивости и духовного прогресса, действующим в условиях постоянно изменяющихся обстоятельств и нескончаемых экономических преобразований.

Религията трябва да стане осезаем и динамичен фактор за моралната устойчивост и духовен прогрес, действуващ в условията на постоянно изменящи се обстоятелства и непрекъснати икономически преобразования.

Урантийское общество не может надеяться на то, что ему удастся прийти в устойчивое состояние так же, как это было в прошлые века. Социальный корабль вышел из тихих гаваней устойчивых традиций и отправился в плавание по бурным морям эволюционной судьбы. И, как никогда прежде в мировой истории, человеческая душа должна точно сверяться с навигационными картами морали и неукоснительно следовать компасу религии. Высшей миссией религии как социального фактора является стабилизация идеалов человечества в это опасное время перехода от одной стадии цивилизации к другой, от одного уровня культуры к другому.

Урантийското общество не може да се надява на това, че на него ще му се отдаде да дойде в устойчиво състояние също така, както това е било в миналите векове. Социалният кораб е излязъл от тихите пристанища на устойчивите традиции и се е отправил на плаване по бурните морета на еволюционната съдба. И, както никога преди в световната история, човешката душа трябва точно да се сверява с навигационните карти на морала и стриктно да следва компаса на религията. Най-висшата мисия на религията като социален фактор се стабилизацията на идеалите на човечеството в това опасно време на преход от един стадий на цивилизацията към друг, от едно ниво на културата към друго.


Страница 1087

У религии не появляется новых обязанностей, однако ее неотложная задача состоит в том, чтобы действовать в качестве мудрого руководителя и опытного советчика во всех этих новых и быстро изменяющихся ситуациях. Общество становится более механическим, более тесным, более сложным, а взаимозависимость его отдельных частей более опасной. Задача религии - не допустить того, чтобы эти взаимосвязи привели к взаимному регрессу или, тем более, уничтожению. Религия должна служить космической солью, не позволяющей ферментам развития уничтожить культурный аромат цивилизации. Только с помощью религии эти новые социальные отношения и экономические потрясения могут привести к устойчивому братству.

У религията не се появяват нови задължения, обаче нейната неотложна задача се състои в това, че да действува в качеството на мъдър ръководител и опитен съветник във всички тези нови и бързо изменящи се ситуации. Обществото става все повече механично, по-тясно, по-сложно, а взаимозависимостта на неговите отделни части по опасна. Задачата на религията - е да не допусне това, че тези взаимовръзки да приведат към взаимен регрес или, още повече, към унищожение. Религията трябва да служи като космическа сол, не позволяваща на ферментите от развитието да унищожат културния аромат на цивилизацията. Само с помощта на религията тези нови социални отношения и икономически сътресения могат да приведат към устойчиво братство.

Отрицающий бога гуманизм является по-человечески благородным жестом, но истинная религия - это единственная сила, способная привести к устойчивому повышению чувствительности одной социальной группы к нуждам и страданиям других. В прошлом институциональная религия могла оставаться пассивной, когда верхние слои общества были глухи к страданиям и угнетенному состоянию беспомощных низших слоев, но сегодня низшие социальные классы более не являются ни столь же откровенно невежественными, ни столь же политически беспомощными.

Отричащият бога хуманизъм се явява по-човешки благороден жест, но истинската религия - това е единствената сила, способна да приведе към устойчиво повишаване на чувствителността на една социална група към нуждите и страданията на другите. В миналото институционалната религия е могла да остава пасивна, когато горните слоеве на обществото са били глухи към страданията и угнетеното състояние на безпомощните низши слоеве, но днес низшите социални класи повече не се явяват нито толкова откровено невежи, нито толкова също политически безпомощни.

Религия не должна непосредственно заниматься светской задачей социального переустройства и экономической реорганизации. Однако она должна активно идти в ногу со всеми успехами цивилизации, ясно и решительно подтверждая свои нравственные полномочия и духовные заповеди, свою прогрессивную философию человеческой жизни и трансцендентального спасения. Дух религии вечен, но форма ее выражения должна заново определяться при каждом обновлении словаря человеческого языка.

Религията не трябва непосредствено да се занимава със светската задача за социално преустройство и икономическа реорганизация. Обаче тя трябва активно да върви в крак с всички успехи на цивилизацията, ясно и решително потвърждавайки своите нравствени пълномощия и духовни заповеди, своята прогресивна философия за човешкия живот и трансцеденталното спасение. Духът на религията е вечен, но формата на нейното изразяване трябва отново да се определя при всяко обновяване на речника на човешкия език.

2. СЛАБОСТЬ ИНСТИТУЦИОНАЛЬНОЙ РЕЛИГИИ

2. СЛАБОСТ НА ИНСТУЦИОНАЛНАТА РЕЛИГИЯ

Институциональная религия неспособна стать вдохновителем и руководителем этого надвигающегося всемирного социального переустройства и экономической реорганизации, ибо, к сожалению, она - в большей или меньшей степени - стала органической частью социально-экономической системы, которой суждено быть преобразованной. Только настоящая религия, основанная на личном духовном опыте, способна выполнять полезную и созидательную функцию в условиях нынешнего кризиса цивилизации.

