Текстът със зелени букви е, само, помощен
материал насочващ, към възможно предаване на смисъла на оригиналния
текст, и не е одобряван от Фондация Урантия. Настоятелно препоръчвам
да сверявате с оригиналния текст! Официалният сайт е: http://www.urantia.org/
Документ 87. КУЛТОВЕ КЪМ ДУХОВЕТЕ
КУЛЬТ духов сформировался как средство защиты от несчастий. Первобытные религиозные обряды этого культа возникли из-за боязни неудач и необычайного страха смерти. Ни одна из этих ранних религий не имела какого-либо отношения к признанию Божества или почитанию сверхъестественного. Такие обряды были в основном негативными, направленными на то, чтобы избежать, изгнать или принудить духов. Культ духов был всего лишь страхованием от несчастий. Он не имел никакого отношения к тем вкладам, которые делаются в расчете на более высокую прибыль в будущем.
КУЛТЪТ към духовете се формирал ката средство за защита от нещастия. Първобитните религиозни обреди на този култ възникнали поради боязън от неуспех и необичаен страх от смъртта. Нито една от тези ранни религии не е имала каквото и да било отношение към признаването на Божеството или почитането на свръхестественото. Такива обреди били в основното негативни, насочени към това, че да се избегне, да се изгонят или принудят духовете. Култът към духовете бил всичко само застраховка срещу нещастия. Той не е имал никакво отношение към тези приноси, които се правят в пресмятане на по-висока печалба в бъдещето.
На протяжении долгого времени человек вел ожесточенную борьбу с культом духов. Ничто в истории цивилизации не способно вызвать большего сожаления, чем зрелище человека, ставшего жалким рабом страха перед призраками. Именно с рождением этого страха человечество вступило на путь религиозной эволюции. Человеческое воображение покинуло берега своего "я" и теперь уже не бросит якорь, пока не придет к представлению об истинном Божестве, настоящем Боге.
По протежение на дълго време човекът водил ожесточена борба с култа към духовете. Нищо в историята на цивилизацията не е способно да предизвика по-голямо съжаление, отколкото зрелището на човека, станал жалък роб на страха пред призраците. Именно с раждането на този страх човечеството е встъпило на пътя на религиозната еволюция. Човешкото въображение напуснало брега на своето „аз" и сега вече не хвърля котва, докато не дойде към представата за истинското Божество, истинския Бог.
1. СТРАХ ПРЕД ДУХОВЕТЕ
Смерть вызывала страх потому, что она означала освобождение очередного духа из его физического тела. Древние люди делали всё возможное для того, чтобы предотвратить смерть, избавить себя от необходимости бороться еще с одним духом. Они стремились во что бы то ни стало заставить духа покинуть место смерти и отправиться в загробный мир. Наиболее сильный страх духи вызывали в период между своим предполагаемым появлением в момент смерти и последующим отбытием на свою родину, что являлось смутным и примитивным представлением о псевдонебесах.
Смъртта е предизвикала страх поради това, че тя означавала освобождаването на поредния дух от физическото тяло. Древните хора правели всичко възможно за това, че да предотвратят смъртта, да избавят себе си от необходимостта да се борят с още един дух. Те се стремели към това да заставят духа да напусне мястото на смъртта и да се отправи в задгробния свят. Най-силният страх духовете предизвиквали в периода между своето предполагаемо появяване в момента на смъртта и последващото заминаване за своята родина, което се явявало смутна и примитивна представа за псевдо небесата.
Хотя дикарь наделял духов сверхъестественными способностями, он вряд ли считал их обладателями сверхъестественного разума. Люди прибегали к различным хитростям и уловкам в попытке одурачить и обмануть духов. Цивилизованный человек до сих пор возлагает большие надежды на то, что внешняя набожность сможет каким-то образом обмануть даже всеведущее Божество.
Макар дивакът да надарявал духовете със свръхестествени способности, той едва ли ги считал за притежатели на свръхестествен разум. Хората прибягвали към различни хитрости и уловки в опита да направят глупави и да измамят духовете. Цивилизованият човек и до ден днешен възлага големи надежди на това, че външната набожност ще може по някакъв начин да измами даже всеведущото Божество.
Первобытные люди опасались болезней, ибо видели, что болезнь нередко является предвестником смерти. Если племенному шаману не удавалось излечить страдающего человека, больного обычно переносили из семейного жилища в другое, меньшее, или оставляли умирать в одиночестве на открытом воздухе. Дом, в котором кто-то умирал, обычно уничтожался; если этого не происходило, такой дом всегда обходили стороной. Этот страх мешал древнему человеку возводить более капитальные жилища; он также препятствовал строительству постоянных селений и городов.
Първобитните хора се опасявали от болести, защото виждали, че болестта нерядко се явява предвестник на смъртта. Ако на племенния шаман не се отдавало да излекува страдащия човек, болния обикновено пренасяли от семейното жилище в друго, по-малко, или го оставяли да умре в самота на открит въздух. Домът, в който някой умирал, обикновено се унищожавал; ако това не се случвало, такъв дом винаги се заобикалял. Този страх пречел на древния човек да прави по големи жилища; той също така препятствал строителството на постоянни селища и градове.
Когда член клана умирал, дикари всю ночь бодрствовали, разговаривая друг с другом, ибо опасались, что если они заснут вблизи трупа, то могут также умереть. Заражения от трупа укрепили страх перед покойниками, и все народы - в тот или иной период - пользовались сложным обрядом, предназначенным для того, чтобы человек мог очиститься после контакта с покойником. Древние люди верили, что
Когато член от клана умирал, диваците цяла нощ бодърствали, разговаряйки един с друг, защото се опасявали, че ако те заспят в близост до трупа, то могат също да умрат. Заразяванията от трупа също така укрепили страха пред покойниците, и всички народи - в един или друг период - се ползували от сложни обреди, предназначени за това, че човек да може да се очисти след контакта с покойника. Древните хора вярвали, че
трупу необходим свет; тело покойника никогда не оставляли в темноте. В двадцатом веке вокруг усопших по-прежнему горят свечи, и люди до сих пор сидят у смертного одра. Так называемый цивилизованный человек едва ли изгнал страх из своей философии жизни.
на трупа е необходима светлина; тялото на покойника никога не оставяли в тъмнина. В двадесети век около починалите по предишному горят свещи, и хората и до сега седят до смъртния одър. Така нареченият цивилизован човек едва ли е изгонил страха от своята философия за живота.
Однако, несмотря на весь свой страх, люди по-прежнему стремились обмануть духов. Если жилище, где умирал человек, не уничтожалось, то труп выносился через отверстие в стене, но ни в коем случае не через дверь. Эти меры предосторожности принимались для того, чтобы сбить духа с толку, не дать ему остаться и оградить себя от его возвращения. Кроме того, участники траурной церемонии возвращались с похорон другим путем, чтобы дух не мог последовать за ними. Возвращение назад и множество других приемов использовались для того, чтобы помешать духу вернуться из могилы. Чтобы обмануть духа, члены противоположных полов часто обменивались одеждой. Траурная одежда должна была изменить внешность живых, позднее - отдать дань уважения мертвым и, таким образом, ублажить духов.
