Текстът със зелени букви е, само, помощен
материал насочващ, към възможно предаване на смисъла на оригиналния
текст, и не е одобряван от Фондация Урантия. Настоятелно препоръчвам
да сверявате с оригиналния текст! Официалният сайт е: http://www.urantia.org/
Документ 81. РАЗВИТИЕ НА СЪВРЕМЕННАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ
НЕСМОТРЯ на взлеты и падения, которые последовали за провалом планов по улучшению мира, - планов, заложенных в миссиях Калигастии и Адама, - основополагающая органическая эволюция человеческих видов продолжала вести расы вверх по ступеням человеческого прогресса и расового развития. Эволюцию можно задержать, но ее невозможно остановить.
НЕЗАВИСИМО от възходите и паденията, които последвали след провала на плановете за подобряване на света, - плановете, заложени в мисиите на Калигастия и Адам, - основополагащата органическа еволюция на човешките видове продължавала да води расите по стъпалата на човешкия прогрес и расовото развитие. Еволюцията може да бъде задържана, но тя е невъзможно да бъде спряна.
Влияние фиолетовой расы, хотя и менее многочисленной, чем планировалось, привело к таким достижениям цивилизации, которые со времен Адама значительно превысили прогресс человечества, достигнутый им за всё предшествовавшее существование в течение почти миллиона лет.
Влиянието на виолетовата раса, макар и по-малочислена, отколкото била планирана, привело към такива достижения на цивилизациите, които от времето на Адам значително повишили прогреса на човечеството, достигнат от него за цялото предшествуващо съществуване в течение на почти милион години.
1. ЛЮЛКА НА ЦИВИЛИЗАЦИЯТА
На протяжении примерно тридцати пяти тысяч лет после Адама колыбель цивилизации находилась в юго-западной Азии: она простиралась от долины Нила на восток и чуть севернее, проходила через северную Аравию, охватывала Месопотамию и доходила до Туркестана. Решающим фактором в появлении цивилизации в этом регионе стал климат.
В протежение примерно на тридесет и пет хиляди години след Адам люлката на цивилизацията се намирала в юго-западна Азия: тя се простирала от долината на Нил на изток и малко на север, преминавала през северна Арабия, обхващала Месопотамия и достигала до Туркестан. Решаващ фактор в появяването на цивилизацията в този регион станал климатът.
Именно эпохальные климатические и геологические изменения в северной Африке и западной Азии положили конец ранним миграциям адамитов, преградив им путь в Европу из-за расширения Средиземного моря и изменив направление миграций на северное и восточное, в Туркестан. Ко времени завершения этих подъемов суши и связанных с ними климатических изменений, примерно за 15.000 лет до нашей эры, цивилизация во всём мире зашла в тупик, если не считать культурной закваски и биологических резервов андитов, которых по-прежнему сдерживали горы на азиатском востоке и разросшиеся леса на европейском западе.
Именно епохалните климатични и геоложки изменения в северна Африка и западна Азия сложили край на ранните миграции на адамитите, преграждайки техния път в Европа поради разширяването на Средиземно море и изменяйки направлението на миграцията в северно и източно, в Туркестан. От времето на завършване на това издигания на сушата и свързаните с тях климатични изменения, примерно за 15.000 години до нашата ера, цивилизацията в целия свят влязла в задънена улици, ако не се счита културната закваска и биологическите резерви на андитите, които и по-преди удържали планините на азиатския изток и разпростиращите се гори на европейския запад.
Климатической эволюции предстояло завершить то, что оказалось не под силу всем остальным факторам: заставить евразийского человека сменить охоту на более прогрессивные занятия - скотоводство и земледелие. Эволюция может быть медленной, однако она невероятно эффективна.
На климатичната еволюция предстояло да завърши това, което не се оказало по силите на всички останали фактори: да застави евразийския човек да смени лова с по-прогресивни занимания - скотовъдство и земеделие. Еволюцията може да бъде бавна, обаче тя е невероятно ефективна.
Ввиду того, что древние земледельцы повсеместно использовали рабов, в прежние времена и охотник, и скотовод свысока смотрели на фермера. Земледелие веками считалось недостойным занятием; отсюда возникло представление о том, что возделывание земли было проклятием, хотя оно является величайшим счастьем. Даже во времена Каина и Авеля жертвоприношения пастухов ценились выше, чем дары земли.
В предвид на това, че древните земеделци повсеместно използували роби, в предишните времена и ловците, и скотовъдците от високо гледали на фермера. Земеделието от векове се считало за недостойно занимание; от тук възникнала представата за това, че обработването на земята било проклето, макар то да се явява величайшо щастие. Даже във времената на Каин и Авел жертвоприношенията на пастирите се ценили по-високо, отколкото даровете на земята.
При трансформации из охотника в земледельца человек обычно проходил через стадию пастуха, что относилось и к андитам. Однако чаще, под действием климатических факторов, целые племена претерпевали вынужденную эволюцию,
При трансформация от ловец в земеделец човекът обикновено преминавал през стадия на пастира, което се отнасяло и към андитите. Обаче най-често от всичко, под действието на климатичните фактори, цели племена претърпявали принудителна еволюция,
превращаясь непосредственно из охотников в преуспевающих земледельцев. Правда, прямой переход от охоты к обработке земли наблюдался только в тех регионах, где был высокий процент смешения с фиолетовой расой.
превръщайки се непосредствено от ловци в преуспяващи земеделци. Наистина, прекия преход от ловуване към обработване на земята се наблюдавал само в тези региони, където имало висок процент на смесване с виолетовата раса.
Эволюционные народы (в особенности китайцы) уже в древности научились сажать семена и выращивать зерновые культуры благодаря наблюдениям за проросшим зерном - случайно намокшим или же оставленным в могиле в качестве пищи для усопшего. А на территории всей юго-западной Азии, в плодородных устьях рек и прилегающих равнинах, андиты внедряли усовершенствованные методы обработки земли, унаследованные от своих предков, которые сделали земледелие и садоводство главными занятиями на территории второго Cада.
Еволюционните народи (в особеност китайците) вече в древността се научили да печат семена и да отглеждат зърнени култури благодарение на наблюденията за прораснало зърно - случайно намокрено или оставено в могилата в качеството на храна за умрелия. А на територията на цяла югозападна Азия, в плодородните устия на реките и прилежащите равнини, андитите внедрявали усъвършенствани методи за обработка на земята, наследени от своите предци, които направили земеделието и градинарството главни занимания на територията на втората Градина.
Тысячелетиями потомки Адама выращивали культивированные в Саду пшеницу и овес во всех горных местностях вдоль северных границ Месопотамии. Здесь наследники Адама и Адамсона встречались, торговали и общались друг с другом.
Хилядолетия потомците на Адам отглеждали и култивирали в Градината пшеница и овес във всички планински местности чак до северните граници на Месопотамия. Тук наследниците на Адам и Адамсон се срещали, търгували и общували един с друг.
Именно вынужденное изменение условий жизни привело к тому, что столь значительная часть человечества стала всеядной. И сочетание пшеницы, риса и овощной диеты с мясом, которое давали стада, стало огромным шагом вперед в укреплении здоровья и физической силы этих древних народов.
Именно принудителното изменение на условията на живота привело към това, че толкова значителна част от човечеството станало всеядно. И съчетанието от пшеница, ориз и зеленчукова диета с месо, което давали стадата, станало огромна крачка напред в укрепването на здравето и физическата сила на тези древни народи.
2. СРЕДСТВА НА ЦИВИЛИЗАЦИЯТА
Рост культуры зависит от развития средств цивилизации. И те средства, которые помогли человеку порвать с варварством, были эффективными ровно настолько, насколько они давали человеку возможность сосредоточиться на решении более высоких задач.
Ръстът на културата зависи от развитието на средствата на цивилизацията. И тези средства, които са помогнали на човека да скъса с варварството, били ефективни до толкова, до колкото те давали на човека възможност да се съсредоточи върху решаването на по-високи задачи.
Вы, живущие сегодня в условиях пробуждающейся современной культуры и начала прогресса в общественных отношениях, позволяющие себе уделять некоторое время размышлениям об обществе и цивилизации, не должны игнорировать тот факт, что у ваших древних предков практически не было досуга, который можно было бы посвятить глубокомысленному созерцанию и обдумыванию социальных проблем.
Вие, живеещите днес в условията на пробуждащата се съвременна култура и начало на прогреса в обществените отношения, позволяващи за себе си да отделяте известно време за размишления за обществото и цивилизацията, не трябва да игнорирате този факт, че у вашите древни предци практически не е имало свободно време, което би могло да бъде посветено на дълбокомислено съзерцание и обмисляне на социалните проблеми.
Можно выделить четыре первых великих достижения человеческой цивилизации:
Може да се определят четирите първи велики достижения на човешката цивилизация:
1. Укрощение огня.
1. Укротяване на огъня.
2. Приручение животных.
2. Опитомяване на животните.
3. Порабощение пленников.
3. Поробване на пленниците.
4. Частная собственность.
4. Частната собственост.
Хотя огонь - первое великое открытие - в итоге позволил отворить дверь в мир науки, он не имел в этом отношении большого значения для первобытного человека, который не мог поверить в то, что обыденные явления объясняются естественными причинами.
Макар огънят - първото велико откритие - в крайна сметка да позволил да се отвори вратата в света на науката, той не е имал в това отношение голямо значение за първобитния човек, който не е могъл да повярва в това, че всекидневните явления се обясняват с естествени причини.