Институционалната религия не е способна да стане вдъхновител и ръководител на тази задаваща се глобална социална трансформация и икономическа реорганизация, защото, за съжаление, тя - в по-голяма или по-малка степен - е станала органична част от социално-икономическата система, на която е съдено да бъде преобразувана. Само истинската религия, основана на личния духовен опит, е способна да изпълнява полезна и съзидателна функция в условията на днешния кризис на цивилизацията.

Институциональная религия оказалась в безвыходном положении, заколдованном круге: она неспособна переустроить общество, не переустроив вначале себя. Однако, являясь столь неотъемлемой частью существующего порядка, она неспособна переустроить себя, пока не будет радикально переустроено общество.

Институционалната религия се е оказала в безизходно положение, омагьосан кръг: те е неспособна да преустрои обществото, не преустроявайки в началото себе си. Обаче, явявайки се толкова неотменима част от съществуващия порядък, тя е неспособна да преустрои себе си, докато на бъде радикално преустроено обществото.

Верующие должны функционировать в обществе, промышленности и политике как индивидуумы, а не группы, партии или институты. Религиозная группа, которая позволяет себе действовать как таковая, в отрыве от религиозной деятельности, сразу же становится политической партией, экономической организацией или социальным институтом. Религиозный коллективизм должен ограничить свои усилия содействием религиозным целям.

Вярващите трябва да функционират в общество, промишленост и политика като индивиди, а не като групи, партии или институти. Религиозната група, която позволява на себе си да действува като такава, откъсната от религиозната деятелност, веднага също става политическа партия, икономическа организация или социален институт. Религиозният колективизъм трябва да ограничи своите усилия до съдействието на религиозни цели.

В социальном переустройстве верующие - по сравнению с людьми неверующими - представляют собой большую ценность лишь постольку, поскольку религия расширила их дальновидность и наделила их той высшей социальной мудростью, которая рождается из искреннего желания любить Бога высшей любовью и любить каждого человека как своего брата в царстве небесном. Идеальный социальный порядок тот, в котором каждый человек любит своего ближнего так же, как себя.

В социалното преустройство вярващите - в сравнение с невярващите хора - представляват по себе си по-голяма ценност едва до толкова, доколкото религията е разширила тяхната далновидност и ги надарила с тази висша социална мъдрост, която се ражда от искреното желание да обикната Бога с висша любов и да обичат всеки човек като свой брат в царството небесно. Идеалният социален порядък е този, в който всеки човек обича своя ближен също така, както себе си.

Возможно, что в прошлом институциональная церковь действительно служила обществу, прославляя существовавшие политические и экономические уклады,

Възможно, че в миналото институционалната църква действително да е служила на обществото, прославяйки съществуващите политическо и икономическо устройство.


Страница 1088

однако, если она хочет сохраниться, ей следует как можно быстрее отказаться от этой роли. Единственно подобающим отношением церкви является проповедь отказа от насилия, доктрины мирной эволюции вместо насильственной революции - мира на земле и доброй воли среди людей.

обаче, ако тя иска да се съхрани, за нея следва колкото може по-бързо да се откаже от тази роля. Единствено подобаващо отношение на църквата се явява проповедта за отказ от насилие, доктрината за мирна еволюция вместо насилствена революция - мир на земята и добра воля сред хората.

Современной религии трудно изменить свое отношение к стремительным социальным переменам только потому, что она оказалась скованной своей институциональностью, традициями и догмами. Религии, основанной на живом опыте, легко оставаться впереди всех этих социальных перемен и экономических потрясений, когда своими действиями она неизменно укрепляет мораль, является социальным руководителем и духовным кормчим. Истинная религия переносит из одной эпохи в другую то ценное, что есть в культуре, а также ту мудрость, которая рождается в опыте людей, познавших Бога и стремящихся стать такими, как он.

За съвременната религия е трудно да измени своето отношение към стремителните социални премени само поради това, че тя се е оказала скована от своята институционалност, традиции и догми. За религията, основана на живия опит, е леко да остава пред всички тези социални промени и икономически сътресения, когато със своите действия тя неизменно укрепва морала, явява се социален ръководител и духовен кормчия. Истинската религия пренася от една епоха в друга това ценното, което е в културата, а също така тази мъдрост, която се ражда в опита на хората, познали Бога и стремящи се да станат такива, какъвто е той.

3. РЕЛИГИЯ И ВЕРУЮЩИЙ

3. РЕЛИГИЯТА И ВЯРВАЩИЯ

Раннее христианство было полностью свободным от каких-либо гражданских обязательств, социальных обязанностей и экономических объединений. Только позднейшее христианство, превратившись в институт, стало органической частью политической и социальной структуры западной цивилизации.

Ранното християнство било напълно свободно от каквито и да е граждански задължения, социални задължения и икономически обединения. Само по-късното християнство, превръщайки се в институт, станало органична част от политическата и социална структура на западната цивилизация.

Небесное царство не является ни социальным, ни экономическим укладом; оно представляет собой исключительно духовное братство богопознавших индивидуумов. Конечно, такое братство само по себе новый и удивительный социальный феномен, который влечет за собой поразительные политические и экономические последствия.