Обаче, независимо от целия свой страх, хората по предишному се стремели да излъжат духовете. Ако жилището, където умирал човека, не се унищожавало, то трупа се изнасял през отвор в стената, но в никакъв случай на през вратата. Тези мерки на предпазливост се предприемали за това, за да повалят духа с удар с юмрук, да не му дадат да остане и да оградят себе си от неговото възвръщане. Освен това, участниците в траурната церемония се завръщали от погребението по друг път, за да не може духа да тръгне след тях. Връщането назад и множество други техники се използували за това, да попречат на духа да се върне от могилата. За да се измами духа, членовете на противоположните полове често си разменяли дрехите. Траурните дрехи трябвало да изменят външността на живите, по-късно - да отдадат уважение към мъртвите и, по такъв начин, да ублажат духовете.
2. УМИРОТВОРЯВАНЕ НА ДУХОВЕТЕ
Негативная программа умиротворения духов появилась в религии задолго до позитивной программы сдерживания духов и обращения к ним с просьбами. Первые акты поклонения были призваны защитить и не являлись выражением почитания. Современный человек считает разумным застраховаться от пожара; так и для дикаря высшая мудрость заключалась в том, чтобы застраховаться от навлекаемых духами несчастий. Стремление обеспечить эту защиту выражалось в методах и обрядах, используемых в культе духов.
Негативната програма за умиротворяване на духовете се появила в религията дълго преди позитивната програма за сдържане на духовете и обръщенията към тях с молби. Първите актове на поклонение били призвани да защитят и ни си явявали изразяване на почит. Съвременният човек счита за разумно да се застрахова от пожар; така и за дивака висшата мъдрост се заключавала в това, да се застрахова от навличащите от духовете нещастия. Стремежа да се обезпечи тази защита се изразявала в методите и обредите, използувани в култа към духовете.
Когда-то люди верили в то, что величайшим желанием духа является скорейшее "изгнание", с тем чтобы он мог спокойно отправиться в загробный мир. Любое ошибочное действие или нарушение процедуры, допущенное живыми при исполнении ритуала изгнания духа, неизбежно мешало переходу духа в мир призраков. Считалось, что это не нравится духу, и разгневанный дух представлялся источником бедствий, неудач и несчастья.
Някога хората вярвали в това, че най-великото желание на духа се явява по-скорошно „изгнание", с което той да може спокойно да се отправи в задгробния свят. Кое да е грешно действие или нарушаване на процедурите, допуснато от живите при изпълняване на ритуала по изгонване на духа, неизбежно пречело на прехода на духа в света на призраците. Считало се, че това не се харесва на духът, и разгневеният дух представлявал източник на бедствия, неуспехи и нещастия.
Похоронная церемония возникла из стремления человека заставить душу-призрака отправиться в свою будущую обитель, а заупокойная проповедь поначалу предназначалась для того, чтобы рассказать новому духу, как туда попасть. Существовал обычай оставлять в могиле или поблизости от нее пищу и одежду, необходимые духу в его путешествии. Дикари считали, что для "изгнания духа" - для того, чтобы заставить его покинуть окрестности могилы, - требуется от трех дней до года. Эскимосы до сих пор верят в то, что душа пребывает рядом с телом три дня.
Погребалната церемония е възникнала от стремежа на човека да застави душата-призрак да се отправи в своята бъдеща обител, а заупокойната проповед по начало се предназначавала за това, за да се разкаже на новия дух, как е попаднал тук. Съществувал обичай да се оставят в могилата или в близост до нея храна и дрехи, необходими на духа в неговото пътешествие. Диваците считали, че за „изгнанието на духа" - за това, да го заставят да напусне околността на могилата, - са необходими от три дни до година. Ескимосите и до ден днешен вярват в това, че душата пребивава редом с тялото три дни.
После смерти соблюдали молчание или оплакивали покойника, чтобы не привлекать дух назад, домой. Обычной формой оплакивания были самоистязания - нанесение телесных ран. Многие просветители пытались положить этому конец, но безрезультатно. Считалось, что соблюдение поста и другие формы самоотречения были в угоду духам, которые получали удовольствие от неприятностей, постигавших живых в переходный период, когда духи прячутся поблизости, перед тем как отправиться в загробный мир.
След смъртта пазели мълчание или оплаквали покойника, за да не привлекат духа назад, в дома. Обикновено формата на оплакване била самоизтезание - нанасяне на телесни рани. Много просветители се опитвали да сложат край на това нещо, но безрезултатно. Считало се, че съблюдаването на поста и другите форми на само отричане били в угода на духовете, които получавали удоволствие от неприятностите, постигащи живите в преходния период, когато духовете се крият наблизо, преди да се отправят в задгробния свят.
Длительные и частые периоды бездеятельности в течение траура по умершему были одним из основных препятствий для развития цивилизации. Каждый год недели и даже месяцы проходили буквально впустую в непродуктивном и бесполезном оплакивании покойников. Приглашение на похороны профессиональных плакальщиков указывает на то, что оплакивание было ритуалом, а не выражением горя. Современные люди могут оплакивать усопшего из уважения к нему или из чувства тяжелой утраты, однако древний человек делал это из страха.
Дългите и чести периоди на бездеятелност в течение на траура по умрелия били едно от основните препятствия за развитие на цивилизацията. Всяка година седмица и даже месец преминавали буквално напусто в непродуктивно и безполезно оплакване на покойниците. Поканата на погребението на професионални оплаквачи указва на това, че оплакването е било ритуал, а не изразяване на мъка. Съвременните хора могат да оплакват умрелия от уважение към него или от чувство на тежка загуба, обаче древния човек правел това от страх.
Имена покойников никогда не произносились вслух. Более того, зачастую они исключались из языка. Эти имена становились табу, что являлось причиной постоянного
Имената на покойниците никога не се произнасяли на глас. Още повече, често те се изключвали от езика. Тези имена ставали табу, което се явявало причина за постоянното
обеднения языков. В конце концов это привело к распространению эвфемизмов и образных выражений, таких как "имя или день, которые никогда не упоминаются".
обедняване на езиците. В края на краищата това привело към разпространение на евфемизмите и образните изразявания, такива като „името или деня, които никога не се споменават".
В древности люди стремились во что бы то ни стало избавиться от духа, и потому предлагали ему всё, что только можно было пожелать в течение жизни. Духам нужны были жены и слуги; обеспеченный дикарь рассчитывал на то, что как минимум одна жена-рабыня будет похоронена заживо вместе с ним. В соответствии с более поздним обычаем, жена кончала с собой на могиле мужа. Если умирал ребенок, то мать, тетку или бабушку часто душили для того, чтобы взрослый дух мог сопровождать дух ребенка и ухаживать за ним. И те, кто таким образом отказывался от жизни, обычно делали это добровольно; действительно, если бы они нарушили обычай, страх разгневать духа лишил бы их жизнь даже тех немногих радостей, которые были доступны первобытным людям.
В древността хората се стремели каквото и да би ставало да се избавят от духа, и затова му предлагали всичко, което можело да се пожелае в течение на живота. На духовете били нужни жени и слуги; обезпеченият дивак разчитал на това, че като минимум една жена-робиня ще бъде погребана жива заедно с него. В съответствие с по-късните обичаи, жената свършвала със себе си на могилата на мъжа. Ако умирало дете, то майката, лелята или бабата често душели за това, че възрастния дух да може да съпровожда духа на детето и да се грижи за него.И тези, които по такъв начин се отказвали от живота, обикновено правели това доброволно; действително, ако те биха нарушили обичая, страха да разгневят духа би лишил техния живот даже от тези не много радости, които били достъпни за първобитните хора.