Вскоре вместо незамысловатого рассказа об Андоне и кремне, объяснявшем происхождение огня, появилась легенда о том, как некий Прометей похитил огонь с небес. Древние люди искали сверхъестественные объяснения всем природным явлениям, которые не укладывались в круг понятных им вещей. Тем же продолжают заниматься и многие современные люди. Деперсонализация так называемых природных явлений продолжается веками и до сих пор не доведена до конца. Однако искренний, честный и бесстрашный поиск истинных причин породил современную науку: он превратил астрологию в астрономию, алхимию в химию, магию в медицину.
Скоро вместо обикновения разказ за Андон и кремъка, обясняващ произхода на огъня, се появила легендата за това, как някой Прометей отмъкнал огъня от небесата. Древните хора търсели свръхестествени обяснения за всички природни явления, които не вместват в кръга на разбираемите за тях неща. С това същото нещо продължават да се занимават и много съвременни хора. Деперсонализацията на така наречените природни явления се продължава от векове и до сега не е доведена до край. Обаче искреното, честно и безстрашно търсене на истинските причини е породило съвременната наука: то е превърнало астрологията в астрономия, алхимията в химия, магията в медицина.
В эпоху до появления машин единственным способом выполнить работу, не делая ее своими руками, было использовать для этого животных. Приручение животных дало
В епохата до появяване на машините единствения начин да се изпълни работата, без да се прави със собствени си ръце, е било за това да се използуват животните. Опитомяването на животните е дало
человеку живые орудия, разумное применение которых подготовило почву как для сельского хозяйства, так и транспорта. Без этих животных человек не смог бы подняться со своего примитивного положения до уровней последующей цивилизации.
на човека живи оръдия, разумната употреба на които е подготвило почвата както за селското стопанство, така и за транспорта. Без тези животни човекът не би могъл да се повдигне от своето примитивно положение до нивото на последващата цивилизация.
Большинство животных, наиболее приспособленных к одомашниванию, обитали в Азии, в особенности в области между центральными и юго-западными регионами. Это была одна из тех причин, в силу которых цивилизация прогрессировала здесь быстрее, чем в других районах мира. Многие из этих видов животных дважды приручались в более ранние периоды, и в эпоху андитов они в очередной раз были одомашнены. Однако собака жила вместе с охотниками с тех пор, как была принята синим человеком, за много, много лет до этих времен.
Болшинството от животните, най-приспособени към опитомяване, обитавали в Азия, в особеност в областите между централните и юго-западните региони. Това била една от тези причини, по силата на които цивилизацията прогресирала тук по-бързо, отколкото в други райони на света. Много от тези видове животни два пъти вече били опитомявани в по ранните периоди, и в епохата на андитите те за пореден път били станали домашни. Обаче кучето живеело заедно с ловците от тези времена, когато било прието от синия човек, много, много години преди тези времена.
Туркестанские андиты первыми стали широко приручать лошадей, что является еще одним объяснением столь долгого господства их культуры. К 5.000 году до н. э. фермеры Месопотамии, Туркестана и Китая начали разводить овец, коз, коров, верблюдов, лошадей, слонов и домашних птиц. В качестве вьючных животных они использовали быков, верблюдов, лошадей и яков. Одно время человек и сам был вьючным животным. Один из правителей синей расы держал сто тысяч мужчин в своей колонии носильщиков.
Туркестанските андити първи започнали широко да опитомяват коне, което се явява още едно обяснение за толкова дългото господство на тяхната култура. Към 5.000 година до н.е. фермерите от Месопотамия, Туркестан и Китай започнали да развъждат овце, кози, крави, камили, коне, слонове и домашни птици. В качеството на впрегатни животни те използували бикове, камили, коне и якове. Едно време човекът и сам бил впрегатно животно. Един от управителите на синята раса държал сто хиляди мъже в своята колония от носачи.
Институты рабовладения и частной собственности появились вместе с сельским хозяйством. Рабовладение подняло уровень жизни хозяина и обеспечило больше досуга для развития социальной культуры.
Институтите на робовладелството и частната собственост се появили заедно със селското стопанство. Робовладелството повдигнало нивото на живот на стопанина и обезпечило повече свободно време за развитие на социалната култура.
Дикарь является рабом природы, однако научная цивилизация постепенно дает человечеству всё большую свободу. С помощью животных, огня, воды, электричества и других неоткрытых источников энергии человек освободился - и будет освобождаться - от необходимости постоянного тяжелого труда. Несмотря на вр†менные неприятности, вызванные изобретением машин, конечные выгоды, которые можно извлечь из таких механических открытий, бесценны. Цивилизация никогда не достигнет расцвета, тем более устойчивого состояния, если у человека не будет досуга, позволяющего думать, планировать и придумывать новые и лучшие способы выполнения своих задач.
Дивакът се явява роб на природата, обаче научната цивилизация постепенно дава на човечеството все повече свобода. С помощта на животните, огъня, водата, електричеството и други неоткрити източници на енергия човекът се освободил - и ще се освобождава - от необходимостта за постоянен тежък труд. Независимо от вр†менните неприятности, предизвикани от изобретяването на машините, крайните изгоди, които могат да се извлекат от такива механични открития, са безценни. Цивилизацията никога няма да достигне до разцвет, още повече до устойчиво състояние, ако у човека няма свободно време, позволяващо му да мисли, планира и измисля нови и по-добри начини за изпълняване на своите задачи.
Поначалу человек просто использовал готовые укрытия, жил в расселинах или селился в пещерах. На следующем этапе он начал использовать такие природные материалы, как дерево и камень для сооружения примитивных жилищ. Наконец, он достиг творческой стадии строительства жилья, научившись изготовлять кирпичи и другие строительные материалы.
По начало човекът просто използувал готовите укрития, живял в началото на горите или се заселвал в пещерите. На следващия етап той започнал да използува такива природни материали, като дърво и камък за устройване на примитивни жилища. Накрая, той достигна творческият стадий на строителството на жилища, научавайки се да изготвя кирпичени и други строителни материали.
Народы туркестанских нагорий первыми из более современных рас начали использовать дерево для строительства домов, напоминавших бревенчатые бараки американских пионеров. В долинах человеческие жилища строились из кирпича, позднее - из обожженного кирпича.
Народите от туркестанските планини първи от по-съвременните раси започнали да използуват дървото за строителство на домове, напомнящи дървените бараки от греди на американските пионери. В долините човешките жилища се строяли от кирпич, а по-късно - от изпечен кирпич.
Более древние речные народы изготовляли для своих хижин остов из длинных жердей, которые вбивали в круг, а вершины соединяли; получался каркас, который поперечно переплетали тростником, так что всё строение напоминало огромную перевернутую корзину. После этого его обмазывали глиной; просохнув на солнце, такое строение превращалось в весьма удобное, прочное и непромокаемое жилище.
По-древните речни народи изготвяли за своите хижи скелети от дълги върлини, които забивали в кръг, а върховете съединявали; получавайки скелета, в който напречно преплитали тръстика, така че целия строеж напомнял огромна обърната кофа. След това го измазвали с глина; изсъхвайки на слънце, такъв строеж се превръщал в изключително удобно, здраво и непромокаемо жилище.
Именно на примере этих ранних хижин позднее возникла идея плетения всевозможных корзин. В одной из групп идея изготовления гончарных изделий появилась во время наблюдения за последствиями обмазывания этих жердевых каркасов влажной глиной. Возможность закаливания керамики с помощью обжига была открыта, когда одна из таких обмазанных глиной примитивных хижин случайно загорелась. В древности ремесла зачастую являлись следствием случайных происшествий в жизни ранних народов. По крайней мере, таким, за редким исключением, был эволюционный процесс вплоть до прихода Адама.
Именно по примерът на тези ранни хижи по-късно възникнала идеята за плетене на всевъзможни кошници. В една от групите идеята за изготвянето на глинени изделия се появила по време на наблюдение за последствията от измазването на тези дървени скелети с влажна глина. Възможността за закаляване на керамиката с помощта на печене с огън била открита, когато една от такива измазани с глина примитивни хижи случайно се запалила. В древността занаятите често се явявали следствие от случайни произшествия в живота на ранните народи. В крайна сметка, такъв, с редки изключения, бил еволюционния процес чак до пристигането на Адам.
Хотя керамика была внедрена персоналом Князя около полумиллиона лет тому назад, изготовление глиняных сосудов практически прекратилось более чем на сто пятьдесят тысяч лет. Только дошумерские нодиты Персидского залива продолжали изготовлять сосуды из глины. Производство керамики возродилось во времена Адама. Распространение этого искусства совпало с ростом пустынь в Африке, Аравии и центральной Азии; оно осуществлялось последовательными волнами, улучшавшими производственные методы Месопотамии и охватившими всё восточное полушарие.
Макар керамиката да била внедрена от персонала на Княза преди около половин милион години, изготвянето на глинени съдове практически се прекратило за повече от сто и петдесет хиляди години. Само до шумерските нодити от Персийския залив продължавали да изготвят съдове от глина. Производството на керамика се възродило във времената на Адам. Разпространението на това изкуство съвпаднало с растежа на пустинята в Африка, Арабия и централна Азия; то се осъществявало на последователни вълни, подобряващи производствените методи от Месопотамия и обхващащи цялото източно полушарие.