Небесното царство не се явява нито социално, нито икономическо устройство; то представлява по себе си изключително духовно братство на богопозналите индивиди. Разбира се, такова братство само по себе си е нов и удивителен социален феномен, който влече след себе си поразителни политически и икономически последствия.

Верующий не является глухим к болезням общества, невнимательным к гражданской несправедливости, неспособным к экономическому мышлению или равнодушным к политической тирании. Религия непосредственно влияет на социальное переустройство потому, что она наделяет индивидуального гражданина духом и идеалом. Отношение таких индивидуальных верующих косвенно воздействует на культурную цивилизацию по мере того, как они становятся активными и влиятельными членами различных социальных, моральных, экономических и политических групп.

Вярващият не се явява глух към болестите на обществото, невнимателен към гражданската несправедливост, неспособен към икономическо мислене или равнодушен към политическата тирания. Религията непосредствено влияе на социалното преустройство поради това, че тя надарява индивидуалния гражданин с дух и идеали. Отношението на такива индивидуални вярващи косвено въздействува на културната цивилизация по степента на това, как те стават активни и влиятелни членове на различни социални, морални, икономически и политически групи.

Достижение высокой культурной цивилизации предполагает, во-первых, наличие идеального типа гражданина и, во-вторых, идеальных и адекватных социальных механизмов, с помощью которых эти граждане могли бы контролировать экономические и политические институты такого развитого человеческого общества.

Достигането на висока културна цивилизация предполага, на първо място, наличие на идеален тип гражданин и, на второ място, идеални и адекватни социални механизми, с помощта на които тези граждани биха могли да контролират икономическите и политически институти на такова развито човешко общество.

Из-за преувеличенной, ложной сентиментальности церковь в течение долгого времени опекала неимущих и несчастных, и всё это считалось благим делом; однако всё та же сентиментальность привела к неразумному сохранению выродившихся в расовом отношении элементов, что чрезвычайно замедлило прогресс цивилизации.

Поради преувеличена, лъжлива сантименталност църквата в течение на дълго време е опекунствала над бедните и нещастните, и всичко това се считало за благо дело; обаче цялата тази същата сантименталност е привела към неразумно съхраняване на изродилите се в расово отношение елементи, което черезвичайно е забавило прогреса на цивилизацията.

Многие реорганизаторы общества яростно нападают на институциональную религию, но сами они, по сути дела, глубоко религиозны в распространении своих социальных реформ. Получается, что религиозная мотивация - личная и более или менее неосознанная - играет огромную роль в современной программе социального переустройства.

Много реорганизатори на обществото яростно нападат институционалната религия, но самите те, по същността на делата, са дълбоко религиозни в разпространението на своите социални реформи. Получава се, че религиозната мотивация - лична и повече или по-малко неосъзната - играе огромна роля в съвременната програма на социалното преустройство.

Огромная слабость всей этой непризнанной и бессознательной религиозной деятельности заключается в том, что она неспособна извлечь пользу из открытой религиозной критики и, таким образом, подняться до полезных уровней самоисправления. Истинно, что религия не развивается, если она не дисциплинирована конструктивной критикой, не усилена философией, не очищена наукой и не взлелеяна преданным товариществом.

Огромната слабост на цялата тази непризната и безсъзнателна религиозна деятелност се заключава в това, че тя е неспособна да извлече полза от откритата религиозна критика и, по такъв начин, да се издигне до полезните нива на самопоправяне. Истина е, че религията не се развива, ако тя не е дисциплинирана от конструктивната критика, не е усилена от философията, не е очистена от науката и не е възпитана грижливо от преданото другарство.

Всегда существует огромная опасность искажения и извращения религии для достижения ложных целей - как это случается во время войны, когда каждая из

Винаги съществува огромна опасност от изкривяване и извращаване на религията за достигане на лъжливи цели - както това се случва по време на война, когато всяка от


Страница 1089

противоборствующих сторон проституирует свою религию, превращая ее в военную пропаганду. Лишенное любви рвение всегда идет во вред религии, в то время как притеснения направляют религиозную деятельность на достижение какой-то социологической или теологической цели.

противоборстващите страни проституира своята религия, превръщайки я във военна пропаганда. Лишеното от любов усърдие винаги идва във вреда на религията, в това време както притесненията насочват религиозната деятелност за достигане на някаква социологическа или теологическа цел.

Религию можно оградить от участия в нечестивых светских альянсах только следующими средствами:

Религията може да се огради от участието в нечестиви светски алианси само със следните средства:

1. Критической исправляющей философии.

1. Критическа поправяща философия.

2. Неучастия в любых социальных, экономических и политических союзах.

2. Неучастие във всякакви социални, икономически и политически съюзи.

3. Творческих, утешающих и развивающих любовь товариществ.

3. Творчески, утешаващи и развиващи любовта другарства.

4. Последовательного углубления духовной проницательности и восприятия космических значений.

4. Последователно задълбочаване на духовната проницателност и възприемане на космическите значения.

5. Предотвращения фанатизма через уравновешивающее влияние рационального научного отношения.