Как правило, большую группу людей казнили для сопровождения покойного вождя; рабов убивали, когда умирал их хозяин, чтобы они могли служить ему в мире призраков. На острове Борнео до сих пор придерживаются этого обычая: рабов закалывают копьями, чтобы, в виде духов, отправить в путь вместе со своим хозяином. Считалось, что духи людей, умерших насильственной смертью, довольны, когда их рабами становятся духи их убийц; это представление побуждало людей охотиться за головами.
Като правило, голяма група хора са убивали за съпровождане на покойния вожд; робите убивали, когато умирал техния стопанин, за да могат да му служат в света на призраците. На остров Борнео и до ден днешен се придържат към този обичай: робите се заколват с копия, за да може, във вид на духове да се отправят заедно със своя стопанин. Считало се, че духовете на хора, умрели от насилствена смърт, са доволни, когато техни роби станат духове на техните убийци; тази представа подбуждало хората към лов на глави.
Считалось, что духам нравится запах пищи; когда-то угощения на похоронах были повсеместной практикой. Примитивная молитва заключалась в том, чтобы до того, как приступить к трапезе, бросить немного еды в огонь для ублажения духов при одновременном бормотании магических заклинаний.
Считало се, че на духовете се харесва мириса на храна; някога угощенията на погребенията били повсеместна практика. Примитивната молитва се заключавала в това, че преди това, когато да се пристъпи към трапезата, се хвърля малко храна в огъня за ублажване на духовете при едновременно мърморене на магически заклинания.
Люди верили, что покойники будут пользоваться призраками принадлежавших им при жизни орудий и оружия. Сломать предмет означало "убить его", выпустить его призрак для служения в мире духов. Жертвовали также имуществом, которое сжигали или закапывали. Ущерб, наносимый в древности похоронами, был громадным. Более поздние расы изготовляли бумажные макеты и рисунки, жертвуя их вместо настоящих предметов и людей. Огромный шаг вперед в развитии цивилизации был сделан тогда, когда вместо сжигания и захоронения собственности ее стали передавать по наследству. Ирокезские индейцы провели много реформ для уменьшения связанного с похоронами ущерба. Сохранение собственности позволило им стать самыми могущественными из северных красных людей. Считается, что современный человек не боится духов, однако власть обычая сильна: много земных богатств до сих пор уходит на ритуалы и похоронные обряды.
Хората вярвали, че покойниците ще се ползуват като призраци от принадлежалите им при живота оръдия и оръжия. Да се счупи предмета означавало „да се убие той", да се пусне неговия призрак за служене в света на духовете. Жертвали също така имущество, което изгаряли или закопавали. Вредата, нанасяна в древността от погребенията, била грамадна. По-късните раси изготвяли хартиени макети и рисунки, жертвувайки ги вместо истинските предмети и хора. Огромна крачка напред в развитие на цивилизацията била направена тогава, когато вместо изгаряне и закопаване на собствеността нея започнали да я предават по наследство. Ирокезките индианци провели много реформи за намаляване на свързаните с погребенията вреди. Съхраняването на собствеността им позволило да станат най-могъщите от северните червени хора. Счита се че, съвременния човек не се бои от духовете, обаче властта на обичая е силна: много земни богатства и до сега отиват за ритуали и погребални обреди.
3. ПОКЛОНЕНИЕ КЪМ ПРЕДЦИТЕ
Развитие культа духов неизбежно привело к поклонению предкам, ибо оно стало связующим звеном между обычными призраками и более высокими духами - предвестниками богов. Ранние боги являлись не более чем людьми, снискавшими славу при жизни.
Развитието на култа към духовете неизбежно привело към поклонение към предците, защото то станало свързващо звено между обикновените призраци и по-високите духове - предвестниците на боговете. Ранните богове се явявали не повече от хора, спечелили слава приживе.
Первоначально поклонение предкам было ближе к страху, чем поклонению, но такие верования несомненно способствовали дальнейшему распространению страха перед духами и поклонения им. Приверженцы древних культов поклонения духам предков боялись даже зевнуть, чтобы не впустить в этот момент в свое тело зловредного духа.
Първоначално поклонението към предците било по-близо към страха, от колкото поклонението, но такива вярвания несъмнено способствали за по-нататъшното разпространяване на страха пред духовете и поклонението към тях. Привържениците на древните култове на поклонение към духовете на предците се бояли даже да се прозинат, за да не би да пуснат в този момент в своето тяло зловредия дух.
Традиция усыновлять детей возникла из стремления заручиться уверенностью в том, что после смерти будет кому совершать приношения во имя покоя и благополучия души. Дикарь жил в страхе перед духами своих соплеменников и проводил свободное время, готовя охранную грамоту для своего собственного духа после смерти.
Традицията да се осиновяват деца възникнала от стремежа да се осигурят в уверение на това, че след смъртта ще има кой да извършва приношенията в името на покоя и благополучието на душите. Дивакът живял в страх пред духовете на своите съплеменници и провеждал своето свободно време, изготвяйки охранителна грамота за своя собствен дух след смъртта.
Большинство племен хотя бы раз в году устраивали праздник поминовения усопших. Римляне ежегодно отмечали двенадцать таких праздников вместе с
Болшинството племена макар и веднъж в годината устройвали празник за поменаване на починалите. Римляните ежегодно отбелязвали дванадесет такива празници заедно със
сопровождавшими их церемониями. Половина всех дней в году посвящалась всевозможным ритуалам, связанным с этими древними культами. Один из римских императоров попытался реформировать этот обычай, сократив число праздничных дней в году до 135.
съпровождащите ги церемонии. Половината от всички дни в годината се посвещавали на всевъзможни ритуали, свързани с тези древни култове. Един от римските императори се опитал да реформира този обичай, съкращавайки числото на празничните дни в годината до 135.
Культ духов постоянно совершенствовался. Так как считалось, что духи поднимаются со стадии несовершенного бытия на более высокую ступень, то развитие культа в итоге привело к поклонению небесным духам и даже богам. Однако, независимо от различных верований в более высоких духов, все племена и расы когда-то верили в призраков.
Култът към духовете постоянно се усъвършенствал. Тъй като се считало, че духовете се издигат от стадия на несъвършеното битие на по-висока степен, то развитието на култа в крайна сметка привело към поклонение към небесните духове и даже боговете. Обаче, независимо от различните вярвания и по-високите духове, всички племена и раси някога вярвали в призраци.
4. ДОБРИ И ЗЛИ ДУХОВЕ
Страх перед духами был источником всей мировой религии; веками многие племена придерживались древней веры в духов одного типа. Они учили, что если призрак задобрен - человеку сопутствует удача, если рассержен - его постигают несчастья.
Страхът пред духовете бил източника на цялата световна религия; с векове много племена се придържали към древната вяра в духове от един тип. Те учили, че ако призрака е сдобрен - човека съпътства успех, ако е разсърден - него го постигат нещастия.
С развитием культа, основанного на страхе перед духами, появилось представление о духах более высокого порядка - духах, которых невозможно было однозначно отождествить с каким-либо конкретным человеком. Это были высшие, прославленные духи, покинувшие мир призраков и поднявшиеся в мир духа.
С развитие на култа, основан на страха пред духовете, се появила представа за духове от по-висок порядък - духове, които било невъзможно еднозначно да се отъждествят с който и да било конкретен човек. Това били висши, прославени духове, напуснали света на призраците и издигнали се в света на духа.
Представление о существовании двух типов духов постепенно распространилось на весь мир. Этот новый дуалистический спиритизм не пришлось передавать от одного племени к другому: он возник самостоятельно по всему миру. По своему воздействию на развивающийся эволюционный разум, сила какого-либо представления заключается не в его реальности или разумности, а в его ясности и возможности всеобщего, быстрого и простого использования.