Не всегда прогресс андитских цивилизаций можно проследить по этапам развития керамики или других искусств. Режимы Даламатии и Эдема в огромной степени усложнили спокойное течение человеческой эволюции. Зачастую поздние вазы и утварь уступают предшествующим изделиям, изготовленным более чистокровными андитскими народами.
Не винаги прогресът на андитските цивилизации може да се проследи по етапите на развитие на керамиката или другите изкуства. Режимите на Даламатия и Едем в огромна степен усложнили спокойното течение на човешката еволюция. Често по-късните вази и накити отстъпват на предшестващите изделия, изготвени от по-чистокръвните андитски народи.
3. ГРАДОВЕ, ПРОИЗВОДСТВО И ТЪРГОВИЯ
Уничтожение богатых, открытых лугов Туркестана - охотничьих и пастбищных угодий, - начавшееся около 12.000 года до н. э. в результате изменения климата, заставило обитателей этого региона обратиться к новым занятиям и примитивным ремеслам. Некоторые из них начали разводить домашний скот, другие стали земледельцами или собирателями той пищи, которую находили в воде. Однако андиты, обладавшие более высоким типом интеллекта, решили заняться торговлей и производством. Стало обычным для целого племени посвящать себя развитию какой-то одной отрасли. От долины Нила до нагорий Гиндукуша, от Ганга до Хуанхэ основной деятельностью более развитых племен стало возделывание земли с торговлей в качестве побочного занятия.
Унищожаването на богатите, открити ливади в Туркестан - ловната и пасбищна земя, - започвайки се от около 12.000 години преди н.е. в резултат от изменение на климата, заставило обитателите на този регион да се обърнат към нови занимания и примитивни занаяти. Някои от тях започнали да развъждат домашни животни, други станали земеделци или събирачи на тази храна, която намирали във водата. Обаче андитите, притежаващи по-висок тип интелект, решили да се занимават с търговия и производство. Станало обичайно за цели племена да посвещават себе си на развитието на някакъв един отрасъл. От долината на Нил до планините Хиндокуш, от Ганг до Хуанхъ основната деятелност на по-развитите племена станало обработването на земята с търговия в качеството на второстепенно занимание.
Рост торговли и превращение всё новых видов сырья в различные предметы купли-продажи непосредственно способствовали появлению тех военизированных общин, которые сыграли столь заметную роль в распространении культуры и достижений цивилизации. До наступления эры широкой мировой торговли социальные общины были племенными и представляли собой разросшиеся семейные группы. Благодаря торговле различные типы людей знакомились друг с другом, что помогало более быстрому взаимопроникновению культур.
Ръстът на търговията и превръщането на всички нови видове сурови материали в предмет на покупко-продажба непосредствено способствали появяването на тези военизирани общини, които изиграли толкова забележителна роля в разпространението на културата и достиженията на цивилизацията. До настъпването на ерата на широката световна търговия специалните общини били племенни и представлявали по себе си разраснали се семейни групи. Благодарение на търговията различни типове хора се запознавали едни с други, което помагало за по-бързото взаимно проникване на културата.
Около двенадцати тысяч лет тому назад началась эра независимых городов. Эти примитивные центры торговли и производства были окружены зонами земледелия и скотоводства. Хотя промышленное производство действительно развивалось благодаря росту жизненного уровня, у вас не должно быть превратных представлений о бытовой культуре ранней городской жизни. Древние расы не отличались излишней чистоплотностью и аккуратностью, и обычное примитивное поселение поднималось на один-два фута каждые двадцать пять лет в результате одного только скопления грязи и мусора. Некоторые из этих древних городов поднимались над окружающей территорией также из-за недолговечности их необожженных глиняных хижин, а новые жилища обычно строились прямо на развалинах старых.
Преди около дванадесет хиляди години започнала ерата на независимите градове. Тези примитивни центрове на търговията и производството били обкръжени от зони на земеделие и скотовъдство. Макар промишленото производство действително да се развивало благодарение на ръста на жизненото ниво, у вас не трябва да има превратни представи за битовата култура на ранния градски живот. Древните раси не се отличавали с излишна чистоплътност и акуратност, и обикновените примитивни селища се издигали на един два фута всеки двадесет и пет години в резултат на едното само струпване на отпадъци и боклуци. Някои от тези древни градове се издигали над обкръжаващата територия също така поради не дългата вечност на техните не изпечени глинени хижи, а новите жилища обикновено се строяли направо върху развалините на старите.
Широкое распространение металлов было одной из отличительных черт этой эры ранних промышленных и торговых городов. Вы уже обнаружили бронзовую культуру в Туркестане, возникшую ранее 9-го тысячелетия до н. э., а андиты уже в глубокой древности умели обрабатывать также железо, золото и медь. Однако вдали от наиболее развитых центров цивилизации условия были совершенно иными. Не существовало четких периодов - таких, как каменный, бронзовый и железный век; все три существовали одновременно в различных местах.
Широкото разпространение на металите било една от отличителните черти на тази ера на ранните промишлени и търговски градове. Вие вече сте открили бронзовата култура в Туркестан, възникнала по-рано от 9-то хилядолетие преди н.е., а андитите вече в дълбоката древност умеели да обработват също така желязо, злато и мед. Обаче далеч от най-развитите центрове на цивилизацията условията били съвършено други. Не съществували отчетливи периоди - такива, като каменен, бронзов и железен век, всичките три съществували едновременно в различни места.
Золото стало первым металлом, на который появился спрос: оно легко поддавалось обработке, и на первых порах из него изготовляли только украшения. Затем стали использовать медь, однако широкое применение меди началось только после того, как ее сплав с оловом дал более твердую бронзу. Возможность соединения меди с оловом для получения бронзы была открыта одним из адамсонитов Туркестана, чей медный рудник оказался по соседству с месторождением олова.
Златото станало първият метал, за който се появило търсене: то лесно се поддавало на обработка, и в първите времена от него се изработвали само украшения. След това започнали да използуват медта, обаче широкото приложение на медта започнало след като, нейната сплав с оловото дал по-твърдия бронз. Възможността за съединяване на медта с оловото за получаване на бронз била открита от един от адамсонитите в Туркестан, чийто меден рудник се оказал в съседство с находище на олово.
С появлением примитивных ремесел и зачатков промышленности торговля быстро превратилась в самое могущественное средство распространения культурной цивилизации. Открытие сухопутных и морских торговых путей существенно упростило путешествия и смешение культур, равно как и взаимопроникновение цивилизаций. К пятому тысячелетию до нашей эры лошадь использовалась во всём цивилизованном и полуцивилизованном мире. Кроме прирученных лошадей, у этих более поздних рас были также различные повозки и колесницы. Колесо использовалось уже в течение многих веков, однако теперь колесный транспорт получил повсеместное распространение как в торговых, так и военных целях.
С появяването на примитивните занаяти и зародишите на промишлеността търговията бързо се превърнала в най-могъщото средство за разпространение на културната цивилизация. Откриването на сухопътните и морски търговски пътища съществено опростило пътешествията и смесването на културите, еднакво както и взаимното проникване на цивилизациите. Към петото хилядолетие преди нашата ера коня се използувал в целия цивилизован и полуцивилизован свят. Освен опитомяване на конете, у тези по-късни раси имало също така каруци и колесници. Колелото се използувало вече в течение на много векове, обаче сега колесния транспорт получил повсеместно разпространение както за търговските, така и за военни цели.
Путешествующий торговец и странствующий исследователь сделали больше для развития цивилизации исторического периода, чем все остальные факторы, вместе взятые. К движущим силам распространения культуры относились также военные захваты, колонизация и миссионерская деятельность последующих религий, однако все они имели второстепенное значение по сравнению с торговыми связями, которые всегда ускорялись благодаря быстрому развитию ремесел и прикладных наук.
Пътешестващият търговец и странстващия изследовател направили повече за развитието на цивилизацията в историческия период, отколкото всички останали фактори, взети заедно. Като движещи сили за разпространяване на културата се отнасяли също така военното завладяване, колонизацията и мисионерската деятелност на последващите религии, обаче всички те имали второстепенно значение в сравнение с търговските връзки, които винаги се ускорявали благодарение на бързото развитие на занаятите и приложните науки.
Привнесение в человеческие расы адамической наследственности не только ускорило темпы развития цивилизации, но и в значительной мере усилило склонность людей к приключениям и исследованиям, так что вскоре большая часть Евразии и северной Африки оказалась занятой быстрорастущим населением, состоявшим из смешанных потомков андитов.
Привнасянето в човешките раси на адамическа наследственост не само ускорило темповете на развиване на цивилизацията, но и в значителна степен ускорила склонността на хората към приключения и изследване, така че скоро голямата част от Евразия и северна Африка се оказали заети от бързо растящо население, състоящо се от смесените потомци на андити.
4. СМЕСЕНИ РАСИ
Приближаясь к началу исторического периода, мы видим, что вся Евразия, северная Африка и острова Тихого океана заселены смешанными человеческими расами. Эти современные расы появились в результате многократных смешений пяти основных разновидностей человеческих рас Урантии.
Приближавайки се към началото на историческия период, ние виждаме, че цяла Евразия, северна Африка и островите от Тихия океан са заселени със смесени човешки раси. Тези съвременни раси се появили в резултат на многократни смесвания на петте основни разновидности от човешките раси на Урантия.
Каждая урантийская раса отличалась некоторыми характерными физическими признаками. Адамиты и нодиты были узколицыми, андониты - широколицыми. Сангикские расы были круглолицыми, а желтый и синий человек - ближе к широколицым типам. При смешении с андонитами представители синей расы становились явно широколицыми. Вторичные сангикские расы были круглолицыми и узколицыми.