5. Предотвратяване на фанатизма чрез уравновесяващото влияние на рационалното научно отношение.

Как группа, верующие должны иметь отношение только к религии, хотя, как отдельный гражданин, любой верующий может стать выдающимся лидером какого-нибудь движения за социальное, экономическое или политическое переустройство.

Като група, вярващите трябва да имат отношение само към религията, макар, като отделен гражданин, всеки вярващ може да стане забележителен лидер на някакво движение за социално, икономическо или политическо преустройство.

Задача религии - создавать, поддерживать и стимулировать в индивидуальном гражданине такую космическую преданность, которая приведет его к успеху в развитии всех этих трудных, но желательных видов общественного служения.

Задачата на религията - е да създава, поддържа и стимулира в индивидуалния гражданин такава космическа преданост, която ще го приведе към успех в развитието на всички тези трудни, но желателни видове обществено служене.

4. ТРУДНОСТИ ПЕРЕХОДНОГО ПЕРИОДА

4. ТРУДНОСТИ В ПРЕХОДНИЯ ПЕРИОД

Истинная религия делает верующего социально значимым и наделяет его способностью постижения самой сути товарищества людей. Однако формализация религиозных групп нередко разрушает те самые ценности, для содействия которым они создавались. Человеческая дружба и божественная религия взаимополезны и в значительной мере поучительны при сбалансированном и согласованном развитии каждой из них. Религия наполняет новым значением все групповые объединения - семьи, школы и клубы. Она придает новый смысл отдыху и возвышает истинный юмор.

Истинската религия прави вярващия социално значим и го надарява със способността за постигане на самата същност на другарството между хората. Обаче формализацията на религиозните групи не рядко разрушава тези същите ценности, за съдействието на които те се създавали. Човешката дружба и божествената религия са взаимно полезни и в значителна степен са поучителни при балансирано и съгласувано развитие на всяка от тях. Религията напълва с ново значение всички групови обединения - семейството, школите и клубовете. Тя придава нов смисъл на отдиха и възвисява истинския хумор.

Духовное постижение трансформирует руководство обществом; религия не позволяет коллективным движениям забывать свои истинные цели. Вместе с детьми, религия является великим объединителем семьи, если только она представляет собой живую и растущую веру. Семейная жизнь невозможна без детей; она может обходиться без религии, но подобное препятствие многократно умножает трудности этого сокровенного человеческого союза. Вслед за личным религиозным опытом, семейная жизнь первых десятилетий двадцатого века больше всего страдает от упадка, наступившего в результате перехода от прежнего религиозного послушания к формирующимся новым значениям и ценностям.

Духовното постижение трансформира ръководството на обществото; религията не позволява на колективните движения да забравя своите истински цели. Заедно с децата, религията се явява велик обединител на семейството, ако само тя представлява по себе си жива и растяща вяра. Семейният живот е невъзможен без деца; той може да мине без религията, но подобно препятствие многократно умножава трудностите на този съкровен човешки съюз. Подир личният религиозен опит, семейния живот от първите десетилетия на двадесети век повече от всичко страда от упадъка, настъпил в резултат на прехода от предишното религиозно послушание към формиращите се нови значения и ценности.

Истинная религия - это исполненный смысла путь динамичной жизни в условиях обыденной реальности повседневного существования. Однако для того чтобы религия могла поощрять индивидуальное развитие характера и повышать цельность личности, ее не следует стандартизировать. Для того чтобы она могла стимулировать оценку опыта и быть притягательной ценностью, ее не следует превращать в стереотип. Для того чтобы она могла способствовать высшей преданности, ее не следует формализовать.

Истинската религия - това е изпълнен със смисъл път на динамичен живот в условията на обикновената реалност на всекидневното съществуване. Обаче за това, за да може религията да поощрява индивидуалното развитие на характера и да повишава целостността на личността, тя не следва да се стандартизира. За това, за да може тя да стимулира оценката на опита и да бъде притегателна ценност, тя не следва да се превръща в стереотип. За това, за да може тя да способства висшата преданост, тя не следва да се формализира.

Какие бы потрясения ни сопровождали социальное и экономическое развитие цивилизации, религия остается истинной и полезной, если она развивает в индивидууме опыт, в котором господствуют истина, красота и добродетель, ибо такова подлинная духовная концепция высшей реальности. Через любовь и поклонение эта концепция обретает смысл в братском отношении человека к человеку и сыновнем отношении человека к Богу.

Каквито и да би сътресения да съпровождат социалното и икономическо развитие на цивилизацията, религията си остава истинска и полезна, ако тя развива в индивида опита, в който господства истината, красотата и добродетелта, защото такава е действителната духовна концепция на висшите реалности.Чрез любов и поклонение тази концепция придобива смисъл в братското отношение на човек към човека и в синовното отношение на човека към Бога.


Страница 1090

В конце концов, именно то, во что человек верит, а не то, что он знает, определяет его поведение и личные действия. Знание одних только фактов оказывает весьма незначительное воздействие на обычного человека, если оно не активизировано эмоциями. Однако религиозная активизация сверхэмоциональна; религия объединяет весь человеческий опыт на трансцендентальных уровнях, соприкасаясь с присутствующими в смертной жизни духовными энергиями и высвобождая их.