Представата за съществуването на двата типа духове постепенно се разпространила по целия свят. Този нов дуалистичен спиритуализъм не се налагало да се предава от едно племе към друго: той възникнал самостоятелно по целия свят. По своето въздействие на развиващият се еволюционен разум, силата на коя да е представа се заключава не в нейната реалност или разумност, а в неговата ясност и възможност за всеобщо, бързо и просто използуване.
Еще позднее в воображении человека появилось представление о добрых и злых сверхъестественных силах. Некоторые призраки никогда не поднимались до уровня добрых духов. Ранний моноспиритизм, основанный на страхе перед духами, постепенно превращался в дуалистический спиритизм - новое представление о незримом управлении земными делами. Наконец, за удачей и неудачей стали усматривать действие соответствующих сил. Из двух этих типов более активным и многочисленным считался тот, который приносил несчастья.
Още по-късно във въображението на човекът се появила представата за добри и зли свръхестествени сили. Някои призраци никога не са се издигали до нивото на добрите духове. Ранният моноспиритизъм, основан на страха пред духовете, постепенно се превръщал в дуалистичен спиритизъм - нова представа за незримото управление на земните дела. Най-накрая, за успеха и неуспеха започнали да разглеждат действието на съответствуващите сили. От тези два типа по-активен и многочислен се считал този, който принасял нещастия.
Окончательно сформировавшись, доктрина о добрых и злых духах стала самым распространенным и устойчивым из всех религиозных вероучений. Этот дуализм представлял собой огромный религиозно-философский прогресс, ибо он позволял человеку объяснять как удачу, так и неудачу, и одновременно верить в сверхматериальные существа, которые были хотя бы отчасти последовательными в своем поведении. От духов можно было ожидать добрых или злых поступков. В отличие от ранних представлений о призраках, присущих моноспиритизму наиболее примитивных религий, их не считали находящимися целиком во власти эмоций. Наконец-то воображению человека стали доступны сверхматериальные силы, которые были логичны в своем поведении, что явилось одним из самых знаменательных открытий истины за всю историю эволюции религии и развития человеческой философии.
Окончателно формирала се, доктрината за добрите и злите духове станала най-разпространената и устойчива от всички религиозни вероучения. Този дуализъм представлявал по себе си огромен религиозно-философски прогрес, защото той позволявал на човека да обясни както успеха, така и неуспеха, и едновременно да вярва в свръхматериалните същества, които били макар и от части последователни в своето поведение. От духовете можело да се очакват добри или зли постъпки. За разлика от ранните представи за призраците, присъщи за моноспиритизма на най-примитивните религии, тях не ги считали за намиращи се изцяло във властта на емоциите. Най-накрая във въображението на човека станали достъпни свръхматериалните сили, които били логични в своето поведение, което се явило като едно от най-знаменателните открития на истината за цялата история в еволюцията на религията и развитието на човешката философия.
Тем не менее эволюционная религия заплатила огромную цену за концепцию дуалистического спиритизма. Древняя философия человека могла совместить постоянство поведения духов с превратностями земной судьбы только за счет постулирования двух видов духов - добрых и злых. И хотя данное вероучение позволило человеку согласовать игру случая с представлением о неизменных сверхматериальных силах, на протяжении всего последующего времени эта доктрина затрудняла постижение верующими людьми космического единства. Богам эволюционной религии обычно противопоставлялись силы тьмы.
Не по-малко еволюционната религия е заплатила огромна цена за концепцията на дуалистичния спиритизъм. Древната философия на човека могла да съвмести постоянството на поведение на духовете и превратностите на земната съдба само за сметка на постулиране на два вида духове - добри и зли. И макар даденото вероучение да е позволило на човека да съгласува играта на случая с представата за неизменните свръхматериални сили , по протежение на целия последващо време тази доктрина затруднявала постигането от вярващите хора на космическото единство. Богът в еволюционната религия обикновено се противопоставял на силите на тъмнината.
Трагедия всего этого заключается в том, что в те времена, когда эти идеи укоренялись в примитивном сознании человека, во всём мире в действительности не существовало злых или вносящих раздор духов. Такое прискорбное положение сложилось лишь после восстания Калигастии и продолжалось только до Пятидесятницы. Представления о добре и зле как равных космических началах весьма характерны даже для человеческой философии двадцатого века. Большинство урантийских религий до сих пор несет на себе это родимое пятно культуры давно минувших дней - периода появления культа духов.
Трагедията на всичко това се заключавала в това, че в тези времена, когато тези идеи се вкоренявали в примитивното съзнание на човека, в целия свят в действителност не са съществували зли или внасящи раздори духове. Такова прискърбно положение се е създало само след въстанието на Калигастия и е продължило само до Петдесятница. Представата за добре и зле като равни космически начала са изключително характерни даже за човешката философия на двадесети век. Болшинството урантийски религии и до ден днешен носят върху себе си това родилно петно от културата на отдавна миналите дни - периода на появяване на култа към духовете.
5. ЕВОЛЮЦИЯ НА КУЛТА КЪМ ДУХОВЕТЕ
Первобытные люди полагали, что духи и призраки обладают неограниченными правами и не имеют никаких обязанностей. Считалось, что духи видят в человеке создание, обремененное многочисленными обязанностями и лишенное каких-либо прав. Им казалось, что духи с презрением смотрят на человека, который вечно не справляется со своими духовными обязанностями. Человечеству было свойственно верить, что духи облагали человека постоянной данью, требуя услужения в качестве платы за невмешательство в людские дела, и малейшее невезение приписывалось действиям духов. Древний человек настолько боялся какого-нибудь упущения, что после принесения жертв всем известным духам он совершал еще один ритуал для "неведомых богов" - только для того, чтобы полностью обезопасить себя.
Първобитните хора полагали, че духовете и призраците притежават неограничени права и нямата никакви задължения. Считало се, че духовете виждат в човека създание, обременено с многочислени задължения и лишено от каквито и да било права. На тях им се струвало, че духовете с презрение гледат на човека, който вечно не се справя със своите духовни задължения. За човечеството било присъщо да вярва, че духовете облагали човека с постоянни данъци, искайки слугуване в качеството на възнаграждение за невмешателство в хорските дела, и най-малкия неуспех се приписвало на действието на духовете. Древният човек до толкова се боял да не пропусне някого, че след принасяне на жертви на всички известни духове той извършвал още един ритуал за "неведомите богове" - само за това, за да обезопаси напълно себе си.
И вот на смену простому культу призраков приходят обряды более прогрессивного и относительно сложного культа духов-призраков - служение и поклонение более высоким духам, сформировавшимся в примитивном воображении человека. Религиозные обряды должны идти в ногу с эволюцией и духовным прогрессом. Развивающийся культ представлял собой всего лишь искусство самообеспечения применительно к вере в сверхъестественные существа, самоадаптации к духовной среде. Промышленные и военные организации были средствами адаптации к естественной и социальной среде. Подобно тому, как брак возник для удовлетворения потребностей разнополых существ, так и религиозная организация появляется в ответ на веру в высшие духовные силы и духовные существа. Религия представляет собой адаптацию человека к своим иллюзиям относительно тайны случая. Страх перед духами и последующее им поклонение использовались как гарантия от несчастий, как способ достижения процветания.