Всяка урантийска раса се отличавала с някои характерни физически признаци. Адамитите и нодитите били с тесни лица, андонитите - с широки лица. Сангикските раси били с кръгли лица, а жълтия и синия човек - по-близо към типа с широко лице. При смесването с андонитите представителите на синята раса ставали явно с широки лица. Вторичните сангикски раси били с кръгли лица и тесни лица.
Хотя эти пропорции черепа полезны при определении расового происхождения, намного более надежным критерием является скелет в целом. На раннем этапе эволюции урантийских рас существовало пять изначальных типов строения скелета:
Макар тези пропорции на черепа да са полезни при определяне на расовия произход, много по-надежден критерий се явява скелета като цяло. На ранния етап от еволюцията на урантийските раси съществували пет изначални типа строеж на скелета:
1. Андонический - коренные обитатели Урантии.
1. Андонически - коренните обитатели на Урантия.
2. Первичный сангикский - красная, желтая и синяя расы.
2. Първичен сангикски - червена, жълта и синя раси.
3. Вторичный сангикский - оранжевая, зеленая и индиговая расы.
3. Вторичен сангикски - оранжева, зелена и индигова раси.
4. Нодиты - потомки даламатийцев.
4. Нодити - потомци на даламатийците.
5. Адамиты - фиолетовая раса.
5. Адамити - виолетовата раса.
Ввиду широкого взаимопроникновения этих пяти основных групп, постоянные смешения выражались в тенденции к преобладанию сангикской наследственности,
В предвид на широкото взаимно проникване на тези пет основни групи, постоянните смесвания се изразявали в тенденция към преобладаване на сангикската наследственост,
подавлявшей андонический тип. Лапландцы и эскимосы появились в результате смешения андонитов с синими сангикскими расами. Строение их скелета ближе всего к коренному андонитскому типу. Однако адамиты и нодиты настолько смешались с другими расами, что могут определяться только как обобщенный европеоидный тип.
подаваща андоническия тип. Лапландците и ескимосите се появили в резултат от смесването на андонитите със сините сангикски раси. Строежа на техният скелет е най-близко от всичко към коренния андонитски тип. Обаче адамитите и нодитите до толкова се смесили с другите раси, че могат да се определят само като обобщен европеиден тип.
Поэтому в целом - извлекая из земли человеческие останки последних двадцати тысяч лет - будет невозможно уверенно отличить пять изначальных типов. Исследования строения скелета покажут, что в настоящее время человечество подразделяется примерно на три класса:
Затова като цяло - извличайки от земята човешки останки от последните двадесет хиляди години - ще бъде възможно уверено да различите петте изначални типа. Изследванията строежа на скелета ще покажат, че в сегашно време човечеството се подразделя примерно на три класа:
1. Европеоидный: андитский вариант смешения нодитов с адамитами, видоизмененный первичными и (некоторыми) вторичными сангикскими примесями и существенным привнесением андонической крови. В эту группу входят западные белые расы, наряду с некоторыми индийскими и урало-алтайскими народами. Объединяющим фактором этой группы является большая или меньшая пропорция андитской наследственности.
1. Европеиден: андитски вариант на смесване на нодити с адамити, видоизменен от първични и (някои) вторични сангикски примеси и съществено привнасяне на андоническа кръв. В тази група влизат западните бели раси, наред с някои индийски и урало-алтайски народи. Обединяващ фактор за тази група се явява голямата или малката пропорция от андитска наследственост.
2. Монголоидный: первичный сангикский тип, включающий изначальные красную, желтую и синюю расы. К этой группе относятся китайцы и америнды. В Европе монголоидный тип был видоизменен смешениями со вторичными сангикскими расами и андонитами, и в еще большей степени - привнесением андитской крови. В эту классификацию входят малайцы и другие народы Индонезии, хотя они содержат высокий процент вторичных сангикских рас.
2. Монголоиден: първичният сангигски тип, включващ изначалните червена, жълта и синя раси. Към тази група се включват китайците и америндите. В Европа монголоидния тип бил видоизменен от смесването с вторичните сангикски раси и андонитите, и в още по-голяма степен - от привнасянето на андитска кръв. В тази класификация влизат малайците и други народи от Индонезия, макар те да съдържат висок процент от вторичните сангикски раси.
3. Негроидный: вторичный сангикский тип, изначально включавший оранжевую, зеленую и индиговую расы. Негры являются лучшим примером этого типа, который встречается по всей Африке, Индии и Индонезии, где обитали вторичные сангикские расы.
3. Негроиден: вторичният сангикски тип, изначално включващ оранжевата, зелената и индиговата раси. Негрите се явяват най-добрия пример от този тип, който се среща по цяла Африка, Индия и Индонезия, където обитавали вторичните сангикски раси.
В Северном Китае произошло некоторое слияние европеоидного и монголоидного типов; в Леванте смешались европеоидный и негроидный типы; в Индии и Южной Америке существуют все три типа. Скелетные характеристики трех оставшихся типов сохраняются до сих пор, что помогает установить недавних предшественников современных человеческих рас.
В северен Китай протекло известно сливане на европеидния и монголоидния типове; в Левант се смесили европеидния и негроидните типове; в Индия и Южна Америка съществуват всичките три типа. Скелетните характеристики на трите оставащи типове се съхраняват и до сега, което помага да се установят неотдавнашните предшественици на съвременните човешки раси.
5. КУЛТУРНО ОБЩЕСТВО
Биологическая эволюция и культурная цивилизация не обязательно бывают взаимосвязанными; органическая эволюция может беспрепятственно продолжаться посреди упадка культуры. Однако рассматривая более длительные периоды человеческой истории, можно заметить, что в конечном счете между эволюцией и культурой наблюдается причинно-следственная связь. Если эволюция может прогрессировать в отсутствие культуры, то расцвет культурной цивилизации невозможен без адекватного фона - предшествующего расового прогресса. Адам и Ева не привнесли каких-либо атрибутов цивилизации, которые были бы чужды прогрессу человеческого общества, однако адамическая кровь действительно усилила внутренние способности рас и ускорила темпы развития экономики и прогресса производства. Посвящение Адама улучшило умственные способности людей, что привело к огромному ускорению процессов естественной эволюции.
Биологическата еволюция и културната цивилизация не е задължително да биват взаимно свързани; органичната еволюция може безпрепятствено да се продължава посред упадъка на културата. Обаче разглеждайки по-дълги периоди от човешката история, може да забележим, че в крайна сметка между еволюцията и културата се наблюдава причинно-следствена връзка. Ако революцията може да прогресира в отсъствието на културата, то разцвета на културната цивилизация е невъзможен без адекватен фон - на предшестващ расов прогрес. Адам и Ева не привнесли каквито и да било атрибути на цивилизацията, които били чужди на прогреса на човешкото общество, обаче адамическата кръв действително усилила вътрешните способности на расите и ускорила темповете на развитие на икономиката и прогреса на производството. Посвещението на Адам подобрило умствените способности на хората, което привело към огромно ускорение на процесите на естествената еволюция.
За счет земледелия, приручения животных и развития архитектуры человечество постепенно преодолело наиболее тяжелый этап своей непрестанной борьбы за существование и стало задумываться над повышением качества жизни. Так началась борьба за всё более высокий уровень материального комфорта. Благодаря производству и промышленности жизнь смертного человека постепенно становится более приятной.
За сметка на земеделието, опитомяването на животните и развитието на архитектурата човечеството постепенно преодоляло най-тежкия етап от своята непрестанна борба за съществуване и започнало да се замисля над повишаване качеството на живот. Така започнала борбата за все по-високо ниво в материалния комфорт. Благодарение на производството и промишлеността живота на смъртния човек постепенно ставал по-приятен.
Однако культурное общество вовсе не является великим благотворительным клубом унаследованных привилегий, куда все принимаются от рождения, имея свободный доступ и полное равноправие. Скорее, это благородная и вечно прогрессирующая гильдия земных тружеников, куда допускается только цвет трудолюбов, стремящихся сделать этот мир лучшим местом для своих детей и внуков, которым предстоит жить и развиваться в последующих веках. Эта гильдия цивилизации взыскивает высокий вступительный взнос, устанавливает суровую и жесткую дисциплину, взимает огромный штраф со всех раскольников и сектантов и одновременно с этим почти не предоставляет личных свобод или привилегий, кроме большей защиты от общих угроз и расовых опасностей.
Обаче културното общество съвсем не се явява велик благотворителен клуб за наследени привилегии, където всички се приемат от раждането, имайки свободен достъп и пълно равноправие. По-скоро това е благородна и вечно прогресираща гилдия от земни труженици, където се допуска само цвета на трудолюбието, стремящите се да направят този свят по-добро място за своите деца и внуци, на които предстои да живеят и се развиват в последващите векове. Тази гилдия от цивилизацията изисква висока встъпителна вноска, установява сурова и твърда дисциплина, взима огромни глоби от всички отцепници и сектанти и едновременно с това почти не предоставя лични свободи или привилегии, освен по-голяма защита от общите заплахи и расовите опасности.
Общественное объединение является формой гарантии выживания, выгодность которого усвоена людьми; поэтому большинство индивидуумов готовы внести плату в виде самопожертвования и ущемления личной свободы, которую общество взимает со своих членов за повышение групповой безопасности. Короче говоря, современный общественный механизм является страховым планом, который вырабатывается методом проб и ошибок и предназначается для обеспечения некоторых гарантий и защиты от опасности возврата к ужасным и антисоциальным условиям, характеризовавшим ранний период существования человеческой расы.