В края на краищата, именно това, в което вярва човек, а не това, което той знае, определя неговото поведение и лични действия. Знанието на едните само факти оказва изключително незначително въздействие на обикновения човек, ако то не е активизирано от емоциите. Обаче религиозната активизация е свръхемоционална; религията обединява целият исторически опит на трансцеденталните нива, влизайки в допир с присъстващите в смъртния живот духовни енергии и освобождавайки ги.

В условиях психологически неустойчивого двадцатого века - с его экономическими потрясениями, противоречивыми моральными доктринами и социологическими волнениями, характерными для циклонических переходных периодов научной эры, - тысячи и тысячи мужчин и женщин по-человечески сбились с пути; они испытывают тревогу, волнение, страх, неуверенность и беспокойство; как никогда раньше, они нуждаются в утешении и устойчивости, которые может дать разумная религия. На фоне беспрецедентного научного прогресса и развития техники существует духовная косность и философский хаос.

В условията на психологически неустойчивия двадесети век - с неговите икономически сътресения, противоречиви морални доктрини и социологически вълнения, характерни за цикличните преходни периоди на научната ера, - хиляди и хиляди мъже и жени по-човешки са се отклонили от пътя; те изпитват тревога, вълнение, страх, неувереност и безпокойство; както никога по-рано, те се нуждаят от утеха и устойчивост, които може да даде разумната религия. На фона на безпрецедентният научен прогрес и развитие на техниката съществува духовна изостаналост и философски хаос.

Всё большее превращение религии в частное дело - личное переживание - не представляет собой опасности, если при этом она не теряет своего побуждения к бескорыстному и преданному общественному служению. Религия подвергалась многим второстепенным воздействиям: внезапным слияниям культур, смешениям вероисповеданий, ослаблению власти церкви, переменам в семейной жизни, а также урбанизации и механизации.

Все по-голямото превръщане на религията в частно дело - лично преживяване - не представлява по себе си опасност , ако при това тя не губи своето подбуждане към безкористно и предано обществено служене. Религията се е подлагала на много второстепенни въздействия:внезапно сливане на култури, смесване на вероизповедания, отслабване властта на църквата, промени в семейния живот, а също така урбанизацията и механизацията.

Величайшая духовная опасность для человека заключается в частичном прогрессе - сложной ситуации незаконченного роста: отказе от эволюционных религий страха без немедленного обращения к богооткровенной религии любви. Современная наука - в особенности психология - ослабила только те религии, которые в большой степени зависят от страха, суеверий и эмоций.

Най-великата духовна опасност за човека се заключава в частичния прогрес - сложната ситуация на незавършения растеж: отказа от еволюционните религии на страха без незабавно обръщане към богооткровената религия на любовта. Съвременната наука - в особеност психологията - е отслабила само тези религии, които в голяма степен зависят от страха, суеверията и емоциите.

Переходный период всегда сопровождается разбродом, и спокойствие возобладает в религиозном мире только тогда, когда закончится великая борьба трех соревнующихся философий религии:

Преходният период винаги се съпровожда с разногласия, и спокойствието ще надделее в религиозния свят само тогава когато се завърши великата борба в трите съревноваващи се философии в религията:

1. Присущей многим религиям спиритической веры (в провиденциальное Божество).

1. Присъщата за много религии спиритическа вяра (в провиденциалното Божество)

2. Присущей многим философиям гуманистической и идеалистической веры.

2. Присъщата за много философии хуманистична и идеалистична вяра.

3. Присущих многим наукам механистических и натуралистических концепций.

3. Присъщите за много науки механистични и натуралистични концепции.

И эти три частичных подхода к реальности космоса в итоге должны быть согласованы богооткровенным изложением религии, философии и космологии, изображающим триединое существование духа, разума и энергии, исходящих от Райской Троицы и достигающих пространственно-временного объединения в Божестве Бога-Высшего.

И тези три частични подхода към реалността на космоса в крайна сметка трябва да бъдат съгласувани от богооткровеното излагане на религията, философията и космологията, изобразяващи триединното съществуване на духа, разума и енергията, изходящи от Райската Троица и достигащи пространствено-времевото обединение в Божеството на Бога-Висш.

5. СОЦИАЛЬНЫЕ АСПЕКТЫ РЕЛИГИИ

5. СОЦИАЛНИ АСПЕКТИ НА РЕЛИГИЯТА

Хотя религия является исключительно личным духовным опытом, познанием Бога как Отца, следствие этого опыта - то есть познание людей как своих братьев - требует приспособления своего "я" к "я" других людей, что предполагает существование социального, или группового, аспекта религиозной жизни. Религия сначала заключается во внутренней, или личной, адаптации, после чего она становится делом социального служения, или адаптации к группе. Появление религиозной группы является неизбежным следствием человеческой общительности. Дальнейшая судьба этих религиозных групп в значительной мере зависит от мудрости их руководителей. В примитивном обществе религиозная группа обычно мало

Макар религията да се явява изключително личен духовен опит, познаването на Бога като Отец, в следствие на този опит - тоест познаването на хората като свои братя - изисква приспособяването на своето "аз" към "аз-а" на другите хора, което предполага съществуването на социален, или групов, аспект на религиозния живот. Религията отначало се заключава във вътрешната, или лична, адаптация, след което тя става дело на социално служене, или адаптация към групата. Появяването на религиозната група се явява неизбежно следствие от човешката общителност. По нататъшната съдба на тези религиозни групи в значителна степен зависи от мъдростта на техните ръководители. В примитивното общество религиозната група обикновено малко


Страница 1091

отличается от экономических или политических групп. Религия всегда охраняла нравы и укрепляла общество. Это остается справедливым до сих пор, вопреки учениям многих современных социалистов и гуманистов.