И ето на смяна на простия култ към призраците идват обредите на по-прогресивния и относително сложен култ към духовете-призраци - служенето и поклонението към по-високите духове, формиращо се в примитивното въображение на човека. Религиозните обреди трябва да вървят в крак с еволюцията и духовния прогрес. Развиващият се култ представлявал по себе си всичко само изкуство за самообезпечаване прилагано към вярата в свръхестествените същества, самоадаптацията към духовната среда. Промишлените и военните организации били средства за адаптация към естествената и социална среда. Подобно на това, както възниква бракът за удовлетворяване на потребностите на разнополовите същества, така и религиозната организация се появява в отговор на вярата във висшите духовни сили и духовни същества. Религията представлява по себе си адаптацията на човека към своите илюзии относно тайните на случая. Страхът пред духовете и последващото им поклонение се използували като гаранция от нещастия, като способ за достигане на процъфтяване.
В представлении дикаря добрые духи занимаются своим делом, почти ничего не требуя от людей. Именно злых призраков и духов приходится держать в благодушном расположении. Соответственно, первобытные народы уделяли намного больше внимания своим злым призракам, чем милосердным духам.
В представите на дивака добрите духове се занимават със своите дела, почти нищо не искайки от хората. Именно към злите призраци и духове се налага да се държат в благодушно разположение. Съответно, първобитните народи отделяли много повече внимание на своите зли призраци, отколкото на милосърдните духове.
Считалось, что особенно раздражающе действовал на завистливых и злых духов преуспевающий человек и что месть духа заключалась в нанесении ответного удара через другого человека или с помощью сглаза. В той части культа, которая была связана с уклонением от происков духа, много внимания уделялось козням дурного глаза. Боязнь сглаза стала почти всемирным явлением. Красивые женщины носили вуаль для защиты от порчи; впоследствии многие женщины, желавшие, чтобы их считали красивыми, стали носить вуаль. Из-за страха перед злыми духами детей редко выпускали из дома после наступления темноты, и древние молитвы всегда включали просьбу "избавить от сглаза".
Считало се, че особено раздразнително действувал на завистливите и зли духове преуспяващия човек и, че отмъщението на духа се заключавало в нанасянето на ответен удар чрез друг човек или с помощта на урочасване. В тази част на култа, която била свързана с отклоняване от исканията на духовете, много внимание се отделяло на интригите на лошите очи. Боязънта от урочасване станала почти световно явление. Красивите жени носели воал за защита от урочасване; в последствие много жени, желаещи, да ги считат за красиви, започнали да носят воал. Поради страха пред злите духове децата рядко пускали да излизат след настъпване на тъмнината, и древните молитви винаги включвали молбата "избави ни от урочасване".
В Коране есть целая глава, посвященная дурному глазу и магическим чарам; в них глубоко верили также евреи. Весь фаллический культ возник как защита от сглаза. Репродуктивные органы считались единственным фетишем, который мог защитить от сглаза. Дурной глаз породил первые суеверия, касающиеся внутриутробных родимых пятен у детей - материнских мет, и в свое время этот культ был практически повсеместным.
В Корана има цяла глава, посветена на лошите очи и магическия чар; в тях дълбоко вярвали също така евреите. Целият фалически култ е възникнал като защита от урочасване. Репродуктивните органи се считали за единствения фетиш, който можел да защити от урочасване. Лошите очи породили първите суеверия, отнасящи се до вътре утробните родилни петна у децата - майчино отбелязване, и в своето време този култ бил практически повсеместен.
Зависть - глубоко укоренившееся в человеке свойство; поэтому первобытный человек приписывал его своим ранним богам. И поскольку в прошлом человек пытался обмануть призраков, вскоре он начал обманывать духов. Он говорил: "Если духи завидуют нашей красоте и благополучию, мы будем уродовать себя и пренебрежительно высказываться о своем успехе". Поэтому в древности смиренность являлась не принижением "я", а попыткой одурачить и обмануть завистливых духов.
Завистта - е дълбоко вкоренило се в човека свойство; заради това първобитният човек и го приписвал на своите ранни богове. И доколкото в миналото човекът се опитвал да измами призраците, скоро той започнал да лъже духовете. Той казвал: "Ако духовете завиждат на нашата красота и благополучие, ние ще загрозяваме себе си и пренебрежително ще се изказваме за своя успех". За това в древността се е явявала не принизяване на "аз-а", а опит да се омаят и излъжат завистливите духове.
Для того чтобы не пробуждать в духах зависть к благополучию людей, осыпали проклятиями талисман, любимую вещь или человека. Так появился обычай умалять значение приветственных замечаний в адрес семьи или в свой собственный адрес, что постепенно превратилось в скромность, сдержанность и учтивость, присущие культурному человеку. По той же причине было принято выглядеть некрасивым. Красота вызывала у духов зависть; она выдавала позорную человеческую гордость. Дикарь хотел, чтобы у него было некрасивое имя. Этот аспект культа был огромным препятствием для развития искусства. Из-за него мир в течение долгого времени оставался унылым и неприглядным.
За това да не се пробужда в духовете завист към благополучието на хората, обсипвали с проклятия талисмана, любимата вещ или човека. Така се появил обичаят да се умалява значението на приветствените отбелязвания по адрес на семейството или по свой собствен адрес, което постепенно се превърнало в скромност, сдържаност и учтивост, присъщи за културния човек. По същата тази причина било прието да се изглежда грозен. Красотата предизвиквала у духовете завист; тя издавала позорната човешка гордост. Дивакът искал, да има некрасиво име. Този аспект на култът бил огромно препятствие за развитие на изкуството. Поради него в света в течение на дълго време си оставал унил и неугледен.
При культе духов жизнь была в лучшем случае азартной игрой, результатом управления духов. Будущее человека являлось плодом его усилий, трудолюбия или таланта только в той мере, в которой они могли использоваться для воздействия на духов. Ритуалы умиротворения духов тяжким бременем ложились на человека, делая жизнь утомительной и фактически невыносимой. Из века в век, из поколения в поколение, один народ за другим пытался усовершенствовать эту доктрину высших призраков, однако пока еще ни одно поколение не решилось полностью отказаться от нее.
При култа към духовете животът бил в най-добрия случай хазартна игра, резултат от управлението на духовете. Бъдещето на човека се явявало плод на неговите усилия, трудолюбие или талант само в тази степен, в която те могли да се използуват за въздействие върху духовете. Ритуалите по умиротворяване на духовете като тежко бреме лежали върху човека, правейки живота изморителен и фактически непоносим. От век на век, от поколение на поколение, един народ след друг се опитвал да усъвършенствува тази доктрина за висшите призраци, обаче до сега още нито едно поколение не е решило напълно да се откаже от нея.
Намерения и желания духов изучались с помощью знамений, оракулов и знаков. Такие сообщения, посылаемые духами, толковались посредством предсказаний, прорицаний, магии, "суда божьего" и астрологии. Весь культ являлся системой, призванной умиротворить, удовлетворить и откупиться от духов с помощью этого замаскированного подкупа.
Намеренията и желанията на духовете се изучавали с помощта на знамения, оракули и знаци. Такива съобщения, изпращани от духовете, се тълкували посредством предсказания, прорицания, магии, "съд божи" и астрология. Целият култ се явявал система, призвана да умиротвори, удовлетвори и да се откупят от духовете с помощта на този замаскиран подкуп.
Так сложилась новая и развитая мировая философия, включающая три понятия:
Така се образувала новата и развита световна философия, включваща три понятия.
1. Долг: то, что необходимо делать для поддержания благоприятного - или хотя бы нейтрального - расположения духов.