Общественото обединение се явява форма на гаранция за оцеляване, изгодата на която е усвоена от хората; затова болшинството индивиди са готови да внесат отплата във вид на самопожертвувания и ограничаване на личната свобода, която обществото взима от своите членове за повишаване на груповата безопасност. На кратко казано, съвременният обществен механизъм се явява застрахователен план, който се изработва по метода на пробите и грешките и се предназначава за обезпечаване на някои гаранции и защити от опасност от възвръщане към ужасните и антисоциални условия, характерни за ранния период от съществуването на човешката раса.
Общество превратилось в объединенную систему, направленную на обеспечение гражданских свобод через специальные институты, экономических свобод - через капитал и изобретательность, социальных свобод - через культуру, свободы от насилия - через поддержание общественного порядка.
Обществото се е превърнало в обединена система, насочена към обезпечаване на гражданските свободи чрез специални институти, икономически свободи - чрез капитала и изобретателността, социални свободи - чрез културата, свобода от насилие - чрез поддържане на обществен ред.
Сила не равнозначна правоте, однако она действительно обеспечивает общепризнанные права каждого последующего поколения. Основная задача управления - определение надлежащего, законного и справедливого урегулирования классовых различий, а также создание равных возможностей в рамках закона. Каждое человеческое право связано с общественным долгом; групповая привилегия является страховым механизмом, неизменно требующим полной выплаты вознаграждения за услуги, предоставляемые группой. Следует защищать как права группы, так и индивидуума, причем необходимо регулировать и сексуальное поведение.
Силата не е равнозначна на правотата, обаче тя действително обезпечава общопризнатите права на всяко последващо поколение. Основната задача на управлението - е определяне на подходящото, законно и справедливо регулиране на класовите различия, а така също създаване на равни възможности в рамките на закона. Всяко човешко право е свързано с обществения дълг; груповата привилегия се явява застрахователен механизъм, неизменно изискващ пълно изплащане на възнаграждение за услугите, предоставяни на групата. Следва да се защитават както правата на групата, така и на индивида, при което е необходимо да се регулира и сексуалното поведение.
Свобода, подчиненная контролю группы, является законной целью социальной эволюции. Безграничная свобода есть тщетная и вздорная мечта неустойчивых и взбалмошных умов.
Свободата, подчинена на контрола на групата, се явява законна цел на социалната група. Безграничната свобода е безполезна и безсмислена мечта на неустойчивите и налудничави умове.
6. СЪХРАНЯВАНЕ НА ЦИВИЛИЗАЦИЯТА
Хотя биологическая эволюция всегда шла по возрастающей, существенная часть культурной эволюции распространялась из долины Евфрата волнами, которые со временем постепенно ослабевали до тех пор, пока все чистокровные потомки Адама не отправились в мир для обогащения цивилизаций Азии и Европы. Расы не были смешаны полностью, однако их цивилизации в значительной мере слились. Пусть медленно, но культура всё же распространилась по всему миру. И эта цивилизация должна поддерживаться и укрепляться, ибо сегодня не существует новых источников культуры - новых андитов, которые могли бы внести свежую струю и ускорить медленное развитие цивилизации.
Макар биологическата еволюция винаги да е вървяла по възходящ път, съществената част от културната еволюция се е разпространявала от долината на Ефрат на вълни, които с времето постепенно отслабвали до този момент, докато всички чистокръвни потомци на Адам не се отправили в света за обогатяване на цивилизацията на Азия и Европа. Расите не били смесени напълно, обаче техните цивилизации в значителна степен се слели. Макар и бавно, но културата все се разпространявала по целия свят. И тази цивилизация трябва да се поддържа и укрепва, защото днес не съществуват нови източници на културата - нови андити, които биха могли да внесат свежа струя и да ускорят бавното развитие на цивилизацията.
Становление цивилизации, которая в настоящее время складывается на Урантии, определяется следующими основными факторами:
Формирането на цивилизацията, която в настояще време се създава на Урантия, се определя от следните основни фактори:
1. Природные условия. Характер и степень развития материальной цивилизации в огромной мере определяются имеющимися в наличии природными ресурсами. Климат, погода, многочисленные физические условия являются существенными факторами в развитии культуры.
1. Природни условия. Характерът и степента на развитие на материалната цивилизация в огромна степен се определят от имащите се в наличие природни ресурси. Климат, сезони, многочислени физически условия се явяват съществени фактори в развитието на културата.
На заре эры андитов во всём мире существовало только два обширных и богатых охотничьих пространства. Одно из них находилось в Северной Америке и было занято америндами, другое - к северу от Туркестана и находилось частично во владении андонито-желтой расы. Расовый и климатический факторы были решающими для эволюции более высокой культуры в юго-западной Азии. Андиты были великим народом, однако важнейшим фактором, определившим направление развития их цивилизации, стала всё большая засушливость Ирана, Туркестана и Синьцзяна, которая заставила их придумывать и внедрять новые и более совершенные методы, дабы прокормиться на этих оскудевающих землях.
В зарята на ерата на андитите в целия свят съществували само две обширни и богати ловни пространства. Едното от тях се намирало в Северна Америка и било заето от америндите, другото - към север от Туркестан и се намирало частично във владение на андито-жълтата раса. Расовите и климатични фактори били решаващи за еволюцията на по-високата култура в юго-западна Азия. Андитите били велик народ , обаче най-важния фактор, определящ направлението за развитие на тяхната цивилизация, станало все по-голямото засушаване в Иран, Туркестан и Сиенцзян, което ги заставило да измислят и внедряват нови и по-съвършени методи, за да се изхранват на тези обедняващи земи.
Расположение континентов и другие географические факторы во многом решают, будут ли события развиваться мирным или военным путем. Лишь немногие урантийцы когда-либо имели столь же благоприятную возможность для продолжительного и беспрепятственного развития, как народы Северной Америки, практически со всех сторон защищенные обширными океанами.
Разположението на континентите и други географски фактори в многото решават, дали събитията ще се развиват по мирен или военен път. Само малцина урантийци някога, когато и да било, са имали същата толкова благоприятна възможност за продължително и безпрепятствено развитие, както народите от Северна Америка, практически от всички страни защитени с обширни океани.
2. Средства производства. Культура никогда не развивается в условиях бедности; для прогресса цивилизации необходим досуг. В отсутствие материального богатства отдельный человек способен выработать характер, обладающий нравственной и духовной ценностью, однако культурная цивилизация формируется только в таких условиях материального процветания, которые благоприятствуют досугу, объединенному с честолюбием.
2. Средства за производство. Културата никога не се развива в условия на бедност; за прогреса на цивилизацията е необходимо свободно време. В отсъствието на материално богатство отделният човек е способен да изработва характер, притежаващ нравствена и духовна ценност, обаче културната цивилизация се формира само в такива условия на материално процъфтяване, което благоприятства, свободното време, обединено с честолюбието.
В первобытную эру жизнь на Урантии была серьезным и трудным делом. Именно для того, чтобы избавиться от этой непрерывной борьбы и непрестанного тяжелого труда, человечество постоянно стремилось перебраться поближе к благоприятному климату тропиков. Хотя эти более теплые зоны обитания несколько ослабляли напряженную борьбу за существование, стремившиеся к такой жизни расы и племена редко использовали свой незаработанный досуг для развития цивилизации. Источником социального прогресса всегда были помыслы и планы тех рас, которые благодаря своим умственным усилиям учились обеспечивать себя пропитанием при меньших затратах и более коротком рабочем дне, тем самым получая честно заработанный и полезный запас свободного времени.
В първобитната ера животът на Урантия бил сериозно и трудно дело. Именно за това, за да се избави от тази непрекъсната борба и непрестанния тежък труд, човечеството постоянно се стремило да се приближава по-близо към благоприятния климат на тропика. Макар тези по-топли зони на обитаване до известна степен да са отслабвали напрегната борба за съществуването, стремящите се към такъв живот раси и племена рядко използували своето незаработено свободно време за развитието на цивилизацията. Източникът на социалния прогрес винаги били помислите и плановете на тези раси, които благодарение на своите умствени усилия се учили да обезпечават себе си с прехрана при малки загуби и по-кратък работен ден, по този начин получавайки честно заработен и полезен запас от свободно време.
3. Научные знания. Материальное развитие цивилизации начинается только с накоплением научных данных. После изобретения лука и стрел и появления тягловых животных прошло много времени, прежде чем человек научился использовать ветер и воду, а за ними - пар и электричество. И всё же, пусть медленно, но орудия цивилизации совершенствовались. Вслед за ткачеством, гончарным делом, приручением животных и металлообработкой появились письменность и книгопечатание.
3. Научни знания. Материалното развитие на цивилизацията се започва само с натрупването на научни данни. След изобретяването на лъка и стрелите и появата на впрегатните животни изминало много време, преди човека да се научи да използува вятъра и водата, а след тях - парата и електричеството. И все пак, макар и бавно, но оръдията на цивилизацията се усъвършенствали. След тъкачеството, грънчарското дело, опитомяването на животните и металообработването се появили писмеността и книгопечатането.
Знание - сила. Изобретательство всегда предшествует ускорению развития культуры в общемировом масштабе. Наибольшую пользу наука и изобретательство получили от печатного станка, и взаимодействие всех этих видов культурной и изобретательской деятельности в огромной мере ускорило прогресс культуры.