се отличава от икономическите или политически групи. Религията винаги е охранявала нравите и е укрепвала обществото. Това си остава справедливо и до сега, въпреки ученията на много съвременни социалисти и хуманисти.

Всегда помните: истинная религия заключается в том, чтобы знать Бога как своего Отца и человека - как своего брата. Религия не есть рабская вера в угрозы наказания или магические обещания будущих таинственных наград.

Винаги помнете: истинската религия се заключава в това, че да се знае Бога като свой Отец и човека - като свой брат. Религията не е робска вяра в заплахата от наказание или магически обещания за бъдещи тайнствени награди.

Религия Иисуса является наиболее динамичным влиянием из всех, какие только оказывали воздействие на человеческий род. Иисус поколебал традицию, уничтожил догму и призвал человечество к достижению его высочайших идеалов во времени и вечности - стать совершенным, как совершенен небесный Отец.

Религията на Иисус се явява най-динамичното влияние от всички, които само са оказвали въздействие на човешкия род. Иисус е разколебал традицията, унищожил догмата и призовал човечеството към достигане на неговите височайши идеали във времето и вечността - да станат съвършени, както съвършен е небесния Отец.

Религия способна по-настоящему действовать только после того, как религиозная группа отделяется от всех остальных групп; так появляется социальное объединение духовных членов небесного царства.

Религията е способна действително да действува само след това, когато религиозната група се отдели от всички останали групи; така се появява социалното обединение на духовните членове на небесното царство.

Доктрина о полной греховности человека в значительной мере уничтожила потенциальную способность религии оказывать возвышающее и вдохновляющее социальное воздействие. Иисус стремился восстановить достоинство человека, когда заявил, что все люди являются детьми Бога.

Доктрината за пълната греховност на човека в значителна степен е унищожила потенциалната способност на религията да оказва възвисяващо и вдъхновяващо социално въздействие. Иисус се е стремял да възстанови достойнството на човека, когато е заявил, че всички хора се явяват деца на Бога.

Любая религиозная вера, способная одухотворить верующего, обязательно влечет за собой глубокие последствия в социальной жизни такого верующего. Религиозный опыт неизменно приносит "плоды духа" в повседневной жизни ведомого духом смертного.

Всяка религиозна вяра, способна да одухотвори вярващия, обезателно влече след себе си дълбоки последствия в социалния живот на такъв вярващ. Религиозния опит неизменно принася "плодовете на духа" в ежедневния живот на водения от духа смъртен.

Таким же неизбежным, как наличие у людей общей веры, является создание некоторой религиозной группы, определяющей со временем общие цели. Когда-нибудь верующие соберутся вместе и действительно начнут сотрудничать, исходя из единства идеалов и намерений, вместо того, чтобы пытаться добиться этого, исходя из психологических мнений и теологических взглядов. Верующих людей должны объединять не символы веры, а цели. Ввиду того, что истинная религия является делом личного духовного опыта, каждый отдельный верующий неизбежно будет иметь свое собственное и индивидуальное толкование реализации этого духовного опыта. Пусть термин "вера" будет обозначать отношение индивидуума к Богу, а не догматические формулировки того, о чем некоторые группы смертных смогли договориться как об общем религиозном воззрении. "Ты имеешь веру? Имей ее в себе".

Така също е неизбежно, както наличието у хората на обща вяра, се явява създаването на известна религиозна група, определяща с времето общи цели. Някога вярващите ще се съберат заедно и действително ще започнат да сътрудничат, изхождайки от единството на идеалите и намеренията, вместо това, да се опитват да постигнат това, изхождайки от психологически мнения и теологически възгледи. Вярващите хора трябва да се обединяват не от символите на вярата, а от целите. В предвид на това, че истинската религия се явява дело на личния духовен опит, всеки отделен вярващ неизбежно ще има свое собствено и индивидуално тълкуване за реализацията на този духовен опит. Нека терминът "вяра" да означава отношението на индивида към Бога, а не догматични формулировки на това, за което някои групи смъртни са могли да се договорят като за общ религиозен възглед. "Ти имаш ли вяра? Имай я в себе си".

То, что вера имеет отношение только к постижению идеальных ценностей, показано в определении, которое приводится в Новом Завете; оно провозглашает, что вера является сущностью ожидаемого и подтверждением невидимого.