1. Дълг: това, което е необходимо да се прави за поддържане на благоприятно - или макар би неутрално - разположение на духовете.
2. Добро: правильное поведение и ритуалы, предназначенные для активного привлечения духов на свою сторону.
2. Добро: правилното поведение и ритуали, предназначени за активното привличане на духовете на своя страна.
3. Истина: правильное понимание духов и должное поведение по отношению к ним - а, следовательно, и по отношению к жизни и смерти.
3. Истина: правилното разбиране на духовете и необходимото поведение по отношение към тях - а, следователно, и отношение към живота и смъртта.
Древние люди стремились узнать свое будущее не из одного только любопытства: они хотели предотвратить несчастья. Предсказания были всего лишь попыткой избежать неприятностей. В те времена сны считались вещими, а во всём необычном усматривалось знамение. Даже сегодня цивилизованные народы упрямо верят в знаки, знамения и прочие пережитки суеверий, характерных для развития древнего культа духов. Медленно, очень медленно предстоит человеку отказываться от этих методов, с помощью которых он так долго и так мучительно восходил по эволюционным ступеням жизни.
Древните хора се стремели да узнаят своето бъдеще не само от едното любопитство: те искали да предотвратят нещастията. Предсказанията били всичко само опит да се избегнат неприятностите. В тези времена сънищата се считали за пророчества, а във всичко необичайно се виждало знамение. Даже днес цивилизованите народи упорито вярват в знаците, знаменията и други отживелици от суеверия, характерни за развитието на древния култ към духовете. Бавно, много бавно предстои на човека да се откаже от тези методи, с помощта на които той така дълго и така мъчително е възхождал по еволюционната стълба на живота.
6. ПРИНУЖДЕНИЕ И ЗАКЛИНАНИЕ
Когда человек верил в одних только призраков, религиозный ритуал был более личным, менее организованным. Однако с появлением веры в высших духов возникла потребность в "возвышенных духовных методах" обращения с ними. Эта попытка усовершенствовать и развить метод умилостивления привела непосредственно к созданию средств защиты от духов. Человек и впрямь чувствовал себя беспомощным перед лицом бесконтрольных сил, действующих в земной жизни, и чувство неполноценности толкало его на поиски компенсирующей адаптации -
Когато човекът вярвал в едните само духове, религиозния ритуал бил повече личен, по-малко организиран. Обаче с появата на вярата във висшите духове възникнала потребност от "възвишени духовни методи" за общуване с тях. Този опит да се усъвършенствува и развива метода за омилостивяване е привел непосредствено към създаването на средства за защита от духовете. Човекът и действително чувствал себе си безпомощен пред лицето на безконтролните сили, действуващи в земния живот, и чувството за непълноценност го тласкало в търсене на компенсираща адаптация -
метода, который помог бы повысить шансы человека в его неравной схватке с космосом.
метод, който би могъл да повиши шансовете на човека в неговата неравна схватка с космоса.
На заре этого культа стремления человека повлиять на действия призраков сводились к умилостивлению, попыткам откупиться от злоключений за счет подкупа. Когда развитие культа призраков привело к представлению о добрых и злых духах, эти ритуалы приобрели более позитивный характер - появилось стремление добиться удачи. Созданная человеком религия теперь уже не была только негативистской, причем человек не довольствовался одним стремлением снискать удачу: вскоре он стал строить планы, с помощью которых можно было бы склонить духов к сотрудничеству. Религиозный человек более не чувствовал себя беззащитным перед лицом бесконечных требований призраков - фантомов его собственного воображения; дикарь начал придумывать средства, с помощью которых он мог повлиять на действия духов и побудить их к сотрудничеству.
В зарята на този култ стремежа на човекът да повлияе на действията на призраците се свеждали до омилостивяване, опити да се откупи от несполука за сметка на подкуп. Когато развитието на култа към призраците привел към представата за добрите и злите духове, тези ритуали придобили позитивен характер - появил се стремеж да се постигне успех. Създадената от човека религия сега вече не била толкова негативна, при което човекът не се задоволявал с единия стремеж да спечели успех: по-скоро той започнал да строи планове, с помощта на които би могло да се склонят духовете към сътрудничество. Религиозният човек повече не чувствал себе си беззащитен пред лицето на безкрайните изисквания на призраците - фантомите на неговото собствено въображение; дивакът започнал да измисля средства, с помощта на които той можел да повлияе на действието на духовете и да ги подбуди към сътрудничество.
Первые попытки человека защитить себя были направлены против призраков. С течением времени живые стали придумывать методы сопротивления мертвым. Было разработано много способов для отпугивания и изгнания призраков, среди которых можно выделить следующие:
Първите опити на човекът да защити себе си били насочени срещу призраците. С течение на времето живите започнали да измислят методи за съпротива срещу мъртвите. Били разработени много способи за изплашване и изгонване на призраци, сред които могат да отделят следните:
1. Отрубание головы и связывание тела в могиле.
1. Отсичане на главата и връзване на тялото в могилата.
2. Забрасывание камнями жилища покойника.
2. Засипване с камъни жилището на покойника.
3. Кастрация или переламывание ног у трупа.
3. Кастрация или пречупване на краката на трупа.
4. Захоронение под камнями - один из источников современных надгробий.
4. Погребване под камъни - един от източниците на съвременния надгробен камък.
5. Кремация - более позднее изобретение для предотвращения неприятностей, навлекаемых духами.
5. Кремация - по-късно изобретение за предотвратяване на неприятности, навличани от духовете.
6. Сбрасывание тела в море.
6. Хвърляне на телата в морето.
7. Оставление тела на съедение диким животным.
7. Оставяне на тялото за изяждане от дивите животни.
Люди верили, что духов тревожит и отпугивает шум; крики, колокола и барабаны отгоняли их от живых. Эти древние методы до сих пор сохраняются в обычае "бдения" у гроба. Для выдворения нежелательных духов пользовались дурнопахнущим варевом. Изготавливались отвратительные изображения духов: увидев себя, духи должны были спешно обратиться в бегство. Считалось, что собаки обладают способностью чувствовать приближение призраков и предупреждают об этом своим лаем, а петухи начинают кукарекать. Флюгеры в виде петуха обязаны своим происхождением этому суеверию.
Хората вярвали, че духовете се тревожат и плашат от шум; виковете, камбаните и барабаните ги изгонвали от живите. Тези древни методи и до ден днешен се съхраняват в обичая за "бдение" около гроба. За изгонване на нежеланите духове се ползували лошо миришещи варива. Изготвяли се отвратителни изображения на духове: виждайки себе си, духовете трябвало спешно да се обърнат в бягство. Считало се, че кучетата притежават способността да чувствуват приближаването на призраците и да предупреждават за това със своя лай, а петлите започват да кукуригат. Ветропоказателите във вид на петле са задължени за своя произход от това суеверие.
Лучшей защитой от призраков считалась вода. Предпочтение отдавалось святой воде - такой, в которой омывали ноги жрецы. Как огонь, так и воду считали непреодолимой преградой для призраков. Древние римляне трижды обносили труп водой; в двадцатом веке тело окрапляют святой водой, а омовение рук на кладбище по-прежнему является еврейским обрядом. Позднее крещение стало частью обряда омовения; первобытные купания были религиозным обрядом. Только в последнее время купание стало санитарной нормой.