Знанието - е сила. Изобретателството винаги предшествува ускоряването в развитието на културата в световен мащаб. Най-голяма полза науката и изобретателството получили от печатарската машина, и взаимодействието на всички тези видове културна и изобретателска деятелност в огромна степен ускорило прогреса на културата.
Наука учит человека говорить на новом языке математики и приучает его мысль к высокой точности. Кроме того, наука упрочивает философию за счет устранения ложных представлений и очищает религию через разоблачение суеверий.
Науката учи човека да говори на новия език на математиката и го приучва да мисли с висока точност. Освен това, науката заздравява философията за сметка на отстраняване на лъжливите представи и очиства религията чрез разобличаване на суеверията.
4. Человеческие ресурсы. Для распространения цивилизации нужны люди. При прочих равных условиях, цивилизация большого народа всегда будет преобладать над цивилизацией малого народа. Поэтому если численность населения не достигает определенного уровня, то это препятствует полному национальному самоутверждению, однако существует определенный предел, с превышением которого рост становится губительным. Увеличение численности населения, превы
4. Човешки ресурси. За разпространяване на цивилизацията са необходими хора. При други равни условия, цивилизацията на големия народ винаги ще преобладава над цивилизацията на малкия народ. Затова ако числеността на населението не достигне определено ниво, то това препятства пълното национално самоутвърждение, обаче съществува определен предел, с превишаването на който ръста става пагубен. Увеличаването на числеността на населението, превишаващо
шающее оптимальный уровень обеспеченности землей, влечет за собой либо снижение уровня жизни, либо немедленное расширение территориальных пределов путем мирного проникновения или военного вторжения, насильственной оккупации.
оптималното ниво на обезпеченост със земя, влече след себе си или снижаване на нивото на живот, или незабавно разширяване на териториалните предели по пътя на мирното проникване или военното нахлуване, насилствената окупация.
Порой вас шокируют опустошения, к которым приводит война, однако вам следует осознать необходимость появления большого числа смертных, что позволяет обеспечить широкие условия для социального и морального развития. При такой планетарной плодовитости вам вскоре грозит столкнуться с острой проблемой перенаселенности. Большинство обитаемых миров небольшие. Урантия - типичный мир, возможно, несколько меньше среднего. Поддержание численности населения в оптимальных пределах повышает культуру и предотвращает войну. Мудрой является та нация, которая знает, когда ей следует прекратить свой рост.
Понякога вас ви шокират опустошенията, към които привежда войната, обаче вие следва да осъзнаете необходимостта от появяването на голямо число смъртни, което позволява да се обезпечат широки условия за социално и морално развитие. При такава планетарна плодовитост вас скоро ви грози опасност да се сблъскате с острия проблем на пренаселеността. Болшинството обитаеми светове не са големи. Урантия - е типичният свят, възможно, малко по-малък от средния. Поддържането числеността на населението в оптимални предели повишава културата и предотвратява войната. Мъдра се явява тази нация, която знае, кога тя трябва да прекрати своя растеж.
Однако континент, обладающий крупнейшими природными ресурсами и самым современным механическим оборудованием, не добьется большого прогресса, если интеллектуальный уровень его народа находится в состоянии упадка. Знания могут даваться образованием, однако мудрость, обязательная для истинной культуры, приобретается только с опытом, причем теми мужчинами и женщинами, которые разумны от природы. Такие люди способны учиться на опыте; они могут стать истинно мудрыми.
Обаче континентът, притежаващ крупни природни ресурси и най-съвременното механично оборудване, няма да постигне голям прогрес, ако интелектуалното ниво на неговия народ се намира в състояние на упадък. Знанията могат да се дават с образованието, обаче мъдростта, задължителна за истинската култура, се придобива само с опита, при това от тези мъже и жени, които са разумни по природа. Такива хора са способни да се учат от опита; те могат да станат истински мъдри.
5. Эффективность материальных ресурсов. Многое зависит от мудрого использования природных ресурсов, научных знаний, средств производства и возможностей человека. Главным фактором ранней цивилизации было принуждение, используемое мудрыми властителями; цивилизация буквально навязывалась первобытным людям их более развитыми современниками. Этим миром в значительной степени управляли хорошо организованные и высокоразвитые меньш‡нства.
5. Ефективност на материалните ресурси. Много зависи от мъдрото използуване на природните ресурси, научните знания, средства за производство и възможностите на човека. Главният фактор в ранната цивилизация било принуждението, използувано от мъдрите властващи; цивилизацията буквално се натрапвала на първобитните хора от техните по-развити съвременници. Този свят в значителна степен управлявали добре организирани и високо развити малц‡нства.
Сила не равнозначна правоте, однако история действительно творилась и творится с помощью силы. Лишь недавно Урантия достигла той стадии, на которой общество готово обсуждать этическую сторону силы и права.
Силата не е равнозначна на правотата, обаче историята действително се е творила и се твори с помощта на силата. Едва не отдавна Урантия е достигнала този стадий, на който обществото е готово да обсъжда етическата страна на силата и правото.
6. Эффективность языка. Распространение цивилизации невозможно без языка. Живой и растущий язык обеспечивает развитие цивилизованного мышления и планирования. В древности были достигнуты большие успехи в эволюции языка. Сегодня существует огромная потребность в дальнейшем языковом развитии для облегчения выражения эволюционирующей мысли.
6. Ефективност на езика. Разпространението на цивилизацията е невъзможно без езика. Живият и растящ език обезпечава развитието на цивилизованото мислене и планиране. В древността били достигнати големи успехи в еволюцията на езика. Днес съществува огромна потребност от по-нататъшно езиково развитие за облекчаване изразяването на еволюиращите мисли.
Язык возник из группового общения, причем каждая местная группа выработала свою собственную систему обмена словами. В своем развитии язык прошел стадии жестов, символов, возгласов, звукоподражаний, интонации и ударения до обозначения гласных в возникших позднее алфавитах. Язык является важнейшим и самым полезным орудием человеческой мысли, однако он достигал высокого развития только тогда, когда у социальных групп появлялся определенный досуг. Тенденция играть словами приводит к появлению новых слов - сленга. Если большинство принимает сленг, то, переходя в общее пользование, он становится частью языка. Происхождение диалектов видно на примере детской речи, которую используют члены семьи при общении с ребенком.
Езикът е възникнал от груповото общуване, при която всяка местна група е изработила своя собствена система за обмен на думи. В своето развитие езикът е преминал стадия от жестовете, символите, възгласите, звуковото подражаване, интонацията и ударенията до обозначаване на гласните в по-късните азбуки. Езикът се явява най-важното и най-полезно оръдие на човешката мисъл, обаче той е достигнал високо развитие само тогава, когато у социалните групи се появява определено свободно време. Тенденцията да се играе с думите привежда към появяването на нови думи - сленг. Ако болшинството приеми сленга, то, преминавайки в общо ползване, той става част от езика. Произхода на диалектите е видно от примера на детската реч, която използуват членовете на семейството при общуването с детето.
Языковой барьер всегда был огромным препятствием на пути укрепления мира. Прежде чем культура может распространиться на всю расу, весь континент или весь мир, необходимо изжить диалекты. Всемирный язык способствует миру, обеспечивает развитие культуры и повышает благоденствие. Даже тогда, когда число мировых языков сократится до нескольких, знание их ведущими культурными народами будет иметь огромное значение для достижения всеобщего мира и процветания.
Езиковата бариера винаги е била огромно препятствие по пътя на укрепване на мира. Преди културата да може да се разпространи върху цялата раса, целия континент или върху целия свят, е необходимо да се изживеят (да станат ненужни) диалектите. Световният език способства мира, обезпечава развитието на културата и повишава благоденствието. Даже тогава, когато числото на световните езици се съкрати до няколко, знанието на техните ведущи културни народи ще има огромно значение за достигането на всеобщ мир и процъфтяване.
Хотя на Урантии очень мало сделано для создания международного языка, вы добились больших успехов в организации международной торговли. Необходимо
Макар на Урантия много малко да е направено за създаване на международен език, вие сте постигнали големи успехи в организацията на международната търговия. Необходимо
способствовать развитию всех межнациональных отношений - касаются ли они языка, торговли, искусства, науки, соревнований или религии.
е да се способства развитието на всички международни отношения - отнасят ли се те до езика, търговията, изкуството, науката, съревнованията или религията.
7. Эффективность механических устройств. Прогресс цивилизации неразрывно связан с развитием и наличием орудий, машин и каналов распределения. Усовершенствованные орудия, оригинальные и эффективные машины определяют выживание соперничающих групп в условиях прогрессирующей цивилизации.
7. Ефективност на механичните устройства. Прогресът на цивилизацията е неразривно свързан с развитието и наличието на оръдия, машини и канали за разпределение. Усъвършенстваните оръдия, оригиналните и ефективни машини определят оцеляването на съперничещите си групи в условията на прогресираща цивилизация.
В древности единственной энергией, затрачиваемой при возделывании земли, была энергия самого человека. Люди долго сопротивлялись использованию быков, так как это оставляло их без работы. Позднее на смену человеку пришли машины, и каждый такой успех является прямым вкладом в развитие общества, ибо он высвобождает энергию человека для выполнения более важных задач.