Това, че вярата има отношение само към постигането на идеални ценности, е показано в определението, което се привежда в Новия Завет, то провъзгласява, че вярата се явява същност на очакваното и потвърждение на невидимото.

Первобытный человек мало стремился к тому, чтобы передать свои религиозные убеждения словами. Его религия выражалась больше в танце, чем в мысли. Современные люди придумали множество символов веры и создали многочисленные испытания религиозной веры. Верующие люди будущего должны жить религиозной жизнью, всецело посвящать себя служению братству людей. Человеку давно пора приобрести религиозный опыт столь личный и столь возвышенный, чтобы его можно было реализовать и выразить только "чувствами, слишком глубокими для слов".

Първобитният човек малко се е стремял към това, че да предаде на своите религиозни убеждения думи. Неговата религия се изразявала повече в танца, отколкото в мислите. Съвременните хора са измислили множество символи на вярата и създали многочислени изпитания на религиозната вяра. Вярващите хора от бъдещето трябва да живеят религиозен живот, всецяло да посвещават себе си на служенето на братството между хората. Човек от дълго време придобил религиозен опит толкова личен и толкова възвишен, че той би могъл да се реализира и изрази само с "чувства, прекалено дълбоки за думи".

Иисус не требовал от своих последователей, чтобы они периодически собирались для церемониального произнесения слов, демонстрирующих общую веру. Он наказывал им собираться вместе только для того, чтобы действительно сделать нечто - принять участие в общем ужине в память о его посвященческой жизни на Урантии.

Иисус не е искал от своите последователи, че те периодично да се събират за церемониално произнасяне на думи, демонстриращи общата вяра. Той им заръчвал да се събират заедно само за това, че действително да направят нещо - да вземат участие в обща вечеря в памет на неговия посвещенически живот на Урантия.

Насколько же неправы христиане, когда, представляя Христа как высший идеал духовного вождя, они смеют требовать, чтобы осознавшие Бога мужчины и женщины

Колко също не са прави християните, когато, представяйки Христа като висш идеал за духовен вожд, те смеят да изискват, че съзнаващите Бога мъже и жени


Страница 1092

отвергли историческое водительство тех богопознавших людей, которые способствовали их специфическому национальному или расовому просвещению в прошлые эпохи.

да отхвърлят историческото водителство на тези богопознали хора, които способствали тяхното специфично или расово просвещение в миналите епохи.

6. ИНСТИТУЦИОНАЛЬНАЯ РЕЛИГИЯ

6. ИНСТИТУЦИОНАЛНА РЕЛИГИЯ

Сектантство является болезнью институциональной религии, догматизм - порабощением духовной природы. Намного лучше иметь религию без церкви, чем церковь без религии. Религиозное брожение двадцатого века само по себе еще не говорит о духовном упадке. Разброд предшествует как росту, так и разрушению.

Сектантството се явява болест на институционалната религия, догматизмът - поробване на духовната природа. Много по-добре е да има религия без църква, отколкото църква без религия. Религиозното брожение на двадесети век само по себе си още не говори за духовен упадък. Разногласията предшествуват както растежа, така и разрушението.

Социализация религии преследует подлинную цель. Задача групповой религиозной деятельности - высвечивать религиозную преданность, умножать привлекательность истины, красоты и добродетели, усиливать притягательность высших ценностей, совершенствовать служение в духе альтруистического товарищества, прославлять потенциальные возможности семейной жизни, развивать религиозное образование, предоставлять мудрые советы и духовное наставничество и поощрять групповое поклонение. И все живые религии поощряют человеческую дружбу, сохраняют нравственность, способствуют добрососедским отношениям и помогают распространению важнейшего евангелия, заключенного в соответствующих проповедях вечного спасения.

Социализацията на религията преследва устойчива цел. Задачата на груповата религиозна деятелност - да освети религиозната преданост, да умножава привлекателността на истината, красотата и добродетелта, да усилва притегателността на висшите ценности, да усъвършенства служенето в духа на алтруистичното другарство, да прославя потенциалните възможности на семейния живот, да развива религиозното образование, да предоставя мъдри съвети и духовно наставничество и да поощрява груповото поклонение. И всички живи религии поощряват човешката дружба, съхраняват нравствеността, способстват добросъседските отношения и помагат за разпространението на най-важното евангелие, съдържащо се в съответствуващите проповеди за вечното спасение.

Однако по мере превращения религии в общественный институт ее способность творить добро уменьшается, в то время как возможность приносить зло многократно возрастает. К опасностям формализованной религии относятся появление жестких и окаменевших воззрений, приобретение всё больших имущественных прав при усилении секуляризации, тенденция к стандартизации и выхолащиванию истины, отход религии от служения Богу в пользу служения церкви, склонность руководителей превращаться в администраторов вместо священников, тенденция к образованию сект и конкурирующих ветвей, установление деспотической власти духовенства, создание аристократического отношения "избранного народа", поощрение ложных и преувеличенных идей святости, превращение религии в обыденность и выхолащивание поклонения, тенденция к преклонению перед прошлым при игнорировании требований сегодняшнего дня, неспособность предложить современные толкования религии. вовлечение в функции светских институтов. Такая религия создает порочное деление на религиозные касты и становится нетерпимым ортодоксальным судьей. Она неспособна удержать интерес пытливой молодежи и постепенно теряет спасительный смысл евангелия вечного спасения.