Най-добрата защита от призраци се считала водата. Предпочитание се отдавало на светената вода - такава, в която измивали краката на жреците. Както огънят, така и водата се считали за непреодолима преграда за призраците. Древните римляни три пъти обикаляли трупа с вода; в двадесети век тялото се пръска със светена вода, а омиването на ръцете на гробищата по- предишному се явява еврейски обред. По-късното кръщаване станало част от обреда на омиване; първобитните къпания били религиозен обред. Само в последно време къпането станало санитарна норма.
Однако человек не остановился на изгнании духов: вскоре, с помощью религиозных ритуалов и других методов, он попытался заставить духов действовать. Заклинание было использованием одного духа для подчинения или изгнания другого. Та же тактика применялась для отпугивания призраков и духов. Существовавшее в дуалистическом спиритизме представление о добрых и злых силах дало человеку прекрасную возможность для того, чтобы попытаться столкнуть эти силы друг с другом, ибо если сильный человек мог победить слабого, то могущественный дух наверняка мог взять верх над слабым призраком. Проклятия, произносимые первобытными людьми, представляли собой форму принуждения, предназначенного для внушения благоговейного страха низшим духам. Позднее этот обычай распространился на предание проклятию врагов.
Обаче човекът на се спрял на изгонването на духовете: по-скоро, с помощта на религиозните ритуали и други методи, той се опитвал да застави духовете да действуват. Заклинанието било използувано от един дух за подчиняване или изгонване на друг. Такава същата практика се прилагала за изплашването на призраци и духове. Съществуващите в дуалистичния спиритизъм представи за добрите и злите сили дало на човека прекрасна възможност за това, да се опита да сблъска тези сили една с друга, защото ако силният човек може да победи слабия, то могъщия дух навярно може да вземе връх над слабите призраци. Проклятията, произнасяни от първобитните хора, представлявали по себе си форма на принуждение, предназначено за внушаване на благоговеен страх на низшите духове. По-късно този обичай се разпространил върху предаването на проклятия към враговете.
В течение долгого времени считалось, что возвращаясь к обычаям, созданным более древними нравами, можно заставить духов и полубогов совершать желаемые действия. Тем же грешит и современный человек. Вы обращаетесь друг к другу, пользуясь простым, повседневным языком, однако, начиная молиться, вы возвращаетесь к более древнему стилю другого поколения - так называемому высокому стилю.
В течение на дълго време се считало, че възвръщайки се към обичаите, създадени от по-древните нрави, може да се заставят духовете и поли боговете да извършат желаните действия. Така също греши и съвременният човек. Вие се обръщате един към друг, използувайки прост, ежедневен език, обаче, започвайки да се молите, вие се възвръщате към по-древния стил на друго поколение - така наречения висок стил.
Этим же объясняются многочисленные случаи возвращения к религиозным обрядам сексуального характера, например, к храмовой проституции. Такие возвраты к первобытным обычаям считались защитой от многих бед. В сознании простодушных народов подобные действия были полностью лишены того, что современные люди назвали бы промискуитетом.
С това същото се обясняват многочислените случаи на възвръщания към религиозните обреди със сексуален характер, например, към храмовата проституция. Такива възврати към първобитните обичаи се считали за защита от много беди. В съзнанието на простодушните народи подобни действия били напълно лишени от това, което съвременните хора биха нарекли промискуитет.
После этого пришло время ритуальных зароков, вслед за которыми появились религиозные обеты и священные клятвы. Большинство таких клятв сопровождалось самоистязаниями и членовредительством, позднее - постом и молитвой. Впоследствии верным способом принуждения стали считать самопожертвование, в особенности, отказ от половой жизни. Так первобытный человек уже на раннем этапе развития пришел к явно выраженному аскетизму в своей религиозной практике, веря в эффективность самоистязания и самоотречения как ритуалов, способных заставить нерасположенных духов действовать благоприятно в ответ на все его страдания и лишения.
След това дошло времето на ритуалните заричания, след които се появили религиозните обети и свещените клетви. Болшинството такива клетви се съпровождали със самоизтезания и осакатявания, по-късно - с пост и молитва. В последствие за верен способ за принуждаване започнали да считат самопожертвованието, в особеност, отказа от полов живот. Така първобитния човек вече на ранният етап от развитието достигнал към явно изразеният аскетизъм в своята религиозна практика, вярвайки в ефективността на самоизтезанието и самоотричането като ритуали, способни да заставят неразположените духове да действуват благоприятно в отговор на всички негови страдания и лишения.
Современный человек уже не пытается открыто принуждать духов, хотя он всё еще обнаруживает склонность торговаться с Божеством. И он до сих пор клянется, стучит по дереву, скрещивает пальцы и сопровождает плевок какой-нибудь затертой фразой, которая некогда была магическим заклинанием.
Съвременният човек вече не се опитва открито да принуждава духовете, макар той все още да открива склонност да търгува с Божеството. И той до ден днешен се кланя, чука на дърва, кръстосва пръсти и съпровожда храчката с някаква изтъркана фраза, която някога е била магическо заклинание.
7. ПРИРОДА НА КУЛТА
Живучесть культового типа социальной организации объяснялась тем, что он дал символику, необходимую для сохранения и поощрения моральных воззрений и религиозных устоев. Культ вырос из традиций "древних кланов" и был увековечен как признанный институт; все кланы исповедуют какую-нибудь разновидность культа. Каждый воодушевляющий идеал стремится обрести увековечивающую его символику - найти способ проявления в культуре, который обеспечил бы его существование и расширил бы возможности его реализации. И культ достигает этого за счет поощрения и удовлетворения чувств.
Животоспособността на култовият тип на социална организация се обяснява с това, че той е дал символиката, необходима за съхраняване и поощряване на моралните възгледи и религиозните основи. Култът е израснал от традициите на "древните кланове" и е бил увековечен като признат институт; всички кланове изповядват някаква разновидност на култа. Всеки въодушевяващ идеал се стреми да придобие увековечаващата го символика - да намери способ за проявление в културата, която би обезпечила неговото съществуване и би разширила възможностите за неговата реализация. И култът достига до това за сметка на поощряването и удовлетворяване на чувствата.
Уже у истоков цивилизации каждое притягательное движение в социальной культуре или развитии религии создавало ритуал, символический обряд. Чем менее осознанным было развитие, приводившее к появлению ритуала, тем сильней он привязывал к себе своих приверженцев. Культ оберегал взгляды и удовлетворял эмоции, но он всегда был величайшим препятствием на пути к социальному переустройству и духовному росту.
Вече у източниците на цивилизацията всяко притегателно движение и социална култура или развитие на религията е създавало ритуал, символичен обред. Колкото по-малко осъзнато било развитието, привеждащо към появяване на ритуала толкова по-силно той привързвал към себе си своите привърженици. Култът пазел възгледите и удовлетворявал емоциите, но той винаги е бил най-великото препятствие на пътя към социалното преустройство и духовен ръст.
Несмотря на то, что культ неизменно замедлял социальный прогресс, прискорбно, что столь многие современные люди, верящие в нравственные нормы и духовные идеалы, не имеют в своем распоряжении адекватной символики - культа, дающего взаимную поддержку, того, что дало бы ощущение сопричастности. Однако религиозный культ невозможно придумать: он должен сложиться. Не существует двух групп с идентичными культами, если только их ритуалы не сведены к единому стандарту волевым решением властей.