В древността единствената енергия, изразходвана при обработване на земята, била енергията на самия човек. Хората дълго се съпротивлявали на използуването на биковете, тъй като това ги оставяло без работа. По-късно на смяна на човека дошли машините, и всеки такъв успех се явява пряк принос в развитието на обществото, защото той освобождава енергията на човека за изпълнение на по-важни задачи.
Направляемая разумом, наука может стать великим социальным освободителем человека. Технический век может иметь катастрофические последствия только для такой нации, которая из-за своего слишком низкого интеллектуального уровня неспособна найти мудрые методы и надежные решения для приспособления к вр†менным трудностям, возникающим вследствие внезапного роста безработицы из-за слишком быстрого внедрения новых типов облегчающих труд механизмов.
Насочвана от разума, науката може да стане велик социален освободител на човека. Техническият век може да има катастрофални последствия само за такава нация, която поради своето прекалено ниско интелектуално ниво е неспособна да намери мъдри методи и надеждни решения за приспособяване към вр†менните трудности, възникващи в последствие на внезапния ръст на безработицата поради прекалено бързото внедряване на новите типове облекчаващи труда механизми.
8. Характер просветителей. Социальное наследие позволяет человеку опираться на всех предшественников, внесших свой вклад в сокровищницу культуры и знаний. Важнейшая роль в передаче факела культуры следующему поколению остается за семьей. Затем идут досуг и общественная жизнь, после них - школа, которая, тем не менее, столь же обязательна для сложного и высокоорганизованного общества.
8. Характер на просветителите. Социалното наследство позволява на човека да се опира на всички свои предшественици, внесли своя принос в съкровищницата на културата и знанията. Най-важна роля в предаването на факела на културата на следващото поколение си остава в семейството. След това идва свободното време и обществения живот, след тях - училището, което, още повече е също толкова задължително за сложното и високо организирано общество.
Насекомые рождаются полностью образованными и приспособленными для жизни - конечно, жизни весьма ограниченной и чисто инстинктивной. Человеческое дитя рождается без образования; поэтому, управляя просвещением молодого поколения, человек в значительной мере способен изменить эволюционное направление цивилизации.
Насекомите се раждат напълно образовани и приспособени за живота - разбира се, живот изключително ограничен и чисто инстинктивен. Човешкото дете се ражда без образование; затова, управлявайки просвещението на младото поколение, човекът в значителна степен е способен да измени еволюционното направление на цивилизацията.
Важнейшими факторами двадцатого века, оказывающими влияние на развитие цивилизации и прогресс культуры, являются глобальный рост путешествий и беспрецедентное развитие средств связи. Однако улучшение образования отстает от прогресса социальной структуры; точно так же современное признание этических норм уступает достижениям в преимущественно интеллектуальных и научных областях. А в отношении духовного развития и охраны института семьи современная цивилизация пребывает в состоянии застоя.
Най-важните фактори на двадесети век, оказващи влияние на развитие на цивилизацията и прогреса на културата, се явява глобалния ръст на пътешествията и безпрецедентното развитие на средствата за връзка. Обаче подобряването на образованието изостава от прогреса на социалната структура; точно също така както съвременното познание на етическите норми отстъпва на достиженията в преимуществено интелектуалните и научни области. А в отношение към духовното развитие и охраната на института на семейството съвременната цивилизация пребивават в състояние на застой.
9. Человеческие идеалы. Идеалы одного поколения прочерчивают пути, определяющие судьбу непосредственных потомков. Качество общественных просветителей обусловливает направление движения цивилизации: вперед или вспять. Институты семьи, церкви и школы одного поколения предопределяют характерную тенденцию последующего поколения. Моральный и духовный импульс расы или нации в значительной мере определяет темпы развития культуры этой цивилизации.
9. Човешки идеали. Идеалите на едно поколение начертават пътищата, определящи съдбата на непосредствените потомци. Качеството на обществените просветители обуславя направлението за движение на цивилизацията: напред или назад. Институтите на семейството, църквата и школите на едно поколение предопределят характерната тенденция за последващото поколение. Моралният и духовен импулс на расата или нацията в значителна степен определят темповете на развитие на културата на тази цивилизация.
Идеалы возвышают источник социального потока. И никакой поток не может подняться выше своего источника - под каким бы давлением он ни подавался, по какому бы руслу он ни направлялся. Движущая сила даже наиболее материальных аспектов культурной цивилизации заключается в наименее материальных общественных достижениях. Разум может контролировать механизм цивилизации, мудрость - направлять его, однако духовный идеализм является той энергией,
Идеалите възвисяват източника на социалния поток. И никой поток не може да се издигне по-високо от своя източник - под каквото и налягане той да се подава, по каквото и русло той да се направлява. Движещата сила даже на най-материалните аспекти на културната цивилизация се заключават в най-малко материалните обществени достижения. Разумът може да контролира механизма на цивилизацията, мъдростта - да го направлява, обаче духовния идеализъм се явява тази енергия,
которая действительно возвышает и продвигает человеческую культуру от одного достигнутого уровня к другому.
която действително възвишава и придвижва човешката култура от едно достигнато ниво към друго.
Вначале жизнь была борьбой за существование, теперь - борьбой за уровень жизни; на следующем этапе она станет борьбой за качество мысли, что является грядущей земной целью человеческого существования.
В началото животът бил борба за съществуване, сега - борба за ниво на живот; на следващия етап той ще стане борба за качество на мисълта, което се явява грядущата земна цел на човешкото съществуване.
10. Координация специалистов. Громадное значение для развития цивилизации имело раннее разделение труда и его более позднее следствие - специализация. В настоящее время общество зависит от эффективной координации специалистов. Развитие общества заставляет искать пути их взаимодействия.
10. Координация на специалистите. Грамадно значение за развитието на цивилизацията имало ранното разделение на труда и неговото по-късно следствие - специализацията. В настояще време обществото зависи от ефективната координация на специалистите. Развитието на обществото заставя да се търси път за тяхното взаимодействие.
В области общественных наук, искусства, техники и промышленности будут появляться всё новые специалисты, повышающие свой уровень и свои умения. И эти различия в способностях и занятости в конце концов ослабят и разрушат человеческое общество, если не удастся выработать эффективные средства координации и взаимодействия. Однако интеллект, способный на такую изобретательность и такую специализацию, должен быть вполне способным разработать адекватные методы контроля и адаптации в отношении всех проблем, являющихся следствием быстрого роста изобретательства и ускоренных темпов распространения культуры.
В областите на обществените науки, изкуството, техниката и промишлеността ще се появяват все нови специалисти, повишаващи своето ниво и своите умения. И тези различия в способностите и заетостта в края на краищата ще отслабят и разрушат човешкото общество, ако не се отдаде да се изработят ефективни средства за координация и взаимодействие. Обаче интелектът, способен на такава изобретателност и такава специализация, трябва да бъде напълно способен да разработи адекватни методи за контрол и адаптация по отношение на всички проблеми, явяващи се като следствие от бързия ръст на изобретателство и ускорените темпове на разпространение на културата.
11. Способы трудоустройства. Следующая эпоха в развитии общества станет воплощением лучшего и более эффективного взаимодействия и координации в условиях постоянно растущей и разветвляющейся специализации. И с появлением всё новых форм труда необходимо найти некий путь, позволяющий направлять людей на соответствующие рабочие места. Машинное производство не является единственной причиной безработицы среди цивилизованных народов Урантии. Проблема трудоустройства усугубляется сложностью экономической системы и всё большей производственной и профессиональной специализацией.
11. Способи на трудоустрояване. Следващата епоха в развитието на обществото ще стане въплъщение на по-доброто и по-ефективно взаимодействие и координиране в условията на постоянно растяща и разклоняваща се специализация. И с появяването на всички ново форми на труд е необходимо да се намери някакъв път, позволяващ да се насочват хората на съответстващите работни места. Машинното производство не се явява единствена причина за безработицата сред цивилизованите народи на Урантия. Проблемът за трудоустрояването се увеличава от сложността на икономическата система и все по-голямата производствена и професионална специализация.
Недостаточно только подготовить людей к работе; в комплексном обществе необходимо также обеспечить эффективные методы трудоустройства. Прежде чем обучать граждан высокоспециализированным способам заработка, их следует научить одному или нескольким простым видам физического труда, профессий или ремесел, которые можно использовать в случае временной потери работы по основной специальности. Ни одно общество не выдержит продолжительного содержания больших групп безработных. Существование за счет общественных средств со временем извращает и деморализует даже лучших граждан. Даже частная благотворительность становится пагубной, когда ею подолгу пользуются трудоспособные граждане.
Не е достатъчно да се подготвят хората към работа; в комплексното общество е необходимо също така да се обезпечат ефективни методи на трудоустрояване. Преди да обучат гражданите на високо специализирани начини на заработка, тях следва да се научат на един или няколко прости вида физически труд, професии или занаяти, които могат до използуват в случай на временна загуба на работа по основната специалност. Нито едно общество няма да издържи на продължителна издръжка на големи групи от безработни. Съществуването за сметка на обществени средства с времето извращава и деморализира даже най-добрите граждани. Даже частната благотворителност става пагубна, когато от нея дълго се ползуват трудоспособни граждани.
Такому высокоспециализированному обществу будут не по нраву общинные и феодальные обычаи древности. Конечно, многие простейшие виды услуг поддаются приемлемой и благотворной социализации, однако высокообразованные и ультраспециализированные люди лучше всего управляются при помощи разумного взаимодействия. Усовершенствованная координация и благожелательное управление приведут к более долгосрочному сотрудничеству, чем устаревшие и примитивные методы коммунизма или регулятивные диктаторские организации, основанные на силе.