Обаче по степента на превръщането на религията в обществен институт нейната способност да твори добро се намалява, в това време когато възможността да принесе зло многократно нараства. Към опасностите на формализираната религия се отнасят проявите на твърди и вкаменени възгледи, придобиването на все по-големи имуществени права при усилване на секуляризацията, тенденцията към стандартизация и кастриране на истината, оттегляне на религията от служене на Бога в полза на служене на църквата, склонността на ръководителите да се превръщат в администратори вместо в свещеници, тенденцията към образуване на секти и конкуриращи се клонове, установяване на деспотична власт на духовенството, създаване на аристократично отношение на "избран народ", поощряване на лъжливи и преувеличени идеи за святост, превръщане на религията във всекидневие и кастриране на поклонението, тенденцията на поклонение към миналото и игнориране на изискванията на днешния ден, неспособност да се предложи съвременно тълкуване на религията, въвличане във функциите на светските институти. Такава религия създава устойчиво деление на религиозни касти и става нетърпим ортодоксален съдия. Тя е неспособна да удържи интереса на любознателната младеж и постепенно губи спасителния смисъл на евангелието за вечното спасение.

Формальная религия сдерживает людей в их личной духовной деятельности вместо того, чтобы освобождать их для более активного служения в качестве строителей царства.

Формалната религия сдържа хората в тяхната лична духовна деятелност вместо това, да ги освобождава за по-активно служене в качеството на строители на царството.

7. ВКЛАД РЕЛИГИИ

7. ПРИНОС НА РЕЛИГИЯТА

Хотя церкви и другие религиозные группы должны сторониться любой светской деятельности, религии не следует предпринимать ничего, что могло бы воспрепятствовать или замедлить социальную координацию человеческих институтов. Жизнь должна продолжать наполняться всё большим смыслом; человек должен продолжать реформировать свою философию и очищать свою религию.

Макар църквата и другите религиозни групи да трябва да странят от всякаква светска деятелност, религията не следва да предприема нищо, което би могло да възпрепятства или да забави социалната координация на човешките институти. Животът трябва да продължава да се изпълва с все по-голям смисъл; човек е длъжен да продължава да реформира своята философия и да очиства своята религия.

Политическая наука должна преобразовывать экономику и промышленность с помощью методов, которые она заимствует из общественных наук, а также благодаря интуиции и побуждениям, которые исходят из религиозной жизни. Во всякое социальное преобразование религия привносит укрепляющую преданность трансцендентальному объекту - неизменной цели, находящейся за пределами и выше непосредственной и преходящей цели. В хаотических условиях быстро изменяющего окружения смертному человеку нужна поддержка широкой космической перспективы.

Политическата наука трябва да преобразува икономиката и промишлеността с помощта на методите, които тя заимства от обществените науки, а така също благодарение на интуицията и подбуждането, които излизат от религиозния живот. Във всяко социално преобразование религията привнася укрепващата преданост на трансцеденталния обект - неизменната цел, намираща се зад пределите и по-високо от непосредствената и преходна цел. В хаотичните условия на бързо изменящото се обкръжение за смъртния човек е нужна поддръжка от широка космическа перспектива.


Страница 1093

Религия побуждает человека жить мужественно и радостно в этом мире. Она соединяет терпение со страстью, проницательность с энтузиазмом, сочувствие с могуществом, идеалы с энергией.

Религията подбужда човека да живее мъжествено и радостна в този свят. Тя съединява търпението със страстта, проницателността с ентусиазма, съчувствието с могъществото, идеала с енергията.

Человек никогда не сможет решать мирские вопросы или преодолевать эгоизм личных интересов, не предаваясь вдумчивому размышлению в присутствии владычества Бога и не считаясь с реальностями божественных значений и духовных ценностей.

Човек никога няма да може да решава мирските въпроси или да преодолява егоизма на личните интереси, не предавайки се на съсредоточеното размишление в присъствието на владичеството на Бога и не съобразявайки се с реалностите на божествените значения и духовни ценности.

Экономическая взаимозависимость и социальное товарищество со временем приведут к братству. Человек от природы мечтатель, однако наука отрезвляет его настолько, что активизация человека религией уже не связана в такой степени с риском опрометчивых неадекватных реакций. Экономическая необходимость привязывает человека к действительности, и личный религиозный опыт ставит того же человека лицом к лицу с вечными реальностями неизменно расширяющегося и развивающегося космического гражданства.

Икономическата взаимозависимост и социалното другарство с времето ще приведат към братство. Човекът по природа е мечтател, обаче науката го отрезвява до толкова, че активизацията от религията вече не е свързана в такава степен с риска от прибързани неадекватни реакции. Икономическата необходимост привързва човека към действителността, и личния религиозен опит поставя същия този човек лице в лице с вечните реалности на неизменно разширяващото се и развиващо се космическо гражданство.

[Представлено Мелхиседеком Небадона.]

[Представено от Мелхиседекът на Небадон.]


Страница 1094