Независимо от това, че култът неизменно забавял социалния прогрес, прискърбно е, че толкова много съвременни хора, вярващо в нравствените норми и духовните идеали, нямат в свое разпореждане адекватна символика - култа, даващ взаимна поддръжка, това, което би дало усещането за съпричастност. Обаче религиозният култ е невъзможно да се измисли : той трябва да се създаде. Не съществуват две групи с идентични култове, ако само техните ритуали не са сведени към единен стандарт с волево решение на властите.
Ранний христианский культ был наиболее эффективным, привлекательным и устойчивым из всех когда-либо созданных или придуманных ритуалов. Но в век науки его ценность в значительной мере была разрушена из-за уничтожения столь многих из его изначальных основополагающих принципов. Христианский культ был ослаблен вследствие утраты многих принципиальных идей.
Ранният християнски култ е бил най-много ефективен, привлекателен и устойчив от всичките когато и да било създадени или измислени ритуали. Но във вековете на науката неговата ценност в значителна степен била разрушена поради унищожаването на толкова много от неговите изначални основополагащи принципи. Християнският култ бил отслабен в следствие на загубата на много принципни идеи.
В прошлом истина быстро росла и свободно развивалась, когда культ был нестрогим, а его символика - изменчивой. Неиссякаемая истина и адаптируемый
В миналото истината бързо растяла и свободно се развивала, когато култът не е бил строг, а неговата символика - изменчива. Неизчерпаемата истина и адаптиращият се
культ способствовали быстрому социальному развитию. Бессмысленный культ профанирует религию, стремясь вытеснить философию и поработить мысль; истинный культ развивается.
култ способствали бързото социално развитие. Безсмисленият култ профанизира религията, стремейки се да изтласка философията и да пороби мисълта; истинският култ се развива.
Несмотря на свои недостатки и ограничения, каждое новое раскрытие истины порождало новый культ. Так и новая концепция религии Иисуса должна создать иную, соответствующую ей символику. Современный человек должен найти адекватное выражение для своих новых развивающихся идей, идеалов и устоев. Такие возвышенные символы должны проистекать из религиозной жизни, духовного опыта. И эта высокая символика более развитой цивилизации должна основываться на концепции Отцовства Бога и наполняться могущественным идеалом братства людей.
Независимо от своите недостатъци и ограничения, всяко ново разкритие на истината пораждало нов култ. Така и новата концепция за религията на Иисус трябва да създаде друга, съответствуваща за нея символика. Съвременният човек трябва да намери адекватен израз за своите нови развиващи се идеи, идеали и основи. Такива възвишени символи трябва да произтичат от религиозният живот, духовния опит. И тази висока символика на по-развитата цивилизация трябва да се основава на концепцията на Бащинството на Бога и да се изпълва с могъщия идеал за братство между хората.
Старые культы были слишком эгоцентрическими. Новые должны быть порождением практической любви. Как и старые культы, новый культ должен укреплять взгляды, утолять чувства и поощрять преданность - но не только: он должен способствовать духовному прогрессу, расширять космические значения, повышать нравственные ценности, поощрять социальное развитие и стимулировать высокий тип индивидуальной религиозной жизни. Новый культ должен предлагать высшие цели жизни, которые являются как преходящими, так и вечными - социальными и духовными.
Старите култова били прекалено егоцентрични. Новите трябва да бъдат породени от практическата любов. Както и старите култове, новият култ трябва да укрепява възгледите, да утолява чувствата и поощрява предаността - но не само това: той трябва да способства духовния прогрес, да разширява космическите значения, да повиши нравствените ценности, да поощри социалното развитие и да стимулира високият тип индивидуален религиозен живот. Новият култ трябва да предлага най-висшите цели в живота, които се явяват както преходни, така и вечни - социални и духовни.
Никакой культ не способен сохраниться и внести вклад в общественный прогресс и индивидуальное духовное развитие, если он не основан на биологическом, социологическом и религиозном значении семьи. Устойчивый культ должен символизировать постоянство в условиях непрекращающихся изменений, прославлять объединяющее начало в потоке разнообразных социальных метаморфоз. Он должен опираться на истинные значения, возвышать красивые отношения и прославлять благие ценности, присущие истинному великодушию.
Никой култ не е способен да се съхрани и да внесе принос в обществения прогрес и индивидуалното духовно развитие, ако той не е основан на биологическото, социологическото и религиозно значение на семейството. Устойчивият култ трябва да символизира постоянство в условията на непрекъснатите изменения, да прославя обединяващото начало в потока от разнообразни социални метаморфози. Той е длъжен да се опира на истинските значения, да възвишава красивите отношения и да прославя благите ценности, присъщи на истинското великодушие.
Однако, огромная трудность создания новой и удовлетворяющей символики заключается в следующем: как группа, современные люди придерживаются научного отношения, избегают суеверий и испытывают отвращение к невежеству, но индивидуально все они тяготеют к таинственному и благоговеют перед неизвестным. Никакой культ не может сохраниться, если он не заключает в себе некую притягательную тайну и не содержит некоторую недостижимую ценность. И при этом новая символика должна не только иметь значение для группы, но и быть понятной для индивидуума. Любая полезная символика должна выражаться в таких формах, которыми индивидуум может овладеть по своей собственной инициативе и которыми он может пользоваться совместно со своими товарищами. Если бы новый культ мог быть динамичным, а не статичным, он действительно мог бы внести ценный вклад как в мирской, так и в духовный прогресс человечества.
Обаче, огромната трудност по създаването на нова и удовлетворяваща символика се заключава в следното: като група, съвременните хора се придържат към научното отношение, избягват суеверията и изпитват отвращение към невежеството, но индивидуално всички те се притеглят към тайнственото и благоговеят пред неизвестното. Никой култ не може да се съхрани, ако той не съдържа в себе си някаква притегателна тайна и не съдържа някоя недостижима ценност. И при това новата символика трябва не само да има значение за групата, но и да бъде понятна за индивида. Всяка полезна символика трябва да се изразява в такива форми, които индивида да може да овладее по своя собствена инициатива и от които той може съвместно да се ползува със своите другари. Ако би могло новият култ да бъде динамичен, а не статичен, той действително би могъл да внесе ценен принос както в световния, така и в духовния прогрес на човечеството.
Однако культ - символическая система ритуалов, девизов или целей - не будет действовать, если окажется слишком сложным. Кроме того, необходима самоотдача - реакция, присущая преданности. Каждая успешная религия обязательно создает соответствующую символику, и ее последователи не должны допускать выхолащивания своего ритуала в сковывающих, искажающих и удушающих стереотипных обрядах, которые способны только искалечить и замедлить любой социальный, нравственный и духовный прогресс. Никакой культ не может сохраниться, если он замедляет нравственное развитие и неспособен благоприятствовать духовному прогрессу. Культ является тем скелетом, на котором нарастает живая и динамичная плоть личного духовного опыта - истинная религия.
Обаче култът - символичната система от ритуали, девизи или цели - няма да действува, ако се окаже прекалено сложен. Освен това, е необходимо самоотдаване - реакция, присъща за предаността. Всяка успешна религия обезателно създава съответствуващата символика, и нейните последователи не трябва да допускат лишаване от жизненост на своя ритуал в сковаващи, изкривяващи и задушаващи стереотипни обреди, които са способни само да осакатят и да забавят всякой социален, нравствен и духовен прогрес. Никой култ не може да се съхрани, ако той забавя нравственото развитие и е неспособен да благоприятства духовния прогрес. Култът се явява този скелет, върху който се надстроява живата и динамична плът на личния духовен опит - истинската религия.
[Представлено Яркой Вечерней Звездой Небадона.]
[Представено от Ярката Вечерна Звезда на Небадон.]