Такова високо специализирано общество няма да бъде по нрава на общинните и феодални обичаи от древността. Разбира се, много най-прости видове услуги се поддават на приемлива и благотворна социализация, обаче високо образованите и ултра специализираните хора най-добре от всичко се управляват при помощта на разумното взаимодействие. Усъвършенствуваната координация и благожелателното управление ще приведат към по-дългосрочно сътрудничество, отколкото остарелите и примитивни методи на комунизма или регулативните диктаторски организации, основани на силата.
12. Желание сотрудничать. Одним из главных препятствий на пути прогресса человеческого общества является конфликт между интересами и благополучием более крупных и более социализированных групп и меньших, асоциальных человеческих групп, стоящих на противоположных позициях, - не говоря уже об отдельных антисоциально настроенных индивидуумах.
12. Желание за сътрудничество. Едно от главните препятствия на пътя на прогреса на човешкото общество се явява конфликта между интересите и благополучието на по-крупните и по-специализирани групи и по-малките, асоциални човешки групи, стоящи на противоположните позиции, - не говорейки вече за отделните антисоциално настроени индивиди.
Ни одна национальная культура не уцелеет, если ее образовательные методы и религиозные идеалы не будут вдохновлять высокий тип разумного патриотизма
Нито една национална култура няма да оцелее, ако нейните образователни методи и религиозни идеали не вдъхновяват висок тип разумен патриотизъм
и национальной преданности. Без такого разумного патриотизма и культурной солидарности все нации обнаруживают тенденцию к дезинтеграции в результате провинциальной зависти и местничества.
и национална преданост. Без такъв разумен патриотизъм и културна солидарност всички нации откриват тенденцията към дезинтеграция в резултат на провинциалната завист и местничество.
Сохранение мировой цивилизации зависит от способности людей научиться жить вместе в мире и братстве. Без эффективной координации, индустриальной цивилизации грозят опасности, присущие ультраспециализации: однообразность, ограниченность и тенденция сеять недоверие и подозрительность.
Съхранението на световната цивилизация зависи от способността на хората да се научат да живеят заедно в мир и братство. Без ефективна координация, индустриалната цивилизация е заплашена от опасности, присъщи на ултра специализацията: еднообразност, ограниченост и тенденция да се сее недоверие и подозрителност.
13. Эффективное и мудрое руководство. В цивилизации очень многое зависит от присутствия воодушевляющего и эффективного духа коллективизма. От десяти человек будет не больше проку, чем от одного, если, поднимая большой груз, они не будут поднимать его вместе - одновременно. И такая совместная работа - социальное взаимодействие - зависит от руководителей. И в прошлом, и ныне культурная цивилизация основывалась на разумном сотрудничестве граждан с мудрыми и прогрессивными лидерами; и пока человек не дойдет до более высоких уровней развития, цивилизация будет зависеть от умных и энергичных руководителей.
13. Ефективно и мъдро ръководство. В цивилизацията изключително много неща зависят от присъствието на въодушевяващия и ефективен дух на колективизма. От десет човека няма да има по-голяма полза, отколкото от един, ако, повдигайки голям товар, те не го повдигат заедно - едновременно. И такава съвместна работа - социално взаимодействие - зависи от ръководителите. И в миналото, и сега културната цивилизация се основавала на разумното сътрудничество на гражданите с мъдрите и прогресивни лидери; и докато човек не дойде до по-високо ниво на развитие, цивилизацията ще зависи от умните и енергични ръководители.
Высокоразвитая цивилизация рождается при разумном соотношении материального богатства, интеллектуального величия, моральной ценности, социальной мудрости и космической проницательности.
Високо развитата цивилизация се ражда при разумното съотношение на материалното богатство, интелектуалното величие, моралната ценност, социалната мъдрост и космическата проницателност.
14. Социальные перемены. Общество не является божественным институтом; оно есть феномен постепенной эволюции. Развитие цивилизации всегда задерживается, когда ее лидеры медлят с внедрением в обществе тех изменений, которые позволяют идти в ногу с научным развитием эпохи. Несмотря на всё это, не следует презирать старое только за то, что оно старо, как не следует безусловно принимать новую идею только потому, что она необычна и нова.
14. Социални промени. Обществото не се явява божествен институт; то е феномен на постепенната еволюция. Развитието на цивилизацията винаги се задържа, когато нейните лидери се бавят с внедряването в обществото на тези изменения, които позволяват да се върви в крак с научното развитие на епохата. Независимо от всичко това, не следва да се презира старото само за това, че то е старо, както не следва безусловно да се приема новата идея само поради това, че тя е необичайна и нова.
Человеку не следует бояться экспериментировать в области общественных механизмов. Однако эти эксперименты должны обязательно проходить под контролем тех, кто хорошо знаком с историей эволюции общества; и таким новаторам всегда следует руководствоваться мудростью людей, обладающих практическим опытом в области продуманного социального или общественного эксперимента. Никакие крупные изменения в общественной или экономической жизни не должны быть внезапными. Для всех видов человеческой адаптации - физической, социальной или экономической - необходимо время. Только нравственные и духовные адаптации могут осуществляться мгновенно, но и в таких случаях требуется время для полного раскрытия их материальных и социальных последствий. Идеалы расы суть главная опора и гарантия в критический период перехода цивилизации с одного уровня на другой.
Човекът не следва да се бои да експериментира в областта на обществените механизми. Обаче тези експерименти трябва задължително да преминават под контрола на тези, които добре са запознати с историята на еволюцията на обществото; и такива новатори винаги следва да се ръководят от мъдростта на хората, притежаващи практически опит в областта на измисления социален или обществен експеримент. Никакви крупни изменения в обществения или икономически живот не трябва да бъдат внезапни. За всички видове човешка адаптация - физическа, социална или икономическа - е необходимо време. Само нравствените и духовни адаптации могат да се осъществяват мигновено, но и в тези случаи се изисква време за пълното разкриване на техните материални и социални последствия. Идеалите на расата са в същност главната опора и гаранция в критическия период на преход на цивилизацията от едно ниво към друго.
15. Предотвращение краха в переходный период. Общество - это результат многовековой истории проб и ошибок; оно есть то, что сохранилось в результате выборочных адаптаций и приспособлений на протяжении сменяющих друг друга стадий развития человечества - его векового восхождения от уровня животного до человеческих уровней планетарного статуса. Величайшая опасность для любой цивилизации, в любой данный момент, связана с угрозой краха при переходе от устоявшихся методов прошлого к новым и лучшим, но не испытанным процедурам будущего.
15. Предотвратяване на краха в преходния период. Обществото - това е резултат от многовековната история на пробите и грешките; то е това, което се е съхранило в резултат на изборната адаптация и приспособявания по протежение на сменящите се един след друг стадии на развитие на човечеството - неговото вековно възхождане от нивото на животното до човешките нива на планетарния статус. Най-великата опасност за коя да е цивилизация, в който и да е даден момент, е свързана със заплахата от крах при прехода от устоялите методи на миналото към новите и по-добри, но не изпитани от процедурите на бъдещето.
Руководство крайне важно для прогресса. Мудрость, проницательность и предвидение необходимы для устойчивого существования наций. Настоящая опасность нависает над цивилизацией только тогда, когда начинают исчезать способные лидеры. И доля таких мудрых руководителей никогда не превышала одного процента от численности населения.
Ръководството е крайно важно за прогреса. Мъдростта, проницателността и предвиждането са необходими за устойчивото съществуване на нацията. Истинската опасност надвисва над цивилизацията само тогава, когато започват да изчезват способните лидери. И частта на такива мъдри лидери никога не е превишавала един процент от числеността на населението.
Именно по этим ступенькам эволюционной лестницы цивилизация поднялась до уровня, позволившего положить начало тем могущественным процессам,
Именно по тези стъпала на еволюционната стълба цивилизацията се е издигнала до нивото, позволяващо да се положи началото на тези могъществени процеси,
которые достигли кульминации в быстроразвивающейся культуре двадцатого века. И только придерживаясь этих фундаментальных основ, человек может надеяться сохранить свои нынешние цивилизации и одновременно обеспечить их дальнейшее развитие и гарантированное выживание.
които са достигнали кулминация в бързо развиващата се култура на двадесети век. И само придържайки се към тези фундаментални основи, човекът може да се надява да съхрани своите сегашни цивилизации и едновременно с това да обезпечи тяхното по-нататъшно развитие и гарантирано оцеляване.
Такова суть долгих, долгих усилий народов земли по созданию цивилизации со времен Адама. Современная культура является конечным результатом этой напряженной эволюции. До изобретения книгопечатания прогресс был относительно медленным, ибо новые поколения не могли так же быстро пользоваться достижениями своих предшественников. Однако теперь человеческое общество устремлено вперед под воздействием совокупной движущей силы всех эпох, пройденных цивилизацией в ее трудной борьбе.
Такава е същността на дългите, дълги усилия на народите от земята по създаването на цивилизация от времената на Адам. Съвременната култура се явява краен резултат от тази напрегната еволюция. До изобретяването на книгопечатането прогресът бил относително бавен, защото новите поколения не могли така бързо да се ползуват от достиженията на своите предшественици. Обаче сега човешкото общество е устремено напред под взаимодействието на съвкупната движеща сила на всички епохи, преминати от цивилизацията в нейната трудна борба.
[Подготовлено архангелом Небадона.]
[Подготвено от архангела на Небадон.]